Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır? Nereden Alınır?

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır? Nereden Alınır?
13.03.2024 07:43
A+
A-

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nasıl Alınır? Ne Kadar? Ne Zaman Yatacak? Türkiye genelinde belediyeler, Aile ve sosyal Hizmetler Bakanlığı, kaymakamlıklar ve valilikler gibi devlet kurumları ve özel kuruluşlar tarafından ihtiyaç sahibi kişilere yardımlar yapılmaktadır. Nakdi para yardımlarının yanı sıra yoksul vatandaşlara en çok yapılan yardımların başında gıda, barınma ve giyim gibi ayni yardımlar gelmektedir.

Dar gelirli olan ya da hiç geliri ve sosyal güvencesi olmayan vatandaşlar devlet kurumlarından ya da vakıf ve benzeri gibi özel kuruluşlardan nakdi ve ayni yardım almak için başvuru yapmaları gereklidir. Yazımızın devamında sosyal yardımlaşma para yardımı nasıl alınır? Sosyal yardımlaşma para yardımı başvuru nasıl yapılır? ve benzeri gibi tüm soruların cevaplarını ayrıntılı olarak sizlere vereceğiz.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nereden Alınır?

Sosyal yardımlaşma para yardımı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilen nakdi yardımdır. Dolayısıyla da sosyal yardımlaşma para yardımı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan alınmalıdır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, illerde bulunan kaymakamlık binalarında faaliyet göstermektedir. Sosyal yardımlaşma para yardımı almak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan alabilmektedir.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal yardımlaşma para yardımı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından veriliyor olsa da aynı zamanda belediyeler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Kızılay gibi kurumlar tarafından da nakdi yardımlar yapılmaktadır.

Kurumlardan sosyal yardımlaşma para yardımı alabilmek için yardımın talep edileceği kuruma bizzat başvuru yapmak gerekir. Her kurumun başvuru modeli farklılık gösterebileceğinden nasıl başvuru yapılması gerektiği de değişmektedir.

Belediye Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Başvurusu

Türkiye genelinde neredeyse tüm belediyeler, belediye sınırları içinde yaşayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara sosyal yardımlaşma para yardım yapmaktadır. Belediyelerin para yardımından faydalanmak isteyen vatandaşlar, başvurularını bizzat belediyeye giderek yapabileceği gibi aynı zamanda ikamet ettikleri yerdeki sosyal hizmet merkezine giderek de başvuru yapabilmektedir.

Belediye sosyal yardımlaşma para yardımı başvurularının yapılabileceği bir diğer yöntem ise e-devlet sistemidir. E-devlet sistemi üzerinden başvuru yapmak isteyenler https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak başvuru ekranına gidebilmektedir.

Linke tıkladıktan sonra açılan ekranda mutlaka başvuru yapılmak istenen belediye seçildikten sonra sosyal yardım türlerinden “Belediye yardım parası” seçeneği tıklanmalıdır.

Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Maddi yardım başvurusu için için olduğunuz İl yahut İlçedeki Sosyal Yardımlaşma Vakfını yahut Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Alo 183 Sosyal Destek hattını arayabilirsiniz. Belediyenin maddi yardımları için ise ALO153 Beyaz Masa ile iletişime geçebilirsiniz.

Maddi yardım başvurusu yapabileceğiniz bir çok kurum, kuruluş ve dernek mevcuttur.

Maddi yardım başvurusu 

 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Kaymakamlık: SYDV
 • Belediye
 • Kızılay
 • Dernek ve Vakıflar
 • İş adamları ve sanatçılar

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı para yardımı başvurusu; yardım isteklerini yetkililere iletmek isteyen vatandaşların ikametgahlarının olduğu ilçedeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmeleri ve hane kayıt formu doldurmaları gerekiyor.

Kızılay Para Yardımı Başvurusu; Kızılay’dan maddi yardım almak isteyen vatandaşlar her ilde bulunan Kızılay temsilciliklerine gidebilir yahut Kızılay resmi internet sitesinden https://www.kizilay.org.tr/Iletisim para yardımı başvuru yapabilirler.

Belediye para yardımı başvurusu; maddi yardım almak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşların ikametgahlarının olduğu yerdeki ilçe belediyesine veya büyükşehir belediyesine bizzat giderek sosyal yardım başvuru formu doldurmaları gerekmektedir.

E-Devlet Üzerinden Maddi Yardım Başvurusu

E-Devlet üzerinden maddi yardım başvurusu için E-Devlet sistemine giriş yapılması gerekir. Siteye giriş sağladıktan sonra  başvuru formu doldurmalı ve başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını takip etmelisiniz.

E-devlet maddi yardım başvurusu için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linke tıklayabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Başvurusu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardımlaşma para yardımı başvuruları e-devlet sistemi üzerinden ya da bizzat yapılabilmektedir. İhtiyaç sahipleri Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan sosyal yardımlaşma para yardımı ya da ayni yardım alabilmek için bulundukları ildeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek hane kayıt talep formu doldurup başvuru işlemlerini başlatabilmektedir.

Kızılay Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Türk Kızılay’ı, afet dönemleri dışında da yardıma ihtiyacı olan muhtaç kişilere el uzatan devlet kurumları arasında yer almaktadır. Kızılay’ın ihtiyaç sahibi kişilere verdiği yardımlardan birisi de nakdi yardım yani para yardımıdır.

Kızılay sosyal yardımlaşma para yardımı başvurusu Kızılay’ın resmi web sitesi üzerinden yapılmaktadır. Başvuru yapmak isteyen vatandaşlar https://www.kizilay.org.tr/ linki üzerinden Kızılay’ın resmi web sitesine erişip başvuru formunu doldurmak durumundadır.

Resmi web sitesi üzerinden başvuru yapma imkanı olmayan kişiler aynı zamanda ikamet ettikleri ildeki Kızılay temsilciğine giderek de başvuru formu doldurup başvurularını bizzat yapabilme şansına sahiptir.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı E-Devlet Başvurusu

Sosyal yardımlaşma para yardımı almak isteyen vatandaşlar, yardım başvurularını belediyeye ya da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na yapacak ise e-devlet sistemi üzerinden de ön başvurularını gerçekleştirebilmektedir. E-devlet başvurusu yapmak isteyenler https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklayarak doğrudan e-devlet başvuru ekranına erişim sağlayabilir.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Başvuru Formu

Sosyal yardımlaşma para yardımı başvurusu yapmak isteyen tüm vatandaşlar, tıpkı diğer sosyal yardım başvurularında olduğu gibi başvuru formu doldurmak durumundadır. Bizzat yapılacak başvurular için başvuru formuna sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından ulaşılabileceği gibi aynı zamanda e-devlet sistemi üzerinden de ön başvuru yapabilmek için başvuru formu doldurmak mümkündür.

E-devlet üzerinden sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı para yardımı başvurusu yapmak isteyen ihtiyaç sahibi kişiler, https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkine tıklayarak doğrudan para yardımı başvuru formuna erişim sağlayabilmektedir.

Sosyal Yardım Parası Sorgulama

Sosyal yardım parası başvuru sonucu sorgulama işlemleri başvuru yaptığınız kuruma göre değişkenlik göstermektedir. Öncelikle belediye, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı ya da Kızılay gibi yaptığınız tüm başvurularınızın sonuçlarını bizzat başvuru yaptığınız birime giderek öğrenebilmeniz mümkündür.

Belediyelere yapılan yardım başvurusu sorgulama işlemleri ayrıca ALO 153 Beyaz Masa hattı üzerinden de yapılabilmektedir. Tüm bunların yanı sıra sosyal yardım parası başvuru sonuçları e-devlet sistemi üzerinden de sorgulanabilmektedir.

E-devlet üzerinden sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklayarak sosyal yardım parası sorgulama ekranına ulaşabilmektedir. Ayrıca açılan sorgulama ekranında başvuru sahiplerinin eğer varsa yapmış olduğu tüm sosyal yardım başvurularının sonuçları da yer almaktadır.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Kimlere Yapılır?

Sosyal yardımlaşma para yardımı, ihtiyaç sahibi olan kişilere yapılmaktadır. Dolayısıyla da dar gelirli ya da hiç işi ve sosyal güvencesi olmayan, muhtaçlık sınırının altında yaşamını sürdürmeye çalışan kişiler sosyal yardımlaşma para yardımı almaya hak kazanabilecek kişilerdir.

Sosyal yardımlaşma para yardımı alabilecek olan kişilerin başında muhtaçlık seviyesinin altında yaşayan kişiler gelmektedir. Dolayısıyla da hanede kişi başına düşen aylık gelir asgari ücretin üçte birinden az ise bu kişiler sosyal yardımlaşma para yardımı için öncelikli olan kişilerdir.

Ayrıca muhtaçlığın yanı sıra dul kadınlar, geliri ve kimsesi olmayan yaşlılar, yetim ve öksüz çocuklar, muhtaç olan asker, şehit ve gazi aileleri, afetzedeler, dar gelirli engelli ve kronik hastalığı olan kişiler de yardımlarda öncelik tanınan kişilerdir.

Ancak işsiz ya da dar gelirli olmasına rağmen üzerinde ev, araba ya da arsa gibi mal varlığı kaydı olan kişilere hiçbir geliri olmasa dahi sosyal yardımlaşma para yardımı yapılmamaktadır.

Sosyal Yardımlaşma Para Yadımı İçin Gerekli Belgeler

Sosyal yardımlaşma para yardımı için hangi kuruma başvuru yaparsanız yapın tüm kurumlar başvuru öncesinde muhtaçlık seviyesinin ve hanenin gelir durumunun tespiti için bazı belgeler talep etmektedir. Bu belgelerin başında;

 • Başvuru yapacak olan kişinin kimliği ve fotokopisi,
 • İkametgah belgesi,
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Muhtarlıktan alınmış olan fakirlik kağıdı,
 • Gelir beyannamesi,
 • Başvuru sahibinin hiç geliri yok ise gelirsizlik kağıdı,
 • Mal beyannamesi gelmektedir.

Saymış olduğumuz belgelerin yanı sıra bireylerin özel durumuna göre kurumlar engelli raporu, sağlık kurulu raporu ya da eşi ölen dul kadınlar için ölüm belgesi gibi belgeler de talep edilebilmektedir.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Ne Kadar?

Sosyal yardımlaşma para yardımının miktarı başvuru yapılan kurumun bütçesine ve başvuru yapan kişinin muhtaçlık seviyesine göre değişkenlik gösterebilir. Ayrıca hanedeki kişi sayısı, haneden çalışan ya da öğrenci sayısı gibi durumlar da yardımın miktarı üzerinde doğrudan etkili olmaktadır.

Ailelerin muhtaçlık seviyesi ve hanedeki kişi sayısı aynı zamanda sosyal yardımlaşma para yardımının tek seferlik ya da aylık düzenli olarak verileceği konusunda da önemli bir belirleyicidir. Tüm bu hususlar doğrultusunda ihtiyaç sahibi ailelere aylık olarak 1500 TL’den başlayıp 3.500 TL arasında sosyal yardımlaşma para yardımı yapılabilmektedir.

Sosyal Yardım Parası Ne Zaman Yatacak?

Sosyal yardım parası başvuru sonucu başvuruların yoğunluğuna göre birkaç hafta ya da birkaç ay içerisinde açıklanabilir. Sonular açıklandığında başvuruları olumlu olarak değerlendirmiş ve sosyal yardım parası alma hakkına sahip olmuş olan ihtiyaç sahiplerinin yardım paraları ise her ayın ilk haftasında PTT hesaplarına ya da isimlerine yatırılmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma Aile Destek Paketi Para Yardımı

Aile Destek Paketi, Aile ve sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ihtiyaç sahibi vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için uygulamaya koyduğu nakdi destek projesidir. Aile Destek Paketi kapsamında nakdi yardım almak isteyen vatandaşlar https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linki üzerinden e-devlet sisteminden hızlıca başvuru işlemlerini tamamlayabilmektedir.

Muhtaçlık sınırının altında yaşayan, dar gelirli ya da işi ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan kişilere verilen Aile Destek Paketi başvurusu onaylanan kişiler yardımlarını istedikleri PTT şubesine giderek çekebilmektedir. Ancak başvuruların olumlu olarak sonuçlanması için başvuru sahiplerinin gerçekten ihtiyaç sahibi olması ve muhtaçlığını da gerekli belgeler ile kanıtlaması gereklidir. Aksi halde başvurular değerlendirilmeye alınmadan doğrudan reddedilecektir.

Maddi Yardım Yapan Dernekler

Ülkemizde muhtaç vatandaşlara para yardımı yapan, ihtiyaç sahibi vatandaşlara ayni ve maddi yardımda bulunan en mühim dernekler;

 • Türkiye yardım Severler Derneği
 • İyilik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
 • Dost Eli Derneği
 • Vuslat Derneği
 • Endes Engellilere Destek ve Yardım Derneği
 • Kocaeli İnsani Yardım Derneği
 • Beşir Derneği
 • Ankara İnsan Hakları ve Hizmet Derneği
 • Uluslararası İnsani Yardım ve Eğitim Derneği
 • Düşün Taşın Derneği
 • İnsani İnşa Derneği

Yukarıdaki derneklerin internet sitelerinden mail yolu ile yetkililerle iletişime geçebilir, iletişim bilgileri üzerinden dernek yetkilileri ile görüşme sağlayabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Ne Zaman Yatacak?

Sosyal yardımlaşma para yardımı ne zaman yatacak? Başvurusu onaylanan ihtiyaç sahibi vatandaşlar ödemelerin 2 ayda bir defa olmak şartıyla PTT şubelerinden alabilirler. Başvuru yaparken ayın kaçında yatar diye görevli personele sormayı unutmayın.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımı Nereden Alınır?

Sosyal yardımlaşma para yardımı nereden alınır? Sosyal yardımlaşma para yardımına başvuru yapıp, başvuruları onaylanan dar gelirli vatandaşlar paralarını PTT’den 2 ayda bir defa alabilir.

Sosyal Yardımlaşma Para Yardımını Kimler Alabilir?

Sosyal yardımlaşma para yardımını kimler alabilir? İhtiyaç sahibi, dar gelirli ve maddi olanağı elverişsiz olan vatandaşlar başvuru yaparak bu yardımdan yararlanabilir.

Sabancı Holding Maddi Yardımları

Sabancı Holding maddi zorluk çeken bireylere, ailelere ve  öğrencilere para yardımı vermektedir.

Sabancı Holding Burs Başvurusu: Sabancı holding yardım parası bursları, vakfın her sene tespit ettiği üniversitelere yerleşen başarılı, maddi durumu yetersiz olan ve maddi destek ile öğrenimine devam edebilecek ihtiyaç sahibi öğrencilere başvurmaları halinde kontenjanlar içerisinde karşılıksız burs verilmektedir.

Sabancı Holding Online Burs Başvurusu için https://microfon.co/ linke tıklayabilirsiniz.

Sabancı Holding burs başvuru şartları için https://www.sabancivakfi.org/tr/burslar/basvuru-ve-degerlendirme-icin-kosullar linke tıklayarak geniş bir şekilde bilgi sahibi olabilirsiniz.

Maddi Yardım Yapan Sanatçılar

 • Haluk Levent
 • Esra Erol
 • Müge Anlı
 • Acun Ilıcalı
 • Seda Sayan
 • Fatih Terim

Maddi Yardım Yapan İş Adamları ve İş Kadınları

Temel gereksinimlerini karşılamakta kuvvetlik çeken, işyerini kapatan, işsiz kalan vatandaşlara maddi destek sağlayan iş adamları ve şirketlere internet siteleri üzerinden yahut şirketlerin genel müdürlüklerine maddi zorluk içinde olduğunuzu söyleyen mail yada posta gönderebilirsiniz.

 • Begümhan Faralyalı
 • Fikret Öztürk
 • Ali Ağaoğlu
 • Mustafa KOÇ
 • Sinan Tara
 • Ahmet Kocabıyık
 • Hüsnü M. Özyeğin
 • Hacı Boydak
 • Murat Dedeman
 • Tuncay Özilhan
 • Şevket Sabancı
 • Kaptan Şirketler Grubu
 • İçdaş Demir Çelik
 • Kıraça Holding
 • Zorlu Grup
 • Abdi İpekçi İlaç
 • Yıldızlar Yatırım
 • Ali Nihat Gökyiğit
 • Necati Kurmel
 • Erol Bilecik
 • Muzaffer Çilek
 • Erdem Çenetsiz
 • Serhat Alpagut
 • Tuncay Özilhan
 • Mehmet Ali Aydınlar
 • Avni Çelik
 • Burak Kızılhan
 • Ali Doğramacı
 • Davut Doğan
 • Erden Timur
 • Öner Hekim
 • Serdal Akyürek
 • Hayrettin Çaycı

Kızılay Maddi Yardım Şartları

Kızılay’dan maddi yardım almak isteyen ihtiyaç sahiplerinin bazı şartları sağlıyor olması gerekmektedir.

Temel gereksinimlerini karşılayamayan bireyler yahut haneler, yaşlılar, kadınlar, engelliler, kronik hastalar, yoksullar, işsizler, mülteciler/sığınmacılar, afetten etkilenenler, evsizler, yetim/öksüzler, evsizler, öğrenciler, gazi/şehit yakınları, eşi cezaevinde olan muhtaç dul kadınlar, eşi vefat etmiş dul kadınlar, şiddet mağdurları, mevsimlik tarım işçileri, madde bağımlıları Kızılay’dan yardım alabilirler.

Sosyal yardımlar için başvurular; Türk Kızılay şube başkanlıkları ve temsilciliklerine dilekçe ve gerekli belgeler ile birlikte yapılmaktadır.

Belediyelerin Maddi Yardım Şartları

Belediyelerden maddi yardım alabilmek için aşağıdaki bireyler içinde yer almanız ve gerekli belgeler ile başvuru yapmanız gereklidir.

 • Muhtaç ve işsizler
 • Düşkünler
 • Afetzedeler
 • Muhtaç asker, şehit ve gazi yakınları
 • Dar gelirli ve yoksul vatandaşlar
 • Geliri ve işi olmayan engelli bireyler
 • Gelirsiz ve işi olmayan dul kadınlar
 • Kronik hastalığı yüzünden çalışamayacak durumda olan bireyler
 • Yoksul ailelerin üniversite eğitimi gören çocukları
 • Geliri olmayan kimsesiz yaşlılar

Ayrıca; emekli maaşı, yaşlılık aylığı, dul aylığı vb. maaşı olmasına rağmen hane halkı kişi başı aylık hemen hemen geliri; asgari ücretin 1/3’ü altında olanlar bireyler belediye yardımlarına başvuru yapabilirler.

Belediye Maddi Yardım Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Muhtarlıktan alınması gereken yoksulluk belgesi
 • İşsiz bireyler için SGK’dan alınması gereken ve işsiz olduklarını gösteren belge
 • Hanede yaşayan bireylere ait vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • Gelir belgesi

Bazı durumlarda yukarıdaki belgelere ek bazı belgeler talep edilmektedir.

 • Öğrencilerden öğrenci belgesi
 • Afetzedelerden bilirkişi raporu
 • Kronik hastalardan sağlık kurulu raporu
 • Engelli bireylerden engelli raporu
 • Eşi vefat eden dul kadınlardan eşlerine ait ölüm belgesi yukarıda dile getirdiğimiz belgelere ek olarak istenmektedir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz bireyler içinde yer alıyorsanız, maddeler halinde yazmış olduğumuz gerekli evraklar ile birlikte belediye maddi yardım başvurusu uygulayabilirsiniz.

Belediye maddi yardım başvurusu için bağlı olduğunuz belediye ye giderek başvuru formu doldurabilir, ALO153 ile iletişime geçebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.