Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yardım Başvurusu ve E-Devlet Başvuru Formu

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yardım Başvurusu ve E-Devlet Başvuru Formu
02.04.2024 05:57
A+
A-

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yardım Başvurusu ve E-Devlet Başvuru Formu 2024; Eşi vefat etmiş kadınlara devlet tarafından nakit para yardımı sağlanarak gelir bakımından destek çıkılmaktadır. Dul kadınlar, eşinin eksikliğinin dolayı refah seviyesi düşük hale gelir. Bu durumu engellemek ve yaşanabilir bir halde kalması adına para yardımı verilmektedir. Eşi vefat etmiş kadınların para yardımı başvurusu ve aşamaları konumuzda detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Nakit Para Yardımı Nedir?

Eşi vefat etmiş kadınlar hem maddi hem de manevi olarak zorluk çekmektedir. Devlet bu konuda sosyal yardım sağlayarak sosyal güvencesi olmayan ve gelir imkanı bulunmayan bireylere yaptığı yardım başvurusu sonrasında yardım parası vermektedir. Eşi vefat eden kadınlara birçok alanda para yardımı sağlanmaktadır. Bu yardımlardan faydalanarak kendisini daha iyi bakma ihtimali bulunmaktadır.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Devlet Nakit Para Nelerdir?

Eşi Vefat etmiş kadınlara yönelik devlet nakit para yardım birçok alanda verilmektedir. Yapılan yardım türleri ilgili makamlara başvuru sağlanarak incelenme halinde verilmektedir. Bu yardım türleri olarak;

 • Dul maaşı
 • Emekli Maaşı
 • Cenaze Ödeneği
 • Belediye Yardımları
 • Dernek ve Vakıf Yardımları
 • Ölüm Aylığı bu alanlardan yardım parası alabilmektedir.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eşi Vefat etmiş kadınlara yönelik nakit para yardımından faydalanmak için bulunduğunuz il veya ilçede Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru esnasında kimlik kartınızı bulundurarak başvuru formu doldurulacaktır. Başvuru formu içerisinde yer alan bilgileri doldurulması sonrasında ekipler tarafından incelenmesi sağlanacaktır. Yardım konusunda herhangi bir engel bulunmuyorsa adınıza hesap oluşturularak para yatırılması sağlanacaktır.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yardım Başvurusu E-Devlet

Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardım başvurusu, e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. Başvuru için öncelikle e-Devlet’e giriş yapılması gerekmektedir. Ardından, arama çubuğuna “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı” yazılarak ilgili hizmete erişilir.

“Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardım Başvurusu” seçeneğine tıklanır. Açılan sayfada, başvuru sahibinin kimlik bilgileri ve iletişim bilgileri girilir.

Eşi vefat etmiş dul kadınlar sosyal ardım başvurusu yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklayarak başvurularını tamamlayabilir.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yardım Başvuru Formu

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yardım Başvuru Formu e-devşet üzerinden yada ikametgah adres,n,ze yakın olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek yapılır.

Başvuru formunda yer alan bilgiler şu şekildedir:

 • Başvuru sahibinin adı, soyadı, T.C. kimlik numarası
 • Başvuru sahibinin adresi
 • Başvuru sahibinin iletişim bilgileri
 • Eşinin adı, soyadı, T.C. kimlik numarası
 • Eşinin vefat tarihi
 • Eşinin ölüm nedeni
 • Başvuru sahibinin ve eşinin gelir durumu
 • Başvuru sahibinin ve eşinin mal varlığı

Başvuru formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması çok önemlidir. Başvuru, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından incelenir ve sonuçlandırılır.

Başvuru sonucu, başvuru sahibinin e-Devlet hesabına SMS veya e-posta ile bildirilir. Başvurunun olumlu sonuçlanması halinde, yardım ödemeleri başvuru sahibinin banka hesabına yapılır.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Para Yardımı Alma Şartları Nelerdir?

Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik devletten nakit para almak için gerekli şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar başvuru yaptığınızda değerlendirilmesi sağlanacaktır. İstenen temel şartlar;

 1. Eşi vefat etmiş kadınların hane içerisinde kişi başı geliri asgari ücretin 1/3’ü kadar olması
 2. Sigortalı olmaması,
 3. Herhangi bir yerden sosyal yardım almaması,
 4. Dini nikahta biriyle veya yeni biriyle evlenmemesi gerekmektedir.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Devlet Nakit Para Yardımı Kimlere Verilir?

Eşi vefat etmiş kadınların geçim şartları oldukça zordur. Bu durumdan dolayı devlette yardım sağlayarak maddi destek sağlamaktadır. Dul kalan birey masraflarını karşılaması adına eşinin yokluğunun çekmemesi için dönemsel olarak yardımlardan faydalanmaktadır. Kişinin belirlenen tutardan az bir geliri bulunuyorsa yardım sağlanarak sağlıklı bir şekilde hayatını devam ettirmesi amaçlanmaktadır.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Devlet Nakit Para Yardımı Gerekli Belgeler

Eşi Vefat etmiş kadınların yönelik başvurudan faydalanmak için Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartıyla başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Başvuru yerine gittiğinizde sizlere form doldurulması sağlanarak başvuru talebiniz iletilecektir.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Devlet Nakit Para Yardımı Başvuru Formu

Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik nakit para yardım başvuru formu içerisinde bazı bilgiler istenmektedir. İstenen bilgilere göre değerlendirilme aşamasına geçilmektedir. Başvuru formu içerisinde istenen bilgiler;

 1. Başvuran kişiye ait kimlik bilgileri
 2. İletişim bilgileri
 3. Evde yaşayan kişi sayısı
 4. Sigorta Durumu
 5. Adres bilgileri
 6. Hane gelir bilgisi
 7. Hastalık durumu
 8. Yaşlı kişi sayısı gibi bilgiler istenmektedir. Bu bilgilerin güncel haliyle paylaşımı halinde ekipler tarafından incelenerek sonucu aktarılacaktır.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Devlet Nakit Para Yardımı Başvurusu Sonucu Ne Zaman Gelir?

Eşi Vefat etmiş kadınlara yönelik yardım başvurusu yaptığınızda ortalama olarak 15-30 gün içerisinde değerlendirme süresi gelmektedir. Başvuru süresince sosyal hizmetler tarafından yardım durumunuz inceleme altında olacaktır. Yer alan başvurular arasında yoğunluk olması sebebiyle bu süre içerisinde değişiklik de gösterebilmektedir.

Başvuru sonucu geldiğinde sizlere başvuru esnasında vermiş olduğunuz iletişim bilgilerinden ulaşılacaktır. İletişim seçenekleri arasında sonuçlar SMS yoluyla da gelmektedir.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Devlet Nakit Para Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Eşi vefat etmiş kadınların nakit para yardımı başvurusu sadece Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma veya Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı müdürlüklerince yapılmaktadır. Başvuruyla ilgili olarak detaylı bilgi alabilmek için ALO 144 üzerinden yardım başvurusu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Çağrı merkezi sizlere bu konu hakkında detaylı bilgilendirme yaparak yapmanız gereken işlemleri sağlayacaktır.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Devlet Nakit Para Yardımı Sorgulama

Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik para yardımı başvurusu sonrasında sorgulama işlemleri için

 • Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvuru sorgulama
 • E-devletten sorgulama
 • Sosyal destek hattından para yardımı sorgulama

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında başvuru süresinden 15-30 gün içerisinde tekrardan giderek T.C kimlik kartınızla başvurunuzu sorgulayabilirsiniz.

E-devletten sorgulamak isteyen kişiler https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama adresine girerek sosyal yardım çıkıp çıkmadığını sorgulayabilirler. Sosyal destek hattı numarası olan ALO 183 veya ALO 144 üzerinden de yapmış olduğunuz başvuruyla ilgili bilgi alabilirsiniz.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Devlet Nakit Para Yardımı Ne Kadar?

Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardım türünde aylık olarak verilen para 1000 TL olarak belirlenmiştir. Yatırımları ise iki ayda bir şeklinde yatırılmaktadır. İkinci ay geldiğinde hesaba 2000 TL para yatırımı sağlanacaktır. İlerleyen aşamalarda enflasyon verilerine göre değişiklik olabilmektedir.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Devlet Nakit Para Yardımı Ne Zaman Yatıyor?

Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik nakit para yardımınız kabul edildiyse ödeme günlerinde değişiklik yaşanabiliyor. Yapılan yardım türünde iki ayda bir hesaba yatırılması sağlanmaktadır. Ödeme günü olarak ayın ilk haftası veya ayın üçüncü haftası olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Bu durum ilk ödeme için geçerli bir durumdur. Ödeme yatırıldığında sizlere SMS veya telefonla bilgilendirme sağlanacaktır. Ödeme günüyle ilgili olarak detaylı bilgi almak istiyorsanız ALO 144 hattına arama sağlayarak ödeme günlerini öğrenim sağlayabilirsiniz.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Devlet Nakit Para Yardımı Nereden Alınır?

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara yönelik nakit para yardımı ilk sefer alacaklar için PTT hesabına yatırılması sağlanmaktadır. Devlet tarafından verilen nakit yardımları PTT hesabı oluşturularak kişi çekmektedir. Yardım parası yattığında PTT şubesine gişeden Türkiye Cumhuriyeti kimliğinizi vererek hesabınızdan para çekebilirsiniz.

İlerleyen aşamalarda daha rahat para çekimi için banka kartı oluşturulması sağlayarak ATM’lerden de çekebilirsiniz. Paranızın yatıp yatmadığını da mobil şube şifre alarak görüntüleyebilirsiniz.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Devlet Nakit Para Yardımı Kaç Kere Alınabilir?

Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik para yardımı, muhtaçlık durumu gidene kadar para yatırılmaya devam etmektedir. Kişinin hayatına devam edebilmesi için belirli bir düzeyde gelire ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durum uzun süreç içerisinde yer aldığı için muhtaçlık durumu devam edene kadar hesabına para yatırılması sağlanmaktadır.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Devlet Nakit Para Yardımı Yattığını Nasıl Öğrenirim?

Eşi Vefat etmiş kadınlara yönelik yardım başvurusu kabul edildiğinde sizlere iletişim bilgilerinden ulaşılarak haber verilmektedir. Durumu kontrol etmek için E-devlet hesabınızla birlikte https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Diğer sorgulama yolları olarak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz. Telefondan arama yaparak kontrol etmek için de ALO 144 çağrı merkezinden yardım isteyerek bilgilerinizle yatıp yatmadığını öğrenim sağlayabilirsiniz.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Devlet Nakit Para Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik nakit yardımlarda kesilme durumları belirli şartlara karşılayanlarda kesilmektedir. Yaşanan durumlar arasında;

 1. Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik nakit para yardımında iki ayda bir para yatırılmaktadır. Yatırılma zamanlarına kontrol ederek hareket ediniz.
 2. Kişi yeni biriyle evlenirse alınan yardım parası kesilmektedir. Yeni kişinin dini nikahlı olsa dahi yardım parasından faydalanamazsınız.
 3. Kişi sigortalı işe başlangıç sağlarsa nakit para yardımı kesilmektedir.
 4. Muhtaçlık durumunun ortadan kalkması durumunda nakit para yardımı kesilmektedir.
 5. Başka bir yerden sosyal yardım alıyorsa nakit para yardımı kesilmektedir.
 6. Adres değişikliği yapmanız durumunda nakit para yardımı kesilmektedir. Çözüm olarak ilçenizde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına adres değiştirdiğinizi beyan etmeniz gerekmektedir. Dosya transfer işlemi tamamlandıktan sonra tekrardan yardımdan faydalanabilirsiniz.

Yukarıda sıralanan nedenlerden biri olduğu taktirde Eşi Vefat Etmiş Kadınlara yönelik nakit para yardımı kesintiye uğramaktadır. Yapılan yardım türünde muhtaç durumda olan kişilere yardım parası verilmektedir.

Muhtaçlık durumu tespiti her ay sağlandığından dolayı bu durumun farklı olması halinde yardım parası kesintiye uğratılmaktadır. Eğer bu durumun yanlış olduğunu düşünüyorsanız tekrardan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek başvurunuzu iletebilirsiniz.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Devlet Nakit Para Yardımı Bir Seferlik mi?

Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik devlet nakit para yardımında bir seferlik değildir. Nakit para yardımı iki aydan bir yatırılması sağlanarak yatırılma içerisinde iki ayın parası yatırılmaktadır. Para yardımının muhtaçlık durumu kalkana kadar nakit para yardımı devam edecektir. Her ay Sosyal Hizmetler tarafından kontrol edilen muhtaçlık durumu para yatırılması sağlanmaktadır.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Devlet Nakit Para Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Devlet Nakit Para yardımı başvurusu için bireyin bulunduğu ildeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından başvuru işlemlerini yaptırabilirsiniz. Başvuru esnasında Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınızı götürerek başvuru formu doldurmanızla birlikte başvuru süreci başlatılacaktır.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Devlet Nakit Para Yardımı Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik nakit para yardımı almak için gerekli şartları karşılamanız halinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunuz ekipler tarafından incelenip olumlu şekilde olması halinde iletişim bilgilerinden sizlere haberdar edilerek ödeme günlerinde PTT şubelerinden hesabınıza para çekebilirsiniz.

Belediye Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yapılan Yardımlar

Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardımlar belediye tarafından da verilmektedir. Yapılan yardım sayesinde daha iyi geçim kaynağı oluşmasını sağlanmaktadır. Yapılan yardımlar belirli zaman aralığında yapılarak belediyeden belediyeye değişiklik göstermektedir. Belediye tarafından yapılan yardım türleri olarak;

 • Giysi yardımı
 • Gıda yardımı
 • Yakacak yardımı
 • Mobilya yardımı
 • Evde Bakım Hizmetleri
 • Kırtasiye yardımı
 • Sağlık yardımları
 • Eğitim yardımı
 • Para yardımı gibi yardımlar sağlanarak kişiler desteklenmektedir.

Belediye tarafından yardım başvurusu yapmak için belediye hizmet binasına giderek veya E-devlet üzerinden başvuru yaparak sağlayabilmektedir. E-devlet üzerinden başvuru yapabilmek İç İşleri Sosyal Yardım Talebinde Bulunma uygulamasına giriş yapmanız gerekmektedir. Uygulama linki https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Giriş yaptıktan sonra kayıtlı olduğunuz adreste belediyeler listelenmesi sağlanacaktır. Bu alan içerisinde güncel olarak dağıtılan yardımları görüntüleyip başvurunuzu sağlayabilirsiniz.

Yardım başvurusu belediye tarafından değerlendirilerek olumlu gözükmesi halinde verilecektir. Uygulama sayfasında belediye gözükmüyorsa belediyeniz E-Belediye sistemini kullanmıyor anlamına gelmektedir. Bu tür işlemlerde belediye hizmet binasına giderek veya belediyenin yardım çağrı merkezi arama sağlayarak yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yapılan Yardımlar

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı eşi vefat etmiş kadınların geçinebilmesi için nakit para yardımı dağıtmaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunuz olumlu değerlendirilirse iki ayda bir verilen nakit yardımdan faydalanmış olursunuz.

Ayrıca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları belirli zamanlarda farklı yardımlarda dağıtmaktadır. Bu yardımlardan da faydalanarak geçim yardımı sağlayabilirsiniz. Gerekli bilgilendirmeleri ALO 144 numaralı hattan sağlayabilirsiniz. Yardımlar içerisinde gıda yardımları, erzak yardımları gibi ihtiyaç malzemeleri yer almaktadır. Yapılan yardımlar sayesinde geçim boyutunda rahatlama sağlayabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yapılan Yardımlar

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardımlar sağlanmaktadır. Bu yardımlar içerisinde kuru gıda yardımı, aşevi yardımlar ve bazı ihtiyaç yardımları yapılarak vatandaşların geçimine katkı sağlanmaktadır. Başvuru için Vakıflar Genel Müdürlüğüne giderek yapabilirsiniz. Başvuru sonrasında başvuru takibi için https://www.turkiye.gov.tr/vakiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama E-devlet sisteminden faydalanarak görüntüleme sağlayabilirsiniz.

Dernek ve Vakıflar Tarafından Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yapılan Yardımlar

Dernek ve Vakıflar tarafından eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardımlar sağlanmaktadır. Bu konuda dikkat etmeniz konu sosyal yardım aldığınızda nakit olarak almamanız gerekmektedir. Aksi taktirde eşi vefat etmiş kadınlara yönelik nakit yardım programınız iptal olabilir. Yardım alırken gıda yardımı, giyecek yardımı, erzak yardımı alanlarda alabilirsiniz.

Özel dernek ve vakıfları araştırma sağlayarak yardım başvurusunda bulunabilirsiniz. Arama motorunda yardım sağlayan dernek ve vakıflar yazarak güncel olarak dağıtılan yardımlarını bulmanız gerekmektedir. Yardımlar hakkında güncel olup olmadığını derneklerin iletişim numaralarından görüşüp öğrenim sağlayabilirsiniz.

Son zamanlarda en çok güvenilen derneklerden biri de AHBAP derneğidir. Derneğin sitesine girerek yaptığınız başvuru değerlendirilme sonrasında sonucu aktarılacaktır. Olumlu olması halinde belirli dönemlerde dağıtılan yardımlardan faydalanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.