E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu
08.03.2024 10:26
A+
A-

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu; Günümüzde sosyal devlet anlayışı kapsamında dar gelirli ve yardıma muhtacı olan vatandaşlara ve ailelerine farklı sosyal yardımlar yapılmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere devletin birçok kurumu muhtaç vatandaşlara farklı alanlarda ayni ve nakdi yardımlar yapmaktadır.

Yardıma ihtiyacı olan, geçim sıkıntısı çeken vatandaşlar Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı sosyal yardımlarına başvuru yapabilmektedir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yaptığı sosyal yardımlara e-devlet sistemi üzerinden kolayca başvuru yapılabilmektedir.

E-devlet sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır, e-devlet başvuru formu ve sorgulama ile ilgili merak ettiğiniz tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Sosyal Yardım Nedir?

Sosyal yardım; devlet kurumlarının, kuruluşların, derneklerin, sivil toplum örgütlerinin hatta iş adamlarının yardıma ihtiyacı olan vatandaşlara yaptığı nakdi ve ayni yardımlardır. Kira yardımı, doğalgaz yardımı, engelli bakım maaşı ve fakir maaşı gibi nakdi yardımların yanı sıra aynı zamanda kırtasiye yardımı, kömür ve odun yardımı, eşya ve mobilya yardımı, gıda ve erzak yardımı gibi ayni yardımlar da kamu kurum ve kuruluşları tarafından verilen yardımlar arasındadır.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yoksul vatandaşlara verilen sosyal yardımlara e-devlet sistemi üzerinden kolayca başvuru yapmanız mümkündür.

E-devlet sistemi üzerinden sosyal yardım başvurusu yapmak için öncelikle e-devlet sistemine TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapın ve ardından sırasıyla aşağıdaki adımları izleyin;

 • Ana ekrandaki arama kısmına “Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti” yazarak Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sayfasına gidin ve ekranın sağlındaki “Yeni Başvuru butonuna basın.
 • Ekrana çıkan bilgilendirmeleri dikkatlice okuyup “Kabul ve beyan ediyorum” kutucuğunu işaretleyerek kabul ederek “Başvur” deyin.
 • Bir sonraki adımda adres ve kimlik bilgilerinizin güncel olduğuna emin olduktan sonra formdaki diğer bilgileri de eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurun. Formdaki banka hesabınızın İBAN bilgilerini yazın ve sayfasının alt kısmında yer alan kutucuğa ihtiyaç ve taleplerinizi açıklayıcı bir şekilde yazın.
 • Tüm formu doldurup kontrol ettikten sonra “Kabul ve beyan ediyorum” seçeneğini işaretleyerek başvurunuzu formu sisteme kaydederek tamamlayabilirsiniz.

E-devlet sistemi üzerinden sosyal yardım başvurunuzu yaptıktan sonra tüm süreç bağlı olduğunuz bölgedeki kaymakamlık binasında bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından takip edilmektedir.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvuru Linki

Sosyal yardım almak isteyen vatandaşlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına, Vakıflar Genel Müdürlüğüne, belediyelere, kaymakamlıklara, Kızılay’a, dernek ve vakıflara sosyal yardım başvurusu yapabilirler.

E-devlet üzerinden de sosyal yardım başvurusu uygulayabilirsiniz.

Belediye sosyal yardım başvurusu; için vatandaşların  https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linke tıklayarak ön başvuru yapabilirler.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardım başvurusu; için ikametgahınızın olduğu yerdeki kaymakamlık binalarında hizmet veren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek bizzat başvuru yapmanız gerekmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü sosyal yardım başvurusu; İhtiyaç sahibi vatandaşlar Vakıflar Bölge Müdürlüklerine giderek burada sosyal yardım dilekçesi ile yada Bölge Müdürlüklerine  e-posta yoluyla başvuru dilekçelerini ileterek Vakıflar Genel Müdürlüğü sosyal yardım başvurusu yapabilirler.

Dernek ve Vakıf sosyal yardım başvurusu; bu kurumları telefon ile arayarak yada resmi internet sitesi adreslerine mail göndererek para yardımı başvurusu uygulayabilirsiniz.

Kızılay sosyal yardım başvurusu; ALO 186 Kızılay Çağrı Merkezini arayabilir yada Kızılay resmi internet sitesi  https://www.kizilay.org.tr/iletisim üzerinden sosyal yardım başvurusu uygulayabilirsiniz.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvuru Formu

Sosyal yardım başvuru formu, e-devlet üzerinden ya da bizzat başvuru yaptığınız tüm sosyal yardım başvurularında mutlaka doldurmanız gereken formdur. Formda ad, soyad, TC kimlik numarası gibi kimlik bilgilerinizin yanı sıra aynı zamanda adres, telefon numarası, e-posta adresi gibi iletişim bilgileri, hanenin gelir ve gider bilgileri sorulmaktadır.

Başvuru formunda yer ala tüm bilgileri mutlaka doğru doldurmakla birlikte eksik bir bölüm kalmamasına özen göstermelisiniz. Başvurularınız formda belirttiğiniz bilgiler doğrultusunda değerlendirildiğinden belirttiğiniz bilgiler büyük önem taşır.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Sorgulama

E-devlet sosyal yardım başvuru sorgulama işlemleri tıpkı başvuru gibi e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Başvurunuzun sonucunu öğrenebilmek için ilk olarak e-devlet sistemine bilgilerinizle giriş yapmanız gereklidir. Sisteme giriş yaptıktan sonra sosyal yarım bilgileri sorgulama ekranı üzerinden tüm başvuruların sonuçları görünmektedir.

Yaptığınız sorgulama sonucunda eğer başvurunuzun olumlu sonuçlandığını görürseniz bu durumda mutlaka kurumun talep ettiği belgeleri hazırlayarak en kısa sürede bizzat kuruma giderek belgelerinizi teslim etmelisiniz.

E Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Kabul Edildi Ne Demek?

E-devlet sistemi üzerinden yapmış olduğunuz sosyal yardım başvurularınızı sorguladığınızda başvurunuzun kabul edildiği yazıyor ise bu ifade aynı zamanda başvurunuzun kabul edildiğini ve değerlendirme sürecinde olduğunu ifade etmektedir.

Sosyal Yardım Başvurusu Reddedildi Ne Demek

Sosyal yardım başvurusu geri çevrildi mesajı başvuru yaptıktan sonra tarafınıza iletildiği takdirde başvurudan yararlanmak için şartlarınız uygun değil anlamını taşımaktadır.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır 2024

E devlet sosyal yardım başvurusu sonucu genellikle bir hafta gibi bir süre içinde çıkmaktadır. Ancak e-devlet üzerinden başvuru yapılan sosyal yardımın türü, başvuruların yoğunluğu sebebi ile başvuruların sonuçlanması birkaç haftayı ya da 2-3 ayı bulabilmektedir.

E Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl İptal Edilir?

E devlet sosyal yardım başvurusu yapan vatandaşlar zaman zaman başvurularını iptal etmek isteyebilmektedir. Ancak şunu belirtmeliyiz ki; e-devlet üzerinden sosyal yardım başvurusu formu doldurup bilgilerinizi sisteme kaydettikten sonra artık başvurunun dönüşü yoktur. Dolayısıyla da e-devlet sosyal yardım başvurunuzu iptal etmeniz de mümkün olmayacaktır.

E Devlet Sosyal Yardım Başvuru Şartları

E-devlet sosyal yardım başvurusu yapabilmek için yardıma ihtiyacı olan vatandaşların bazı şartları karşılaması gerekmektedir. Bu şartların başında;

 • Türkiye’de yaşayıp TC vatandaşı olmak,
 • Herhangi bir nedenden dolayı adres gizliliğinin bulunmaması,
 • Başvuru sahibinin son 15 gün içerisinde başvuru sahibinin ya da hanedeki diğer üyelerden birisinin sosyal yardım almak için başvuru yapmamış olması gereklidir.

Yukarıda saymış olduğumuz durumlar meydana geldiği takdirde başvurular da değerlendirmeye alınmamaktadır.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Kimler Yapabilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, yardıma ihtiyacı olan vatandaşlara sosyal yardım verirken aynı zamanda gelir ve giderlerini gösterir resmi belgeler talep etmektedir. Söz konusu belgeler, yardımların gerçekten ihtiyacı olan vatandaşlara ulaştırılması için son derece önemlidir.

E-devlet sosyal yardım başvuruları sadece dar gelirli ya da hiç geliri olmayan, geçim sıkıntısı çene vatandaşlara ve ailelere verilmektedir. Özellikle aranan temel şartların başında hanede kişi başına düşen aylık gelirin asgari ücretin üçte birinden az olmasıdır. Bu doğrultuda;

 • Kamu personelleri,
 • Memurlar,
 • SGK emeklileri,
 • İŞKUR işsizlik ödeneği alan kişiler e-devlet sosyal yardım başvurusu yapamamaktadır. Şayet yapsalar dahi başvuruları değerlendirmeye alınmadan doğrudan reddedilecektir.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Numarası

Sosyal yardım başvuru numarası olarak ALO 144 veya ALO 183 Sosyal Destek Hattı aracılığıyla, yardımlar ile ilgili geniş bir şekilde bilgi alabilir veya başvurunuzu uygulayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.