Başarı Teşvik Programı Nedir? E-Devlet Başvurusu ve Başvuru Formu

Başarı Teşvik Programı Nedir? E-Devlet Başvurusu ve Başvuru Formu
01.04.2024 10:39
A+
A-

Başarı Teşvik Programı Nedir? E-Devlet Başvurusu ve Başvuru Formu; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz haftalarda “Devlet okullarında okuyan ve sınıflarında dereceye giren ilk ve orta öğretim öğrencilerine asgari ücretin yüzde 60’ına kadar, yükseköğretim öğrencilerine de asgari ücret arasında başarı desteği vereceğiz. “ ifadeleri ile başarılı öğrencilere destek bulunacağını belirtmiştir.

Bu açıklamadan sonra birçok öğrenci destekten nasıl faydalanabileceğini araştırmaya başladı. Bu yazımızda 6300 TL öğrenci yardımı hakkında merak edilen detaylar yer almaktadır.

Başarı Teşvik Programı Nedir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başarılı öğrencilere öğrenim hayatlarında destek ve fırsat eşitliği sağlamak için maddi yardım yapacağını duyurmuştur. Öğrencilere verilecek bu yardım “Başarı Teşvik Programı” olarak adlandırılmaktadır.

Başarı Teşvik Programı Bursu Kimlere Verilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklama ile birçok öğrenci bu programdan kimlerin faydalanabileceğini merak etmektedir. Başarı teşvik programından kurum tarafından belirlenen başarılı öğrenciler faydalanabilecektir. Aşağıda başarı teşvik programından kimlerin faydalanabileceği bilgisi yer almaktadır.

 • Başarı teşvik programından YÖK tarafından belirlenen 500 üniversitede okuyan öğrenciler faydalanabilecektir.
 • Aileleri sosyal yardım alan ve üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinde eğitim alan öğrencilere aylık 1000 TL ödeme alabilir.
 • Not ortalaması 100’lük sistem üzerinden 85 ve üstü olan ve eğitimi devam ettirmekte sıkıntılı süreçlerden geçen öğrencilerde bu yardımlardan faydalanabilecektir.

Başarı Teşvik Başvurusu Nasıl Yapılır?

2024 yılı itibarıyla Başarı Teşvik Programı kapsamında başvurular, öğrencinin ikamet ettiği ilin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı üzerinden yapılmaktadır. Başvurular 2024 eğitim öğretim yılının ilk dönemi sonunda takdir veya teşekkür belgesi alan öğrenciler için 1 Aralık 2024 tarihinde başlayacak ve 31 Aralık 2024 tarihinde sona erecektir.

Başvuru yapmak için aşağıdaki belgeler gereklidir:

 • Öğrenci belgesi
 • Ailenin gelir durumunu gösteren belgeler (gelir belgesi, ikametgah belgesi, faturalar vb.)
 • Öğrencinin öğrenim gördüğü okuldan alınacak başarı belgesi

Başvuru, öğrencinin kendisi veya velisi tarafından yapılabilir. Başvurular, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına şahsen veya posta yoluyla yapılabilir.

Başvuruların değerlendirilmesi, vakıf tarafından oluşturulan bir komisyon tarafından yapılır. Komisyon, öğrencinin başarı durumunu, ailenin gelir durumunu ve diğer sosyal kriterlerini göz önünde bulundurarak başvuruları değerlendirir.

Başvuruları olumlu değerlendirilen öğrencilere, her ay için asgari ücretin %60’ı tutarında ödeme yapılır. Ödemeler, öğrencinin banka hesabına yatırılır.

Başarı Teşvik Başvuru Formu

Başarı Teşvik Başvuru Formu doldurarak sizlerde her ay düzenli olarak para yardımı alabilirsiniz. Başvuru yapacak öğrenciler mutlaka başvuru formunu eksiksiz ve doğru olarak doldurmaları gereklidir.

Başvuru formunda aşağıdaki bilgiler talep edilmektedir.

 • Ad Soyad:
 • TC Kimlik Numarası:
 • Doğum Tarihi:
 • Cinsiyeti:
 • Öğrenim Durumu:
 • Öğrenim Yeri:
 • Sınıf Seviyesi:
 • Okul Telefon Numarası:
 • Öğrenci Telefon Numarası:
 • E-posta Adresi:

Başarı Teşvik Başvuru Şartları

2024 yılı itibarıyla Başarı Teşvik Programı kapsamında başvuru şartları şu şekildedir:

 • Öğrenci, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.
 • Öğrenci, 202 eğitim öğretim yılının ilk dönemi sonunda takdir veya teşekkür belgesi almış olmalıdır.
 • Öğrencinin ailesi, sosyal yardım alma hakkına sahip olmalıdır.

Başvuru şartları, her yıl güncellenebileceğinden, başvuru yapmadan önce ilgili sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından bilgi almak faydalı olacaktır.

Başvuru Şartları Detaylı Açıklaması

 • Öğrenci, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.

Başvuru sahibinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması zorunludur.

 • Öğrenci, 2024 eğitim öğretim yılının ilk dönemi sonunda takdir veya teşekkür belgesi almış olmalıdır.

Başvuru sahibinin, 2024 eğitim öğretim yılının ilk dönemi sonunda takdir veya teşekkür belgesi almış olması gerekmektedir.

 • Öğrencinin ailesi, sosyal yardım alma hakkına sahip olmalıdır.

Başvuru sahibinin ailesi, sosyal yardım alma hakkına sahip olmalıdır. Sosyal yardım alma hakkı, ailenin gelir durumuna göre belirlenir.

Başarı Teşvik Programı Başvurusu E-Devlet

Başarı Teşvik Programı Başvurusu E-Devlet üzerinden yapılmamaktadır. Başvuruda bulunmak isteyen kişiler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek bizzat başvuru yapmaları ve başvuru formunu doldurmaları gereklidir.

Başarı Teşvik Programı Ödemeleri Ne Kadar?

Başarı teşvik programı ödemeleri asgari ücrete göre değişmektedir. 202 4yılında belirlenen asgari ücre0t 1140 TL’dir. Yardımdan faydalanmaya hak kazanan kişilere asgari ücretin yüzde 60’ını geçmeyecek şekilde ödeme yapılacaktır.

2024 yılına göre belirlenen asgari ücret hesaplandığında 6300 TL olarak hesaplanmıştır. Asgari ücrete zam yapılması durumunda başarı teşvik ödemelerinde de değişiklik olacaktır.

Başarı Teşvik Programı Başvuru Şartları Nelerdir?

Başarı teşvik programından faydalanmak için bazı şartların karşılanması gerekmektedir. Yardım almak isteyen öğrencilerin not ortalaması 100’lük not sistemi üzerinden 85 ve üstü olmalıdır.

Programa başvuru yapan başarılı öğrenciler, yükseköğretim tarafından yapılan KPSS, YDS, YKS gibi sınava girecek olan başarılı öğrencilerin herhangi bir kriter aranmadan iki defa sınav ücretleri karşılanacaktır.

YÖK tarafından belirlenen 500 üniversiteye giren öğrencilere de ilerleme desteği verilecektir. Gelir desteği alan meslek lisesi öğrenciler ve liseden sonra mesleki eğitim alan öğrencilerde 2024 yılında belirlenen asgari ücret tutarında ödeme alabilecektir.

Lise Öğrencileri Başarı Teşvik Programı

Devlet, lise de okuyan başarılı öğrencilere net asgari ücretin yüzde 60’ı kadar ödeme yapacağını belirtmiştir. Bu ödemelerden faydalanmak isteyen öğrencilerin derslerinde başarılı olması ve dereceye girmesi gerekmektedir.

Sosyal yardımlardan faydalanan ailelerin meslek lisesi mezunu öğrencileri daha sonra ise, meslek edinme kursuna giden öğrencilerde destek ödemesi alabilir.

Üniversite Öğrencilerine Başarı Destek Başvurusu

Devlet yükseköğretim kurumlarında okuyan başarılı öğrencilere eğitimleri sırasında ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için destek verecektir. Ayrıca sosyal destek alan ve 4 yıllık üniversiteyi kazanan öğrencilere her ay 1000 TL destek sağlanacaktır.

Yardım başvurusunun nasıl yapılacağına ilişkin net bir açıklama bulunmamaktadır. İlerleyen günlerde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan bu konu hakkında bir açıklama beklenmektedir.

Meslek Lisesi Okuyanlara ve Meslek Lisesi Mezunlarına Destek

Devlet meslek lisesi okuyanlara ve meslek lisesi mezunlarına yardımcı olmak için destek sağlamaktadır. Bu yardımdan faydalanacak olan öğrencilerin sınıfında ilk üç, okulunda ise ilk beşe girmelidir. Belirtilen şartları yerine getiren öğrenciler bu yardımdan faydalanabilecektir.

Bakan Yanık “Lise mezunlarından, meslek edindirme kurslarına kayıt yaptırıp kursunu tamamlayanlara kurs bitiminde en fazla net asgari ücretin yüzde 25’ine kadar kurs desteği sağlayacağız. Ayrıca bu çocuklarımızın aldığı kurs doğrultusunda bir işe girmesi durumunda üç ayda bir dört defaya mahsus olmak üzere toplam net asgari ücret kadar destek sağlamış olacağız. Meslek lisesi mezunlarına, bir işe girmesi durumunda üç ayda bir dört defaya mahsus olmak üzere toplam net asgari ücret kadar desteği de biz sağlayacağız.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) oturumlarında ilk 500 binde yer alan öğrencilerimize tek seferlik olmak kaydıyla başarı sıralamasına göre en fazla net asgari ücretin 3 katına kadar başarı desteği sağlayacağız.” ifadelerini kullanarak meslek lisesi mezunlarına destek sağlanacağını belirtmiştir.

Uluslararası Yarışmalara Katılacak Öğrencilere Destek

Bilim, sanat ve spor alanında başarılı olan öğrencileri desteklemek için maddi yardım sağlanacaktır.

Bakan Yanık “Özel yetenek gerektiren programlara katılım hakkı kazanan öğrencilere tek seferlik olmak üzere ortaöğretim ve üniversitede kayıt yaptırdıkları bölüme bağlı kalınarak bölüm materyallerinin karşılanmasına yönelik destek sağlayacak ve alanlarında başarılı olmaları için yanlarında olacağız. Bir eğitim öğretim yılı ya da spor sezonunda herhangi bir spor kulübünde lisanslı ve faal olarak spor hayatına katılım sağlayan öğrencilerimize, lisansı ile ilgili dalda tüm müsabakalara katılım sağlamış olmak kaydıyla yılda bir defaya mahsus ve tek bir lisans için olmak üzere net asgari ücretin yüzde 50’si kadar destek sağlanacak.” ifadeleri ile bu öğrencilere destek sağlanacağını belirtmiştir.

6300 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başarı teşvik programına yardım başvurusunun nasıl yapılacağı birçok öğrenci tarafından merak edilmektedir. Başvuruların nasıl yapılacağı hakkında henüz bir açıklama yapılmamıştır. Başvuruların e-Devlet sisteminden yapılacağı düşünülmektedir.

6300 TL Yardım Nasıl Alınır?

Devlet okulunda okuyan ve 6300 TL yardım almak isteyen lise ve üniversite öğrencileri kurum tarafından belirlenir. Başarı olduğu belirlenen öğrenciler 6300 TL yardım alabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.