Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardımları Nelerdir?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardımları Nelerdir?
29.03.2024 10:43
A+
A-

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardımları Nelerdir? Maddi zorluk içerisinde olan geçinmekte zorlanan bir çok ailete devlet tarafından bir çok sosyal yardım yapılmkatadır. Para yardımı, gıda yardımıi yetim maaşı, doğalgaz yardımı ve elektrik tüketim desteği bu yardımlardaan bazılarıdır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardımları hakkında sizlere bu yazımızda detaylı bilgi vermeye çalışacağım. Başvuru ve başvuru formu hakkında merak ettikleriniz yazımzıda.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardımları

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ülkemizde 1986 senesinde kurulmuştur. SYDV’ nın amacı ihtiyaç sahibi ailelere destek olmaktır. Dar gelirli ailelerin tek seferlik yada düzenli yardımlar yaparak temel gereksinimlerini karşılar. Ülkemizde 18 yaşını dolduran düzenli bir geliri ve maaşı olmayan her vatandaş yardım başvurusunda bulunabilir. Şartları sağlayan vatandaşlarımız SYDV yardımlarından faydalanabilir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardımları

SYDV yardımlarından faydalanabilmeniz için ilk kez yeterli şartlara sahip olmanız gerekmektedir. Şartları sağlamanız halinde, başvuru yapacağınız yardım türüne yönelik sizden istenen evraklar ile birlikte başvuru gerçekleştirmeniz olabilecektir. İhtiyaç sahibi aileler sosyal yardım almak için her il ve ilçede bulunan vakıflara başvuru yapabilirler.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardımları Nelerdir?

Dar gelirli ailelere destek olmak amacı ile kurulmuş vakıfların yardım türleri araştırma konusu olmuştur. SYDV’nın bir çok yardım programı bulunmaktadır. SYDV yardımlarını siz değerli okurlarımız için maddeler halinde yazdık:

 • Maddi (nakdi) yardım
 • Kira Yardımı
 • Gıda Yardımı
 • Aile destek paketi
 • Barınma Yardımı
 • Yakacak Yardımı
 • Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardım Programı
 • Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Yardım Programı
 • Öksüz ve Yetim Aylığı
 • Doğum Yardımı Eğitim Yardımı
 • Eğitim Materyali Yardımı
 • Şartlı Eğitim Yardımı
 • Öğle yemeği Yardımı
 • Ücretsiz Kitap Yardımı
 • Yurt Yardımı
 • Yaşlılık Yardımı
 • Evde Bakım Yardımı
 • Aşevleri
 • Afet yardımları
 • Terör Zararı Yardımı
 • Gazi ve Şehit Yakınlarına Yönelik Yardımlar
 • Şartlı Sağlık Yardımı

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının yapmış olduğu yardımlar yukarıda dile getirdiğimiz gibidir. Sosyal yardımlar ile alakalı merak ettiğiniz soruların yanıtlarını yazımızın içinde bulacaksınızdır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardımları Başvuru

İhtiyaç sahibi aileler aracılığıyla araştırılan sorulardan bir tanesi de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına nasıl başvuru yapılacağı sorusudur. SYDV yardımları başvuru;

 • İlk kez başvuru yapılıyorsa SYDV başvuru kayıt formu
 • Başvuru Dilekçesi
 • İlk kez başvuru yapılıyorsa önlü arkalı kimlik fotokopisi

Yukarıda dile getirdiğimiz belgeler sizin esas belgelerinizdir. Lakin alacağınız yardım programına göre sizden ek belgeler de istenilebilmektedir. Başvuruya gitmeden  önce hangi yardım türüne başvuru gerçekleştirecekseniz o belgeleri hazır bulundurmanız gerekir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başvurusu e-devlet üzerinden yapmak isteyen kişiler https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linke tıklayarak başvuru yapabilirler.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardımları Başvuru Formu

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardımlarından yararlanmak için ilk kez başvuru formunu doldurmanız gerekiyor. Başvuru formunu internet üzerinden doldurabilirsiniz. Bunun için E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf İlan Başvuru Sistemi’nden başvurularınız uygulayabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başvuru formu ayrıca e-devlet üzerinden online olarak doldurabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Yardımları Başvuru Sorgulama

Dilekçeleri ile birlikte başvuru yapan vatandaşlarımız SYDV yardımları başvuru sorgulama işlemlerini e-devlet üzerinden yapabilirler. Aynı zamanda başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz vakıflara giderek yada telefon ile arayarak başvuru durumunuzu öğrenebilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardım başvuru e-devlet üzerinden sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklayabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Maddi Yardımı

SYDV nakdi (maddi) yardımı; ihtiyaç sahibi bireylerin temel gereksinimlerini karşılamaya yönelik yapılmaktadır. SYDV maddi yardımdan faydalanabilmeniz için  Hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olan haneler. Başvuru sahibinin sağlık güvencesi yoksa önce gelir testi yaptırıp  Yeşil kart açtırması gerekmektedir.

Hanede kişi başı 2024 yılı için 7200-TL’den az düşmesi gerekmektedir.

SYDV aile yardımın onaylanması halinde 2500 TL bireylerin PTT hesaplarına yatmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Kira Yardımı

SYDV kira yardımı; geçim sıkıntısı sebebiyle kirasını ödemekte zorlanan çevredeki insanlar aracılığıyla çok fazla başvuru alan sosyal yardımlardandır. Vakıflar çok fazla kira yardımı başvurusu almaktadırlar. Maddi zorluk çeken, konut sahibi vatandaşlarımızın ev onarımı için vakıflara başvuru yapabilirler. Vakıfların kendisine ait bütçeleri bulunmaktadır. Kendisine ait olan bütçeye göre hareket etmek zorunda olan vakıflar başvurularda seçici davranmak zorundadır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Kira Yardımı Şartları

 • Hane de kişi başına düşen gelir asgari ücretin 1/3 ‘ünden az olmalı
 • Hanede bulunan bireylerden herhangi birinin adına kayıtlı bir başka konut bulunmaması
 • Hanede araç kaydının olmaması
 • Hanede vergi kaydının olmaması
 • Muhtaç durumda olması

Belirtmiş olduğumuz maddeler her sosyal yardımlaşma vakıflarında değişiklik arz edebilir. Vakıfların kendi mütevelli heyeti şartları azaltabilir yada fazlalaştırabilir.

Yardım alan ailenin maddi durumu göz önüne alınarak karar verilen bir durumdur. Muhtaçlık durumunun ortadan kalkması durumunda kira yardımı kesilir. Kira yardımı en fazla 3500 TL olarak verilmektedir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Gıda Yardımı

İhtiyaç sahibi aileler vakıflara başvuru yaparak sydv gıda yardımı talep edebilirler. Dar gelirli ailelerin temel gereksinimlerini karşılamaya yönelik olan sydv gıda yardımı gıda kolisi yada nakdi olarak verilmektedir. Gıda kolisi ihtiyaç sahibi ailelerin evlerine teslim edilmektedir. Gıda yardımı tek seferlik yada devamlı olarak yapılmaktadır.

Gıda yardımı alabilmeniz için ilk kez ihtiyaç sahibi olmalı ve bunu belgelemeniz (muhtaçlık belgesi) gerekmektedir.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvurabilirsiniz. ALO 144 sosyal yardım hattını arayabilir yahut il ve ilçe belediyelerinin resmi internet sitelerine girip başvuru uygulayabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Elektrik Yardımı

Dar gelirli vatandaşlarımızın elektrik faturalarının 250 TL’sini devlet karşılıyor. SYDV elektrik yardımından yararlanmanız için bazı şartlar aranmaktadır. Elektrik yardımı hane halkı geliri düşük olan kişilere verilmektedir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başvurusu kimliğiniz ile bizzat vakfa giderek yada e-devlet üzerinden başvuru yapılabilir.

PTT elektrik yardımı için PTT Elektrik Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu yazısını okuyabilirsiniz.

SYDV Elektrik Faturası Yardımı Başvuru Şartları

Elektrik yardımı almak isteyen vatandaşlarımızın muhtaçlık durumunun SYDV karar organı mütevelli heyetleri aracılığıyla tespit edilmesi Kanun kapsamı içinde evde bakım hizmeti alıyor olmanız Yaşamınızı sürdürebilmek için cihaza bağlı olmanız ve bunu sağlık raporu ile ispatlamanız.

Elektrik yardımı maddi zorluk içerisinde olan faturasını ödemekte zorlanan kişilerede verilmektedir. He rhangi bir geliri ve sosyal güvencesi bulunmayan kişiler başvuru yapmaları halinde bu yardımdan yararlanabilir.

Elektrik yardımı almak için sydv başvuru yapmanız gerekir.

Elektrik yardımı için her hangi bir ödeme yapılmıyor. Faturanızın 250 TL olan kısmı devlet aracılığıyla ödeniyor. Bu nedenle vakfa kayıt olduktan sonra T.C kimlik kartınız ve güncel faturanız ile birlikte PTT şubelerine detaylarınızı iletmeniz gerekmektedir.

Cihaza bağlı olarak yaşamını sürdüren kronik hastalar için elektrik faturası desteği 200 TL ‘dir. Bu yardım her ay PTT’den nakit olarak verilmektedir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Evde Bakım Aylığı

Günlük hayatlarını sürdürebilmek için başkalarının yardımına muhtaç olması durumunda yardıma muhtaç olan insana bağlanan aylıktır.

Evde bakım maaşı almak için engelli birinin ikametgahının olduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl yahut varsa ‘İlçe Müdürlüklerine’ başvuru yapılmaktadır.

Evde bakım aylığına başvuru yapan birinin yani muhtaç olan birinin bakımını üstlenen kişide akrabalık şartı aranmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Muhtaç Asker Ailesi Yardımı

Vatani görevini yapmakta olan askerlerimizin, her hangi bir sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi ailelerine askerlik süresi boyunca verilen yardımdır.

Askerin evli olması durumunda eşi, bekar olması durumunda anne yahut babası başvuru yapabilir. SYDV muhtaç asker ailesi yardımı ne kadar? her iki ayda bir 2000 TL ödenmektedir.

SYDV muhtaç asker ailesi yardımı başvuru için gerekli belgeler; T.C kimlik kartı, askerlik ile alakalı belgeler

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.