SED Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Başvurusu ve Sorgulama

SED Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Başvurusu ve Sorgulama
08.03.2024 03:44
A+
A-

SED Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Başvurusu ve Sorgulama; İhtiyaç sahibi vatandaşlara ciddi düzeyde sosyal yardım veren kamu kurumlarından birisi de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’dır. Muhtaç ailelere destek olmak amacıyla hem ayni hem de nakdi yardımlar veren Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın verdiği yardımlardan birisi de SED yardımıdır.

İhtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına beslenme, sağlık ve eğitim gibi temel ihtiyaçlarının karşılanmasını amaçlayan SED yardımı, “Sosyal Ekonomik Destek Hizmeti” anlamına gelmektedir. Muhtaç ailelerin çocuklarına sunulan sosyal yardımlardan birisi olan SED yardımı alabilmenin temel koşulu da ailede ilköğretim, ortaöğretim, lise veya üniversite öğrencisi olan çocuklar olmalıdır.

Bizler de bu yazımızda SED yardımı nedir? SED yardımı kimlere verilir ve SED yardımı şartları gibi konu ile ilgili önemli ayrıntıları bir araya getirdik.

SED Yardımı Nedir?

SED yardımı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yardım projelerinden birisidir. SED yardımı; dar gelirli ve muhtaç vatandaşların yeterli yaşam seviyesine erişene kadar çocuklarına ekonomik ve psiko-sosyal alanlarda destek verilmesini hedefleyen projedir. Diğer bir deyişle; SED yardımı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın muhtaç ailelere ve çocuklarına hem maddi hem psiko-sosyal destek sunduğu bir yardım türüdür.

SED yardımı, bazı vatandaşlara yılda bir defa ya da 6 ayda bir verilirken bazı vatandaşlara da düzenli olarak her ay verilebilir. SED yardımı kapsamında muhtaç ailelerin çocuklarının sağlık, beslenme ve eğitim gibi temel ihtiyaçlarının giderilmesinin yanı sıra aynı zamanda çocukların ileriki hayatlarında meslek sahibi olabilmeleri için İş-Kur ve benzeri gibi meslek kurslarına kayıtları da yaptırılmaktadır.

SED Yardımı Kimlere Verilir?

SED yardımı kimlere verilir 2024 yılında da önceki yıllarda olduğu gibi yardım almak isteyen vatandaşların merak ettiği konular arasında yer alıyor. SED yardımında hak sahibi olabilecek kişiler şunlardır;

 • Önceki dönemlerde sosyal hizmet kurumları tarafından tedbir kararı alınan, SED yardımı alan ancak ebeveynleri tarafından bakılabilecek olan çocuklar,
 • Maddi zorluk yaşayan ve SED yardım almazlar ise daha da muhtaç olabilecek ve SED yardımı ile ailesi tarafından bakımı üstlenilebilecek çocuklar,
 • Üzerinde tedbir kararı olan, yaş sınırını geçen, sosyal hizmet kurumundan ya da koruyucu ailesinin yanından ayrıldıktan sonra meslek edindirme eğitimine devamlılık sağlayan vatandaşlar,
 • Üzerinde tedbir kararı olan, yaş sınırını geçen, sosyal hizmet kurumundan ya da koruyucu ailesinin yanından ayrıldıktan sonra meslek sahibi olmayı başaramayan ve SED almadığı takdirde muhtaç olacak olanlar,
 • Kaza, afet, hastalık, afet ve benzeri gibi sorunlardan dolayı kendisinin ve ailesinin bakımını üstlenebilmek için çalışma gücü olmayan ya da vefat eden vatandaşların çocuklarıdır.

Her ne kadar başvuru sırasında bakım tedbiri alınmış olan çocuklar ön planda tutulsa da aynı zamanda üzerinde bakım tedbiri olmayan çocuklar için de SED yardımı başvurusu yapılabilmektedir.

SED Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

SED yardımı başvurusu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ilk müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezi müdürlüklerine gidilerek yapılmakla birlikte aynı zamanda başvuru dilekçesi posta yoluyla gönderilerek de SED başvuru talebi bakanlığa iletilebilmektedir. Ayrıca e-devlet sistemi üzerinden de SED yardım başvurusu yapmak mümkündür.

Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı aracılığıyla dar gelirli, çocuklarının temel gereksinimlerini karşılayamayan ailelere verilen SED yardımında hem psikososyal hem de ekonomik destek sağlanır. SED yardımından faydalanabilmek için yeterli şartlara sahip olmanız gerekir.

Başvuruda bulunacak vatandaşların istediğimiz evraklar ile birlikte İl Müdürlüğü ve  Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine müracaat edebilirler. Ayrıca e-devlet üzerinden de başvuru yapılabilmektedir.

E-Devlet SED Yardımı Başvurusu

E-devlet üzerinden SED yardım başvuruları yapılabilmekle birlikte yapılan başvurular ön başvuru niteliği taşımaktadır. E-devlet üzerinden SED başvurusu yapan vatandaşların başvuruları olumlu değerlendirildiği takdirde başvuru sahipleri mutlaka gerekli belgeleri ilgili yerlere ibraz etmek durumundadır.

E-devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı SED yardımı başvurusu yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linkini tıklayarak TC kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi girince doğrudan SED yardımı ön başvuru ekranına erişim sağlayabilirsiniz.

SED Yardımı Başvuru Sorgulama

SED yardımı başvuru sonuçları e-devlet sistemi https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linki üzerinden kısa sürede yapılabilmektedir. Eğer internet üzerinden sorgulama yapmak imkanınız yoksa o halde ALO 144 ya da ALO 183 Sosyal Destek hatlarından herhangi birini tuşlayarak yetkililerden başvurunuza dair detaylı bilgi alabilirsiniz.

SED yardım başvurusu sorgulama işlemlerinizi başvuru yaptığınız Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine bizzat giderek de başvurunuza dair süreci yakından takip edebilirsiniz.

SED Yardımı E-Devlette Görünmüyor

SED yardımı yapan bazı vatandaşların yardım başvuruları e-devlet sistemi üzerinde görünmeyebilmektedir. Bu sorun yoğunluğa bağlı sistemsel bir sorun olabilmektedir. Bu gibi durumlarda başvurunuz ile ilgili il müdürlüklerinden bilgi alabilirsiniz. Zira yoğunluğa bağlı olarak e-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapamıyor olsanız dahi başvurunuz olumlu değerlendirildiği takdirde hesabınıza SED yardımının yatması da mümkündür.

SED Yardımı Ödeme Başarılı Ne Demek?

SED yardımı ödemesinin başarılı olduğu hak sahibinin hesabına SED kapsamında ödenecek olan yardımın yatırıldığı anlamına gelir. Bu noktada SED yardım başvurusu yaptıysanız adınıza yatan SED yardımınızı hesabınızda hemen çekebilirsiniz.

SED Yardımı Başvuru Formu

SED yardımı başvuru formu, SED desteği almak isteyen ailelerin başvuru sırasında mutlaka doldurması gereken formdur. Formda başvuru yapacak olan kişinin ve diğer hane üyelerinin aylık gelirleri, giderleri, meslek bilgileri, ikametgah adresi ve diğer iletişim bilgileri gibi sorular yer almaktadır.

İhtiyaç sahibi olan ve çocukları için SED desteği almak isteyen ailelerin bu soruları mutlaka eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurması gereklidir. Formun eksik ya da asılsız bilgilerle doldurulması durumunda başvuru sahiplerinin başvuruları olumlu sonuçlansa dahi tespit edildikleri takdirde aldıkları yardımları faizleri ile birlikte geri ödemekle mükellef olurlar.

Zira Aile ve Sosyal hizmetler Bakanlığı müdürlüğü yetkilileri, formda yer alan tüm bilgilerin doğruluğunu online sistemler üzerinden araştırarak detaylı inceleme ve değerlendirme yapmaktadır.

SED Yardımı Başvuru Şartları

SED yardımı şartları, yardım almak isteyen kişiler için son derece önemlidir. Öncelikli olarak düzenli işi ve sigortası olmayan ihtiyaç sahibi aileler SED yardımı alabilmektedir. Ayrıca işsiz ve dar gelirli olan hane halkının aylık kişi başı geliri güncel asgari ücretin üçte birinin altında kalması gereklidir. Ayrıca üzerine kayıtlı ev ya da araba ve benzeri gibi mal olan kişilerin SED yardımından faydalanması mümkün değildir.

Ayrıca muhtarlıktan muhtaçlığını belgeleyen ve fakirlik belgesi alan, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına kayıtlı olup yardım alan kişiler de SED yardımı alabilme hakkına sahiptir.

SED yardımından yararlanmak için yeterli şartlara sahip olmanız gerekmektedir. Kişinin muhtaçlık durumu, aile bireyleri için yapılan araştırma ve ikamet ettiği mahallede yapılan sosyal incelemeler neticesinde karar verilmektedir. Gelir-gider, sağlık, eğitim durumları yakınları ve akrabalarından elde ettikleri gelirler göz önünde bulundurularak bölgesel etkenler önemsenerek çocuğun yaşamına daha rahat ve sağlıklı biçimde  devam edebilmesi için gerekli araştırmalar yapılır, yetkili makamın onayı ve kararına sunulur. SED yardımından faydalanan çocuklar devletin tespit ettiği meslek elemanları aracılığıyla (psikolog, kılavuzluk öğretmeni, sosyolog) aileler  yönetmelik gereği en geç 3 ay süreler ile izlenmektedirler.

 • Muhtaç olan ailelerin çocukları
 • Ailesi hayatta olmayan çocuklar
 • Ailesinde sigortalı çalışan olmayan çocuklar
 • Koruyucu aile yanında ikamet eden çocuklar

Yukarıdaki yazımızda dile getirdiğimiz şartlara sahip iseniz başvuru yapıp gerekli incelemeden geçtikten sonra SED yardımından faydalanabilirsiniz.

SED Yardım Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Sosyal ve Ekonomik Destek ödemesi yani SED yardımı başvuruları genellikle 1 hafta içerisinde değerlendirilerek sonuçlandırılmaktadır. Ancak inceleme komitesinin ve başvuruların yoğunluğuna bağlı olarak bu süre 2 haftaya kadar da uzayabilmektedir.

SED Yardımı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

SED yardımı için gerekli evrakları bitirdikten sonra Sosyal Hizmet Merkez Müdürlüklerine yahut Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine başvuru uygulayabilirsiniz. Ayrıca e-devlet üzerinden de başvuru yapılmaktadır.

 • Dilekçe
 • T.C. Kimlik Numarası beyanı
 • Sağlık raporu (istenilmesi halinde)
 • Öğrenci belgesi (istenilmesi halinde)
 • İş-kur ve meslek kurslarına başvurduğuna dair belgeler

SED Yardımı Ne Kadar 2024

SED yardım ödemeleri, asgari ücretlere yapılan zamlarla aynı oranda düzenli olarak güncellemektedir. 2024 yılı güncel zamlar doğrultusunda günde Sed yardımı miktarları ise;

Eğitim Grupları Oranlar %  Ekonomik Destek Tutarı
Okul Öncesi Çocuk 50  3.614,13₺
İlköğretime Devam Eden Çocuk 75  5.421,20₺
Orta Öğretime Devam Eden Çocuk 80  5.782,62₺
Orta Öğretim Seviyesinde Olup Okula Devam Etmeyen Çocuk için 50  3.614,14₺
Korunma/Bakım Kararı ile Yüksek Öğrenime Devam Eden 90  6.505,44₺
Kuruluş Bakımından Ayrılan Gençler 40  2.891,31₺

SED yardım ödemeleri ailenin muhtaçlık seviyesine göre yılda bir ya da iki kez yapılabileceği gibi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerekli durumlarda her ay da düzenli ve sürekli olarak yapılabilmektedir.

SED Yardımı Kaç Çocuğa Verilir?

Çocuklarına bakım tedbiri almayan aileler kaç çocukları olursa olsun en fazla 2 çocuk için SED yardım ödemesi alma hakkına sahiptir. Şayet çocukların üzerinde koruma kararı ve bakım tedbiri var ise, SED yardım ödemeleri aldıklarında çocuklar aileleri yanında bakılabilecek ise bu durumda aileler 2’den daha fazla çocuk için de SED yardım ödemesi alabilmektedir.

SED Yardımı Kesildiğini Nasıl Anlarız?

SED yardımı başvuruları gibi aynı zamanda sorgulama işlemleri de e-devlet sistemi üzerinden kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Eğer SED yardım ödemesi alıyorsanız ve ödemeniz zamanı geldiği halde halen hesabınıza yatmamış ise o halde e-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapabilirsiniz. Eğer SED yardımınız kesilmiş ise sorgulama ekranında gerekli bilgilendirmeler yer alıyor olacaktır.

SED Yardımı Kaç Ay Verilir?

Muhtaç ailelerin çocuklarının başta eğitim olmak üzere aynı zamanda sağlık ve beslenme gibi temel ihtiyaçlarının asgari ölçüde karşılanabilmesi için SED ödemesi yapılmaktadır. SED yardımlarının sürekli mi yoksa süreli mi verileceği ailenin muhtaçlık seviyesine bağlıdır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi SED yardımları yılda en fazla iki kez süreli olarak verilebilirken aynı zamanda her ay düzenli olarak da verilmektedir. Eğer aylık olarak okuyan çocuk için aileye SED ödemesi yapılacak ise ödemeler çocuğun eğitimi süresinde ve ailenin muhtaçlığı devam ettiği süre boyunca devam edecektir.

SED Yardımı Ödemeleri Nereye Yatırılıyor?

SED yardım ödemeleri, Ziraat Bankası ya da PTT’ye yatırılmaktadır. Eğer ödemeyi alacak olan kişinin Ziraat Bankası bünyesinde hesabı var ise ödemeler bu hesaba yapılır. Ziraat Bankası hesabı olmayan hak sahiplerinin yardım ödemeleri ise PTT’ye isimlerine yatırılmaktadır. Hak sahipleri tüm PTT şubelerinin veznelerinden bilgilerini vererek yardım paralarını çekebilmektedir.

SED ödemeleri sadece hak sahiplerine yapılabildiği için başvuru sahibinin çocukları ya da eşi söz konusu ödemeyi çekme hakkına sahip olmamaktadır.

SED Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

SED yardımlarının düzenli olarak her ay ödenmesi vatandaşların ihtiyaç düzeylerine göre mümkün olsa da bazı hallerde ödemenin kesilmesi de söz konusu olabilmektedir. Eğer;

 • Ailenin SED yardımı alma nedeni ortadan kalkarsa,
 • Ailenin muhtaçlığı giderilirse,
 • Çocuk kendi hayatını imkanlarının doğrultusunda asgari ölçülerde sürdürebildiği tespit edilirse,
 • Çocuk vefat ederse,
 • Aile müdürlüklere bilgilendirme yapmadan ikametgah değişikliği yaparsa SED yardımı kesilmektedir.

SED yardımlarının kesilmesi halinde anne ve baba eğer muhtaçlık halen devam ediyor ise tekrardan SED başvurusu yapabilmektedir. Özellikle sürekli olarak her ay SED alan vatandaşlar 3 aylık periyotlarda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın bünyesinde olan sosyal danışman, rehber öğretmen, çocuk gelişim uzmanı ve sosyolog gibi uzmanların bulunduğu inceleme ekibi tarafından kontrol edilmektedir.

SED Yardımı Evlenince Kesilir mi?

SED yardımı, muhtaç ailelerin eğitim gören çocuklarına eğitimin kesintiye uğramaması adına verilen bir destektir. Çocuğun 18 yaşına gelmesi, kendi ayaklarının üzerinde durarak yaşamını devam ettirebilmesi ya da ekonomik destek alması durumunda SED desteği kesilmektedir. Evlenme hali de bu durumlar arasında yer aldığından evlilik halinde SED yardımının kesilmesi söz konusu olur.

SED Yardımına Haciz Konulur mu?

Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara verilen SED yardımına haciz konulması söz konusu olmamakla birlikte aynı zamanda SED ödemesi, devredilememektedir.

Eğer SED yardımı alan kişinin yardım ödemesinin üzerine haciz işlemini uygulanmış ise bu durumda yardım alan kişinin 2828 sayılı kanunun 29. Maddesine dayanarak haciz işleminin iptal edilmesi için ilgili kuruma itiraz dilekçesi yazma hakkı vardır.

SED Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

SED başvurunuzu yaptıktan sonra hak sahibi olup olmadığınızı e-devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Alo 183 Sosyal Destek  Hattından SED yardımı başvurusu uygulayabilirsiniz.

SED Yardımı Yatan İller Hangileri?

Sosyal Ekonomik Destek olan yardım yoksulluk sebebiyle çocuğunu okutamayan ailelere verilen yardımdır. Geçinmekte zorluk çeken ailelere tamamı geri ödemesiz, geçici yahut belirli süre verilen SED yardımdan yararlanmak için Aile ve Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine gerekli evraklar ile birlikte başvuruda bulunabilirsiniz.

SED yardımı yatan iller ile alakalı hiçbir yerde net bilgi sahibi olamazsınız. Maalesef hiçbir resmi kurumda bu konu ile alakalı bilgi vermemektedir. SED yardımı ödemeleri aynı zamanlarda yatmamaktadır. Çevrenizde SED yardımı alan komşularınız, yakınlarınız varsa onlardan bilgi alabilirsiniz. İnternet sayfalarının yorum bölümünden da bilgi toplayabilirsiniz. SED yardımı yatan illerdeki vatandaşlarımız paylaşım yaparlarsa, başka vatandaşlarımıza da bu bilgilere daha kolay yoldan ulaşmış olurlar.

SED Yardımı Kaç Çocuğa Verilir?

SED yardımı kaç çocuğa verilir, bir çok ailenin araştırdığı sorular içinde bulunmaktadır. Ailelerin ekonomik şartlarını iyileştirmek için çocukların bakımı ve desteklenmesi maksadıyla geçici bir süre SED yardımları yapılmaktadır.. SED yardımında  ailelere hem ekonomik hem de psiko-sosyal destek sağlanır. Çocukları ile ilgili bakım tedbir kararı alınmayan aileler en fazla 2 çocuk için SED yardımı alabiliyor. SED yardımı aldıkları takdirde ailelerin yanlarında bakılabilecek durumda olan çocuklar için ailelere  2’den fazla çocuk için yardım yapılabiliyor.

SED Yardımı Nasıl Çekilir?

SED yardımını almaya hak kazananlar başvurularını İl Müdürlüğü veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine bizzat başvuru yaptıktan sonra gerekli bilgi personel aracılığıyla verilecektir.

SED Yardımı Başvurunuz Olumlu Değerlendirildi Ne Demek?

SED yardımı başvurusunun olumlu değerlendirilmesi başvurunun yetkili birimler tarafından kabul edilerek olumlu sonuçlandırıldığı, SED yardım parasının hak sahibinin hesabına yatırılacağı anlamındadır.

SED Yardımı Değerlendirmeye Alındı Ne Demek?

Başvuru sorgulama ekranında SED yardımının değerlendirmeye alınması demek, başvurunun incelenme aşamasında olduğunu ifade eder. Yani; yoğunluğa bağlı değişkenlik gösterse de ortalama 1 ila 2 hafta içerisinde SED yardım başvurusunun sonuçlandırılacağı ifade edilmektedir.

Yorumlar

 1. Münteha dedi ki:

  Madi yardıma ihtiyacım var 3 çocuk okutuyorum çalışamiyorum dizime platin takıldı ve 3 yildır eşimden boşandım