İBB Eğitim Destek Paketi Başvurusu ve Başvuru Formu

İBB Eğitim Destek Paketi Başvurusu ve Başvuru Formu
08.03.2024 06:19
A+
A-

İBB Eğitim Destek Paketi Başvurusu Başvuru Formu ve Sorgulama; İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yardıma ihtiyacı olan vatandaşlara en kısa sürede ve en doğru şekilde yardım eli uzatan belediyelerin başında gelmektedir. Dar gelirli ve muhtaç ailelerin yanı sıra İBB, aynı zamanda dar gelirli ve desteğe ihtiyacı olan öğrencilere de yardımlarını esirgememektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin maddi zorluk yaşayan ve bu zorluklar nedeniyle eğitim hayatı yarıda kalma riski olan öğrencilere eğitim destek paketi sunmaktadır. Bu yazımızda İBB eğitim destek paketi nedir, İBB eğitim destek başvurusu ve sorgulama nasıl yapılır gibi merak edilen konuların cevaplarını sizler için bir araya getirdik.

İBB Eğitim Destek Paketi Nedir?

İBB Eğitim Destek Paketi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yardıma ihtiyacı olan üniversite öğrencilerinin ihtiyaçlarının karşılanması için aracılık ettiği bir projedir. İBB’nin Eğitim Destek Paketi projesi kapsamında maddi durumu iyi olan hayırsever vatandaşların ihtiyaç sahibi üniversite öğrencilerine tek seferlik yardım yapmasına olanak tanır. Söz konusu destek tek seferlik olup öğrencilerin İstanbulkart’larına yatırılmaktadır.

İBB Eğitim Destek Paketi Kimler Verilir?

İbb bursu kimlere çıkar sorusuna öncelikle yardıma ihtiyacı ve dar gelirli ailelerin önlisans ya da lisans eğitimi alan çocukları olarak cevap vermemiz mümkündür. Daha geniş bir tanımla söz konusu eğitim desteğinden;

 • C vatandaşı olmakla birlikte lisans ya da önlisans öğrencisi olan,
 • Kendisi ya da anne-babası İstanbul’da yaşayan,
 • Eğitimine halen devam ediyor olan,
 • Devlet üniversitesinde okuyan ya da özel üniversitelerde %100 burslu eğitim gören,
 • Ara sınıfta ya da son sınıfta olup not ortalaması 4,00 üzerinden en az 2,00 ya da 100 üzerinden en az 53 olan,
 • Gerçekten maddi zorluk yaşayan kişiler yararlanabilmektedir.

İBB Eğitim Destek Paketi Nasıl Alınır?

İBB Eğitim Destek Paketi, dar gelirli olan ve eğitim hayatında maddi sıkıntı çeken üniversite öğrencileri için umut ışığı haline gelen bir projedir. Haneye giren aylık kişi başına düşen gelir asgari ücretin üçte biri oranının altında kalması durumunda öğrenciler söz konusu destek paketinden faydalanabilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eğitim Destek Paketi projesinden faydalanabilmek için öğrencilerin İBB’ye başvuru yapması gereklidir. Zira başvuru yapılmadığı takdirde eğitim desteği almak da mümkün olmayacaktır.

İBB Eğitim Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB eğitim destek paketi başvurusu, ancak ve ancak ailesi ya da kendisi İstanbul’da ikamet eden öğrenciler tarafından yapılabilmektedir. Zira öğrencinin kendisi ya da ailesi, ailesi vefat edenlerin yakınlarından biri İstanbul’da ikamet etmiyorsa bu durumda eğitim destek paketi başvurusu yapma hakkı yoktur.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin eğitime destek paketinden faydalanmak isteyen önlisans ve lisans öğrencileri belediye tarafından talep edilen belgeler ile birlikte bizzat belediyeye başvuru yapmak durumundadır.

İBB Eğitim Destek Paketi Başvurusu

İBB Eğitim Destek Paketine, T.C. vatandaşı olan, Öğrencinin kendisi yahut ailesinin (anne-baba vefat durumunda yakının) İstanbul’da ikamet etmesi gerekir. Devlet üniversitesinde okuyan  yahut Vakıf/Özel Üniversitelerinde yüzde yüz burslu okuyan Ön lisans yahut Lisans öğrencilerin gelir durumunun kötü olduğunu beyan etmesi durumunda başvuru yapabilirler.

İBB Eğitim yardımı başvuru yapmak için https://gencuniversiteli.ibb.istanbul/Default.aspx linke tıklayabilirsiniz.

İBB Eğitim Destek Paketinden yararlanmak isteyen bireyler, istediğimiz belgeler ile bulundukları ilçe belediyelerine bizzat başvurmaları gerekmektedir.

İBB Eğitim Destek Paketi Başvuru Formu

İBB Eğitim Destek Paketi başvuru formu, yardım almak isteyen önlisans ya da lisans öğrencilerinin doldurması gereken formdur. Formda öğrencinin adı, soyadı, iletişim bilgileri, eğitim bilgileri gibi sorular sorulmaktadır. İBB’den eğitim desteği başvurusu almak istiyorsanız bu formu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurmalısınız.

İBB Eğitim Destek Paketi Başvuru Sorgulama

Eğitim Destek Paketi almaya hak kazanan öğrencilerinin tek seferlik destek ödemeleri, öğrencilerin İstanbulkart hesaplarına yapılır. Eğer öğrencilerin başvuruları onaylanır ise bu durumda başvuru formunda belirtilen telefon numarasına İBB tarafından bilgilendirme amaçlı SMS gönderilir. Dolayısıyla da sorgulama yapmadan da başvuru sahipleri sonuçlar hakkında bilgilendirilmektedir.

Eğer başvuru sonucunuzu sorgulamak istiyorsanız bu durumda https://gencuniversiteli.ibb.istanbul/Sonuc.aspx linkine tıklayarak doğrudan sorgulama ekranına giderek başvurunuzun durumunu görüntüleyebilirsiniz.

İBB Eğitim Destek Paketi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

İBB eğitim desteğinden faydalanmak için tıpkı diğer birçok sosyal yardımda olduğu gibi başvuru sırasında bazı belgeler sunmanız gereklidir. Bu belgeleri;

 • T.C kimlik kartının fotokopisi
 • Sabıka kaydının ay da alınmış disiplin cezasının olmadığını gösterir belge
 • Not transkripti ile öğrenci belgesi
 • Özel üniversitelerde %100 burslu okuyan öğrenciler için bursluluk belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Ailenin gelirini gösterir belge
 • Ailede varsa diğer okuyan kardeşlerin öğrenci belgeleri
 • Başvuru yapacak kişide ya da aile bireylerden birisinde engel durumu olması halinde engelli raporu,
 • Öğrencinin banka hesap bilgileri
 • Öğrencinin üzerine olan İstanbulkart hesap bilgileridir. Bu belgeler başvurunun değerlendirmeye alınması için son derece önemlidir. Ancak ailede kaydını dondurmuş ya da açık öğretimde eğitim gören kardeşler var ise bu durumlar değerlendirme sırasında değerlendirilmez. Zira öğrencinin ya da kardeşlerinin örgün eğitimde eğitimine devam etmesi temel şartların başında gelir.

İBB Eğitim Destek Paketi Nasıl Alınır?

İBB Eğitim Destek Paketi bir çok dar gelirli öğrencinin yüzünü güldürdü. Maddi durumu iyi olmayan, aylık hemen hemen geliri kişi başı  asgari ücretin 1/3’ünün altında olan ailelerin üniversite okuyan çocukları,  İstanbul Büyükşehir Belediyesinde ikamet ediyorlarsa İBB eğitim destek paketinden faydalanabiliyorlar.

Eğitim destek paketi onaylanan öğrenciler 7500 TL yardım alabiliyorlar. Bu yardım üniversite öğrencilerinin  İstanbulkart’ına yatırılmaktadır. İstanbulkart’a yükleme yapıldıktan sonra SMS yolu ile bilgi verilmektedir. İBB Eğitim destek paketi 2.500 TL + 2.500 TL + 2.500 TL olmak üzere 3 taksit halinde ödenmektedir. Hayırsever vatandaşlar öğrencilere maksimum 500 TL yardımda bulunabiliyor.

İBB Askıda Eğitim Destek Başvurusu

Hayırseverler ile İstanbul’da üniversite okuyan ihtiyaç sahibi  gençleri bir araya getiren İBB askıda eğitim destek kampanyası çok sevildi. Geçimini sağlamakta zorluk çeken öğrenciler, başvuruları kabul edildikten sonra bu kampanyadan faydalanabilecekler.

Hayırseverlerin maddi yardımlarıyla hayata geçirilen bu fon aracılığıyla, ihtiyaç sahibi üniversite öğrencileri tek seferlik olmak üzere 500 TL’lik yardımdan faydalanabileceklerdir. İstanbulkart’a yükleme yapıldıktan sonra SMS yolu ile bilgilendirme yapılmaktadır. İBB Askıda Eğitim Destek başvurularınızı sosinc.ibb.gov.tr üzerinden uygulayabilirsiniz.

İBB Askıda Eğitim Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB askıda eğitim destek paketi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin dar gelirli öğrencilerle maddi durumu iyi olan hayırseverleri buluşturduğu bir projedir. Söz konusu projeye dahil olup bir sefere mahsusu olan eğitim desteğinden faydalanmak isteyenler İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin resmi web sitesi üzerinden ya da bizzat belediyeye giderek başvuru yapabilmektedir.

İBB Eğitim Destek Paketi Ne Kadar?

İBB öğrenci yardımı ne kadar sorusu eğitim desteği alacak öğrencilerin merak ettiği sorular arasında yer alıyor. Eğitim destek paketi hayırseverlerin dar gelirli öğrencilere yaptığı tek seferlik yardımı kapsıyor. Yapılan yardımlar ise öğrencinin İstanbulkart hesabına yüklenir. Şuan için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin eğitim destek paketi miktarı 7500 TL’dir. Yardıma ihtiyacı olan öğrencilere yardım etmek isteyen hayırsever vatandaşlar proje dahilinde öğrencilere en fazla 7500 TL yardım yapabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.