Kaymakamlık Bursu Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu

Kaymakamlık Bursu Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu
08.03.2024 12:36
A+
A-

Kaymakamlık Bursu Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama; Günümüzde maddi desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere burs desteği veren kurumlardan birisi de kaymakamlıklardır. Tıpkı belediyeler gibi kaymakamlıklar da lise ve üniversite kurumlarında eğitim öğren öğrencilere burs desteği vermektedir.

Kaymakamlıklar tarafından öğrencilere verilen burslar, her ildeki kaymakamlıkların imkanları doğrultusunda değişkenlik gösterse de her kaymakamlığın verdiği sosyal yardımlar arasında burs desteği de vardır. Kaymakamlıkların verdiği burs özellikleri ise doğrudan kaymakamlıklara gidilerek daha doğru bir şekilde öğrenilmeli ve başvuru yapılacak kaymakamlığın talepleri doğrultusunda başvuru süreci başlatılmalıdır.

Kaymakamlık Bursu Nedir?

Kaymakamlıklar tarafından maddi durumu olmayan ve maddi yetersizliklerden dolayı eğitim hayatının yarında kalma riski olan öğrencilere eğitim desteği için verilen bursa “Kaymakamlık bursu” adı verilir. Kaymakamlık bursu, karşılıksız bir burs türü olmakla birlikte aynı zamanda maddi zorluk çeken ailelerin çocuklarına eğitim desteği verilmesi amaçlanır. Dolayısıyla da söz konusu bursun geri ödenme şartı yoktur.

Kaymakamlık bursları genellikle her yeni eğitim-öğretim yılının başlangıcında verilir. Her sene öğrencilere kaymakamlık bursu veriliyor olsa da her öğrenci geri ödemesiz yani karşılıksız olan kaymakamlık bursundan en fazla iki kez yararlanabilmektedir. Eğer aile içerisinde birden fazla öğrenci var ise o halde kaymakamlıktan sadece bir çocuğun burs alma hakkı olmaktadır.

Kaymakamlık Bursu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kaymakamlık bursu, ihtiyaç sahibi ailelerin okuyan çocuklarına kitap, defter ve diğer kırtasiye malzemelerinin temin edilmesi için yapılan maddi yardımdır.

Başvurular bağlı olduğunuz il/ilçe kaymakamlık binasında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yapılmaktadır. Burs yardımı yalnızca ihtiyaç sahibi olan öğrencilere yapılıyor. Başvuru yapıldıktan sonra, hane içinde bulunan öğrencilerin geniş bir şekilde araştırması yapılacaktır. Araştırma neticesinde olumlu olarak sonuçlanan öğrenciler kaymakamlık bursu almaya hak kazanacaktır ve eğitimleri bitene kadar sürecektir.

Kaymakamlık bursu başvurusu yapmak için öncelikle e-devlet sistemi üzerinden ön başvuru işleminizi tamamlamanız gereklidir. E-devlet başvurusu sonrasında ikamet ettiğiniz bölgedeki kaymakamlık binasında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gidip kaymakamlık bursu başvurunuzu gerekli belgeleri de yanınızda götürerek fiilen tamamlamalısınız.

E-Devlet Kaymakamlık Bursu Başvurusu

Kaymakamlık bursu başvurusu öncesinde mutlaka e-devlet sistemi üzerinden ön başvuru yapmanız gerekmektedir. Bunun için de öncelikle e-devlet sistemine TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapmanız gerekir.

e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ekranın arama bölümüne “Kaymakamlık bursu” yazın ve karşınıza gelen ön başvuru formunu eksiksiz bir şekilde doldurun. Tüm bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde girdikten sonra ekranın alt kısmında yer alan “Kaydet” butonuna tıklayarak bilgilerinizi sisteme kaydedin. Böylece ön başvuru işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Bilgilerinizi sisteme kaydetmeden önce daha sonrasında bilgiler üzerinde değişiklik yapma imkanınız olmayacağı için mutlaka bilgilerinizi doğru girdiğinizden emin olmalısınız. E-devlet sistemi üzerinden ön başvurunuzu tamamladıktan sonra ikamet ettiğiniz bölgedeki kaymakamlık binasının sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı birimine gerekli evraklarınızla birlikte giderek başvuru sürecinizi tamamlamalısınız.

Kaymakamlık Bursu Başvuru Formu

Kaymakamlık bursu başvuru formu, başvuru sırasında mutlaka doldurmanız ve gerekli evrakların içerisine de eklemeniz gereken bir belgedir. Formda burs başvurusu yapacak olan öğrencinin eğitimine, aile gelir ve giderlerine, iletişim bilgilerine yönelik sorular vardır. Başvurunun en kısa sürede değerlendirilmesi ve başvurunun olumlu sonuçlanma ihtimalinin artması için formda yer alan bilgilerin doğru olması da büyük öneme sahiptir.

Kaymakamlık bursu başvuru formu, sadece sorulardan ibaret bir form değildir. Bu form aynı zamanda başvurunuz değerlendirilirken dikkate alınan bilgileri içerisinde barındırmaktadır. Bu sebeple formu doldururken itina göstermelisiniz.

Kaymakamlık Bursu Başvuru Sorgulama

Kaymakamlık bursu başvurularının sorgulama işlemleri e-devlet sistemi üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilmektedir. TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile e-devlet kapısına giriş işlemini tamamladıktan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasından “Öğrenci Yardımları” alt menüsüne giderek başvuru sonucunuzu ekranda görüntüleyebilirsiniz.

Başvurunuzun olumsuz sonuçlanması durumunda sorgulama ekranında herhangi bir bilgi yer almaz. Eğer sorgulama ekranında hiçbir bilgilendirme görmüyorsanız başvurunuzun olumsuz sonuçlanma ihtimali oldukça yüksektir.

Kaymakamlık bursu almak her ne kadar ihtiyaç sahibi öğrenciler için son derece kolay olsa da ailesinin gelir seviyesi yüksek olan öğrencilerin tespit edilmesi de aynı oranda yüksektir. Dolayısıyla da bu kişiler başvuru yapsalar dahi şartlara uygun olmadıklarında başvuruları iptal edilmektedir.

Kaymakamlık Bursu Başvuru Şartları

Kaymakamlığa burs başvurusu yapmak istiyorsanız öncelikle bazı şartları taşıyor olmanız gereklidir. Kaymakamlık bursu için gerekli şartları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunmalıdır.
 • Öğrenci örgün eğitim bünyesinde okuyor olmalıdır. Zira açık öğretim öğrencileri bu burstan faydalanamaz.
 • Ailede birden fazla çocuk varsa bir çocuk için başvuru yapılmalıdır.
 • Ailenin gerçekten muhtaç ve ihtiyaç sahibi olması gereklidir.
 • Ailenin düzenli bir geliri ve sosyal güvencesi olmaması gereklidir.
 • Hanede her bireye düşen aylık gelirin asgari ücretin üçte birinden olması şarttır.

Kaymakamlık Bursu Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Diğer burs başvurularında olduğu gibi kaymakamlık bursu için de başvuru sırasında bazı belgeler talep edilmektedir. Dolayısıyla da başvurunuzun değerlendirmeye alınabilmesi ve onaylanma şansının artması için aşağıda sayacağımız belgeleri eksiksiz bir şekilde başvuru öncesinde hazırlamanız gerekmektedir;

 • Burs almak isteyen öğrenciye ait kimlik kartının orijinali ve fotokopisi
 • Öğrencinin son 6 ay içinde çektirdiği 2 tane vesikalık fotoğrafı
 • Muhtarlıktan ya da nüfus dairesinden alınmış olan ikametgah belgesi
 • İkamet edilen bölgedeki muhtarlıktan alınmış olan fakirlik belgesi
 • Kaymakamlık bursu başvuru formu

Yukarıda saymış olduğumuz tüm belgeleri eğer öğrenci 18 yaşından küçük ise aileleri tarafından, eğer 18 yaşını doldurmuş ise kendisi tarafından tamamlanmalıdır. Eksiksiz belgeler ile başvuru yapıldıktan sonra tüm bilgilerin doğruluğu kaymakamlığın ilgili birimleri tarafından online sistemler üzerinden kontrol edilmektedir. Eğer kontroller sırasında verdiğiniz bilgilerin ya da belgelerin asılsız olduğu ortaya çıkar ise bu durumda başvurunuz doğrudan iptal edilecektir.

Dolayısıyla da başvuru öncesinde hazırlanan evrakların doğru ve eksiksiz olması, başvuru formundaki tüm bilgilerin doğru olması başvuru değerlendirme sürecinin uzamaması ve olumlu sonuçlanması için oldukça önemlidir.

Kaymakamlık Bursu Kimlere Verilir?

Kaymakamlık bursu, genel olarak dar gelirli ve ihtiyaç sahibi olan ailelerin okuyan çocuklarının eğitimlerine destek olmak amacıyla verilir. Ancak bu ailelerin mutlaka düzenli bir gelirinin olmaması ve aylık gelirlerinin de muhtaçlık seviyesinin altında olması şarttır. Aksi halde bu temel şartları taşıyamayan ailelerin çocuklarına burs hakkı tanınmamaktadır.

Kaymakamlık bursu için aranan temel şartlar şunlardır;

 • Burs verilecek olan çocuk örgün eğitim öğrencisi olmalıdır.
 • Başvuru sahibi olan ebeveyn ve öğrenci TC vatandaşı olmalıdır.
 • Kaymakamlıktan alınacak olan burs sadece ailede okumakta olan çocuğun eğitim giderleri için kullanılmalıdır.
 • Eğer ailede birden fazla okuyan çocuk varsa sadece bir çocuk için başvuru yapılmalıdır.
 • Hanede kişi başına düşen aylık gelir net asgari ücretin 1/3 oranından daha az olmalıdır.

Kaymakamlığa okuyan çocuğu için burs başvurusu yapan ailelerin düzenli bir geliri olması, muhtaçlık seviyesinin üstünde olması halinde başvuruları doğrudan reddedilmektedir. Bununla birlikte kaymakamlık bursu, sadece okuyan çocuğun eğitim giderlerinin karşılanması amacıyla verildiği için eğitim giderleri dışında kullanıldığı tespit edildiği takdirde burs kesilir ve aileye cezai işlem uygulanabilmektedir.

Kaymakamlık Bursu Ne Kadar?

Her ilde kaymakamlıklar tarafından ihtiyaç sahibi öğrencilerin eğitimlerine destek olmak amacıyla her sene başında geri ödemesiz burs verilmektedir. Kaymakamlıklar tarafından öğrencilere verilecek olan bursların miktarı her sene zamlara göre değişebileceği gibi bu oranlar aynı zamanda öğrencinin eğitim seviyesine göre de değişkenlik gösterebilmektedir. Buna göre ortalama olarak;

 • İlkokul ve lise öğrencilerine bir yıl içerisinde her dönem başı 500 TL,
 • Lise ve üniversite eğitimi alan öğrencilere ise 1000 TL ile 5500 TL arasında burs imkanı sunulmaktadır.

Kaymakamlık Burs Başvurusu Nereden Yapılır?

18 yaşından ufak olan öğrenciler için burs başvurusunda öğrencinin velisinin başvuruyu yapması gerekmekte, 18 yaşından büyük olunması halinde ise kişi kendi başına da başvuru işlemini gerçekleştirebilmektedir. Kaymakamlık burs başvurusu kaymakamlıkların çatısı altında bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına gidilerek gerekli belgelerin de doğru ve eksiksiz biçimde vakfa götürülmesi ile yapılmaktadır.

Kaymakamlığa Burs Başvuru Dilekçe Örneği

Kaymakamlıktan burs talep eden 18 yaş üstü öğrencilerin kendilerinin yazabileceği, 18 yaş altı öğrencilerin ise aileleri aracılığıyla yazılması gereken kaymakamlık bursu dilekçesinde açık bir biçimde kaymakamlık bursu almak istendiği belirtilmeli, dilekçe kaidelerin dikkat ederek ve yazıyı da kısa ve net bir biçimde tutarak dilekçe yazılmalıdır.

Ayrıca öğrencinin okuduğu okul, ailesinin maddi yetersizliği ve herhangi bir kurum veya kişi aracılığıyla öğrenciye karşılıksız bir burs sağlanmadığı da mutlaka belirtilmelidir. Dilekçede mutlaka ad, soyad, adres bilgileri ve ıslak imza olması gerekmekte, bu bilgileri eksik veya hatalı olması halinde oluşabilecek olumsuzluklardan kişi sorumlu olmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.