65 Yaş Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? Başvuru Şarları

65 Yaş Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? Başvuru Şarları
02.04.2024 10:17
A+
A-

65 Yaş Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? Başvuru Şarları 2024; Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı 65 yaş aylığı başvuru yapan kişilerin başvuru sonuçları gerekli incelemeler sonrasında çıkmaktadır. Konumuzda 65 yaş aylığı başvuru yapımı ve başvuru sorgulama ilgili alanlarda merak edilen soruların cevabını listeledik.

Yasal olarak Sosyal Güvenlik Kurumundan (SSK, Emekli Sandığı, BAĞ-KUR) her hangi bir geliri olmayan kişiler everilen 65 yaş aylığı muhtaçlık sınırı altında yalayan kişiler verilen sosyal yardım parasıdır.

65 Yaş Aylığı Maaşı Kimlere Verilir?

65 yaş aylığı maaşı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlara ve ihtiyaç sahibi 65 yaş üstü vatandaşlara verilen aylık türüdür. Belirlenen ihtiyaç sahibi kriterlerine göre;

 • Herhangi bir Emekli sandığı, BAĞKUR veya SSK tarafından sosyal güvencesi olmayan kişiler
 • Maddi durumu yetersiz durumda olan kişiler
 • Düzenli gelir sahibi olmayan kişiler
 • Üzerinde herhangi bir gayrimenkul kaydı olmayan kişiler
 • Nafaka ödemesi bulunmayan kişiler
 • Sağlık sigortasında kayıtlı olmayan kişiler

Toplum içerisinde kişinin hayatına devam edebilmesi için geliri olması gerekmektedir. 65 yaş üstü kişiler çalışma imkanı bulunmadığı için yapılan 65 yaş aylığı sayesinde geçimine yardımcı olunmaya çalışılmaktadır.

65 Yaş Aylığı Aylığı Başvurusu Nereye Yapılır?

65 yaş aylığı başvurusu, kişinin ikametgâhının bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na (SYD Vakfı) yapılır. Başvuru için gerekli belgeler şunlardır:

 • Başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • İkametgâh belgesi
 • Gelir durumunu gösteren belgeler (maaş bordrosu, emekli maaşı cüzdanı, kira geliri belgesi vb.)
 • Muhtaçlık belgesi (il veya ilçe idare kurulu tarafından verilir)

Başvuru formu, SYD Vakıflarından veya Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın internet sitesinden temin edilebilir. Başvurular şahsen veya posta yoluyla yapılabilir.

Başvuru, SYD Vakfı’nın değerlendirmesi sonucu sonuçlandırılır. Başvurunun olumlu sonuçlanması halinde, aylık ödemeler aylık olarak yapılmaktadır.

Ayrıca, e-Devlet üzerinden de 65 yaş aylığı başvurusu yapılabilmektedir. Bunun için e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Hizmetleri” başlığı altında bulunan “Yaşlı Aylığı Başvurusu” hizmetini kullanabilirsiniz.

65 yaş aylığı başvurusu için gerekli belgeler, e-Devlet sistemi üzerinden de temin edilebilir.

65 Yaş Aylığı Nasıl Başvurulur?

65 Yaş Aylığı başvurusu için E-devlet veya Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünye içerisinde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarından başvurunuzu yapabilirsiniz. Bu alana göre 65 yaş aylığı başvuru yapmak için;

E-devlet 65 Yaş Aylığı Başvurusu: E-devlet 65 yaş aylığı başvurusuna https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-5510-sayili-kanun-41c-kapsaminda-yaslilik-ayligi-baglanmasi linkinden ulaşım sağlayabilirsiniz. E-devlet hesabınızla giriş yaptıktan sonra linke tıkladığınızda hangi başvuruyu yapmak istiyorsanız seçim sağlayın. Başvuru ekranında sizden kabul edilmesi halinde bazı bilgiler isteyecektir. Bu bilgileri doldurma sağlayarak başvuru yapabilirsiniz.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı 65 Yaş Aylığı Başvurusu Yapmak: 65 Yaş aylığı başvurusu için kimliğinizle birlikte giderek yaşlılık aylığı başvurusunda bulunabilirsiniz. Sizden istenen bilgileri doldurma sağlayarak sistemde aylık başvurunuz alınacaktır.

E-devlet 65 Yaş Aylığı Başvurusu

E-devlet 65 Yaş aylığı başvurusu https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-5510-sayili-kanun-41c-kapsaminda-yaslilik-ayligi-baglanmasi linkine giderek yapabilirsiniz. Linke gittiğinizde olan başvuru tipine göre başvurunuzu yapabilirsiniz. 65 yaş aylığı için gerekli incelemeler yapılarak onaylanması halinde hesabınıza para yatırımı sağlanacaktır.

65 Yaş Aylığı Başvuru Formu

65 Yaş aylığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından başvuru yapılacaksa sizden bazı bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler adı soyadı, gelir bilgisi, adres bilgisi, telefon numarası, sigorta durumu gibi bilgiler alınarak başvurunuz alınmaktadır.

E-devlet 65 yaş aylığı başvurusu için Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve E-devlet şifrenizle ilgili alana gittiğinizde sizden onaylanması halinde hesap bilgileri istenecektir. Başvuru yollamanız halinde ekipler tarafından incelenerek başvuru sonucu açıklanacaktır.

65 Yaş Aylığı Muhtaçlık Sınırı

65 yaş aylığı muhtaçlık sınırı, hanedeki kişi başına düşen ortalama aylık gelirin asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’ünden az olmasıdır. 2024 yılı için 65 yaş aylığı muhtaçlık sınırı 5.667 TL‘dir.

65 yaş aylığı başvurusunda bulunan kişinin muhtaçlık durumunun belirlenmesinde, hanedeki tüm bireylerin gelirleri, servetleri ve harcamaları dikkate alınır. Hanedeki kişi sayısı arttıkça, kişi başına düşen gelir azalacağı için muhtaçlık sınırına ulaşmak daha kolay olur.

65 yaş aylığı muhtaçlık sınırı, her yıl Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan asgari ücretin aylık net tutarının 1/3’üne göre belirlenir.

65 Yaş Aylığı İçin Gerekli Evraklar

65 Yaş aylığı için başvuru esnasında sizden ek belgeler istenebilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başvuruları esnasında onaylanması adına ek belgelerle incelenme isteyebilir. Fiziksel olarak başvuru yapmadan önce ALO 144 numaralı hattı arama yaparak öğrenim sağlayabilirsiniz. Yaşlılık maaşı için başvuru esnasında istenebilecek belgeler;

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik ve fotokopisi
 • Aynı hane içerisinde yaşayan bireylerin gelir belgesi
 • SGK’dan alınan sosyal güvencesi olmadığı gösteren beyanname
 • Nüfus Kayıt örneği
 • Bulunduğu bölgenin ikametgâh belgesi
 • Muhtarlıktan alınmış olan fakirlik belgesi
 • 65 yaş aylığı (yaşlılık maaşı) bağlanması için dilekçe
 • Başvuran kişiye ait vesikalık fotoğraf
 • Kirada oturuyorsa kira sözleşmesi
 • Mal beyan belgesi istenebilmektedir.

65 Yaş Aylığı Sorgulama E-Devlet

65 Yaş aylığı E-devlet sisteminden başvuru yaptıysanız sorgulama işlemlerini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal yardım bilgileri sorgulama alanından yapabilirsiniz. Sosyal yardım bilgileri sorgulama linki https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama adresinden ulaşabilirsiniz. İlgili alana girdikten sonra yapmış olduğunuz yaşlılık aylığı aşaması gözükecektir.

Telefon İle 65 Yaş Aylığı Sorgulama

65 Yaş aylığı başvurusu yaptıktan sonra ilerleyen aşamalarda son durumunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Bu durumu internet veya Müdürlüklere gitmek yerine telefondan da öğrenim sağlayabilirsiniz. ALO 144 Sosyal Hizmetler telefon numarasını arama yaparak yaşlılık aylığı sorgulama talebi isteyebilirsiniz. Sizden alınan bilgiler doğrultusunda sistemde başvuru sorgulama işlemleri yapılacaktır.

65 Yaş Aylığı Nasıl Alınır?

65 Yaş aylığı alabilmek için başvuru şartları içerisinde olmanız gerekmektedir. İhtiyaç sahibi kategorisinde yer alıyorsanız E-devlet veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek başvurunuzu sağlayabilirsiniz. Fiziksel olarak başvurunuzda sizden ek belgeler istenebilmektedir. ALO 144’ü arama yaparak yaşlılık aylığıyla ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Verilen bilgilere göre giderek bulunduğunuz ildeki müdürlüklerden yaşlılık aylığı başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru yaptıktan sonra değerlendirme sonucunda olumlu yanıt gelirse banka hesabınıza aylık olarak yatırımı sağlanacaktır. Başvuru sonuçları ise ortalama 15-30 gün arasında değişiklik göstermektedir.

65 Yaş Aylığı Başvuru Şartları

65 Yaş aylığı başvuru şartları ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen aylık türüdür. Yaşlılık aylığından faydalanmak için başvuru şartları;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 65 Yaş üzerinde olmak
 • Herhangi gelir kaynağı bulunmamak ve ihtiyaç sahibi konumunda bulunmak
 • SGK kayıtlı olmamak
 • Mal veya gelirin az olması gerekmektedir. Başvuru sonrasında ekipler tarafından incelenerek onaylanması halinde yaşlılık aylığı yatırılması sağlanacaktır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı 65 Yaş Aylığı Sorgulama

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı 65 Yaş aylığı sorgulama işlemleri için E-devlet sisteminden yararlanabilirsiniz. E-devlet hesabınız yoksa PTT veya online bankacılık uygulamasından çıkartabilirsiniz.

E-devlet 65 yaş aylığı sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama yapabilirsiniz. Başvuru yaptıktan sonra sosyal yardım bilgileri kısmında kabul edildiği yazıyorsa 65 yaş aylığından faydalanacağınızı gösterecektir.

65 Yaş Aylığı Nereye Yatırılır?

65 Yaş Aylığı sosyal hizmetler tarafından onaylanması halinde banka hesabına yatırılması sağlanmaktadır. Belirtilen banka hesabı başvuru esnasında verilen banka hesabıdır. İstediğiniz bankaya aktarılması sağlanarak yaşlılık aylığını alabilirsiniz.

65 Yaş Aylığı Ayın Kaçında Yatıyor?

65 Yaş Aylığı T.C Kimlik kartı numarasına göre günü yatırılması sağlanmaktadır. Genellikle ayın 15-20 arasında yatırılması sağlanmaktadır. Bireylerin daha rahat bir şekilde para çekebilmesi için banka kartı çıkartarak ATM üzerinden çekebilirler.

65 Yaş Aylığı Her Ay Mı Ödeniyor?

65 yaş aylığı her ay ödenmesi sağlanmaktadır. Muhtaç kişilerin her ay kendini idare edebilmesi için bütçeye ihtiyacı bulunmaktadır. Alınan bütçe sayesinde belirli bakımlarını sağlayabilmektedir. Gelir kısıtı bulunan kişiler refahını artırmak için her ay yaşlılık aylığı verilmesi sağlanmaktadır. Ödeme günü geldiğinde bireyler yaşlılık aylığını banka hesaplarından çekebilirler.

65 Yaş Aylığı Hangi Durumlarda Kesilir?

65 Yaş aylığı kesilme durumu gelir durumu artması veya ölüm durumu meydana geldiğinde kesilmesi sağlanmaktadır. İhtiyaç sahibi vatandaşların belirlenen miktardan fazla gelir olması halinde para yatırılması kesilmektedir.

65 Yaş Aylığı Geriye Dönük Alınır mı?

65 Yaş aylığı geriye dönük alımı sağlanmaktadır. Belirlenen geriye dönük ödemelerde 1 aylık olarak belirlenmiştir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru sağlayarak dilekçe vermeniz gerekmektedir. Heyet tarafından onaylanması halinde geriye yönelik bir aylık ödeme alabilmektedir.

65 Yaş Aylığı Ne Kadar?

65 Yaş aylığı miktarı 2024 yılı içerisinde güncelleme sağlanarak 3504 TL olarak yerini aldı. Bu miktarla birlikte yaşlılık aylığı alan bireyler giderlerini biraz daha karşılama imkânı sağlayabilirler. Enflasyon verilerine göre hareket edilerek ilerleyen zamanlarda değişiklik gösterebilir.

Evi Olan 65 Yaş Aylığı Alabilir mi?

Evi olan 65 yaş aylığı alabilirler. Yaşlılık aylığı üzerinde belirlenen durumlarda bireyin gelir durumuna göz atılmaktadır. Evi kendi olmasına rağmen sosyal güvencesi veya gelir durumu bulunmamasında muhtaç durumda yer almaktadır. Muhtaçlık durumuna tespit sağlanması halinde yaşlılık aylığı yatırılması sağlanmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.