Kaymakamlık Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

Kaymakamlık Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu
12.03.2024 10:23
A+
A-

Kaymakamlık Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu; Dar gelirli ya da işsiz ve geliri olmayan ailelere yardım veren devlet kurumlarından birisi de kaymakamlıklardır. Kaymakamlıklar tarafından ayni yardımların yanı sıra aynı zamanda birçok nakdi yardımlar yani para yardımları da yapılmaktadır.

Kaymakamlıklardan farklı alanlarda para yardımı almak isteyen vatandaşların öncelikle başvuru yapmaları şarttır. Gerekli şartları taşıyan muhtaç vatandaşlar sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapmalıdır. Yapılan başvurular değerlendirmeye alınır ve uygun görülen vatandaşlara kaymakamlıklar tarafından para yardımları yapılır.

Yazımızın devamında kaymakamlık para yardımı başvurusu nasıl yapılır ve kaymakamlık para yardımı başvuru formu gibi tüm detaylı ayrıntılı şekilde bulabilirsiniz.

Kaymakamlık Para Yardımı Nasıl Alınır?

Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşlar kaymakamlıklardan para yardımı alabilmek için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek başvuru formunu doldurmalıdır. Başvuru sırasında mutlaka vatandaşlar yanlarında kimlik kartlarını ve gerekli diğer belgeleri bulundurmalıdır.

Başvurusunu gerçekleştiren vatandaşların başvuruları olumlu sonuçlandığı takdirde başvuru sahiplerinin hesaplarına kaymakamlık tarafından en kısa sürede yardımları yatırılmaktadır.

Kaymakamlık Para Yardımı Nereden Alınır?

Kaymakamlık para yardımları, ihtiyaç sahiplerine kaymakamlık bütçesinden ödenir. Ancak başvuru sahipleri kaymakamlığın vermiş olduğu sosyal yardım parasını kaymakamlık binasında bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı aracılığıyla almaktadır. Bu sebeple geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlar, kaymakamlık para yardımı almak için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvurmalıdır.

Kaymakamlık Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kaymakamlık para yardımı başvurusu yapmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar başvurularını ikamet ettikleri yerdeki kaymakamlık binasında bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gitmelidir. Burada ilk olarak hane kayıt formu doldurmak gereklidir. Aksi halde vatandaşlar sosyal yardım başvurusu yapamamaktadır.

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı yardımlarına başvuruları e-devlet sistemi üzerinden de yapılmaktadır. Vatandaşlar https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru linki üzerinden e-devlet sistemi başvuru ekranına giderek ön başvuru formunu doldurabilmektedir. E-devlet ön başvuru işleminden sonra vatandaşlar gerekli belgeler ile SYDV’na giderek başvurularını tamamlamalıdır.

Muhtaç ve dar gelirli kişiler ayrıca sosyal yardım taleplerini ALO 144 ya da ALO 183 sosyal destek hatlarını arayarak yetkililere ulaştırabilmektedir.

Kaymakamlık Para Yardımı Başvuru Formu

İhtiyaç sahiplerinin sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından sosyal yardım alabilmeleri için mutlaka başvuru formunu doldurmaları şarttır. Başvuru formunda başvuru sahiplerinin gelir-gider, aylık kazanç ve meslekleri gibi sorular yer almaktadır. Bu sorular aynı zamanda başvuru sahibinin muhtaçlık seviyesini tespit etmek amacıyla sorulmaktadır.

Kaymakamlık para yardımı başvurusu yapmak isteyen ihtiyaç sahiplerinin başvurularının olumlu değerlendirilmesi için öncelikle formdaki sorulara doğru cevaplar vermelidir. Yanlış bilgiler veren ve bu yanlış bilgiler ile para yardımı alan vatandaşlar vakıf tarafından tespit edildiğinde vatandaşlar aldıkları tüm yardımları faizi ile ödemekle mükelleftir. Dolayısıyla da formdaki bilgilerin eksiksiz ve doğru cevaplanması son derece önemlidir.

E-Devlet Kaymakamlık Para Yardımı Başvuru Formu

Kaymakamlık para yardımı başvurusu e devlet sistemi üzerinden de yapılabilmektedir. E-devlet sistemi üzerinden başvuru yapmak isteyen vatandaşlar, https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama başvuru linkinden başvurularını yapabilmektedir.

Kaymakamlık Para Yardımı Kimlere Verilir?

Tüm sosyal yardımlar gibi kaymakamlık para yardımı da dar gelirli olan ya da işi ve sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara verilmektedir. Buna göre; kaymakamlık para yardımları öncelikle kirada oturan, işsiz olan, geliri ve sosyal güvencesi olmayan kişilere verilmektedir. Gerekli şartları taşıyan muhtaç kişiler, kaymakamlıklardan para yardımı alabilmek için e-devlet üzerinden ya da bizzat sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek başvuru yapabilmektedir.

İşi ve geliri olmayan vatandaşlar para yardımından öncelikli olarak yararlanmaktadır. Ayrıca; engelliler ve kronik hastalar, geliri olmayan dul kadınlar, muhtaç şehit, asker ve gazi yakınları, kimsesiz geliri olmayan yaşlılar, afetzedeler kaymakamlık para yardımı alabilirler.

İşi olsa dahi  hane halkı kişi başı aylık hemen hemen kazancı asgari ücretin 1/3’ünün altında olan bireyler de para yardımından faydalanabiliyorlar.

Kaymakamlık aracılığıyla yapılan para yardımı, kira yardımı, dul aylığı, yaşlılık aylığı, şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı v.b olarak yapılacak yardımın türüne göre miktarı değişiklik göstermektedir.

Kaymakamlık Para Yardımı Başvuru Şartları

Kaymakamlık para yardımı başvurusunda bulunacak olan bireylerin ilk kez gerçek ihtiyaç sahibi olması ve bu durumu yoksulluk belgesi ile ispatlaması gerekmektedir. Başvuru için gerekli belgeler ile ihtiyaç sahipleri kaymakamlık binalarında bulunan SYDV’ da başvurularını yapabilirler.

Kaymakamlık Yardım Parası Ne Kadar?

Kaymakamlık yardım parasının miktarı, yardımı verecek olan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfının bütçesine ve aynı zamanda vatandaşların muhtaçlık seviyelerine göre kişiden kişiye göre farklılık gösterebilir. Ayrıca vatandaşların muhtaçlık seviyesine göre para yardımları tek seferlik ya da sürekli olarak verilebilmektedir.

Kaymakamlık para yardımlarının miktarı verilecek olan yardım türüne de farklılık gösterebilmektedir. Dolayısıyla da tüm muhtaç kişiler için verilen kaymakamlık yardım parası miktarı herkes için farklılaşabilmektedir.

Kaymakamlık Para Yardımı Dilekçe Örneği

Kaymakamlık para yardımı başvurusu yapacak olan ihtiyaç sahibi vatandaşlar, söz konusu para yardımlarından faydalanabilmek için kaymakamlığa dilekçe yazarak başvuru taleplerini iletebilmektedir. Kaymakamlığa dilekçe ile başvuru yapacak olan ihtiyaç sahibi vatandaşlar aşağıdaki dilekçe örneğini kullanabilirler.

KAYMAKAMLIK MAKAMINA

Yaşamış olduğum maddi sıkıntılardan ötürü vakfınız tarafından gerekli nakdi yardımın yapılmasını bilgilerinize arz ederim.

Ad Soyad:

Adres :

Telefon:

Eposta:

TC Kimlik No:

Kaymakamlık Para Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Kaymakamlık para yardımı başvuru yapacak olan muhtaç vatandaşların başvuru sırasında bazı belgeleri ibraz etmeleri gereklidir. Vatandaşların başvuru sırasında hazırlamaları gereken belgeler başvuru türüne göre değişkenlik gösterebilmektedir. Mesela; öğrenci yardımı alınacak ise mutlaka öğrenci belgesi almaları gereklidir. Ancak başvurular sırasında bazı belgeler tüm sosyal yardım türleri için istenmektedir. Bu belgeler;

 • Başvuru sahibinin kimlik kartı ve fotokopisi
 • Ailenin vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
 • Aile üyelerine ait ikametgah belgesi
 • SGK’dan tüm aile bireyleri için alınması gereken gelir belgesi
 • Ailede işsiz bireyler var ise SGK’dan alınması gereken işsiz belgeleri
 • Aile içinde öğrenci var ise güncel tarihli öğrenci belgesi
 • Engelli bireyler var ise engelli sağlık kurulu raporu
 • Mal beyannamesi
 • Afetzede olan başvuru sahipleri için bilirkişi raporu
 • Kronik hastalığı olan kişilerin sağlık kurulu raporu
 • Eşi ölmüş kadınlar için eşlerinin ölüm belgesidir.

Kaymakamlık Para Yardımı Sorgulama

Kaymakamlık para yardımı başvuru işlemlerini tamamlayan kişiler başvurularının hangi aşamada olduğunu ALO 183 ya da ALO 144 numaralı sosyal destek hatlarını arayarak ya da başvuru yaptıkları sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek öğrenebilirler.

Başvuru sonuçları genellikle birkaç hafta içinde sonuçlansa da başvuru yoğunluğuna göre bu süre değişkenlik gösterebilmektedir. Ayrıca e-devlet sistemi üzerinde başvuru sorgulama işlemlerini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar doğrudan https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linki üzerinden e-devlet başvuru sorgulama ekranlarına gidebilmektedir.

E-devlet sorgulama linkine tıkladıktan sonra vatandaşların mutlaka TC kimlik numaraları ve e-devlet şifrelerini girerek giriş yapmaları gereklidir. Sisteme giriş yapıldığında sistem otomatik olarak başvuru sorgulama sistemine yönlendirecektir.

Kaymakamlık Para Yardımı Nereye Yatar?

Kaymakamlıktan para yardımı almaya uygun görülen hak sahiplerinin yardımları PTT şubelerinden isme ya da vatandaşların Ziraat Bankası Hesaplarına yatmaktadır. Başvuru sahipleri kimlik kartları ile giderek Ziraat bankasından ya da PTT şubelerinden yardımlarını çekebilmektedir.

Kaymakamlık Para Yardımı Ne Zaman Yatar?

Kaymakamlık para yardımının ne zaman yatacağı başvurularının değerlendirme sürecine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Başvuruları onaylanan hak sahiplerinin yardımları genellikle başvurularının onaylanmasına takiben 15 iş günü içerisinde yatmaktadır. Ancak başvuruların yoğun olduğunda bu süre 30 güne kadar çıkabilmektedir.

Kaymakamlık Yardım Parası Her Ay mı Verilecek?

Kaymakamlık yardım parasının tek seferlik ya da her ay düzenli olarak verileceği konusu başvuru sahiplerinin muhtaçlık seviyesine göre değişebilir. Bazı başvuru sahiplerine ve ailelerine tek seferlik para yardımı yapılırken bazı aşırı muhtaç ve hiçbir geliri olmayan vatandaşlara düzenli olarak kaymakamlık tarafından her ay yardım parası düzenli olarak yatırılmaktadır.

Kaymakamlık Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Belediyeler, Vakıflar Genel Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gibi birçok devlet kurumu gibi kaymakamlıklar da dar gelirli ihtiyaç sahibi vatandaşlar birçok sosyal yardım vermektedir. Kömür yardımı, eşya ve kırtasiye yardımı gibi ayni yardımların yanı sıra aynı zamanda gıda yardımı, kira yardımı, elektrik yardımı, şartlı eğitim ve sağlık yardımı, SED yardımı da kaymakamlığın verdiği nakdi yardımlar arasında yer almaktadır.

Kaymakamlık Gıda Yardımı

Kaymakamlık gıda yardımı başvurusu yapan ihtiyaç sahibi kişiler evlerinin temel gıda ve temizlik ihtiyaçlarını karşılayabilmek için düzenli olarak ya da tek seferlik gıda yardımı para alabilmektedir. Gıda yardım parasının miktarı vatandaşların muhtaçlık seviyesine ve hanedeki kişi sayısına göre değiştiğinden bazı ailelere 500 TL gibi ödeme yapılırken bazı ailelere yapılan gıda yardımı 1500 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Kaymakamlık Kira Yardımı

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gibi kaymakamlıklar da işsiz, sosyal güvencesi ve geliri olmayan ailelerin geçim sıkıntısını biraz olsun azaltabilmek için nakdi kira yardımı yapmaktadır. Kaymakamlık tarafından kira yardımı, tek seferlik ya da düzenli olarak verilebilmektedir.

Kaymakamlık tarafından verilen kira yardımlarından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm projesi kapsamına giren kişiler de e-devlet sistemi üzerinden başvuru yaparak faydalanabilmektedir.

SED Yardımı

SED yardımı, geliri ve sosyal güvencesi olmayan ailelerin çocukları için başvuru yapabilecekleri kaymakamlık sosyal yardım türlerinden birisidir. SED yardımı, muhtaç ailelere çocuklarının eğitim ve beslenme gibi giderlerini karşılayabilmeleri kaydıyla verilmektedir.

Ailelerin muhtaçlık seviyelerine göre SED yardımını tek sefer ya da sürekli alabilmek mümkündür. Yani SED yardımının ne kadar süre ile verileceği doğrudan ailenin muhtaçlık seviyesi ile ilgilidir. Muhtaç ailelere sadece çocuklarının ihtiyaçları için verilen SED yardımı, ailelerin ya da çocuğun muhtaçlığının sona ermesiyle birlikte durdurulmaktadır.

Kaymakamlık sosyal yardımlarından birisi olan SED yardımı başvuru yapmak isteyen vatandaşlar başvurularını ikamet ettikleri bölgedeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek yapabilmektedir.

Şartlı Eğitim Yardımı

Şartlı eğitim yardımı, ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının eğitim giderlerine destek olmak için kaymakamlığın verdiği yardımlardan birisidir. Söz konusu yardım kapsamında her ay ihtiyaç sahibi ailelere çocuklarının eğitim ihtiyaçlarında kullanmaları üzere hesaplarına bir miktar ödeme yapılmaktadır.

Şartlı eğitim yardımı almak isteyen ailelerde annelerin bizzat sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuru yapması şarttır. 2024 yılı için;

 • Erkek ilköğretim öğrencilerine 45 TL, kız öğrencilere 50 TL,
 • Erkek ortaöğretim öğrencilerine 55 TL, kız ortaöğretim öğrencilerine ise 75 TL şartlı eğitim yardımı verilmektedir.

Başvurusu kabul edilen annelerin çocukları için şartlı eğitim yardımı parası PTT hesaplarına aylık olarak yatırılmaktadır.

Şartlı Sağlık Yardımı

Şartlı sağlık yardımı, 0 ila 6 yaş arasında çocuğu olan muhtaç ailelere verilen sosyal yardımdır. Söz konusu yardım, ailelerin çocuklarının aşılarını ve düzenli sağlık kontrollerini yaptırmaları için verilmektedir. Dolayısıyla da bu yardımı alan kişilerin çocuklarının aşı ve sağlık kontrollerini kesinlikle aksatmamaları gerekmektedir.

Şartlı sağlık yardımları iki ayda bir annelerin PTT hesabına yatırılmaktadır. Şayet aileler çocuklarının aşı ve sağlık kontrollerini aksatır ise bu durumda şartlı sağlık yardımı ödemeleri de durdurulmaktadır.

Kaymakamlık Elektrik Yardımı

Geliri olmayan ve bu nedenle de elektrik faturalarını ödeyememiş olan vatandaşlar, kaymakamlıktan elektrik yardımı başvuru yapabilmektedir. Başvuruları onaylanan kişilerin birikmiş elektrik borçlarının bir bölümü devlet tarafından tahsis edilmektedir.

Ayrıca sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına elektrik yardımı başvurusu yapan vatandaşlar, PTT şubelerinde elektrik faturaları öderken indirim hakkına da sahip olabilmektedir.

Kaymakamlıktan Para Yardımı Nasıl Alınır?

Kaymakamlık para yardımı nasıl alınır; Kaymakamlık para yardımı almak isteyen vatandaşların kimlik belgeleri ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek burada para yardımı talep formu doldurmaları gerekir. Kaymakamlık para yardımı başvurusu kabul gören vatandaşlara yardım parası, başvuru formu doldururken belirtmiş oldukları adına olan banka hesabına yatırılacaktır.

Kaymakamlık para yardımı nasıl alınır? Fakirlik belgesi ve işsiz olanlar kaymakamlık para yardımı başvurusunda bulunduklarında yapılan gelir testi incelemesi sonucu aylık geliri düşük olan bireylere Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile kaymakamlık para yardımı yapılır.

Sizlere bu bölümde kaymakamlıktan para yardımı nasıl alınır? kaymakamlık nakit yardımı nasıl alınır? sorularına yanıt verdik.

Kaymakamlık Para Yardımı Ne Zaman Yatacak?

Kaymakamlık  para yardımları iki ayda bir olmak üzere hak sahiplerine ödenir. Kaymakamlık yardım parası ne zaman yatar  yılın 2, 4, 6, 8 ve 12.ayları olmak üzere ikişer aylık ödemeler yapılır.

Kaymakamlık Para Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Kaymakamlık para yardımı başvurusu için ALO183 veya ALO144 Sosyal destek hatlarından birini arayabilir, bağlı olduğunuz kaymakamlık binalarında hizmet veren SYDV gidebilir yahut telefon ile bilgi alabilirsiniz.

Kaymakamlıklar, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı aracılığı ile para yardımı yapmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.