Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu

Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu
07.03.2024 05:12
A+
A-

Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu; Türkiye sınırları içerisinde yaşayan dar gelirli ve muhtaç olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına devletin birçok kurumu tarafından yardım amaçlı nakdi yardımların yanı sıra gıda ve erzak yardımı, kıyafet yardımı, eşya ve mobilya yardımı gibi ayni yardımlar da yapılmaktadır.

Dar gelirli olan ya da hiç geliri olmayan ve geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlar kamu kurumlarına başvuru yaparak farklı alanlarda yardım alma hakkı kazanabilmektir. Bizler de bu yazımızda sosyal yardım başvuruları kaç günde belli olur, sosyal yardım başvurusunun kabul edildiğini nasıl anlarız gibi merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını sizlere açıklayacağız.

Sosyal Yardım Nedir?

Geliri olmayan ya da dar gelirli olan ve geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlara yaşamlarını idame ettirebilmeleri için kamu kurumları ve kuruluşları tarafından verilen nakdi ve aynı yardımlara sosyal yardım denmektedir.

Kurum ve kuruluşlar eğer muhtaç vatandaşlara para yardımı yaparsa bu yardımlara nakdi yardım adı verilir. Gıda ve erzak yardımı, eşya ve mobilya yardımı, kıyafet yardımı, kömür ve odun yardımı gibi yardımlar ise ayni yardımlardır.

Devlet kurumları ve kuruluşlar ayni ve nakdi yardımlarını düzenli olarak sürekli yapabileceği gibi aynı zamanda tek seferlik olarak da yapabilmektedir.

Sosyal Yardım Veren Kurumlar

Devletin birçok kamu kurumu ihtiyaç sahibi vatandaşlara hem ayni hem de nakdi sosyal yardım yapmaktadır. Bu kurumların başında belediyeler gelir. Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, valilikler ve kaymakamlıklar da sosyal yardım veren kurumlardır.

Kamu kurumlarının yanı sıra sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, dernekler ve Kızılay gibi sivil toplum örgütleri de sosyal yardım veren kuruluşlardır.

Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım başvurusu, başvuru yapacağınız kurum ya da kuruluşa göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu nedenle de hangi kuruma ya da kuruluşa hangi tür sosyal yardım için başvuru yapacaksanız öncesinde kurum ya da kuruluşun sosyal yardım başvuru yöntemlerini öğrenmeniz gerekmektedir.

Belediye Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım başvurularınızı belediyeye doğrudan ikamet ettiğiniz bölgedeki belediyeye giderek yapabilirsiniz. Ayrıca belediye sosyal yardım başvurularınızı e-devlet sistemi üzerinden de kolayca yaparak daha sonrasında belediyeye gerekli evrakları ibraz edebilirsiniz.

Belediyeye sosyal yardım başvurusu yapmak için e-devlet sistemini tercih edecekseniz öncelikle şunu belirtmeliyiz ki e-devlet başvuruları ön başvuru olarak nitelendirilmektedir. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak ekranda TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek doğrudan ön başvuru sayfasına erişebilir ve başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Sosyal Yardım Başvurusu E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım başvurusunda bulunmak isteyen bireyler, bu başvurunun nasıl yapıldığını da merak etmektedir. Sosyal yardım başvurusu E-Devlet üzerinden nasıl yapılır sorusu da sürekli olarak sorulmaktadır.

Sosyal yardım başvurusunda bulunmak isteyen ve gerekli olan bazı şartları sağladığını düşünen bireyler E-Devlet sistemi üzerinden arama butonuna ‘Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti’ (Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı) yazarak yardım için gerekli olan başvurunun yapılacağı sayfaya giriş yapabilirler. Bu sayfaya giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede bulunan yeni başvuru kısmına tıklayıp, karşılarına çıkan metni okuduktan sonra ‘okudum, onaylıyorum’ butonuna tıklayıp başvurularını çok kısa bir süre içinde tamamlayabilirler.

Başvuru E-Devlet üzerinden yapıldığı için önceden E-Devlet sistemine giriş yapmamış ve şifresi bulunmayan bireylerin en yakın PTT şubesine giderek geçici bir şifre almaları gerekmektedir. Verilen bu geçici şifre ve kimlik numarası ile sisteme giriş yaptıktan sonra dileyen bireyler şifrelerini değiştirebilirler. Sisteme giriş yaptıktan sonra yukarıda bulunan bilgileri sırası ile uygulayarak başvuruyu yapmak olabilecektir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da ihtiyaç sahibi vatandaşlara farklı alanlarda ayni ve nakdi yardımlar yapmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardım başvurularını ikamet ettiğiniz sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında yapabilirsiniz.

Ayrıca ön başvurularınızı e-devlet sistemi üzerinden yapmanız da mümkündür. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklayarak doğrudan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı e-devlet başvuru sayfasına ulaşabilirsiniz. E-devlet şifrenizi ve TC kimlik numaranızı girerek formu doldurabilirsiniz. Ayrıca ALO 183 ve ALO 144 Sosyal Destek Hattı numaralarını da arayarak ön başvuru talebinizi yetkililere iletebilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vakıflar Genel Müdürlüğü sosyal yardım başvuruları e-devlet başvuru sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Ayrıca ikamet ettiğiniz bölgedeki müdürlüklere giderek de Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün verdiği sosyal yardımlardan faydalanma hakkı elde edebilirsiniz.

Sosyal Yardım Başvuru Formu

Devlet kurumlarından sosyal yardım almak istiyorsanız hangi kuruma başvuru yaparsanız yapın mutlaka sosyal yardım başvuru formunu doldurmanız gereklidir. Sosyal yardım başvuru formunda TC kimlik numarası, meslek, aylık gelir ve gider, telefon numarası, e-posta adresi ve ikametgah gibi temel bilgiler yer almaktadır.

Sosyal yardım başvuru formu, başvuru sahiplerinin gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadıklarının tespiti için son derece önemlidir. Bu sebeple başvuru sırasında formu oldukça dikkatli bir şekilde ve doğru bilgilerle doldurmanız gereklidir. Aksi halde formda yer alan bilgilerin asılsız olduğu tespit edildiğinde başvurunuz reddedilecektir.

Sosyal Yardım Başvuru Sorgulama

Belediyeye ya da diğer kamu kurumlarına yapmış olduğunuz tüm sosyal yardım başvurularınızın sonuçlarını e-devlet sistemi üzerinden görebilirsiniz. E-devlet üzerinden yardım başvurularınızı sorgulamak için e-devlet sorgulama ekranına https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki üzerinden ulaşabilirsiniz.

E-devlet sorgulama yönteminin yanı sıra aynı zamanda başvuru yaptığınız kuruma giderek ya da ALO 153 numaralı Beyaz Masa hattını arayarak da başvurularınızı sorgulayabilirsiniz.

Sosyal Yardım Kimlere Verilir?

Sosyal yardım genel tanımla işsiz, geliri olmayan ya da dar gelirli olup muhtaçlık sınırının altında olan kişilere verilmektedir. Daha geniş bir tanımlama yapmamız gerekirse sosyal yardımlar;

 • Sigortalı ve düzenli işi olmayan,
 • Kronik hastalığı olan ve hastalıkları nedeniyle çalışamayan,
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşamak durumunda kalan,
 • En az %40 oranında iç gücü kaybı olan ve bu nedenle çalışamayan,
 • Eşi ölen, cezaevine giren ya da boşanmış olup geliri olmayan dul kadınlar,
 • Afetzede olanlar,
 • Geliri olmayan ve sahipsiz olanlar yararlanabilmektedir. Ayrıca sosyal yardımlardan yararlanacak olan vatandaşların ya mavi karta sahip olması ya da TC vatandaşı olması şartı aranmaktadır.

Sosyal Yardım Başvuru Şartları

Ayni ya da nakdi fark etmeksizin tüm sosyal yardım türlerinden faydalanabilmek için bazı temel şartları karşılıyor olmanız gereklidir. Sosyal yardım başvuru şartlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Barınma, eğitim, sağlık ve beslenme gibi temel ihtiyaçlarını karşılamada zorluk çekmek,
 • Gerçekten ihtiyaç sahibi olmak,
 • Başvuru sahibinin ya da hanedeki diğer bireylerin üzerinde mal varlığının olmaması sosyal yardım başvurularında vatandaşlarda aranan temel şartlardır.

Yukarıda saymış olduğumuz şartlar genel şartlar olmakla birlikte başvuru yapılacak olan sosyal yardımın türüne göre aranan şartlar da kurumlar tarafından özelleştirilebilmektedir.

Sosyal Yardım Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Devlet kurumlarına, kuruluşlara ya da sivil toplum örgütlerine sosyal yardım başvurusu yapacaksanız mutlaka birtakım belgeleri başvuru sırasında yetkililere sunmanız gereklidir. Söz konusu belgeler iletişim bilgilerinizi teyit etmeye yarayan belgeler olmakla birlikte aynı zamanda gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadığınızı tespit etmek için önemlidir. Bu doğrultuda sosyal yardım başvurusu sırasında;

 • Sosyal yardım başvuru formu
 • Nüfus cüzdanının gerçeği ve fotokopisi
 • Nüfus müdürlüğünden alınan ikametgah belgesi
 • Başvuru yapan kişinin ve hane üyelerinin vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Hane bireylerinin kimlik kartlarının fotokopileri
 • Tüm hane bireylerine ait mal beyannamesi
 • Tüm hane bireylerinin SGK’dan alabileceği gelir ya da gelirsizlik kağıdı
 • Muhtarlıktan alınması gereken muhtaçlık belgesi
 • Öğrenci varsa öğrenci belgesi
 • En az %40 iş gücü kaybı olan ve çalışamayan kişiler için başvuru yılında alınmış olan engelli raporu
 • Kronik hastalığı olduğundan dolayı çalışamayan kişilerden sağlık raporu
 • Yenidoğan bebek var ise doğum kağıdı belgelerini hazırlayarak başvuru sırasında yetkililere ibraz etmelisiniz. Ayrıca başvuru yapacağınız sosyal yardımın türüne göre kurum farklı ek belgeler de talep edebilmektedir.

Sosyal Yardım Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Sosyal yardım başvurusu kaç günde sonuçlanır 2024 yılında en çok merak edilen sosyal yardım konularından birisidir. Ancak bu soruyu tüm devlet kurumları için tek bir zaman dilimi vererek cevaplamak mümkün değildir. Öncelikle başvuruların sonuçlanma süreci her kuruma ve kurumların yoğunluğuna göre değişkenlik göstermektedir.

Sosyal yardım başvuruları genellikle 3 ila 4 hafta içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Bu süre içerisinde başvuru şartlarını taşıyan ve yardım almaya hak kazanan vatandaşların başvuruları olumlu olarak sonuçlanır. Ancak başvuru yoğunluğu fazla olduğunda başvuruların sonuçlanması da 3 ila 4 aya kadar uzayabilmektedir.

Sosyal yardım başvurularının sonuçlanma süresi başvuru yapılan yardımın türüne göre de farklılık gösterebilir. Bu doğrultuda belediyeden sosyal destek kartı almak için başvuru yapan vatandaşlar, sonucu ortalama 4 ay gibi bir sürede öğrenebilmektedir.

İhtiyaç sahibi olan vatandaşlar sosyal yardım başvurusu yaptıktan sonra bazı kurumlar vatandaşların muhtaçlığını saptayabilmek için ikametgah adresine imceleme komitesi göndermektedir. İnceleme komitesinin inceleme sonrasında hazırladığı rapora istinaden başvurunun olumlu ya da olumsuz sonuçlanacağı belli olmaktadır.

Sosyal Yardım Başvurusu Kabul Edildi Ne Zaman Yatar?

Nakdi sosyal yardım başvuruları olumlu olarak sonuçlandığında genellikle vatandaşların PTT hesaplarına düzenli olarak yatmaktadır. Devlet kurumlarının nakdi yardım ödeme tarihleri değişkenlik gösterse de genellikle her ayın belirli bir gününde ödemeler hak sahiplerinin PTT hesaplarına yapılmaktadır. Yardımların ne zaman yatacağına dair başvurunuz olumlu sonuçlandığı takdirde direk yardım alacağınız kurumdan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sosyal Yardım Ne Kadar 2024

Sosyal yardım parası ne kadar oldu; Sosyal yardım paralarının miktarı, sosyal yardım parası veren kurumun bütçesine ve vatandaşların muhtaçlık seviyesine göre değişkenlik göstermektedir. Belediyelerin verdiği sosyal yardım parası 500 TL ila 1000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Belediyelerin yanı sıra nakdi sosyal yardımlar veren kurumlardan birisi de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’dır. Bakanlık, Aile Destek Paketi projesinde muhtaç kişilere 850 TL ila 1.250 arasında sosyal yardım ödemektedir. Ayrıca Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından çocuklu ailelere 350 TL ila 650 TL arasında yaptığı nakdi yardımlar da vardır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın çocuklu ailelere verdiği nakdi yardımlar hanedeki çocuk sayısı arttıkça aynı oranda artmaktadır. Bu noktada en düşük yardım 350 TL iken 5 ve üstünde çocuk sahibi olanlara da en yükse 650 TL yardım verilmektedir.

Sosyal Yardım Teslim Edildi Ne Demek?

Sosyal yardımlar, belediyeler aracılığıyla veya kaymakamlıklar aracılığıyla da verilebilmekte olup değişiklik göstermektedir. Eğitim yardımı, gıda yardımı, market yardımı gibi birden fazla ihtiyacı karşılamak üzere birtakım yardımlar devlet aracılığıyla sağlanmakta ve böylelikle maddi durumdan sıkıntıda olan ailelerin masrafları bir nebze olsun azaltılmaktadır.

2024 senesinde geçen sene de verilmiş olan yardım verilmekte, sosyal yardım almaya hak kazanmış olan aile veya bireylere 1100 TL para yardımı yapılmaktadır. Bu yardım için ekstra bir başvuru yapmaya gerek bulunmamakta, geçmiş senelerde yardım almaya hak kazanan bireyler bu haktan otomatik olarak yararlanabilmektedirler.

Sosyal yardım almaya hak kazanan bireyler, bunu E-Devlet üzerinden rahatlıkla görüntüleyebilirler. Birey, yardımı aldıktan sonra başvuru ekranında sosyal yardım teslim edildi şeklinde bir yazı da yazmaktadır.

Sosyal Yardım Başvurusu Kapandı Ne Demek?

Belirli zamanlarda ve tespit edilen tarihler içinde yapılmaktadır. Bu nedenle başvuru yapacak olan bireylerin bu dönemleri takip etmeleri ve başvuru sonuçlarını da aynı biçimde takip etmeleri gerekmektedir. Sosyal yardım başvurusu kapandı ne demek sualinin yanıtı da bu zaman aralığının sonlanması manasına gelmektedir.

Sosyal Yardım Başvurusu Kabul Edildi Ne Demek?

Sosyal yardım başvurusu kabul edildi yazısı, başvuru kriterlerini sağlamış ve maddi yardımdan yararlanmaya hak kazanmış bireylerin başvuru ekranında görülen bir sonuç ekranı yazısıdır.

Sosyal Yardım Başvurusu Ne Kadar?

Sosyal yardım başvurusu, her sene belirli bir miktar ile sınırlı olmayıp, dönem dönem değişmektedir. Bu nedenle kesin bir biçimde yardım şu miktardadır cümlesini kurmak olabilecek olmamaktadır. Lakin pandamı zamanında yapılmış olan en son yardımın miktarı 1250 TL ile 2500 Türk Lirası’dır.

İBB Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul’da ikamet eden ve maddi açıdan yardıma muhtaç olan aile veya bireyler, SEDEP (Sosyal ve Ekonomik Destek Programı) kapsamı içinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal yardım web sitesi üzerinden başvuru yapabilmektedir. TC kimlik numarası, isim, soy ismi ve doğum tarihi ile sisteme giriş yapıp başvuruda bulunmak olabilecek olmaktadır.

Başvuru formunda kişi ve ailesi ile alakalı birden fazla soru bulunmaktadır ve bu soruların hem eksiksiz hem de hatasız bir biçimde yanıtlanması gerekmektedir. Aksi taktirde, başvuru süreci olumlu yanıtlansa da başvuru formunda hatalı bilgi ve belgelere yer verildiğinin saptanması halinde başvuru geçersiz sayılmakta ve verilen veya verilecek olan yardım da iptal edilmektedir. Bu nedenle formun doldurulduktan sonra gönderilmeden önce kontrol edilmesi ve hataların giderilmesi gerekmektedir.

Ankara Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır sorusunu soran bireylere kısaca şu biçimde yanıt vermek olabilecektir: bu başvuru için bir ön başvuru formu doldurulması gerekmektedir ve bu formu da E-Devlet üzerinden rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz. Ankara’da ikamet eden ve gerekli kriterleri sağladığını düşünen her birey bu sosyal yardımı alabilmek için başvuruda bulunabilir.

Bu sosyal yardımlarda temel amaç, maddi eşitsizliklerden kaynaklı kimi ailelerin geçim sıkıntısı yaşamasının bir nebze olsun önüne geçmek olduğu için başvuru kriterlerini sağlamayan bireylerin boş yere başvuru yaparak maddi durumu gerçekten kötü olan birey veya ailelerin hakkını gasp etmemeleri gerekmektedir.

İzmir Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzmir’de ikamet eden, maddi yetersizliklerden dolayı ailesinin ve kendi gereksinimlerinin karşılanmasında zorluk çeken her birey İzmir Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla verilen sosyal yardımlardan ihtiyacına uygun olanı alabilir. Bunun için istedikleri yardım ışığında başvuru formu doldurmaları gerekmektedir.

Birtakım değerlendirmelerin yapılması ve birinin gerçekten de maddi yardıma ihtiyaç duyduğunun belgelenmesinin ardından talep edilen yardım insana ve ailesine yapılmaktadır. Böylelikle maddi eşitsizliklerden doğmuş olan her türlü fark kapatılmaya çalışılmakta, her bireyin her koşuldan eşit miktarda yararlanması adına büyük bir adım atılmış olmaktadır.

Bu başvuru sürecinde bireylerden kimi zaman maddi durumlarının saptanması adına çeşitli belgeler istenmektedir. Talep edilen yardımın yapılabilmesi için, başvuru formunda bulunan tüm soruların özenli bir biçimde yanıtlanması gerekmektedir. Formda istenen her türlü belge de güncel bir biçimde forma eklenmelidir.

Bu formlarda bulunan bilgilerin eksik veya hatalı olması, başvuruların değerlendirilme sürecinde insana olumsuz dönüş olarak yansıyacağı için başvuru formu tamamen doldurulduktan sonra kontrol edilmeli, kontrollerden sonra sisteme yüklenmelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.