Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu

Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu
27.02.2024 16:54
A+
A-

Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Kadar? Başvuru Formu ve Sorgulama; Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara verilen devlet yardımlarından birisi de şartlı sağlık yardımıdır. Şartlı sağlık yardımları, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilir. Söz konusu yardım ödeneği, dar gelirli ve yoksul vatandaşların çocuklarının sağlık giderlerini karşılayabilmeleri için verilmektedir.

Yoksul ailelere verilen şartlı sağlık yardımı, bazı şartlar doğrultusunda vatandaşlara verilmektedir. Bu doğrultuda başvuru sonrasında vatandaşların başvuruları detaylı olarak değerlendirilir. Şartlı sağlık yardımı başvurusu nasıl yapılır, şartlı sağlık yardımı ne kadar, şartlı yardım başvurusu için gerekli belgeler gibi konu ile ilgili tüm detayları sizler için derledik.

Şartlı Sağlık Yardımı Nedir?

Şartlı sağlık yardımı; muhtaçlığı sebebiyle temel sağlık hizmetlerinden faydalanamayan, herhangi bir sağlık sigortası olmayan ve muhtaçlığı yetkililer tarafından tasdik edilmiş olan kişilere verilen yardımdır.

Dar gelirli ve yoksul olan ailelerin cinsiyeti fark etmeksizin tüm çocuklarının temel sağlık ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı şartlı sağlık yardımı yapmaktadır. Bu yardımdan faydalanmak isteyen vatandaşların süreci doğru yönetebilmesi için ayrıntıları bilmesi faydalarına olacaktır.

Şartlı Sağlık Yardımı Kimlere Verilir?

Şartlı Sağlık Yardımını Kimler Alabilir; Bu yardım Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın projesidir. Şartlı Sağlık Yardımı 0-6 yaş içindeki çocukların düzenli olarak aileleri aracılığıyla hastaneye götürülmesi şartı mevcuttur. Şartlı Sağlık Yardımını Kimler Alabilir sorusunu siz değerli okurlarımız için yanıtladık.

 • 0-6 yaş (72 ay) çocuklar
 • Hamile bayanlar (en fazla 9 ay)
 • Lohusa bayanlar (en fazla 2 ay) alabilmektedirler.
 • Ayrıca hastanede doğum gerçekleştiren bayanlara bir kere olmak üzere 100 TL tutarında nakdi yardım yapılmaktadır.

Hak sahibi bireylerin muayene aralıklarının takibi Sağlık Bakanlığı aracılığıyla yapılmaktadır.

Şartlı Sağlık Yardımı  Alma Şartları

 • Hanede sosyal güvencenin bulunmaması: Hanede herhangi bir bireyin genel sağlık sigortası (GSS), emeklilik sigortası, Bağ-Kur gibi bir sosyal güvencesi olmamalıdır.
 • Muhtarlıktan yoksulluk belgesi alınması: Hanede yaşayan kişilerin yoksul olduğunu teyit eden muhtarlık belgesi gereklidir.
 • Gelir testi: Ailenin toplam gelirinin asgari ücretin net tutarının 3’te 1’inden (2024 yılı için 3.500 TL) az olması gerekir.
 • Sağlık Bakanlığının belirlediği sağlık taramalarına katılım: Yardım alanların, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen aşı ve sağlık taramalarına katılması zorunludur.

Çocuklar için Ek Şartlar:

 • 0-6 yaş arası çocuk olması: Şartlı Sağlık Yardımı, 0-6 yaş arası (72 ay) çocuklara yöneliktir.
 • Düzenli sağlık kontrollerine katılım: Çocukların, Sağlık Bakanlığının belirlediği sağlık kontrollerine düzenli olarak katılması gerekir.
 • Aşı karnesinin güncel olması: Çocuğun aşı karnesinin güncel olması ve tüm aşılarının tamamlanmış olması gerekir.

Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Şartlı sağlık yardımı, muhtaç ailelerin 0 ila 6 yaş arasındaki çocukların temel sağlık ihtiyaçlarını karşılamak için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmektedir. Şartlı sağlık yardımı başvuruları e-devlet sistemi üzerinden ya da ikamet edilen ilçede bulunan Sosyal Yardım ve Destek Vakıfları aracılığıyla yapılabilmektedir.

E-devlet sistemi üzerinden şartlı sağlık yardımı başvurusu yapabilmeniz için sisteme giriş yapmanız gereklidir. Eğer e-devlet kapısı şifreniz yok ise şifrenizi PTT şubelerinden alabilirsiniz. E-devlet kapısına TC kimlik ve şifre bilgileriniz ile giriş yaptıktan sonra arama kutucuğuna “Şartlı sağlık yardımı” yazarak ilgili başvuru ekranına gidebilirsiniz.

Başvurunuzu Sosyal Yardım Vakfı üzerinden yapacaksanız bizzat vakfa giderek başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Eğer vakfa daha önce kayıt yaptırmadıysanız başvuru sırasında hane başvuru kayıt formu, sorgu dilekçesi ve şartlı eğitim-sağlık hak sahibi sözleşmesi belgelerini eksiksiz doldurarak imzalamanız gereklidir.

Şartlı Sağlık Yardımı Başvuru Formu

Şartlı sağlık yardımı başvuru formu, e-devlet üzerinden başvuru yapacak olan vatandaşların mutlaka doldurması gereken önemli bir belgedir. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra başvuru ekranına gittiğinizde başvuru formu karşınıza çıkacaktır.

Değerlendirme sırasında söz konusu formda belirtmiş olduğunuz bilgiler göz önünde bulundurulacağında ve online sistemler üzerinden doğruluğu teyit edileceğinden dolayı bilgilerin doğru ve eksiksiz doldurulması değerlendirme sürecinin hızlı ve olumlu sonuçlanmasında oldukça etkilidir.

E-Devlet Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu

Şartlı Sağlık yardımı başvurusu nasıl yapılır; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ailelerin düzenli olarak çocuklarını hastaneye götürüp sağlık hizmeti alabilmeleri için şartlı yardım parası vermektedir. Bu yardım 0-6 yaş arası çocukların sağlık kontrollerinin düzenli yapılmasını amacında olan bakanlık projesidir. Şartlı sağlık yardımı başvurusu için e-devlet sayfasını ziyaret etmeniz gerekmektedir. E-devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubelerinden alabilirsiniz.

Ayrıca, resmi ikamet ettiğiniz ilçedeki Sosyal Yardım ve Destek Vakıflarına başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuru yapacak olan bireylerin vakıfta kaydı yer almıyorsa vakıf  aracılığıyla istenen ‘Hane Başvuru Kayıt Formu’, ‘Sorgu Dilekçesi’ ve ‘Şartlı Eğitim-Sağlık Hak sahibi Sözleşmesi’ formlarını doldurarak teslim edilmesi istenmektedir. Vakıfta kaydı bulunan bireylerden ise ‘Şartlı Eğitim-Sağlık Hak sahibi Sözleşmesi’ ile müracaat etmeleri istenmektedir.

Şartlı Sağlık Yardımı Başvurusu Sorgulama

Muhtaç ve herhangi bir sosyal güvencesi kaydı olmayan vatandaşların belirli şartları karşıladığı takdirde alabileceği şartlı sağlık yardımı başvurusu yapan kişiler başvuru sorgulama sürecini de merak etmektedir. Başvuru süreci ve sonucu tıpkı başvuru yaparken olduğu gibi e-devlet sistemi üzerinden sorgulanabilmektedir.

E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sosyal yardım başvuru sorgulama ekranına gidebilirsiniz. Dilerseniz https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklayarak doğrudan başvuru sorgulama ekranına gidebilirsiniz. Ancak linki tıkladığınızda ilk olarak giriş bilgileriniz ile sisteme giriş yapmanız gerecektir.

Şartlı Sağlık Yardımı Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

Şartlı Sağlık yardımı kapsam dışına çıktı ne demek; sorusu dar gelirli çevredeki insanlar aracılığıyla araştırılan, çok fazla sorulan sorulardandır. Şartlı Sağlık Yardımı hamile kadınların, lohusa kadınların ve 0-6 yaş arası çocukların sağlık hizmetlerinden yararlanmasını amacında olan yardım türüdür.

Şartlı Sağlık yardımı kapsam dışına çıktı demek başvuru yapılan yardımın değerlendirme aşamasını geçtiğini ifade etmektedir. Bu durumunda başvurunuz karara bağlanmış olmaktadır. Şartlı Sağlık yardımı kapsam dışına çıktı ne demek ifadesi aslında olumsuz bir durumu temsil etmez. Paranın halen çekilmemiş fakat çekilmeye hazır olduğunu ifade eder.

Şartlı Sağlık Yardımı Devam Ediyor Ne Demek?

Söz konusu yardım başvurusu sorgulama sonuç ekranında yer alan sonuçlardan birisi de “Başvuru devam ediyor” ya da “şartlı sağlık yardımı devam ediyor” gibi ibarelerdir. Sorgulama ekranında bu tarz ifadeler görmek başvuru sonucuna yönelik iyi bir sonuçtur. Bu ifadeler başvuru yapan vatandaşın yardımdan faydalanmakta olduğu anlamına gelmektedir.

Şartlı Sağlık Yardımı Reddedildi Feshedildi Ne Demek?

E-devlet sistemi üzerinden sosyal yardım başvurusu yapan vatandaşların sorgulama sırasında karşılaştığı cümlelerden birisi de “sosyal yardım reddedildi feshedildi” ifadesidir. Bu sonuç, başvuru yapan kişinin başvuru şartlarına uygun olmadığını yani kısacası başvurunun reddedildiğini ifade etmektedir.

Şartlı Sağlık Yardımı Ödemeniz Hazırdır Ne Demek?

Birçok sosyal yardım başvuru sorgulama ekranında görülebilen “ödemeniz hazırdır” mesajı, ödemenin yapıldığını bildirir mesajdır. Eğer sorgulama ekranında bu mesajı gördüyseniz en yakın PTT şubesine giderek adınıza yatmış olan şartlı sağlık yardımı ödemenizi alabilirsiniz.

Şartlı Sağlık Yardımı Tamamlandı Ne Demek?

Şartlı sağlık yardımı başvurusu sorgulama ekranında “yardım tamamlandı” ifadesi görüyorsanız bu ifade aslında var olan yardımın tamamlandığını ve artık ödemelerin olmayacağını anlamını taşır.

Şartlı Sağlık Yardımı Kimlere Verilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın projesi olan Şartlı Sağlık Yardımı, yoksul ve 0-6 yaş çocuğu olan ailelere çocuklarını düzenli hastaneye götürme şartıyla verilmektedir. Ancak yardımın verildiği kitle daha geniştir. Şartlı sağlık yardımı;

 • 72 ayını doldurmamış yani 6 yaşından küçük olan çocuklara,
 • Maksimum 9 ay boyunca hamile kadınlara,
 • Maksimum 2 ay boyunca lohusa kadınlara verilmektedir.

Ayrıca hastanede doğum yapan kadınlara sadece bir kez olmak şartıyla100 TL yardım da yapılmaktadır.

Şartlı Sağlık Yardımı Ne Kadar 2024

Şartlı sağlık yardımı (ŞSY) kapsamında ödenecek olan tutar her yıl Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından tekrar düzenlenmektedir. 2024 yılında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yapmış olduğu açıklamaya göre kız ya da erkek ayırt edilmeksizin 0 ila 6 yaş arasındaki çocuklara en fazla 72 ay olmak üzere şartlı sağlık yardımı yapılmaktadır.

Şartlı Sağlık Yardımı Nereye Yatar?

Şartlı sağlık yardımı, devlet tarafından belirli bir müddet boyunca sadece şartları karşılayan muhtaç ailelere yapılan sosyal yardımdır. Başvuru sonrasında değerlendirme süreci olumlu olan vatandaşların ödemeleri ise PTT’ye yatmaktadır. Sorgulama ekranında “Ödemeniz hazırdır” bilgisini gördüğünüzde PTT şubelerinden şartlı sağlık yardımı paranızı alabilirsiniz.

Şartlı Sağlık Yardımı Neden Yatmıyor?

Şartlı sağlık yardımı, muhtaçlığı kanıtlanmış olan yoksul kişilere 0 ila 6 yaş arasındaki çocuklarının sağlık ihtiyaçlarını gidermek için verilmektedir. Ancak bu yardım herkese verilmemekle birlikte vatandaşların bazı şartlara uygun olması gereklidir. Başvuruların değerlendirme süreci sonrasında söz konusu yardım sadece gerçekten ihtiyacı olan kişilere verilmektedir. Eğer şartlı sağlık yardım parası yatmıyorsa başvuru olumsuz sonuçlanmış ve reddedilmiş anlamına gelebilir.

Şartlı Sağlık Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

Şartlı sağlık yardımı ne zaman kesilir sorusu özellikle ŞSY alan vatandaşların sıkça araştırdığı bir konudur. Aile ve sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sadece çocuğu olan muhtaç ailelere çocukların temel sağlık ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla şartlı sağlık yardımı ödenir. Dolayısıyla da belirli durumlar ve uygun koşullar sağlanmadığında ŞSY kesilmesi mümkündür. Bu doğrultuda;

 • Çocuğun 6 yaşını doldurmuş olması yani 72 aylık olması,
 • Sağlık yardımı verilen çocuğun vefat etmesi,
 • Hak sahibi olan çocuğun ebeveyninin vefat etmesi,
 • Bakanlığın belirlemiş olduğu tarihlerde çocuğun sağlık kontrolüne götürülmemesi,
 • Yardım alan lohusa kadının 2 ayını doldurmuş olması,
 • Gebeliğin sona ermesi gibi durumlar yardımın kesilmesine sebep olmaktadır.

Şartlı Sağlık Yardımı Ayın Kaçında Yatıyor?

Muhtaç ailelerin çocuklarının  düzenli sağlık kontrolü olmasını amacında olan bu yardımda 6 yaş (72 ay) sınırı bulunmaktadır. Bu kontroller Sağlık Bakanlığının tespit ettiği aralıklarla yapılmaktadır.

Aile fertlerinden her hangi birinin sosyal güvencesi olması durumunda Şartlı Sağlık Yardımı desteği alamazsınız, alsanız bile bu durumda kesilir. Şartlı Sağlık yardımı parası Ne zaman yatacak sualinin yanıtına gelecek olursak; yılın tek olan ayları Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül, Kasım aylarında yatmaktadır. Yardımın yattığı günler T.C kimlik numarasının son rakamına göre değişmektedir.

T.C kimlik numarasının son rakamına göre yardımın hangi günler yatacağını siz değerli okurlarımız için maddeler halinde düzenledik;

 • T.C kimlik numarasının son rakamı ‘0’ olanlar ayın 24’ünde
 • T.C kimlik numarasının son rakamı ‘2’ olanlar ayın 25’inde
 • T.C kimlik numarasının son rakamı ‘4’ olanlar ayın 26’sında
 • T.C kimlik numarasının son rakamı ‘6’ olanlar ayın 27’sinde
 • T.C kimlik numarasının son rakamı ‘8’ olanlar ayın ’28’inde ödemelerini PTT şubelerinden alabileceklerdir.

Cumartesi gününe denk gelen ödemeler Cuma günü, Pazar gününe denk gelen ödemeler ise Pazartesi günü ödetilmektedir.

Şartlı Sağlık Yardımı Ayın Kaçında Yatıyor

Şartlı Sağlık Yardımı (ŞSY) ödemeleri, yılın tek ayları olan Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül ve Kasım aylarında yapılmaktadır. Ödemeler, ilgili ayın 24’ü ile 28’i arasında PTT aracılığıyla yapılmaktadır.

Şartlı Sağlık Yardımı Her Ay Mı Veriliyor?

Şartlı Sağlık yardımı her ay mı veriliyor; sorusu yardıma hak kazanmış, ihtiyaç sahibi vatandaşların en fazla merak ettiği sorudur. Şartlı Sağlık yardımı ne zaman alınır diye merak eden ihtiyaç sahibi vatandaşlar ödemelerini hangi aralıklarla ve ne zaman alacağını araştırmaktadırlar. Şartlı Sağlık Yardımı yılın tek ayları olan; Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Eylül, Kasım aylarında verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.