İBB Anne Kart Nedir? Başvurusu ve Başvuru Şartları

İBB Anne Kart Nedir? Başvurusu ve Başvuru Şartları
02.03.2024 11:16
A+
A-

İBB Anne Kart Nedir? Başvurusu ve Başvuru Şartları; İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul sınırı içindeki vatandaşlara sunduğu yeniliklere bir yenisini daha ekledi. İBB’nin sunduğu yeniliklerden birisi olan Anne Kart uygulaması, 0 ila 4 yaş arasındaki çocukları olan anneleri kapsıyor.

Ulaşım başta olmak üzere birçok avantajı beraberinde getiren Anne Kart başvuruları ise birçok noktadan ya da online sistem üzerinde oldukça hızlı ve kolay bir şekilde yapılabiliyor.

İBB Anne Kart nedir, Anne Kart başvurusu nasıl yapılır, Anne Kart nerelerde geçerli ve Anne Kart sorgulama gibi Anne Kart’a dair merak edilen tüm detayları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İBB Anne Kart Nedir?

İBB Anne Kart, 2020 yılında İBB meclisi tarafından ortak kararla İstanbul vatandaşlarına sunulmaya başlanan bir hizmettir. Çocuklu annelere kolaylık olması ve ekonomiye destek vermek amacıyla sunulan Anne Kart, aynı zamanda toplu ulaşıma teşvik ile birlikte karbon salınımı azaltarak çevreyi korumayı da amaçlıyor.

İBB Anne Kart, İstanbul sınırları içerisinde annelere aylık olarak 150 kez ücretsiz şehir içi ulaşım hakkı tanıyan bir karttır. Zira İstanbul’da ikamet eden ve en az bir tane 0 ila 4 yaş arasında çocuğu olan her anne bu kartı almak için başvuru yapabiliyor.

İBB Anne Kart Avantajları

Anne Kart, şehir içi ulaşımı bedava olarak sunarken aynı zamanda annelere birçok avantajı da beraberinde getiriyor. İBB Anne Kart sahibi olan kadınlar, sosyal tesislerde, İspark’ta, Hamidiye otomatlarında, İsper Migros’ta, BELTUR’da ve BNB’de harcama ve ödemeler de yapabilme avantajına sahip oluyor.

İBB Anne Kart Şartları

İBB Anne kart 0-4 yaş grubu çocuklara sahip olan annelerin kullanabileceği bu kart, belediye aracılığıyla sağlanan bir imkan şeklinde açıklanmaktadır. Bilhassa toplu ulaşım araçlarını tercih etmek sorunda kalan anneler, bu kart aracılığıyla ulaşımdan ücretsiz bir biçimde yararlanabilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla yapılan bu uygulama çerçevesinde 0-48 ay grubunda çocuk sahibi olan anneler, ulaşım hizmetlerinden ücretsiz bir biçimde yararlanabilmektedir.

Bilhassa çalışan annelerin maddi yükünü azaltmak maksadıyla yapılan bu uygulama için başvuru adımları da bir hayli basittir. 24 Temmuz saygınlığıyla hayata geçecek olan bu kart için ister online isteğe göre de merkezi ziyaret ederek başvuruyu tamamlayabilirsiniz.

Başvurunun tamamlanması ile birlikte adınıza çıkarılan kartı İstanbulkart Başvuru Merkezi’ni ziyaret ederek rahatlıkla alabilirsiniz.

Kartın içinde bulunan bakiye aracılığıyla İstanbul içinde bulunan ulaşım araçlarını kullanabilir ve bunun yanı sıra bu seçeneklerden bir ay boyunca ücretsiz faydalanabilirsiniz.

Anneler için yapılan bu yenilik aracılığıyla ulaşım alanında yaşanan maddi yükün ortadan kaldırılması ve annelerin rahatlıkla ulaşım hizmetlerinden yararlanması sağlanmaktadır. Siz de bu imkandan yararlanmak istiyorsanız gösterilen tarihlerde başvuru uygulayabilirsiniz.

İBB Ücretsiz Kart Kimlere Verilir?

İBB Anne Kart alabilmenin sadece iki temle şartı vardır. Bu şartlara göre;

 • İstanbul sınırları içerisinde ikamet eden,
 • 0 ila 4 yaş arasında en az bir tane çocuğu olan her kadın İBB Anne Kart projesinden kolayca faydalanabilmektedir.

İBB Anne Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Anne Kart başvurusu, İstanbulkart resmi web sitesi üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Anne Kart online başvuru yapmak isteyen anneler, İstanbulkart online başvuru ekranına https://www.istanbulkart.istanbul/anne-kart linki üzerinden hızlıca ulaşabilmektedir.

Online başvuru sırasında gerekli bilgiler sisteme girildikten sonra belirtilen iletişim bilgilerine aktivasyon için SMS ve e-posta gelmektedir. Aktivasyon aşamalarını da başarıyla tamamladıktan sonra başvuru tamamlanmış olacaktır.

Anne Kart başvurusu e-devlet üzerinden ne yazık ki yapılamamaktadır. Ancak online olarak ya da ALO 153 Beyaz Masa hattı üzerinden başvurularınızı oldukça kolay ve hızlı şekilde tamamlayabilirsiniz.

İBB Anne Kart Başvuru Noktaları

İstanbul Anne Kartı Nasıl Çıkarılır? İBB Anne Kart başvurusu yapmak isteyen ancak online başvuru yapma imkanı olmayan vatandaşlar kart başvuru noktaları üzerinden de başvurularını bizzat yapabilmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, söz konusu projeden hakkı olan her kadının faydalanabilmesi için birçok noktaya başvuru merkezi yerleştirmiştir.

Eğer başvurunuzu bizzat başvuru merkezleri üzerinden yapmak istiyorsanız https://www.istanbulkart.istanbul/basvuru-merkezleri linkine tıklayarak tüm başvuru merkezlerini ve size en yakın olan noktaları kısa sürede öğrenebilirsiniz.

Anne Kart Başvuru Formu

İBB Anne Kart Başvurusu yapacaksanız başvurunuzun geçerli sayılabilmesi için mutlaka doldurmanız gereken bir başvuru formu vardır. Söz konusu formun içerisinde TC kimlik numarası, ad ve soyad gibi kimlik bilgilerinizin yanı sıra ikametgah adresi, telefon numarası ve e-posta adresi gibi iletişim bilgileriniz de yer almaktadır.

Başvurunuzu ister online olarak isterseniz de başvuru noktalarından bizzat yapın ancak her iki başvuru şeklinde de bu formu eksiksiz ve güncel bilgilerle doldurmanız şarttır. Zira vereceğiniz bilgiler başvuru sonunda kartınızın aktivasyon edilmesi için ve daha sonrasında da kartınızın vereceğiniz ikametgah adresine teslim edilmesi için son derece elzemdir.

İBB Anne Kart Başvurusu Sorgulama

Anne Kart başvuru sorgulama işlemleri de tıpkı başvuruda olduğu gibi İstanbulkart resmi web sitesi üzerinden yapılabilmektedir. İstanbulkart resmi web sitesinde sorgulama yapamıyorsanız ALO 153 İBB Beyaz Masa hattını arayıp gerekli bilgileri vererek de başvuru sürecinizi detaylı olarak kısa sürede kolayca öğrenebilirsiniz.

İBB Anne Kart Nerelerde Geçerli?

İBB Anne Kart, öncelikle İstanbul içinde şehir içi ulaşım için kullanılan tüm toplu taşımalarda geçerli bir karttır. Ayrıca Anne Kartı’na yükleme yapan kullanıcılar kartlarını çok daha avantajlı bir şekilde kullanabilmektedir. Karta bakiye yüklemesi yapıldığı takdirde Anne Kart;

 • BNB (Bisiklet)
 • İspark
 • BELTUR
 • Hamidiye otomatları
 • İ-Taksi
 • A-101
 • Sosyal Tesisler gibi birçok alanda avantajlarıyla birlikte kullanılabilmektedir.

İBB Anne Kartı Marmaray’da Geçerli mi?

İBB Anne Kart, İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde toplu taşıma hizmetleri veren tüm araçlarda geçerlidir. Haliyle Marmaray da İstanbul toplu taşıma araçları arasında yer aldığından anne kartınızı dilerseniz Marmaray kapsamında da kolayca kullanabilirsiniz.

İBB Anne Kart Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Anne Kart başvurusu yapmak için mutlaka aşağıdaki belgeleri hazırlamanız gereklidir. Bu belgeler;

 • Başvuru yapacak olan annenin son altı ay içinde çekilmiş bir tane vesikalık fotoğrafı,
 • Başvuru yapacak olan annenin kimlik kartı ya da üzerinde TC kimlik yazılı olan pasaport veya ehliyeti,
 • Çocuğun kimlik kartıdır.

Yukarıda saymış olduğumuz belgeler ile başvuru yapan ve İstanbul sınırları içerisinde yaşıyor olan her anne söz konusu karta sahip olarak avantajlarından faydalanabilmektedir.

Anne Kart Ücreti Ne Kadar 2024

İBB Anne Kart başvurusu ücretlidir. Bu ücret 2024 yılı itibariyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tek seferlik 75 TL olarak belirlenmiştir. Online başvurular sonrasında kartlar, belirtilen ikametgah adresine kargo ile gönderilirken Beyaz Masa’dan bizzat yapılan başvurularda 10 dakika gibi kısa bir sürede kartlar sahiplerine teslim edilmektedir.

İBB Anne Kartının Limiti Var mı?

İBB Anne Kart limiti olan bir karttır. Şöyle ki; anne kart sahibi olan kadınlar, bu kart ile 30 gün boyunca 150 defa şehir içi ulaşım araçlarını kullanabilmektedir. Limit her ay başında yenilirken geçmiş aydan kullanılmayan hakların ise devredilmesi söz konusu olmamaktadır.

İBB Anne Kart Nasıl Alınır

Bu kartın kullanılabilmesi için ilk kez gerekli noktalardan başvuru formunun tamamlanması gerekmektedir. İBB anne kart başvuru formu, bu noktada ele alınan başlıklardan biri olma özelliğini taşır.

Bahsi geçen bu karta sahip olabilmek için 24 Temmuz saygınlığıyla gerekli yerlerden başvuru formu doldurmak olabilecek olacaktır. Başvuru formuna ulaşım sağlayabilmek için İstanbulkart başvuru noktalarını ziyaret edebilir yahut belediyenin online sitesini ziyaret ederek https://www.istanbulkart.istanbul/anne-kart linkinden başvuruyu online platform üzerinden tamamlayabilirsiniz.

Yapılan bu başvuru ardından ve bunun yanı sıra başvurunun onaylanması ile birlikte bahsi geçen kartı almak isteyen anneler İstanbulkart Başvuru Merkezi üzerinden kartlarını teslim alabilecektir.

Alınan kartın içinde 150 kontör bulunmaktadır. Bu bakiye aracılığıyla hemen hemen bir ay boyunca birden fazla toplu ulaşım aracını ücretsiz kullanabilme hakkına sahip olabilirsiniz.

İBB Anne Kart Aktifleştirme

İBB Anne Kart’ı aktif etme iki şekilde yapılabilir:

1. Online:

 • İstanbulkart Mobil uygulamasını indirin.
 • Uygulamaya giriş yapın.
 • “Kartlarım” sekmesine gidin.
 • “Yeni Kart Ekle” seçeneğini seçin.
 • Anne Kart’ın seri numarasını girin.
 • Ekrandaki talimatları izleyin.

2. İBB Beyaz Masa’ya Başvurarak:

 • 153 Beyaz Masa numarasını arayın.
 • Anne Kart’ınızı aktif etmek istediğinizi belirtin.
 • TCKN ve kart numaranızı girin.
 • Ekrandaki talimatları izleyin.

Anne Kart’ınızı aktif ettikten sonra, kartınızın tüm avantajlarından yararlanabilirsiniz.

İBB Anne Kart Kaç Yaşına Kadar

İBB Anne Kart’ın kullanım süresi, çocuğunuzun 4 yaşına girdiği ayın sonuna kadardır.

Örneğin, çocuğunuz 1 Ocak’te doğduysa, Anne Kart’ınız 31 Aralık 2026’ya kadar geçerli olacaktır.

Çocuğunuz 4 yaşına girdikten sonra, Anne Kart’ınız otomatik olarak iptal edilecektir.

Anne Kart Süresi Doldu Ne Yapmalıyım

Anne kartlartın kullanım süresi genelde 4 yıl olarak belirlenmiştir.Anne kartın süresi doldu ise gerekli şartları taşımanız halinde yeni kart başvurusu yapmanız gereklidir. Anne kartı başvurusu için genellikle nüfus cüzdanı, ikametgah belgesi, anne veya babanın kimlik belgesi gibi belgeler istenmektedir. Bu belgeleri başvuru için toplayıp, eksiksiz bir şekilde hazır etmeniz gereklidir.

Anne Kart 4 Yaş Dahil Mi?

Anne kart 4 yaşına kadar kullanılan bir karttır. Çocuk 4 yaşına girdiğinde ayın son günene kadar kullanılır. Anne kart kullanımı 4 yaş dahildir.

Anne Kart Günlük Kaç Basım

Anne Kart günlük basım sayısı 150’dir. Bu sayede, 0-4 yaş arası çocuğu olan anneler İstanbul’da tüm toplu taşıma araçlarında günlük 150 seyahat hakkına sahip olurlar.

Basım sayısı, her gün 00:00’da sıfırlanır.

Anne Kart’ınızın basım sayısını kontrol etmek için:

 • İstanbulkart Mobil uygulamasını kullanabilirsiniz.
 • 153 Beyaz Masa numarasını arayabilirsiniz.
 • İstanbulkart’ın internet sitesini: URL İstanbulkart web sitesi ziyaret edebilirsiniz.

Anne Kart Üsülsüz Kullanma Cezası

Anne Kart’ın usulsüz kullanımı, 602 TL idari para cezası ile sonuçlanır. ikinci defa üsülsüz kullanılması halinde ceza 6080 TL olarak belirlenir.

Usulsüz kullanım olarak kabul edilen bazı durumlar şunlardır:

 • Kartın hak sahibi dışında birisi tarafından kullanılması
 • Kartın birden fazla kişi tarafından kullanılması
 • Kartın sahte veya tahrif edilmiş olması
 • Kartın kayıp veya çalıntı olmasına rağmen yetkililere bildirilmemesi

Kartın usulsüz kullanıldığı tespit edildiğinde, kart sahibi hakkında cezai işlem başlatılır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.