Belediye Kırtasiye Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu

Belediye Kırtasiye Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu
15.03.2024 21:01
A+
A-

Belediye Kırtasiye Yardımı Başvurusu; Maddi zorluklar yaşayan ve geçim sıkıntısı çeken vatandaşlara devletin birçok kurumu gibi belediyeler de yardım eli uzatmaktadır. İhtiyaç sahibi vatandaşlara ayni ve nakdi yardımlar veren belediyeler, eğitim-öğretim yılı öncesinde eğitim gören çocukları için eğitim-öğretim desteği yani kırtasiye yardımı vermektedir.

Muhtaç ailelerin masraflarına destek olmak ve eğitimde fırsat eşitliği sağlamak amacıyla belediyelerin vermiş olduğu kırtasiye yardımları her yıl okullar açılmadan genellikle tek seferlik verilmektedir. Belediye kırtasiye yardımı başvurusu nasıl yapılır? Kırtasiye yardımı kimlere verilir? ve benzeri gibi tüm soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Belediye Kırtasiye Yardımı Nedir?

Belediye kırtasiye yardımı, dar gelirli olan ve maddi zorluk yaşayan muhtaç kişilerin eğitim gören çocuklarına verilen eğitim-öğretim desteğidir. Sosyal yardımlaşma kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlara en çok yardım eli uzatan devlet kurumlarından birisi de belediyelerdir. Belediyeler kırtasiye yardımı kapsamında muhtaç ailelere genellikle kitap, defter, kalem, çanta ve benzeri gibi kırtasiye malzemesi yardımı yapmaktadır.

Belediyelerin birçoğu kırtasiye malzemesi olarak kırtasiye yardımı yapıyor olsa da bazı belediyeler, ihtiyaç sahibi ailelere kırtasiye yardımlarını nakdi yardımlar olarak da verebilmektedir.

Belediye Kırtasiye Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediye kırtasiye yardımı başvurusu farklı yollarla yapılabilmektedir. Öncelikle yaşadığınız bölgedeki belediyeye giderek başvurularını bizzat gerçekleştirebilir ya da eğer belediyenin resmi web sitesi üzerinden başvuru yapılıyor ise belediyenin resmi web sitesi üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

Belediye kırtasiye yardımı başvurusu, e-devlet sistemi üzerinden de yapılabilmektedir. Her belediye olmasa da birçok belediyenin e-devlet sistemi üzerinden başvuru sayfası vardır. E-devlet sistemi üzerinden kırtasiye yardımı başvurusu alan belediyelere kırtasiye yardım talebinde bulunabilmeniz mümkündür.

E-devlet sistemi üzerinden belediyeden kırtasiye yardımı almak için başvuru yapmak istiyorsanız https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak doğrudan belediye başvuru sayfasına gidebilirsiniz. Başvuru formunun olduğu sayfada mutlaka bağlı olduğunuz belediyeyi ve yardım türünü işaretlemeniz gereklidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırtasiye Yardımı Başvurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi, tüm sosyal yardımlarını Başkent kart üzerinden yapmaktadır. Söz konusu belediyeden kırtasiye yardımı ve benzeri gibi sosyal yardım almak istiyorsanız Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne e-devlet sistemi üzerinden ya da resmi web sitesi üzerinden başvuru yapmanız gereklidir. Ayrıca bizzat belediye binasına ya da sosyal yardım merkezlerine giderek de başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kırtasiye yardımı başvurularınız onaylandığı takdire Ankara Büyükşehir Belediyesi size Başkent Kart verecektir. Kırtasiye yardımı ve eğer alıyorsanız diğer nakdi sosyal yardımlarınız bu karta belediye tarafından yatırılmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kırtasiye Yardımı Başvurusu

Kırtasiye yardımı yapan önemli belediyelerden birisi de İzmir Büyükşehir Belediyesi’dir. İzmir Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına nakdi kırtasiye yardımlarının yanı sıra aynı zamanda temel okul ihtiyaçlarının yer aldığı okul setleri de dağıtmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi kırtasiye yardımı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar belediyenin resmi web sitesi üzerinden ya da e-devlet sistemi üzerinden kolayca başvuru işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kırtasiye Yardımı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), ihtiyaç sahibi olan ailelerin eğitim görmekte olan çocuklarına “Sen Oku Diye” projesi kapsamında destek vermektedir. Proje kapsamında öğrencilere hem nakdi hem de ayni olarak kırtasiye yardımı da yapılmaktadır.

İBB kırtasiye yardımı başvurusu, belediye tarafından başvuru dönemi açıldığında online olarak belediyenin resmi web sitesi üzerinden yapılabilmektedir.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kırtasiye Yardımı Başvurusu

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, muhtaç ailelerin okutmakta zorlandığı çocuklarına hem kırtasiye yardımı yapan hem de okula erişim konusunda ulaşım desteği sunan belediyedir. Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nden nakdi ya da ayni olarak kırtasiye yardımı ya da ulaşım desteği almak isteyen öğrenciler ya da velileri ALO 153 Beyaz Masa hattını arayarak yardım taleplerini belediye yetkililerine kısa sürede iletebilmektedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Kırtasiye Yardımı Başvurusu

Bursa Büyükşehir Belediyesi, muhtaç ailelerin çocuklarına yardım çekleri ile kırtasiye yardımı yapmaktadır. Bursa Belediyesi’ne başvuru yapan ve başvuruları olumlu sonuçlanan ailelere belediye tarafından yardım çeki verilmektedir. Aileler bu çekler sayesinde çocuklarının okul için gerekli olan temel ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi kırtasiye yardımı başvurusu, e-devlet sistemi üzerinden yapılabildiği gibi aynı zamanda ALO 153 hattı üzerinden de belediyeye yardım talebinde bulunulabilmektedir.

Belediye Kırtasiye Yardımı Başvurusu Sorgulama

Belediye kırtasiye yardımı başvuru sorgulama işlemlerinizi belediyeyi arayarak ya da belediyenin resmi web sitesine giderek gerçekleştirebilirsiniz. Ancak belediyeye kırtasiye yardımı ve benzeri gibi sosyal yardım başvurusu yaptığınızda eğer başvurunuz olumlu olarak değerlendirilmiş ise belediye size başvuru formunda belirtmiş olduğunuz telefonunuza SMS ile ya da e-posta adresinize mail yoluyla bilgilendirme yapacaktır.

Belediye Kırtasiye Yardım Başvurusu Şartları

Belediye kırtasiye yardımı başvurusu yapmak isteyen vatandaşların bazı şartlara uygun olması gereklidir. Buna göre belediye kırtasiye yardımı başvurusu yapmak isteyenlerin;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,
  • Belediye sınırları içerisinde yaşıyor olması,
  • Kırtasiye yardımı başvurusu yapacakları çocuklarının örgün eğitimine devam ediyor olması,
  • Aile gelirinin hanede kişi başına düşen aylık gelirin asgari ücretin üçte birinin altında olması gereklidir. Özellikle başvuru yapan kişilerde muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olması aranan temel şarttır.

Belediye Kırtasiye Yardımı Kimlere Verilir?

Belediye kırtasiye yardımları, diğer sosyal yardımlar gibi gerçekten ihtiyaç sahibi olan ailelere verilmektedir. Dolayısıyla da belediyeler de kırtasiye yardımlarını öncelikle dar gelirli ya da hiçbir işi ve sosyal güvencesi olmayan kişilere vermektedir.

Yetim ve öksüz olan çocuklar, eşi vefat etmiş dul kadınların bakmakla yükümlü olduğu çocuklar, mahkumların çocukları, muhtaç olan şehit ve gazi ailelerinin çocukları da belediye kırtasiye yardımlarında öncelikli olan kişilerdir.

Belediye Kırtasiye Yardımı Ne Kadar?

Belediye kırtasiye yardımı miktarı, her belediyenin imkanları ve bütçesi doğrultusunda değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sebeple belediyelerin vermiş olduğu kırtasiye yardımları 500 TL ila 2.000 TL arasında farklılık göstermektedir.

Ayrıca muhtaç ailelerin çocuklarına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından eğitim-öğretim yardımı da verilmektedir. Söz konusu yardım için 2024 yılı için belirlenen tutar 1.350 TL’dir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.