İBB Kırtasiye Yardımı Başvurusu – Başvuru Formu ve Başvuru Şartları

İBB Kırtasiye Yardımı Başvurusu – Başvuru Formu ve Başvuru Şartları
16.03.2024 03:21
A+
A-

İBB Kırtasiye Yardımı Başvurusu ve Başvuru Şartları 2024; İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan “Sen Oku Diye” kampanyası ile eğitim masraflarını karşılamakta zorlanan öğrencilere destek sağlanmaktadır. Bu destekten İstanbul ili sınırlarında ikamet eden ihtiyaç sahibi öğrenciler faydalanabilmektedir.

İBB tarafından verilen kırtasiye yardımından ilkokul, ortaokul, lise ve özel eğitim öğrencileri faydalanabilir. Bu yazımızdan İBB tarafından verilen kırtasiye yardımı ile ilgili merak edilen detaylara erişebilirsiniz.

İBB Kırtasiye Yardımı Kimlere Verilir?

İBB kırtasiye yardımı kimlere verilir? Sorusunun cevabı birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. İBB kırtasiye yardımından aşağıda belirtilen kişiler faydalanabilir.

 • C. vatandaşı olanlar
 • Öğrencinin İstanbul’da ikamet etmesi
 • Şehit ve gazi çocukları
 • Maddi açıdan sıkıntılı süreçlerden geçen kişiler
 • Devlet okullarında burslu okuyanlar
 • İlkokul, ortaöğretim ve lise öğrencisi olanlar

İBB Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nereden Yapılır?

İBB kırtasiye yardımı başvurusu yapmak isteyen kişiler, farklı yöntemler ile başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir. İBB’ye kırtasiye yardımı başvurusu yapmak isteyen kişilerin aklına gelen ilk yöntem bizzat gitmektir. Bizzat giderek başvuru yapmak isteyen kişiler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün Avrupa Yakası’nda bulunan Edirnekapı Sosyal Yardımlaşma veznesine veya Anadolu Yakası’nda bulunan Selimiye veznesine giderek müracaat edebilir. Bir diğer yöntem ise ikamet ettiğiniz mahalle muhtarlığına başvuru yapmaktır.

Online olarak başvuru yapmak isteyen kişiler, https://senokudiye.ibb.istanbul/Sonuc.aspx linkine tıklayarak başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir. Karşınıza çıkan ekrandan başvuru formunu doldurarak başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

İBB Kırtasiye Yardımı Online Başvuru

İBB Kırtasiye yardımı online başvurusu internetten İstanbul senin uygulamasını telefonunuza indirip yapabileceğiniz gibi https://senokudiye.ibb.istanbul/ bu link üzerinden aynı şekilde İstanbul Senin uygulamasını telefonunuza indirip hemen online olarak başvurunuzu iletebilirsiniz.

İBB Kırtasiye yardımı ve Genç üniversiteli burs başvurusu online olarak İstanbul senin uygulaması üzerinden yapılmaktadır.

İBB Kırtasiye Yardımı Başvuru Formu

İBB’den kırtasiye yardımı alacak olan kişilerin kırtasiye yardımı alabilmesi için doldurması gereken formdur. Başvuru formunda başvuru yapan öğrenciye ait kişisel bilgiler, iletişim bilgiler, adres bilgiler, gelir durumu vb. bazı bilgiler bulunmaktadır. Formda bulunan bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Başvuru formunda yazılan her bilginin doğruluğu ilgili birimler tarafından incelenmektedir.

İBB Kırtasiye Yardımı Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

İBB kırtasiye yardımı başvuru sorgulama işlemi de farklı yöntemler kullanılarak yapılmaktadır. Sorgulama işlemi yapmak isteyen kişiler İBB Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne bizzat giderek başvuru sorgulaması yapabilir.

Bir diğer sorgulama yöntemi ise online olarak yapılabilir. Online olarak sorgulama yapmak isteyen kişiler, https://senokudiye.ibb.istanbul/Sonuc.aspx linkine tıklamalıdır. Linke tıkladıktan sonra açılan sayfada “Öğrencinin T.C. kimlik numarası, doğum tarihi” bilgilerini yazarak “Sorgula” butonuna tıklayarak başvuru sonucunu öğrenebilir.

Son yöntem ise ALO 153 hattını aramaktır. İlgililere ulaşarak yardım başvurunuzu sorgulayabilirsiniz.

İBB tarafından kırtasiye yardımı sonuçları kişilere SMS olarak bildirilir. Kırtasiye yardımı başvuruları ortalama 15 günde sonuçlanmaktadır. Bu süre başvuru yoğunluğuna göre değişebilir.

E-Devlet’ten İBB Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet sisteminden İBB tarafından verilen kırtasiye yardımına başvuru yapmak mümkün değildir. Yardım almak isteyen kişiler, İBB tarafından düzenlenen “Sen Oku Diye” kampanyasından yardım başvurusu talebinde bulunabilir.

İBB Kırtasiye Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

İBB tarafından verilen kırtasiye yardımından faydalanabilmeniz için bazı şartları karşılıyor olmanız gerekmektedir. Bu şartlar aşağıdaki gibidir.

 • Öğrencinin İstanbul’da ikamet etmesi gerekmektedir.
 • C. vatandaşı olan öğrenciler bu fırsattan faydalanabilir.
 • Öğrencinin örgün eğitime devam etmelidir.
 • İlköğretim, Ortaöğretim veya lise öğrencisi olması gerekmektedir.

İBB Kırtasiye Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İBB’den kırtasiye yardımı almak isteyen kişiler belediye tarafından istenilen belgeleri eksiksiz olarak teslim etmelidir. Bu belgeler sayesinde ihtiyaç sahibi olup olmadığınız tespit edilmektedir. Aşağıda gerekli belgelerin listesi yer almaktadır.

 • Öğrenim belgesi
 • Kırtasiye yardımı alacak öğrencinin kimlik fotokopisi
 • Velinin kimlik fotokopisi
 • İkamet belgesi
 • Muhtarlıktan alınacak fakirlik belgesi
 • Gelir belgesi
 • Öğrenci engelli ise, engel durumunu gösteren belge

İBB Kırtasiye Yardımı Ne Zaman Yatar?

İBB kırtasiye yardımı başvurusu yapan kişiler, yardımın ne zaman yatacağını araştırmaktadır.  İBB tarafından verilen kırtasiye yardımı okullar açıldıktan sonraki hafta yatırılmaktadır. Eğer yardımdan faydalanmaya hak kazandıysanız ama yardım ödemeniz yapılmadıysa ilgililerle iletişime geçebilirsiniz.

İBB Kırtasiye Yardımı Ne Kadar?

Geçtiğimiz yıllarda İBB tarafından verilen kırtasiye yardımı 1000 TL idi. Bu yıl ne kadar yardım verileceği ile ilgili net bir bilgi yoktur. 2024 yılında yapılacak yardım miktarı netleştiğinde sayfamızda sizinle paylaşacağız.

İBB Kırtasiye Yardımından Okul Öncesi Çocuklar Faydalanabilir Mi?

Okul öncesi çocukların İBB tarafından verilen kırtasiye yardımından faydalanıp faydalanamayacağı birçok kişi tarafından merak konusudur. İBB tarafından verilen kırtasiye yardımından okul öncesi öğrenciler faydalanamaz. 5 yaş ve üstü öğrenciler yardım başvurusu yapabilir ve yardımdan faydalanabilir.

İBB Kırtasiye Yardımı Başvurusu Başladı Mı?

İBB tarafından verilen kırtasiye yardımı başvuruları okul açıldıktan sonra başlamaktadır. 2024 eğitim- öğretim yılı kırtasiye yardımı başvurularının ne zaman yapılacağı ile ilgili henüz bir açıklama yoktur. Başvuruların ne zaman başlayacağını İBB’nin web sitesinden takip edebilirsiniz.

İBB Kırtasiye Yardımı Hangi Bankaya Yatırılır?

İBB kırtasiye yardımı başvuru yapan öğrencinin velisinin banka hesabına yatırılmaktadır. Kırtasiye yardımı ödemeleri için genelde Ziraat Bankası tercih edilmektedir.

İBB Kırtasiye Yardımından Kimler Faydalanamaz?

İBB tarafından verilen kırtasiye yardımından bazı öğrenciler faydalanamaz. Yardımdan faydalanamayacak öğrencileri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Açık öğretim öğrencileri
 • Yurt dışında okuyan öğrenciler
 • Yüksek lisans ve doktora öğrencileri
 • 25 yaşından büyük olanlar
 • 5 yaşından küçük olanlar
 • Öğrenciliğinde yüz kızartıcı suç işleyen öğrenciler

İBB Kırtasiye Yardımı Hangi Bankaya Yatıyor

İBB Kırtasiye yardımı alan bir çok kişi kırtasiye yardımı hangi bankaya yatacak sorunun cevabını aramaktadır. İBB Kırtasiye yardımı Yapı Kredi bankasına yatmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.