İBB Aile Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

İBB Aile Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu
06.03.2024 02:23
A+
A-

İBB Aile Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama; İBB Aile Destek Paketi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara verilen bir sosyal yardım türüdür.  İhtiyaç sahibi olan vatandaşlara gıda ve erzak yardımı, kırtasiye yardımı, yakacak yardımı, fatura ve kira yardımı gibi yardımlar yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı yardımlarda birisi de Aile Destek Paketi’dir.

İstanbul’da ikamet eden tüm okuyucularımız için bizler de bu yazımızda İBB Aile Destek Paketi nedir? İBB Aile Destek Paketi başvurusu ve sorgulama sürecine dair tüm merak edilenleri sizler için bir araya topladık.

İBB Aile Destek Paketi Nedir?

İBB Aile Destek Paketi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yardıma ihtiyacı olan vatandaşlara yapmış olduğu sosyal yardımlar arasında yer alır. Geliri olmayan ya da dar gelirli vatandaşlara yapılan bu yardımlar hayırseverlerin yardımları sayesinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır.

Ekonomik durumu iyi olan hayırseverlerin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yapmış olduğu bağışlarda İBB aracılığı ile Aile Destek Paketi kapsamında yoksul vatandaşlara ulaştırılmaktadır.

İBB Aile Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB Aile Destek Paketi’ne gerekli şartları taşıyan vatandaşlar birkaç farklı yoldan başvuru yapabilmektedir. Öncelikle bu yardıma başvuru yapabilmek için ALO 153 Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı yetkililerini arayarak başvuru talebinizi kısa sürede iletebilirsiniz. Yetkililer, başvuru talebinizi alırken aynı zamanda başvuru hakkında size detaylı bilgilendirme de yapacaklardır.

İBB Aile Sosyal Destek Paketi başvurularınızı online olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin resmi web sitesi üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için direk https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linkine tıklayıp başvuru sayfasına gidebilirsiniz.

Karşınıza çıkan sayfada “Online Yardım Başvuru” butonuna tıklamanız ve ardından ekrana gelen başvuru formunu doldurmanız gereklidir. Başvuru formunu doldurup sisteme kaydettiğinizde ise başvuru işlemlerini tamamlamış ve değerlendirmeye göndermiş olacaksınız.

Aile destek paketinden yararlanmak için ALO 153 NOLU numarayı arayarak Sosyal Destek Programına başvuru yapabilirler. Kayıt işlemlerinizde çağrı merkezi aracılığıyla İstanbul Kart numaranız istenecektir, kartınız siteme tanımlandıktan sonra başvuru süreciniz başlatılmış olacaktır. Maddi yardımlardan,  başvurunuz kabul edildikten sonra yararlanabileceksiniz.

İBB Aile Destek Paketi Başvuru Formu

İBB Aile Destek Paketi başvuru formu, adından da anlayabileceğimiz gibi başvuru sırasında mutlaka doldurmanız gereken bir formdur. Formda ihtiyaç sahibi olup olmadığınızı gösteren birtakım sorular yer almaktadır. Dolayısıyla da formda yer alan soruları mutlaka doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız şarttır.

Başvuru sırasında formdaki bilgileri asılsız bilgilerle ya da eksiksiz şekilde doldurursanız başvurunuzun değerlendirmeye alınmadan doğrudan reddedilmesi muhtemel bir durumdur.

Destek olan bireylerin, tespit ettiği ilçede ikamet eden ihtiyaç sahibi ailelerin, İstanbul kartına otomatik olarak yatırılacaktır. Yardımda bulunacak bireyler bunun yanı sıra https://askıdafatura.ibb.gov.tr/aile-destek askıda fatura internet sitesinden, kendisine uygun olan (100 TL ve 250 TL) miktarda bağış yapabilirler.

Yardım  miktarınızı tespit ettikten sonra, yardım miktarınızın  üzerine gelerek destek ol seçeneğini tıklamanız gerekmektedir. Daha sonra  sistem otomatik olarak yardıma muhtaç  aileyi sizin için  tespit edecektir. Daha sonra sizi ödeme sisteminin olduğu sayfaya yönlendirecektir. Burada yardım miktarını girip ,kart detaylarınızı girdikten sonra ödemeniz  otomatik olarak yapılacaktır.

İBB Aile Destek Programı Kimlere Verilir?

İBB Aile Destek Paketi, sadece dar gelirli olan ya da hiçbir yerden geliri olmadığı tespit edilen vatandaşlara verilmektedir. Ayrıca söz konusu yardımlar sadece düzenli ikametgah adresi İstanbul sınırları içerisinde olan vatandaşları kapsamaktadır.

İstanbul dışında ikamet eden vatandaşlar için İBB Aile Destek Paketi kapsamında yararlanarak yardım almak söz konusu olmamaktadır.

Geliri muhtaçlık sınırının altında olan, İstanbul karta sahip olan vatandaşlar sisteme kayıt olduktan sonra gerekli şartlara sahip ise İBB aile destek paketinden faydalanabilecekler. Sistem üzerinden otomatik olarak gerçekleştirilen yardımlar,  dar gelirli vatandaşlara azda olsa destek olacak.

İBB Aile Destek Paketi Başvuru Şartları

İBB Aile Destek Paketi kapsamında verilen yardımlardan faydalanmak isteyen kişilerin sahip olması gereken ilk şart İstanbul sınırları içerisinde ikamet ediyor olmaktır. İstanbul sınırları içerisinde yaşayan vatandaşlar aile sosyal destek paketi başvurularını yapabilmektedir. Ayrıca Başvuru yapacak kişilerin gerçekten ihtiyaç sahibi olması gereklidir. Zira bu yardımlar ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilmektedir.

İBB Aile Destek Paketi’nden faydalanmak için gerekli şartlardan birisi de İstanbulkart sahibi olmaktır. Aile Destek Paketi başvuruları kabul edilen vatandaşların ödemeleri İstanbulkart hesaplarına yapılmaktadır.

İBB Aile Destek Paketi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Aile Destek Paketi başvurusu sırasında başvuru sahiplerinden bazı belgeler talep etmektedir. Bu belgeler vatandaşların ikametgah adresini ve gelir bilgilerini öğrenmeye yönelik belgelerdir.

Başvuru sırasında istenen belgelerin başında;

  • TC kimlik kartı,
  • İkametgah belgesi,
  • Başvuru formu,
  • Gelir beyannamesi gelmektedir. Ancak başvuru öncesinde mutlaka belediye ile iletişime geçerek kapsamlı bilgi alıp eğer ek bir belge talep ediliyorsa o belgeleri de başvuru yapmaya gitmeden önce hazırlamalısınız.

Başvurunuzu online olarak yapmış olsanız dahi mutlaka istenen belgeleri belediyenin binasında bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına ibraz etmeniz gereklidir. Aksi halde başvurunuz değerlendirmeye alınmayacaktır.

İBB Aile Destek Paketi Başvuru Sorgulama

Tüm şartlara uygun olduğunuzdan emin olduktan sonra Aile Destek Paketi başvurusu yaptıysanız başvurunuzu online sistemler üzerinden kısa sürede sorgulayabilmeniz mümkündür. https://askidafatura.ibb.gov.tr/aile-destek linkine tıklayarak doğrudan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin başvuru sorgulama ekranına gidebilirsiniz. Ekranda sadece TC kimlik numaranızı girerek sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirerek başvurunuza ait tüm süreci görebilirsiniz.

Online olarak başvurunuzu sorgulayabileceğiniz bir diğer adres ise yine İBB’ye ait sorgulama sistemi olan  https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama adresidir. Bu adres üzerinden de kısa sürede başvuru sonucunuzu görebilirsiniz.

Aile Destek Paketi başvuru sorgulama işlemlerinizi online olarak yapma imkanınız yoksa ALO 153 üzerinden yetkilileri arayarak da başvurunuz hakkında bilgi alabilirsiniz. Ancak şunu belirtmek gerekir ki; başvuru sonrasında ortalama değerlendirme süreci 15 ila 30 iş günü arasında olup bu süre yoğunluğa göre değişebilmektedir. Dolayısıyla da sorgulama yapmak için en az 15 iş günü kadar beklemeniz daha doğru sonuçlar almanızı sağlayacaktır.

Şayet başvuru sonucunda yardım almaya uygun görünürseniz formda belirtmiş olduğunuz telefon numaranıza yardım almaya hak kazandığınıza dair de SMS bilgilendirmesi gelecektir.

İBB Aile Destek Paketi Ne Zamana Verilecek?

İBB aile destek paketi ne zaman verilecek? Bu soru İstanbullu çevredeki insanlar aracılığıyla araştırma konusu olmuştur. İstanbullu ihtiyaç sahibi vatandaşlar , bu yardımdan hane bazlı olarak faydalanabileceklerdir.

Belirtilen miktar ,sistem üzerinden ihtiyaç sahibi vatandaşların İstanbul Kart’ına ayda 1 defa yüklenecektir. Yardımda bulunan kişi sistem aracılığıyla otomatik olarak yönlendirilecek, yine otomatik olarak ihtiyaç sahibi vatandaşların İstanbulkartına yatırılacaktır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahibi vatandaşlar ile hayırsever vatandaşlar içinde aracılık yapmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.