SMS ile Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

SMS ile Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?
13.05.2024 05:32
A+
A-

SMS ile Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır; Araç hasar kaydı sorgulama ya da Tramer kaydı sorgulama işlemi özellikle ikinci el araç alacak olan kişilerin mutlaka yapması gereken bir işlemdir. Alacağınız araca dair tüm hasar geçmişini öğrenebileceğiniz bu sorgulama sonucunda aracın kaza yapıp yapmadığı, değişen parçasının olup olmadığı gibi tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Hasar kaydı kapsamında söz konusu araç ile ilgili hasar geçmişi, kasko bilgileri, kaza tutanakları, kaskolu olduğu süre zarfı, aracın kaç el değiştirdiği ve aracın son sahibi gibi tüm bilgiler yer alır. Ayrıca eğer hasar sorgulaması yaptığınız araç daha önceden kaza yapmışsa aldığı hasar seviyesi, kaza masrafı gibi tüm detayları da bu sorgulama sonucunda öğrenebilirsiniz.

Plakadan Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Almayı düşündüğünüz ikinci el bir aracın hasar geçmişini öğrenmek için hasar kaydı sorgulamasını birkaç farklı yoldan gerçekleştirebilirsiniz. Plaka bilgisini kullanarak e-devlet sistemi üzerinden, Sigorta Gözetim ev Bilgi Merkezi üzerinden ya da SMS yöntemi ile hasar kaydı sorgulaması yapmanız mümkündür. Plakadan hasat kaydı sorgulaması yaparken plaka bilgisinin yanı sıra aynı zamanda aracın o anki sahibinin T.C kimlik numarası ya da vergi numarası da gerekli olacaktır.

Telefondan Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plaka hasar sorgulama SMS yöntemiyle son derece hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilir. Eğer bir aracın plaka bilgisini kullanarak SMS ile hasar kaydı sorgulamasını yapmak istiyorsanız 5664’e kısa mesaj atmanız yeterli olacaktır. Ancak kısa mesaj atarken gerekli olan bilgileri eksiksiz ve doğru şekilde yazmalısınız. SMS ile araç hasar kaydı sorgulama işlemi Vodafone, Turkcell, Türk Telekom fark etmeksizin tüm operatörlerden sabit ücret karşılığında yapılabilmektedir.

5664 Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

5664 hasar sorgulama numarası olarak hizmet vermektedir. Bir aracın hasar kaydını SMS yöntemiyle sorgulamak istiyorsanız mutlaka 5664 numaralı hattı kullanmanız gerekmektedir. Bunun için yapmanız gereken; telefonunuzun kısa mesaj ekranına gitmek plakayı yazdıktan sonra boşluk bırakıp aracın o anki ruhsat sahibinin vergi numarasını ya da T.C kimlik numarasını yazıp bu mesajı 5664’e atmaktır. Sorgulama sonucu kısa süre içerisinde size yine mesaj olarak gelecektir.

Bazı durumlarda aracın plakası değişmiş olabiliyor. Ancak siz bu sorgulamayı yaptığınızda eğer araç plakası daha önceden değişmiş olsa dahi aracın tüm hasar ve kasko geçmişi telefonunuza gelecektir.

Sorgulama yapacağınız plakanın detaylı hasar kaydını öğrenmek istiyorsanız bu durumda telefonunuzun kısa mesaj ekranına “DETAY” yazıp boşluk bırakın ve plakayı yazarak 5664’e gönderin. Bu mesajın ardından plakanın detaylı sorgulama sonuçları SMS ile size gelecektir.

Araç Hasar Kaydı Sorgulama Sms Ücreti

5664 kaç TL 2024 yılında da ikinci el araç almayı düşünenlerin araştırdığı konular arasında yer almaya devam ediyor. Öncelikle şunu belirtmeliyiz ki; Vodafone, Turkcell, Türk Telekom fark etmeksizin tüm operatörlerden bu sorgulamayı yapabilirsiniz. SMS ile hasar kaydı sorgulama ücreti tüm operatörler için sabittir. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin vermiş olduğu güncel bilgiye göre tüm operatörlerde sorgulama başına SMS ücreti 95 TL’dir. Ancak bu fiyat belirli dönemlerde tekrar güncellenmektedir.

Ücretsiz Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Hasar kaydı sorgulama ücretsiz olarak yapmak isteyenler bu işlemi e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirebilmektedir. Araç hasar kaydı sorgulama yöntemleri arasında yer alan e-devlet sistemi, SMS yönteminin aksine ücretsizdir. E-devlet sistemine bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra aracınızın hasar geçmişini detaylı olarak görebilirsiniz.

E-Devlet Araç Hasar Sorgulama

E-Devlet hasar kaydı sorgulama ücretsiz yöntem olmakla birlikte aynı zamanda sadece ruhsatı kendi üzerinize kayıtlı olan araçların plakasını sorgulama yapabileceğiniz bir yöntemdir. Eğer kendi aracınızın hasar geçmişini öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyerek sadece birkaç adımda işleminizi gerçekleştirebilirsiniz;

  • İlk olarak E-Devlet kapısına gidin ve T.C kimlik numaranız ile şifrenizi girerek sisteme giriş yapın.
  • Ana sayfada “Size Nasıl Yardım Edebilirim?” yazan arama kutucuğuna “Trafik Poliçe ve Hasar Bilgileri Sorgulama” yazın ve ilgili sayfaya gidin.
  • Karşınıza çıkan ekranda yönergeleri takip ederek ilgili alana aracının plakasını aralarda boşluk bırakmadan yazın ve “Sorgula” butonuna tıklayın.

Eğer sorgulamak istediğiniz araç size aitse bu işlem sonrasında aracınıza dair tüm geçmiş bilgileri ekrana gelecektir.

Hasar Kaydı Yoksa Nasıl Mesaj Gelir?

SMS ile plakadan hasar kaydı sorgulaması yaptığınızda sorgulama sonucu size birkaç dakika içerisinde SMS ile gelecektir. Eğer sorgulama yaptığınız aracın herhangi bir hasar kaydı yok ise bu durumda da 5664’den size gelen cevap mesajında ilgili aracın herhangi bir hasar kaydı olmadığına dair bir ifade yer alacaktır.

Bu yazımızda SMS ile araç hasar kaydı sorgulama nasıl yapılır, SMS ile hasar kaydı nasıl öğrenilir ve e-devlet üzerinden araç hasar sorgulama nasıl yapılır sorularının cevaplarını sizlere detaylıca anlatmaya çalıştık. Sizlerin de bildiği ve kullandığı farklı yöntemler ile ise yorumlardan hemen bizimle paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.