Çocuk Yardım Parası Başvurusu ve E-Devlet Başvuru Formu

Çocuk Yardım Parası Başvurusu ve E-Devlet Başvuru Formu
03.04.2024 05:29
A+
A-

ÇÇocuk Yardım Parası Başvurusu ve E-Devlet Başvuru Formu; Çocuğu olanlara kişilerin geçim sıkıntısı yaşıyorsa doğru şekilde büyütmesi oldukça zordur.  İhtiyaç sahibi çocuğu olan kişilere yardımlar sağlanarak refah seviyesini yükseltilmesi adına büyük etkisi bulunmaktadır. İhtiyaç sahibi grubunda vatandaşlar yardım başvurusu sağlayarak devletten yardım alabilirler. Konumuzda çocuklara verilen yardım türleri başvuru aşamaları anlatılmıştır.

Çocuk Yardım Parası Nedir?

Çocuk Yardım Parası, ihtiyaç sahibi vatandaşların çocuk sayısına göre aldıkları yardım türüdür. Asgari ücret altında geliri olan ailelerin daha rahat imkanlarda bakım yapabilmesi için dağıtılmaktadır. Çocuk yardım paraları çeşitli alanlarda da verilmektedir. Doğum parası, çoklu çocuk yardım parası, öksüz ve yetim çocuk yardım parası, asker çocuğu yardım parası, eğitim yardımı gibi alanlarda yardım parası verilmektedir.

Çocuğu Olan Ailelere Verilen Yardımlar Nelerdir?

Çocuk yardımları birçok alanda yapılmaktadır. Birçok kategoriye ayrılarak vatandaşların biraz daha refah içerisinde yaşanması sağlanmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen çocuk yardımları listesi;

Doğum Yardımı Dağıtımı: Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi verilerek çocuk sayısına göre yapılan yardım türüdür. Yapılan yardım türü tek seferlik olarak verilmektedir. Doğum parası yardımı birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü ve daha sonraki çocuklar için 600 TL yardım parası verilmektedir.

Çoklu Doğum Yardımı: Çoklu doğum yapan ihtiyaç sahibi ailelere verilen yardım türüdür. En az ikiz çocuk doğuran ailelerin asgari ücretten az gelir elde etmesi gerekmektedir. Bebeklerin öz bakım ihtiyaçlarını karşılamasına adına 2 ayda bir olarak yardım parası yatırılmaktadır. Başvuru için gerekli evrak Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı yeterlidir. Çoklu doğum yardımında yatırılan yardım parası 400 TL olarak belirlenmiştir. 2 aylık yardım parası olduğundan hesaba 800 TL olarak yatırılacaktır.

Öksüz veya Yetim Çocuk Yardımı: Anne veya babası, her ikisi de vefat eden çocuklara yapılan yardım parasıdır. Bakan kişiye verilen yardım parasında başvuru için gerekli evraklar Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartıyla başvuru yapabilmektedir. Ödemeler 2 ayda bir verilerek yapılmaktadır. Yapılan yardım tutarı ise 600 TL olarak hesaplanmıştır. 2 aylık yardım parası yatırılmasından dolayı hesaba 1200 TL geçecektir. Çocuk sayısı ne kadar fazla ise o kadar verilecektir.

Asker Çocuğu Yardımı: Askere giden baba gitmeden önce herhangi bir sosyal güvencesi bulunmuyorsa çocuğuna yapılan yardım parası türüdür. Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartıyla başvuru yapılarak verilmektedir. Ödeme ise 350 TL olarak hesaplanmaktadır. 2 ayda bir verilen tutarda yatırıldığında 700 TL olarak hesaba geçecektir.

Şartlı Eğitim Çocuk Yardımı: İhtiyaç sahibi aile çocuklarına yapılan eğitim yardım parasıdır. Şart olarak çocukların bir ay içerisinde 4 gün boyunca devamsızlık yapmaması gerekmektedir. Yapılan yardım türünde ilkokul ve orta öğretim gören çocuklara yardım parası verilmektedir. Başvuruları Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesiyle yapabilirsiniz. Verilen para miktarı tutarı ilköğretime giden erkek çocuklara 90 TL, kız çocukları içinde 100 TL, Ortaöğretime giden erkek çocuklara 130 TL, kız çocuklarına ise 150 TL verilmektedir. Ödemeler iki ayda bir verilerek her ay için hesaplanarak toplu yatırım sağlanmaktadır.

Eğitim Materyali Yardımı: İhtiyaçlı aile sahipleri çocukları eğitime başladığında eğitim materyallerini almakta zorluk çekmektedir. Bu durum karşısında yardım sağlanarak çocukların eğitim hayatına daha iyi başlanması sağlanmaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarından kırtasiye, önlük, çanta ve diğer eğitim malzemeleri verilmektedir. İhtiyaç sahibi aileler Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartıyla başvurularını sağlayabilirler. Her eğitim döneminin başında ve ihtiyaç duyulduğu zamanlarda yardımlar teslimatı sağlanmaktadır.

Çocuk Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çocuk yardım parası başvuruları Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müdürlüğüne veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru dilekçenizi ve Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınızla giderek çocuk yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

Başvuru formunu güncel bilgilerle doldurmanız gerekmektedir. Ekipler tarafından ihtiyaçlı durumunuz incelenecektir. Çocuk yardımı başvurusu birçok alanda yapılmaktadır. Birçok alanda başvuru yaparak çocuk yardımından faydalanabilirsiniz.

E-devlet sisteminden çocuk yardımı başvurusu yapmak istiyorsanız https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkinden başvurunuzu yapabilirsiniz. E-devlet hesabınızla giriş yaparak başvuru formu içerisinde istenen bilgileri doldurmanız gerekmektedir. Talep formu içerisinde yararlanmak istediğiniz çocuk yardımının istek yazısını yazarak sistem üzerinden yollayın. Yardım başvurusu sürecinizi tekrardan aynı sayfadan kontrol edebilirsiniz.

Çocuk Yardım Parası Başvuru Formu

Dar gelirli muhtaç ailelere verilen çocuk yardım parası başvuru formu e-devlet üzerinden formlardan biridir. Devletten her ay dünceli olarak çocuk parası almak isteyen aileler e-devlet üzerinden yada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek çocuk yardım parası başvuru formunu doldurmaları gereklidir.

Çocuk yardım parası başvuru formu dolduruken mutlaka aile ve çocuk hakkında isten tüm bilgileri eksiksiz ve doğru olarak doldurmanız gereklidir.

Çocuk İçin Yardım Parası Alma Şartları Nelerdir?

Çocuk yardım parası alma şartları olarak;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Hanedeki kişi başına düşen aylık gelire göre bakılarak asgari ücretin 1/3’ü kadar gelir elde eden ailelere dağıtımı sağlanmaktadır.

Çocuk Yardım Parası Kimlere Verilir?

Çocuk yardım parası ihtiyaç sahibi ailelere verilmektedir. İhtiyaç sahibi vatandaşlar asgari ücretin altında yaşayan kişiler bulunduğunda bakım eksikliği meydana gelmektedir. Çocuk yardım parası sayesinde daha iyi bir şekilde yetişme ve bakım masraflarının karşılanması adına çocuk yardım parası dağıtımı sağlanmaktadır.

Çocuk Yardım Parası Gerekli Belgeler

Çocuk yardım parası gerekli belgeler Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı ve çocuk yardımı başvurusu için başvuru formu teslim edilmesi gerekmektedir. Başvuru formunu Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müdürlüğüne gittiğinizde sizlere verilecektir. E-devlet sisteminden başvuru yapıyorsanız başvuru ekranında formu eksiksiz bir şekilde doldurarak sisteme yollanmaktadır.

E-Devlet Çocuk Yardım Parası Başvuru Formu

Çocuk yardım başvuru formu içerisinde başvuran kişiye ait bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler çocuk yardımından faydalanacak kişinin adı soyadı, iletişim bilgileri, adres bilgileri, gelir bilgileri, çocuk sayısı, çalışma durumu, sigorta durumu, ailedeki kişi sayısı gibi bilgiler yer almaktadır. Bilgilerin güncel haliyle verilerek ekipler tarafından kontrol edilerek doğruluk payı araştırılmaktadır. İlgili incelemeden sonra başvuru sonuçları iletişim bilgilerinden sizlere haberdar edilecektir.

Çocuk Yardım Parası Başvurusu Sonucu Ne Zaman Gelir?

Çocuk yardım parası başvurusu yaptığınızda ortalama olarak 15-30 gün içerisinde cevap gelmektedir. Yardım başvurusu sonuçları gelen başvuru yoğunluğuna değişiklik göstermektedir. Yardım başvurusunu takip edebilmek için ALO 144 sosyal destek hattından yardım alabilirsiniz. Eğer doğum yardım parası için veya E-devletten Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı alanından başvuru yaptıysanız ilgili linkler üzerinden takip sağlayabilirsiniz. E-devlet arama butonuna yardım bilgi sorgulama yazarsanız başvuru durumunu görüntüleyebilirsiniz.

Çocuk Yardım Parası Başvurusu Telefon Numarası

Çocuk yardım parası başvurusu telefon numarası bulunmamaktadır. Yardım başvuruları Aile Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları ve E-devletten çocuk yardımı başvuruları olmaktadır. Çocuk yardımıyla ilgili detaylı bilgi almak istiyorsanız ALO 144 sosyal destek hattı numarasından öğrenim sağlayabilirsiniz. Sosyal destek hattı üzerinden çocuk yardımıyla ilgili aşamaları sorabilir ve bulunduğunuz il ve ilçede başvuru noktalarını hakkında bilgi alabilirsiniz.

Çocuk Yardım Parası E-Devlet

Çocuk yardım parası E-devlet başvuru linki https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti adresinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Başvuru yapabilmeniz anne veya babanın E-devletinden girilerek yapılması gerekmektedir. E-devlet hesabınız yoksa yapılacak işlemler;

  • PTT şubelerine giderek E-devlet hesabı çıkarma: PTT şubelerine Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınızla giderek yeni şifrenizi çıkartabilirsiniz. Şifre alımı sonrasında sisteme ilk kez girdiğiniz için yeni şifre oluşturmanızı isteyecektir. Yeni şifrenizi oluşturarak Sosyal Yardım Başvuru alanından çocuk yardımı işleminizi sağlayabilirsiniz.
  • Online Bankacılık Uygulaması Üzerinden E-devlet Hesabı Çıkarma: E-devlet hesabınıza online bankacılık uygulaması üzerinden çıkarabilirsiniz. Kullanmış olduğunuz kartın uygulamasına girerek arama bölümüne E-devlet yazarak direk giriş imkanı sağlanmaktadır. Yeni şifre oluşturmanızla birlikte çocuk yardımı başvuru alanına girerek işlemlerinizi sağlayabilirsiniz.

Çocuk Yardım Parası E-Devlet Başvuru Sorgulama

Çocuk yardım parasıyla ilgili olarak yaptığınız başvuruya göre sorgulama ekranı bulunmaktadır. Doğum yardımı için başvuru yaptıysanız E-devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/ashb-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama linkinden sorgulama sağlayabilirsiniz. Sosyal yardım başvuru alanında başvurunuzu sağladıysanız ve diğer çocuk yardımı olarak başvuru yaptıysanız https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti alanından çocuk yardımı başvuru sorgulama işlemlerini sağlayabilirsiniz.

Çocuk Yardım Parası Sorgulama

Çocuk yardım parası başvuru işlemlerinden sonra belirli gün geçtikten sonra sorgulama işlemleri yapabilirsiniz. Sorgulama yapmak için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına giderek veya ALO 144 sosyal destek hattından yardım alabilirsiniz. Çocuk yardımı başvurusuna göre sizlere öneride bulunulacaktır.

E-devlet üzerinden başvuru yaptıysanız tekrardan giriş yaparak yardım bilgileri sorgulama alanına girerek işlemlerinizi sağlayabilirsiniz. Başvuruyla ilgili gelişme olduğunda başvuru esnasında vermiş olduğunuz iletişim bilgilerinden sizlere ulaşım sağlanacaktır.

Çocuk Yardım Parası Ne Kadar?

Çocuk yardım parası yatırılan miktarlar alacağınız yardım türüne göre değişiklik göstermektedir. Çocuk yardım parasına örnek olarak doğum parası veriliyorsa çocuk sayısına göre değişkenlik göstermektedir. Birinci çocuğa 400, ikinci çocuk için 500 üç ve daha fazlası için 600 TL olarak yardım parası dağıtımı sağlanmaktadır. Detaylı olarak çocuk yardım paralarına göz atmak için konumuzda yer alan çocuk yardım türleri başlığından faydalanabilirsiniz.

Çocuk Yardım Parası Ne Zaman Yatıyor?

Çocuk yardım parası yatırılma günleri değişiklik göstermektedir. Genellikle yatırılan yardım paraları ayın ilk haftası veya üçüncü haftasına denk gelmektedir. Çocuk yardım parası yatırıldığında sizlere mesaj olarak gönderilmektedir. Sürekli olarak alan kişilerde banka hesabınızın mobil uygulamasını indirerek yatırılıp yatırılmadığını takip edebilirsiniz.

Çocuk Yardım Parası Nereden Alınır?

Çocuk yardım parası dağıtımını Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilmektedir. Çocuk yardım parasından yararlanmak için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müdürlüklerine, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfına veya E-devlet Sosyal Yardım Başvurusu alanından başvuru yapabilirsiniz. Yapılan başvuru sırasında sizden alınan bilgilerle ihtiyaç sahibi olduğunuz tespit edilirse adınıza PTT üzerinden hesap açılarak ödeme günlerinde hesaba para yatırılmaktadır.

Çocuk Yardım Parası Kaç Kere Alınabilir?

Çocuk yardım parası yaptığınız başvuruya göre alım miktarı değişmektedir. Örnek olarak doğum yardım parası tek seferlik olarak verilmektedir. Genellikle diğer çocuk yardımları iki ayda bir olarak hesaba para yatırılmaktadır. Yatırılan miktarda iki ayın toplamı şeklinde hesaba yatırımı sağlanmaktadır. Yapacağınız çocuk yardımı başvurusuna göre hareket ederek ayarlama sağlayabilirsiniz.

Çocuk Yardım Parasını Yattığını Nasıl Öğrenirim?

Çocuk yardım parası yattığını başvuru esnasında sizlerden iletişim bilgileri alınacaktır. İletişim bilgileri üzerinden sizlere ulaşım sağlanacaktır. Ancak bu durumdan emin değilseniz ALO 144 telefon numarasından Sosyal Destek hattından faydalanabilirsiniz. E-devlet üzerinden başvuru yaptıysanız hesabınıza giriş sağlayarak Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama kısmından yardım başvurusu durumunu öğrenebilirsiniz.

Çocuk Yardım Parası Hangi Durumlarda Kesilir?

Çocuk yardım parası ihtiyaç sahibi ailelere dağıtımı sağlanmaktadır. İhtiyaç sahibi vatandaşların gelir durumuna göre hareket edilmektedir. Gelir durumu yükselen ailelerde çocuk yardım parası kesintisi yaşanmaktadır.

Çocuk Yardım Parası Bir Seferlik mi?

Çocuk yardım parası bazıları bir seferlik olarak verilmektedir. Yardım türüne göre sürekli olarak yapılmaktadır. Sürekli olan yardımlarda ise gruba göre ayrım sağlanmaktadır. Ödemeleri iki ayda bir yapılmaktadır. Ödemelerde her iki ay hesaplanarak toplam ücret yatırılması sağlanmaktadır.

Çocuk Yardım Parası Kaç Çocuğa Verilir?

Çocuk yardım parası minimum bir çocuk olmak zorundadır. Çocuk sayısına göre de yardım miktarları da artış göstermektedir. Bireylerin çocuk sayısına göre yardım tutarı yatırılarak bakım masrafları karşılanmaya çalışılmaktadır.

Çocuk Yardım Parası İçin Nereye Başvurulur?

Çocuk yardım parası için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvurunuzu iletebilirsiniz. Başvuru esnasında başvuru formu doldurulmasıyla birlikte yardım başvurusu süreci başlanmış olur. İhtiyaç durumunuz tespit edilmesi halinde çocuk yardımından faydalanabilirsiniz. Ayrıca E-devlet hesabınız bulunuyorsa çocuk yardımı başvurusunu Sosyal Yardım Başvuru alanından yapabilirsiniz.

Çocuk Yardım Parası Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Çocuk yardım parası almak için ilk olarak bölgenizde yer alan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı veya Sosyal Yardımlaşma Dayanışma vakıflarından başvuru yapabilirsiniz. Çocuk yardımları hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız ALO 144 numaralı çağrı destek merkezinden detaylı bilgi alabilirsiniz. Bölgenizde yer alan il veya ilçe kuruluşların adreslerini öğrenim sağlayabilirsiniz.

E-devlet hesabınız bulunuyorsa Sosyal yardım başvuru alanı bulunmaktadır. Başvuru formunu güncel bilgilerle doldurarak işlemlerinizi sağlayabilirsiniz. Başvuru yaptıktan sonra ortalama olarak 15-30 gün içerisinde çocuk yardımı başvuru sonucu gelecektir. Size uygun gözüken çocuk yardımı belirli dönemlerde belirlenen ödeme gününde yatırılması sağlanacaktır. Çocuk sayısına göre yardım parası yatırılması sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra çocuk yardım parasından faydalanamıyorsanız belediye veya derneklere de başvuru yapabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.