İBB Yardım Kartı Ne Kadar? Başvuru Formu ve Sorgulama

İBB Yardım Kartı Ne Kadar? Başvuru Formu ve Sorgulama
10.03.2024 04:37
A+
A-

İBB Yardım Kartı Ne Kadar? Başvuru Formu ve Sorgulama; Belediyeler, yardıma ihtiyacı olan vatandaşlara yardım eli uzatıp nakdi ve ayni yardımlar yapan devlet kurumlarının başında gelmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, dar gelirli vatandaşlara yaptığı geniş kapsamlı yardımlar ile örnek teşkil edecek çalışmalar yürütmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin muhtaç insanlara verdiği yardımlardan birisi de sosyal yardım kartı yani yardım çekidir. İBB’den yardım çeki alan vatandaşlar, anlaşmalı olan marketlerden yardım çekleri sayesinde makarna, bakliyat, çay ve şeker gibi temel gıda ürünlerinin yanı sıra temizlik ve kişisel bakım malzemeleri de alabilmektedir.

Bizler de bu yazımızda İBB yardım çeki nedir? İBB yardım çeki başvurusu nasıl yapılır ve benzeri gibi tüm merak ettiğiniz soruların cevaplarını bir araya getirdik.

İBB Yardım Çeki Nedir?

İBB yardım çeki ya da İBB sosyal yardım kartı, İstanbul sınırları içerisinde dar gelirli ya da hiç geliri olmayan vatandaşlara market alışverişi yapmaları için verilen bir sosyal destek kartıdır. İBB tarafından yardım çeki alan vatandaşlar, belediyenin anlaşma yaptığı marketlere giderek kartın içerisindeki limit kadar evlerinin temel ihtiyaçlarını alabilmektedir.

Karta her ay İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından bakiye yüklenmektedir. Tıpkı bir kredi kartı formunda olan sosyal yardım kartı pos cihazlarına okutularak içerisindeki bakiye market tarafından alışveriş tutarı kadar çekilmektedir.

İBB Yardım Çeki Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB yardım çeki başvurusu yapmak istiyorsanız başvurularınızı doğrudan ikamet ettiğiniz ilçenin belediye binasına ya da İstanbul Büyükşehir Belediye binasına giderek başvuru formunu doldurup gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuru formunu ilçe belediye binasından ya da büyükşehir belediye binasından alabileceğiniz gibi aynı zamanda https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linki üzerinden online olarak da alabilmeniz mümkün olmaktadır. Link üzerinden başvuru formunu doldurup başvuru talebinizi de belediye yetkililerine iletmiş olursunuz.

Teknolojik gelişmeleri yakından takip eden ve yenilikçi belediyelerin başında gelen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yardım çeki başvurularını SEDEP ve “İstanbul Senin” uygulaması ile de almaya başlamıştır. Eğer online olarak başvuru yapma ya da ilçe ve büyükşehir belediye binasına gitme şansınız yok ise o halde İBB’nin Üsküdar, Edirnekapı ve Büyükçekmece ilçelerinde bulunan sosyal yardım birimlerinden size yakın olana giderek başvurularınızı yapabilirsiniz.

İBB Yardım Çeki Başvurusu E-Devlet

İBB yardım çeki başvurusu e-devlet sistemi üzerinden de kolay ve hızlı şekilde yapılabilmektedir. E-devlet sistemine şifreniz ve TC kimlik numaranız ile giriş yaptıktan sonra arama kutusuna “İBB yardım çeki başvurusu” yazabileceğiniz gibi https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayabilirsiniz.

Linke tıkladığınızda ekranda giriş bilgileriniz istenecektir. Bilgilerinizi girdikten sonra doğrudan başvuru formunun yer aldığı başvuru sayfasına yönlendirileceksiniz.

İBB Yardım Çeki Başvuru Formu

Online olarak ya da bizzat belediye binalarına giderek İBB yardım kartı başvurusu yapacak olan tüm vatandaşlar mutlaka başvuru formunu doldurmak durumundadır. Söz konusu yardım başvuru formu, sadece İBB yardım çeki için özel bir durum olmamakla birlikte talep edilecek tüm sosyal yardımlar için geçerli olmaktadır.

İBB sosyal yardım başvuru formu içerisinde başvuru sahibinin ikametgah adresi ve iletişim gibi bilgilerinin yanı sıra aynı zamanda özellikle gelir seviyelerini gösteren birtakım sorular mevcuttur. Bu sorular sayesinde başvuru sahiplerinin gelir düzeyi ve muhtaçlık seviyesi belirlenir. Söz konusu başvuru formu İBB yetkilileri tarafından incelenir. Başvurusu onaylanan vatandaşların listesi hazırlanır ve her başvuru sahibi ikametgah adresinde bir komisyon tarafından ziyaret edilir.

Komisyon üyeleri, ziyaretler sonrasında bir rapor hazırlar. Komisyon tarafından hazırlanan rapora göre yardım çeki alabilecek olan kişiler kesinleştirilir.

İBB sosyal yardım başvuru formu eğer e-devlet üzerinden doldurulacak ise başvuru sırasında mutlaka İBB belediyesini seçtikten sonra sosyal yardım türleri arasından “Sosyal Destek Kartı (Ön Ödemeli)” seçeneğini işaretlemeniz gereklidir.

İBB Yardım Çeki İçin Başvurusu Nereye Yapılır?

 1. Edirnekapı, Üsküdar ve Büyükçekmece’de bulunan Sosyal Yardım Hizmet Binalarına gidilerek başvuru yapılabilir.
 2. ALO 153 Beyaz Masa telefon numarası aranarak başvuru yapılmaktadır. Ayrıca gereken bütün bilgiyi ALO 153 numaralı telefondan da alabilirsiniz.
 3. Belediyenin resmi başvuru sitesi olan https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru adresinden de başvurularınızı uygulayabilirsiniz.
 4. İstanbul Senni uygulamasını telefonunuza indirerek İBB kart ve sosyal yarıdmlarına başvuru yapabilirsiniz.

İBB Yardım Çeki Yardım Başvurusu Sorgulama

İBB yardım çeki başvurusu, başvuruların yoğunluğuna 2-3 ay içerisinde sonuçlanabildiği gibi başvuruların yoğun olduğu dönemlerde bu süre daha da uzayabilmektedir. Bu nedenle de sorgulama yapabilmek için vatandaşların birkaç ay beklemesi uygun olacaktır.

İBB sosyal yardım kartı başvuru sorgulama işlemlerini https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama linki üzerinden doğrudan İBB resmi web sitesinin sorgulama ekranı üzerinden yapabilirsiniz. Ayrıca başvurunuzun değerlendirmeye alınıp alınmadığını İBB Büyükşehir Belediyesi’ni ya da ALO 153 Beyaz Masa hattını arayarak da öğrenebilmeniz mümkündür.

Başvurularınızın sorgulama işlemlerini yapabileceğiniz bir diğer platform ise e-devlet sistemidir. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak belediyeler arasından İBB seçip başvurunuzun son durumunu hızlı bir şekilde sorgulayabilirsiniz.

İBB Yardım Çeki (Kartı) Ne Kadar?

İBB yardım kartı limiti, birçok faktöre bağlı olarak her vatandaşa göre değişkenlik gösterebilmektedir. Başvuru sahibinin gelir düzeyi, düzenli gelirinin olup olmaması, hanedeki kişi ve çalışan sayısı gibi faktörler aynı zamanda İBB yardım çeki limiti üzerinde belirleyici faktörlerdir.

SGK kaydı ve düzenli bir işi olmayan 4 kişilik bir haneye 2500 TL’ye kadar yardım çeki verilebilirken düzenli işi ve SGK kaydı olan bir kişiye hanedeki kişi sayısı fazla olsa da 1500 TL civarında yardım çeki almaktadır. Yani yardım çeki verilirken SGK kaydı ve işi olmayan kişiler öncelikli olarak değerlendirilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yardım çeki limitlerini her ay düzenli olarak vatandaşların İstanbulkart hesaplarına düzenli olarak yüklemektedir.

İBB Yardım Çeki Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım çeki başvurusu yapacak olan vatandaşlar başvuru sırasında mutlaka bazı evrakları da ibraz etmek durumundadırlar. İBB başvuru yapacak olan vatandaşlardan;

 • Kimlik kartının aslı ve fotokopisi
 • İkametgah kağıdı
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlıktan alınan fakirlik kağıdı
 • Maaş Bordrosu
 • Gelir Beyannamesi
 • Mal Beyannamesi
 • Başvuru sahibi engelli ise güncel olan engelli belgesi
 • Kirada oturanlar için kira kontratı
 • Başvuru yapan kişi işsizse işsiz olduğunu kanıtlayan ve SGK’dan alınan işsizlik belgesi talep etmektedir. Ayrıca başvuru yapacak olan kişinin farklı özel durumları var ise bu durumda İBB tarafından ek belgeler de istenmektedir.

İBB Yardım Çeki Kimlere Verilir?

İBB sosyal destek kartı alabilmenin öncelikle temel şartı; hanede kişi başına düşen gelirin net asgari ücretin üçte birinin altında olmasıdır. Bununla birlikte başvurular sırasında işsiz olan kişiler öncelikli olmaktadır. Kısacası İBB market yardım kartı olarak da bilinen İBB yardım çeki;

 • Muhtaç ve işsiz kişilere,
 • Dar gelirlilere,
 • Engellilere,
 • Afetzedelere,
 • İhtiyaç sahibi olan şehit ve gazi yakınlarına,
 • Eşi ölen, boşanmış ya da eşi cezaevinde olan kadınlara,
 • Kronik hastalığı nedeniyle çalışamayan kişilere,
 • Yoksul olup çocuk okutan bireylere ve kimsesizlere verilmektedir. Dolayısıyla da yaşlılık ya da emekli ve engelli maaşı alan kişiler ya da dul aylığı alan kadınlar İBB sosyal destek kartı alma hakkına sahip değildir.

İBB Sosyal Yardım Kaçtı Kaç Günde Gelir?

İBB sosyal yardım kartları, başvuruları olumlu sonuçlanan vatandaşlara başvurunun onaylanması sonrasında en kısa sürede kart sahiplerine kartları ulaştırılmaktadır. Dolayısıyla da sosyal yardım kartının geliş süresi aynı zamanda başvuru sürecinin ağırlığına göre değişkenlik göstermekle ortalama 1 ay içinde sosyal destek kartları dar gelirli vatandaşlara teslim edilmektedir. Ancak yoğunluğa bağlı olarak kart teslim süresi de aynı oranda uzayabilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Bakiye Sorgulama Nasıl Yapılır?

İBB sosyal yardım destek kartınızın içerisinde ne kadar para kaldığını sorgulayabilirsiniz. Sorgulama işlemleri öncelikle İstanbulkart dolum noktaları üzerinden ya da belediyenin anlaşma yaptığı marketlerden kolayca sorgulayabilmektedir.

İBB sosyal yardım kartı bakiye sorgulama işlemleri e-devlet sistemi üzerinden yapılmamaktadır. Ancak https://www.istanbulkart.istanbul/ linkine tıklayarak doğrudan İBB resmi web sitesi üzerinden de sorgulama işlemlerinizi gerçekleştirebilir, kartınıza bakiye yüklemesi yapabilirsiniz.

İBB Yardım Kartı Alma Şartları Nelerdir?

İBB yardım kartı almak için bazı şartları sağlıyor olmanız gerekiyor. Bu şartlar;

 • İstanbul il sınırları içinde ikamet etmek
 • Sosyal güvence olmaması
 • İşsiz olmak
 • İhtiyaç sahibi olduğunuzun ispatı
 • Kadın vatandaşların eşlerinin vefat etmesi veya ayrı olması
 • Üzerinize herhangi bir taşınır veya taşınmaz mülk olmaması
 • Engelli
 • Kimsesiz
 • Yaşlı
 • Bakıma muhtaç bireyler

Yukarıdaki şartları karşılamanız durumunda İBB yardım kartı alma hakkına sahip olabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.