KYK Yurt Başvurusu Ne Zaman? Açıklandı mı?

KYK Yurt Başvurusu Ne Zaman? Açıklandı mı?
13.03.2024 05:23
A+
A-

KYK Yurt Başvurusu Ne Zaman? Açıklandı mı? Üniversite adaylarının girdiği TYT ve AYT sınav sonuçların açıklanmasıyla birlikte KYK burs ve yurt başvuruları da merak edilmeye başladı. Devlet, örgün eğitimde üniversite okuyan öğrencilere Kredi Yurtlar Kurumu kapsamında konaklama imkanı sunarken aynı zamanda şartları uygun olan ve dar gelirli olan öğrencilere geri ödemesiz burs da vermektedir.

Geri ödemesiz bursların yanı sıra aynı zamanda isteyen öğrenciler geri ödemeli olan burs başvurusu da yapabilmektedir. Geri ödemeli olan burs, genellikle başvuru yapan her öğrenciye verilmektedir. Okulların açılmasına az kaldığı bu zamanlarda bizlerde üniversite adaylarının merak ettiği 2024 yurt başvuruları ne zaman? 2024 KYK burs başvuruları ne zaman? ve benzeri gibi soruların cevaplarını yazımızın devamında sizler için bir araya getirdik.

KYK Yurt Başvurusu Ne Zaman?

KYK yurt başvuruları ne zaman 2024 yılı için bu aralar üniversite adaylarının ve velilerinin en çok merak ettiği konuların başında geliyor. Üniversite eğitimine başlayacak olan öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılamak için KYK yurt ve nakdi ihtiyaçlarını karşılamak için KYK burs başvuruları önemli konudur.

Üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte gözler şimdi de Kredi Yurtlar Kurumu’na çevrildi. 2024 öğretim yılı için KYK yurt ve burs başvuruları 24 Ağustos 2024 tarihinde alınmıştı. 2024 yılı için ise henüz net bir tarih verilmemiş olsa da başvuruların Ağustos ayının sonuna doğru alınması öngörülmektedir.

KYK yurt başvurusu sonuçlarını öğrenmek istiyorsanız E-Devlet üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/gsb-yurt-basvuru-sonucu-sorgulama adresini ziyaret ederek yapabilirsiniz.

KYK Yurt Başvurusu Ne Zaman Belli Olur?

Kyk yurt başvurusu tarihleri şuan için netlik kazanmamış olmakla birlikte yerleştirme sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte üniversite adayları için önemli konulardan birisi haline geldi. 2024 KYK yurt başvurusu sonuçlarının ne zaman belli olacağı şimdilik belli değil. Ancak başvuruların 2024 Ağustos ayının sonlarına doğru alınması planlanmaktadır.

KYK Burs Başvurusu Açıklandı mı?

2024 KYK burs başvurusu sonuçları henüz açıklanmadı. Kredi Yurtlar Kurumu’nun öğrencilere maddi destek sağlamak için geri ödemesiz olarak dar gelirli öğrencilere verdiği burs başvurularının 2024 yılı takvimine bakarak 2024 yılı için de Ağustos ayında alınması bekleniyor. Başvuruların alınmasıyla birlikte değerlendirme süreci başlayacak ve ardından geri ödemesi burs hakkı kazanan öğrencilerin isimleri Kredi Yurtlar Kurumu tarafından açıklanacak.

KYK Yurt ve Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

2024 KYK yurt ve burs başvurusu yapmak isteyen öğrenciler için başvuruların ne zaman yapılacağı kadar elbette nasıl yapılacağı da oldukça önemli bir konudur. Günümüzde internet kullanımının her alanda devasa bir yaygınlığa ulaşmasıyla birlikte artık yurt ve burs başvuru işlemleri de internet üzerinden online olarak kolaylıkla yapılabilmektedir.

Üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından yapılması beklenen KYK yurt ve burs başvuruları, e-devlet sistemi üzerinden öğrenciler tarafından hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

E-Devlet KYK Yurt Başvurusu

KYK yurt başvurusu e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Ancak yurt ve burs başvurularını e-devlet sistemi üzerinden yapacak olan öğrencilerin PTT şubelerinden e-devlet şifresi almaları gerekmektedir.

E-devlet şifresi olan öğrenciler, https://www.turkiye.gov.tr/ linkine tıklayarak doğrudan e-devlet sistemine gittikten sonra TC kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yapmalıdır. Giriş aşamasından sonra ana sayfada yer alan arama kutusuna “KYK yurt başvurusu” ya da “Burs/Öğrenim Kredisi başvurusu” yazdıklarında başvuru sayfasına kolaylıkla gidebilmektedir.

KYK Burs ve Yurt Başvurusu Aynı Anda mı Yapılıyor?

KYK burs ve yurt başvurusu üniversite öğrencileri tarafından iki farklı başvuru olarak düşünülmektedir. Ancak Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğü, burs ve yurt başvurularını aynı anda almaktadır. Dolayısıyla da internet sistemi üzerinden yurt başvurusu yaparken aynı zamanda “Burs almak istiyorum” seçeneğini tıklayıp gerekli alanları doldurarak burs başvurusunu da yapmak mümkündür.

KYK Burs Başvuru Şartları Nelerdir?

KYK burs kimlere verilir sorusu en çok gelen sorular arasındadır. KYK burs, üniversite eğitimi alan öğrencilere verilen geri ödemesiz burstur. Dolayısıyla da söz konusu bursu alabilmenin tek ve en önemli şartı öğrencinin dar gelirli ve ihtiyaç sahibi olmasıdır. Söz konusu şarta uygun olan ve gerekli belgeler ile ihtiyaç sahibi olduğunu ispatlayan öğrencilere KYK bursu verilmektedir.

KYK Yurt Başvuru Şartları

Üniversiteye yerleşmiş olan öğrencilerin devlet yurdunda kalabilmesi için karşılaması gereken bazı şartlar vardır. Bu şartlar şöyledir;

 • Öncelikle öğrencinin herhangi bir yükseköğretim kurumunda öğrenimine devam ediyor olması gerekir.
 • Öğrencinin belirlenen suçlar dahilinde 6 ay ve üzeri kesinleşen mahkumiyeti olmamalıdır.
 • Öğrenci bakanlığa ya da kamu kurumlarına bağlı olan yurtlardan uzaklaştırma ya da çıkarılmış cezası almış olmamalıdır.
 • Öğrenci asgari ücretin bir buçuk katı üzerinde maaş getirisi olan bir işte çalışmamalıdır.
 • Öğrencinin kamu kurumlarında memuriyeti olmamalıdır.
 • Öğrencinin 30 yaşından küçük olması gereklidir.

KYK Burs Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğü, öğrencilerden burs ve yurt başvurularında birtakım belgeler talep etmektedir. Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne burs başvurusu yapacak olan öğrenciler başvuru öncesinde;

 • En az 4 tane son 6 ay içinde çekilmiş olan vesikalık fotoğraf,
 • TC kimlik kartının aslı ve fotokopisi,
 • Öğrenci belgesi,
 • Son döneme ait transkript,
 • E-devlet sistemi üzerinden alınması gereken öğrencinin burs ve kredi bilgileri,
 • Anne ve babanın maaş bordrosu,
 • Anne-babanın ve öğrencinin mal beyannamesi,
 • Eğer öğrencinin ailesinin yaşamış olduğu ev kira ise kira sözleşmesinin fotokopisi belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlanarak başvuru sırasında kuruma ibraz edilmelidir.

KYK Yurt Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Üniversite öğrenimini gören ve KYK yurtlarında barınmak isteyen öğrenciler için başvuru sırasında istenen bazı belgeler vardır. KYK yurt başvurusu yapmak isteyen öğrenciler;

 • Okuldan alınması gereken öğrenci belgesini,
 • En az 4 adet vesikalık fotoğrafı,
 • Kimlik kartı fotokopisini,
 • Öğrenci yurttan ayrıldıktan sonra yatırılan depozitosunun geri ödenebilmesi için öğrencinin IBAN bilgisini,
 • Kan grubu kartını,
 • KYK yurt ücretinin yatırıldığını gösteren dekontu,
 • Eğer başvuru belgesinde öncelik belirtilmişse söz konusu önceliği ispatlayan öncelik belgesini eksiksiz şekilde hazırlamalıdırlar.

KYK Bursu Kimlere Çıkar?

Adına mal varlığı olmayan yahut ailesinin üzerinde ev, araba ve arsa gibi gayrimenkul bulunmayan bireyler, şehit aileleri ve birinci dereceden şehit yakınları, maddi durumu kötü olan ve anne babası boşanmış olan bireyler KYK bursu almada öncelikli bireylerdir. Bu şartları taşıyan bireyler geri ödemesiz burstan yararlanabilmektedir.

Bunların bunun yanında öğrenim görülecek üniversitenin ailenin ikamet ettiği yerden uzak olması da burs çıkması için mühim olan gerekli bir detaydır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.