Çankırı Belediyesi Yardım Başvurusu ve Başvuru Formu

Çankırı Belediyesi Yardım Başvurusu ve Başvuru Formu
23.03.2024 09:36
A+
A-

Çankırı Belediyesi Yardım Başvurusu 2024; Sosyal belediyecilik anlayışı ile dar gelirli vatandaşlara yardım eden Çankırı Belediyesi gıda, erzak ve para yardımının yanında okuyan öğrencilere kırtasiye ve burs imkanı tanımaktadır.

Dar gelirli muhtaç ailelere destek olmak adına yapılan bu yardımı başvurular belediyenin resmi sitesi üzerinden yada bizzat giderek yapılmaktadır. Her hangi bir geliri ve sosyal güvencesi bulunmayan kişilere verilen yardımlardan yararlanmak isteyenler başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

Çankırı Belediyesi Yardım Başvurusu, Çankırı Belediyes Yardım Başvuru Formu, Çankırı Belediyes Sosyal Yardım, Çankırı Belediyes Erzak Yardımı, Çankırı Belediyes Gıda Yardımı, Çankırı Belediyes Yardım Kolisi, Çankırı Belediyes Maddi Yardım detaylarını yazımızda bulabilirsiniz.

Çankırı Belediyesi Yardım Başvurusu

Çankırı Belediyesi engelli, yoksul ve dar gelirli ailelere nakdi ve ayni yardımlar gerçekleştiren bir belediye olmasıyla bilinmektedir. Maddi açıdan zor zamanlardan geçen bireylere yardım eli uzatarak onların bütçelerine katkı sağlamayı birincil hedefleri arasına koymaktadır.

Ülkemizin her şehrinde olduğu gibi Çankırı ilinde de bulunan Vefa Sosyal Destek Grupları aracılığıyla, yardıma muhtaç insanlara maddi, manevi, tüm destekler sağlanmakta olup, her gün aş evlerinden çıkan yemeklerin ihtiyaç sahiplerine iletilmesinde de yardımcı olunmaktadır.

Dünya olarak zor zamanlardan geçtiğimiz bu sürede, Çankırı Belediyesi yardıma muhtaç vatandaşlarının zorunlu gereksinimlerini ve temel gıda gereksinimlerini karşılamak için çalışmalarını sürdürmektedir.

Çankırı Belediyesi yardım başvurusu ve sorgulama yazımızda, Çankırı ilinde yaşayan ve yoksul, dar gelirli, yardıma muhtaç kişi veya ailelerin sosyal yardım kampanyalarına başvuru süreçlerini ele alacağız.

Çankırı Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Geçmiş zamanlarda çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan ve ülkemizin İç Anadolu Bölgesi’nde bulunan Çankırı ili, gerek doğası gerekse bireylerin sıcak kanlılığı bundan dolayı gezilip görülmesi gereken şehirlerden biridir. Yardımlaşma ve dayanışmanın var olduğu bu ilimizde dar gelirli ve muhtaç olan ailelere çeşitli yardımlar yapılmaktadır.

Çankırı Belediyesi aracılığıyla yapılan yardımlar ayni ve nakdi yardım olmak üzere iki biçimde çeşitlendirilmiştir.

 • Erzak ve gıda destek yardımı
 • Aş evlerinden her gün çıkan sıcak yemek yardımı
 • Temizlik desteği
 • Üniversitede okuyan öğrencilere yapılan nakdi yardımlar
 • Yeni bebek sahibi olan ailelere bebek maması ve bez yardımı
 • Sağlık desteği
 • Durumu olmayan asker ailelerine yardım
 • Eğitim desteği
 • Yakacak desteği
 • Hoş geldin bebek yardımı
 • Evde yaşlı bakım destek hizmeti
 • Kiracı olan vatandaşlara kira desteği
 • Kırtasiye desteği
 • Eşi vefat etmiş, boşanmış veya ter edilmiş dul kadınlara yapılan destekler
 • Engelli vatandaşlara yapılan destekler
 • Diğer nakdi yardımlardır.

Yukarıda sayılan sosyal yardımlara düzenli bir işi olmayan bundan dolayı belirli bir geliri bulunmayan bireyler, yoksul ve ihtiyaç sahibi ailelerin bunun yanında Sosyal Güvenlik kaydı bulunmayan bireyler başvurabilmektedir. Diğer yandan, hane halkının kişi başına düşen geliri, her sene tespit edilen asgari ücretin 1/3’ü ve altında olan bireyler, Çankırı Belediyesi’nin sunmuş olduğu nakdi ve ayni desteklerden yararlanmak için başvuruda bulunabilirler.

Belediye, yoksul ailede yaşayan ve okuyan çocuklara çeşitli yardımlar yapmaktadır. Durumu olmayan ailelerin üniversiteyi kazanan genç çocuklarına maddi yardımlar yapılmaktadır. Öğrenim yaşamında ilköğretim ve lise çağında olan çocuklara; defter, kitap, kalem, silgi gibi gerekli tüm kırtasiye malzemesinin yardımını gerçekleştirmektedir.

İhtiyaç sahibi olan ailelerin bakmakla yükümlü oldukları çocuklarına eğitim ve öğretim yaşamları boyunca lazım olan önlük, okul çantası gibi yardımlar yaparken, kışın giyilen bot, kaban ve mont; yazın giyilen spor ayakkabı ve giysi yardımı da yapılmaktadır.

Çankırı Belediyesi, Çankırı il sınırlarında yaşayan, muhtaç, dar gelirli ve kimsesiz bireylerin sağlığını gözetmek maksadıyla her gün aş evlerinden sıcak yemek çıkışı sağlamaktadır. Kronik rahatsızlığı sebebiyle evden çıkamayan vatandaşların, 65 yaş üstü yaşlıların her gün sıcak yemek yemeleri için çalışmalarına devam eden Çankırı Belediyesi, bu yemeklerin her gün ihtiyaç sahiplerinin evlerine kadar ulaşmasını sağlamaktadır. Vefa Destek Grubu’nun yardımı ile yemeklerin sevkiyatı olabilecek olmaktadır.

Çankırı Belediyesi’nin ihtiyaç sahibi vatandaşlarına sunmuş olduğu bir diğer yardım paketi ise yakacak yardımıdır. Vatandaşlarının kışın soğuk havalardan muhafaza edilmesi ve hasta olmaması için her sene binlerce aileye odun ve kömür yardımı yapılmaktadır.

İşi olmayan veya düzenli gelire sahip olmayan; düzenli geliri olsa dahi kira ödeyemeyecek durumda olan dar gelirli ailelere Çankırı Belediyesi aracılığıyla kira yardımı yapılmaktadır. Vatandaşlarının sağlıklı ve huzurlu bir ortamda yaşamasına özen gösteren belediye, çeşitli yardımlarıyla bireyleri bu dertten kurtarmaktadır.

Oğlu askere giden, askerde şehit veya gazi olan ihtiyaç sahibi aileleri de unutmayan belediye, bu ailelere hem nakdi hem de ayni yardımlarda bulunmaktadır.

Çankırı Belediyesi her sene, belirli sürelerde veya yıl içinde birkaç defa olacak biçimde kimsesiz, ihtiyaç sahibi, dar gelirli ve yoksul ailelere belediye bütçesi el verdiğince yardımlar yapmaktadır. Bu yardımlar nakdi, diğer bir adıyla para yardımlarıdır.

Belediye, hasta ve yaşlı olup da evinin temizliğini yapamayan vatandaşlarını da unutmamaktadır. Temizlik şirketleri ile anlaşmaya vararak bu bireylerin evlerine temizlik personelleri yönlendirmektedir. Yaşlıların rahat ve huzurlu hissetmesi için tüm olanaklarını seferber eden Çankırı Belediyesi, kuaför hizmetini de yaşlı ve hasta vatandaşlarına sağlamaktadır. Yaşlı ve hasta olup da dışarı çıkamayan vatandaşlar kendi evlerinde tıraş olabilmektedir.

Eşi vefat etmiş olan, eşinden şiddet gören, boşanan ve terk edilen kimsesiz kadınlar ve onların bakmakla sorumlu olduğu çocukları için Çankırı Belediyesi, ayni ve nakdi yardımlarını bu kadınların ve çocukların huzurlu ve mutlu olması için seferber etmektedir.

Çankırı Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Çankırı Belediyesi yardım başvurusu yapabilmek iki yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerden ilki belediyeye gidip orada bulunan başvuru formunu doldurabilir ve yardım talep edebilirsiniz. Diğer yöntem ise e-devlet üzerinden gerçekleşmektedir. E-devlet şifresi bulunan vatandaşlar https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 adresi üzerinden Çankırı Belediyesi’nin sosyal yardımlarına başvuruda bulunabilirler.

T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş yapıldıktan sonra; eğer akıllı cihazlardan giriş yapılacaksa Uygulamaya Git butonuna tıklanır veya verilen web sitesi üzerinden işleme devam edilirken, bilgisayar üzerinden girişlerde direk bu site üzerinden başvuru yapılabilir.

Açılan sayfada Çankırı Belediyesi seçilerek yöneltilen sorular yanıtlandırılır. Bu noktada mühim olan husus; bilgilerin doğru, dürüst ve eksiksiz bir biçimde yanıtlandırılmasıdır.

Çankırı Belediyesi yardım başvuru sayfasının en alt bölümünde bulunan yardım türlerine basıldığında, size en uygun sosyal yardım desteğini işaretlemeniz istenecektir. Kendi durumunuzu gözeterek bu alanın doldurulmasını sağlamalısınız.

Bu işlemler tamamlandıktan sonra onayla butonuna basıldığı takdirde, başvuru formunuz Çankırı Belediyesi’nin sistemine iletilmektedir. Teknoloji aracılığıyla birkaç dakika içinde anında başvuru yapabilir ve sosyal yardım talebinde bulunabilirsiniz. Çankırı Belediyesi yardım başvurusu yaptıktan sonra ön incelemeye gireceğinizi de hatırlatalım.

Çankırı Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Çankırı Belediyesi yardım başvurusu sorgulama; E-devlet üzerinden veya belediyeye bizzat gidip yapılan başvuruların onaylanıp onaylanmadığını anlamak için belediyeye gidebilir veya e- devlet üzerinden sorgulama uygulayabilirsiniz.

Çankırı Belediyesi yardım başvurusu sorgulama için bir diğer farklı ise, belediyenin telefonla aranarak başvuru sürecinin öğrenilmesidir.  Belediye telefonla arandığı takdirde, sizlerle ilgilenecek ve sorularınıza yanıt verecek profesyonel bireyler ile iletişime geçersiniz.

Çankırı Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Çankırı Belediyesi yardım başvurusu telefon numarası; Yoksul, kimsesiz, dar gelirli, engelli ve yardıma muhtaç olan bireylerin yapmış oldukları başvurular ve bu başvuruların onaylanma süreçleri ile ilgili Çankırı Belediyesi yardım başvurusu telefon numarası ile iletişime geçilebilmektedir. 0376 212 14 00 numaralı telefon aranarak, başvuru onay durumunuzu belediyede çalışan bireylerden öğrenebilirsiniz.

Başvuru yapmak isteyen fakat gerekli olan belgeleri ve süreci bilmeyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar da bu numarayı arayarak gereken tüm bilgileri alabilme hakkına sahiptir.

Çankırı Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Çankırı Belediyesi yardım başvuru formu hem e-devlet üzerinden hem de belediyelerden verilebilmektedir. Bu başvuru formları sizleri tanımaya yönelik oluşturulan bir belgedir. Bu nedenle kişisel detaylarınız, mesleğiniz, hanenizde bulunan bireylerin aylık gelirleri gibi sorulara düzgün ve eksiksiz bir biçimde yanıt verilmesi gerekmektedir.

Bu formların doldurulup belediyeye teslim edilmesi halinde; belediye çalışanları sizlerin ihtiyaç durumunuza göre yardım talebinizi değerlendirecek ve yardım sırasına eklenmenize yol gösterecektir. Bu nedenle başvuru formunda belirteceğiniz her bilgi ve tutar sizlerin yaşamınızı gerçek değerleriyle ifade etmelidir.

Belediye önceden başvuru yapmış ve sosyal yardımlardan yararlanan bireylerin gelir düzeylerinde yaşanan iyileşmelerin bildirilmesini zorunlu tutmaktadır. Sosyal yardım alan ailelerin yaşamları boyunca yaşanan iyileştirici durumları göz ardı ederek belediyeye bildirmemesi halinde gerekli olan tüm cezai yaptırım uygulanacak ve geriye dönük yapılan yardımlar faiziyle birlikte geri alınabilecektir.

Çankırı Belediyesi Tablet Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dar gelirli ve yardıma ihtiyacı bulunan ailelerin okul çağındaki çocukları için çeşitli eğitim destekleri verilmektedir.

Ülke genelinde zorlu şartları sebebiyle online eğitim sistemine geçilmiştir. Bu nedenle çocukların derslerini takip edebilmeleri için ihtiyaç duyacağı tabletler diğer belediyelerde olduğu gibi Çankırı Belediyesi aracılığıyla da dağıtılmaktadır.

Ücretsiz tablet başvurusunda bulunabilmek için desteğe gereksiniminiz olduğunu gösteren bir belgeye ihtiyaç mevcuttur. Fakirlik belgesi adı verilen bu belge muhtarlıklardan talep edilmektedir.

Ücretsiz tablet başvurusunda için bu belge ile belediyeye bizzat başvuruda bulunabilir veya e-devletten başvuru uygulayabilirsiniz. İlköğretim ve ortaöğretim çağındaki çocuklar için yapılan bu yardım vatandaşların takdirini toplamaktadır.

Çankırı Belediyesi Gıda Yardımı

Maddi durumu yetersiz olduğu için erzak ve gıda almak hususunda sıkıntı yaşayan yoksul aileler için bayramlarda da çeşitli destekler sunulmaktadır.

Ramazan ve Kurban bayramlarında dar gelirli vatandaşlar için sunulan erzak ve gıda yardımından faydalanabilmek için Çankırı Belediyesi resmî sitesinden, muhtarlıklardan veya çağrı hattından faydalanabilirsiniz.

Dar gelirli ve yoksul olarak nitelendirilen, hane halkı geliri asgari ücretten düşük veya çeşitli nedenlerden dolayı işsiz kalan vatandaşlar bu yardımlara başvurabilir.

Çankırı Belediyesi Yardım Kolisi

Çankırı Belediyesi yardım kolisi başvurusu yaparak ihtiyaç sahibi ailelere biraz da olsa rahat nefes aldırmaktadır. Yardım kolisi için başvuruları belediyeye ait internet sitesinden veya ALO 153 numaralı Hilal Masa telefon numarasında yapabilirsiniz.

Çankırı Belediyesi yardım aracılığıyla ihtiyaç sahibi ailelere yardım kolilerini dağıtmadan öne yapılan başvuruları dikkate almaktadır. Başvuru yapan bütün Çankırı vatandaşlar, yaptıkları başvurudan sonra ön incelemeye tabi tutuluyor. Detaylı bir araştırma ardından yardım kolisinden yararlanıp yararlanamayacağınız tespit edildikten sonra, Belediye’nin personelleri aracılığıyla adresinize teslim edilmektedir. Çankırı Belediyesi yardım kolisinden yalnızca ihtiyaç sahibi vatandaşlar yararlanabilmektedir.

Çankırı Belediyesi Maddi Yardım

Çankırı Belediyesi aracılığıyla vatandaşlara sağlanan sosyal yardımlar her ay belirli zamanlarda verilmektedir. Düzenli olarak desteğe ihtiyaç duyan aileler için her ay nakit yardımlar sağlanmaktadır. Çankırı Belediyesi aracılığıyla dar gelirli olduğu tespit edilen ailelere, bayramlarda 2 defa olmak üzere nakit yardım yapılmaktadır.

Çankırı Belediyesi yardım aracılığıyla dar gelirli ailelere maddi yardım olanağı sağlanmaktadır. Bu yardımdan düzenli olarak ihtiyaç sahibi olan vatandaşlar yararlanabilmektedir.

Çankırı Belediyesi Ayni ve Nakdi Yardımları

Çankırı Belediyesi ayni ve nakdi yardımları ile vatandaşların imdadına yetişiyor. Vefa Sosyal Destek Grubu aracılığıyla vatandaşlara gerekli yardımlar ulaştırılmaktadır.

Yoksul ve dar gelirli vatandaşlar, 112, 155 veya 156 hatlarından birisi ile iletişime geçerek yardım talebinde bulunabilmektedir.

Kronik bir hastalığı bulunan vatandaşlar veya 65 yaş üstü yaşlı vatandaşlar, evden çıkmaları risk arz ettiğinden dolayı bu hatları arayarak alışveriş talebinde bulunabilirler. Alışveriş poşetleri kapılarına ulaştığı takdirde alışveriş fiyatlarıni görevlilere teslim edebilirler.

Bir örnekle açıklayacak olursak; vatandaşlar, vefa sosyal destek grubunu arayarak kişisel malzemeler, temizlik malzemeleri veya gıda malzemelerinin talebinde bulunmaktadır. Vatandaşların talebi ışığında Vefa Sosyal Destek grupları gereksinimlerini sahiplerine ulaştırmaktadır.

Çankırı Belediyesi Hoş Geldin Bebek Yardım Başvurusu

Yeni bebek sahibi olmuş ihtiyaç sahibi ailelere; bebek beşiği, zıbın takımı, bebek maması, banyo süngeri, banyo şampuanı, pişik kremi ve bebek bezi gibi çeşitli malzemelerin olduğu bebek yardım paketleri sağlamaktadır.

Çankırı Belediyesi Hoş Geldin Bebek Yardımı Başvurusu belediyenin resmi sitesinden yada bizzat belediyeye giderek yapılmaktadır.

Çankırı Belediyesi Süt Yardımı

Çankırı Belediyesi, ihtiyaç sahibi anne adaylarına süt yardımı yapmaktadır. Bu yardım, hamilelik döneminde annelerin ve bebeklerin besin ihtiyaçlarının bir kısmını karşılamak için yapılmaktadır.

Kimler Yararlanabilir?

 • Çankırı’da ikamet eden
 • Hamile olduğunu belgeleyen
 • Maddi durumu yetersiz olan anne adayları

Aylık 5 Litre süt yardımı yapılmaktadır. Başvurular belediyenin resmi sitesi üzerinden yada ALO 153 numarasını arayarak yapabilirsiniz.

Çankırı Belediyesi Sosyal Yardım Kartı

Sosyal Kart uygulamasının geçerli olduğu Çankırı ilinde belediye gerekli gördüğü bireylere bu kartın teminini sağlamakta ve her ay düzenli olarak maddi yardım yapmaktadır. Bu kar aracılığıyla yoksul aileler belediye ile anlaşması bulunan marketlerden alışveriş yapabilmektedir. Belirli limitlere sahip olunan bu kart; Şok, CarrefourSa, Migros ve BIM gibi marketlerde geçerli olmaktadır.

Çankırı Belediyesi Sosyal Yardımlarına Kimler Başvurabilir?

Çankırı Belediyesi aracılığıyla sağlanan sosyal yardımlara; dar gelirli ve yardıma muhtaç bireyler, dul kadınlar, yaşlı ve engelli vatandaşlar, şehit ve gazi aileleri, kimsesizler ve şiddet mağduru kadınlar başta olmak üzere desteğe muhtaç olan ve Çankırı’da ikamet eden bireyler rahatlıkla ulaşabilmektedir.

Çankırı Belediyesi, yardım talebinde bulunan bireylerden gerçekten desteğe muhtaç olduğunu ispatlayıcı nitelikte belgeler istemektedir.  Belge talebinin amacı ise yalan beyan vererek bireylerin kul hakkına giren vatandaşların, yardımdan yararlanmasını engellemektir.

Belge isteklerine örnek verecek olursak; Engelli vatandaşlardan sağlık raporunu talep edilmektedir. Bu belgenin tam teşekküllü devlet hastanesinden alınması gerekmektedir. İşsiz olan bireylerden işsiz olduklarına dair bir belge istenmektedir. Çocukları için yardım isteyen vatandaşlardan da çocuklarının öğrenci belgesi ve yoksulluk belgesi talep edilmektedir.

Çankırı Belediyesi, yapılan başvuruları inceler ve olabilecek yardım yapılabilecek bireylerin listesini çıkartır. Bunun neticesinde Belediye personellerinden bir araya gelen bir komisyon oluşturularak listedeki bireylerin evlerine gönderilir.

Komisyon, yardıma muhtaç ailelerin evlerinde bir inceleme yapar. Yaptığı inceleme neticesinde bir rapor hazırlar ve bu raporu belediyeye sunar.

Raporda bulunan bilgiler ile bireylerin beyan ettikleri bilgilerin örtüşmesi gerekmektedir. Son etapta bu insana yardım yapılıp yapılmayacağına belediye aracılığıyla karar verilir.

Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza, Çankırı Belediyesi aracılığıyla sağlanan sosyal yardımlardan, bu yardımların içeriklerinden ve şartlarından bahsetmeye çalıştık.  Çankırı’da yaşıyorsanız ve bu hususta merak ettiğiniz sorular varsa bizlere varabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.