Isparta Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda, Erzak ve Para Yardımı)

Isparta Belediyesi Yardım Başvurusu (Gıda, Erzak ve Para Yardımı)
23.03.2024 11:27
A+
A-

Isparta Belediyesi Yardım Başvurusu 2024; Maddi zorluk içerisinde olun ve geçinmekte zorlanan muhtaç ailelere bir çok belediye sosyal yardım yaparak destek vermektedir. Isparta Belediyesi de aynı şekidle Isparta il sınırları içerisinde yaşayan ailelere gıda, erzak ve para yardımı yapmaktadır.

Her hangi bir geliriniz ve sosyal güvenceniz yoksa sizlerde Isparta Belediyesi yardım başvurusu yaparak belediyenin yardımlarından yararlanabilirsiniz.

Isparta Belediyesi Yardım Başvurusu, Isparta Belediyesi Başvuru Formu, Isparta Belediyesi Sosyal Yardım, Isparta Belediyesi Erzak Yardımı, Isparta Belediyesi Gıda Yardımı, Isparta Belediyesi Yardım Kolisi, Isparta Belediyesi Maddi Yardım hakkında detaylar yazımzıda.

Isparta Belediyesi Yardım Başvurusu

Ülkemizin güneyinden güzel kokuların yükselme sebebi olan Isparta’da, belediye yardımları dar gelirli ve maddi olarak zor durumda olan vatandaşlara yardım eli uzatıyor. Ayni ve nakdi olmak üzere verilen yardımlardan yararlanabilecek ihtiyaç sahiplerinin bazı koşulları sağlıyor olması gerekiyor.

Gerçekleştirilen yardımlardan en yaygın olanı kırtasiye yardımı, gıda ve erzak yardımı, para yardımı, giyecek yardımıdır.

Bu doğrultuda yardıma muhtaç olan ihtiyaç sahibi ailelerin tespit edilmesinin ardından bu ailelere gıda kolisi ve temizlik malzemesi gibi çeşitli yardımlar yapılıyor. Isparta il sınırları içinde yaşayan bireyler Isparta Belediyesi yardım başvurusu yaparak rahatlıkla seslerini yetkililere duyurabilirler.

Isparta Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Isparta Belediyesi yardım yaparken vatandaşların gereksinimlerine göre farklı yollarla sosyal yardım sağlamaktadır. Yapılan yardımların en başında gıda ve erzak yardımı, odun ve kömür yardımı, kırtasiye yardımı, öğrencilere yönelik yardımlar, kira desteği, giyecek yardımı, eşya ve mobilya yardımı gibi temel ihtiyaçların karşılanması yer alıyor.

Ayrıca üniversite okuyan öğrencilere burs olanağı tanındığı gibi, şehit, gazi veya asker ailelerine, kimsesiz ve dul kadınlara da yardımlarda bulunulmaktadır. 65 yaş üzeri olup bakacak ve ilgilenecek kimsesi olmayanlara sağlık, ilaç ve evde yaşlı bakım hizmeti verilirken, engelliler de bu gibi yardımlardan yararlanabilmektedir. Isparta Belediyesi bayram yardımları, günlük sıcak yemek sevkiyatı ve yeni doğan bebekleri olan aileler için ayni ve nakdi yardımlarda bulunmaktadır.

Bu yardımların en başında esnaf ve işten çıkarılan vatandaşlara verilen gıda kolileri yer alırken, bu doğrultuda binlerce ailenin temel gıda ve temizlik ihtiyacı karşılanmıştır. Ayrıca yardıma muhtaç, dar gelirli ve yoksul bireylere de ücretsiz yemek dağıtan bir aş evi de mevcuttur.

Bunlara ek olarak maddi olarak güçsüz ailelerin çocukları giyim yardımından faydalanabilirken soğuk kış günlerinde bu yardımlara mont, kaban, bot ve eldiven gibi kışlıklar da sağlanıyor. Bu çocuklar eğer okul çağında ise kitap, defter, kalem vb. kırtasiye ihtiyaçları Isparta Belediyesi aracılığıyla karşılanıyor.

Aynı zamanda yakacak yardımı ile yoksul ailelerin kışı daha sıcak geçirmelerini sağlarken, eğer evde yeni doğan bir bebek varsa bebek bezi, bebek maması gibi mühim ihtiyaçları karşılama hususunda aileye destek oluyor.

Sağlık hizmetini de evlerinde alabilen yaşlılar, alışveriş yapmaları gerektiğinde belediye personellerinden rahatlıkla yardım isteyebiliyor.

Yardıma gereksinimi olan bireylere her sene Ramazan ve Kurban bayramlarında para ve gıda yardımları yapılırken, gereksinimi olan ailelere bağışlar ile toplanan giysi, mobilya ve ev eşyaları da dağıtılıyor. Üniversite okuyan öğrencilerin daha kolay bir öğrenim yaşamı sürmeleri için maddi destekte bulunarak, ülkenin geleceğine katkıda bulunuluyor. Muhtaç asker, şehit ve gazi yakınlarını da görmezden gelmeyen Isparta Belediyesi, bu ailelere gerek nakdi gerekse ayni birden fazla yardımda yer alıyor.

Sel, deprem, yangın çeşitli doğal afetlerden dolayı mağdur olan vatandaşlara veya oldukça önemli hastalığa sahip olan bireylere yaşadıkları zorluklarda kolaylık sağlamak adına barınma, giyim, gıda yardımları vb. Yardımlar belediye aracılığıyla sağlanmaktadır.

Kendi başına geçimini sağlamakta zorluk yaşayan eşinden ayrılmış veya eşi vefat etmiş dul kadınların da gıda, giysi, eşya desteklerden yararlanması söz konusu olurken velayetlerinde bulunan çocukları da okul ve kırtasiye yardımlarından yararlanabiliyor

Isparta Belediyesi Sosyal Yardımlarından Kimler Yararlanabilir?

Ülkemizde her ilin belediyesi, il sınırları içerisinde ikamet eden dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardımcı olmak maksadıyla çeşitli sosyal destek sağlıyor. Bu belediyelerden birisi olan Isparta Belediyesi vatandaşlarına daha kolay bir yaşam sunmak için sunduğu sosyal yardımlar ile muhtaçlar, yoksullar, kimsesizler, engelliler, kronik hastalar, yetimler; şehit, asker ve gazi yakınlarının bunun yanında doğal afetlerden mağdur olan insanlar yararlanabiliyor.

Burada sözü edilen sosyal yardımlar yalnızca gerçek anlamda maddi sıkıntıda olan ve beslenme, barınma ve giyinme gibi her insanın sahip olduğu en temel ihtiyaçları bile karşılamakta zorlanan vatandaşlar yararlanabiliyorlar.

Bunun anlamı bireylerin hiçbir düzenli geliri olmaması, kendisine bakacak kimsesin de bulunmaması, SGK kaydı da olmaması halinde bireyler belediyenin sunmuş olduğu gıda, para ve diğer yardımlara başvurabilirler.

Aynı zamanda sahip olduğu düzenli bir gelir ailesinin gereksinimlerini karşılamaya yetmeyen, yani hane halkı aylık kişi başına düşen hemen hemen gelirin asgari ücretin 1/3’ünden daha az olan aileler sosyal yardımlar için hak kazanıyor.

Başvuruda bulunan vatandaşların başvuruları Isparta Belediyesi aracılığıyla işleme alınmak üzere incelenir. Başvurunun tamamlanması için önemle üstünde durulması gereken bir nokta da başvuru sırasında talep edilen belgeleri belediyeye zamanında iletmektir.

Isparta Belediyesi formda beyan edilen bilgilerin doğruluğunu teyit etmek için şu belgeleri talep etmektedir: Engelliler için sağlık kurulu raporu, eşini kaybetmiş kadınlar için ölüm belgesi, çalışamayan muhtaç durumdaki bireyler içinse SGK belgesi, muhtarlıktan alınabilen yoksulluk belgesi, okul çağındaki çocuklar için başvurulan yardımlarda öğrenci belgesi.

Belgelerin ışığında başvuru formlarını değerlendiren Isparta Belediyesi, yardıma en fazla ihtiyacı olduğunu tespit ettiği bireylerin formda ikamet adreslerine bir inceleme komisyonu gönderiyor. Böylelikle görevliler birinin yaşamı ve ekonomik durumu ile ilgili daha çok veriye ulaşabiliyor. Burada edindiği gözlemler ile bir rapor hazırlanır ve bu rapor belediyenin değerlendirme komisyonu aracılığıyla incelenir. Sonuçta yardıma gerçekten gereksinimi olan aileler veya bireyler tespit edilir ve bu bireylerin yardımlardan yararlanması sağlanır.

Isparta Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Isparta’da ikamet eden ekonomik zorluk sebebiyle işini kaybeden veya iş yerini kapatmak durumunda olan, dar gelirli veya yardıma muhtaç bireylerin yardım talebinde bulunabilmeleri için Isparta Belediyesi’ne doğrudan başvurmaları yeterli gelmektedir.

Aynı zamanda sosyal yardım talebi için, e-devlet üzerinden de başvuru yapmak olabilecektir. Başvuruyu https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini tıklayarak yapabilirsiniz. Bu link aracılığıyla tek tıkla TC ve e-devlet şifrenizi girip sosyal yardım farklılerinden gereksiniminiz olana basit bir şekilde başvuru uygulayabilirsiniz.

Isparta belediyesi yardım başvuru yapmak bilgi almak için belediyenin resmi sitesinden https://www.isparta.bel.tr/sosyal-yardim-isleri-mudurlugu bu linke tıklayarak iletişime geçebilirsiniz.

Isparta Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Başvuru yapmak için yeterince teknolojik imkana sahip olmayan ve belediyeye gidemeyen bireylerin da yardımlara başvurabilmesi için Isparta Belediyesi’ne telefon ile de ulaşılabilmektedir.

Sosyal yardımlar ile alakalı daha ayrıntılı bilgi edinebilmek, başvuru için sağlanması gereken şartları ve başvuru sırasında belediyenin talep ettiği belgeleri öğrenebilmek, bunun bunun yanında önceden gerçekleştirdikleri sosyal yardım başvurularının son durumunu da sorgulamak için Isparta Belediyesi yetkililerine 0 246 211 61 23 ve 0246 211 60 00 telefon numarası aranarak ulaşılabilir.

Isparta Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

Daha öncesinde Isparta Belediyesi’ne sosyal destek başvurusunda bulunan vatandaşlar, bu başvuruların işleme alınıp alınmadığını öğrenmek maksadıyla Isparta Belediyesi’ni arayabilir, yetkililerden sorularına ilişkin yanıtları alabilirler.

Bunun bir diğer farklı de e-devlet üzerinden gerçekleştirilen sosyal yardım başvurusu sorgulama seçeneğidir. Başvuru sahipleri https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayıp TC kimlik no ve e-devlet şifresi ile giriş yapıp sosyal yardım talebini sorgulayabilirler.

Isparta Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Isparta Belediyesi sosyal yardım başvurusu yapmak isteyen bireylerden bir sosyal yardım başvuru formu doldurmalarını talep ederek kendilerinin geniş bir şekilde detaylarını istiyor. Formda istenen veriler içinde başvuru sahibinin mesleği, ailedeki kişi sayısı, aylık geliri, aylık hane halkı toplam geliri vb. sorular yer alıyor. Böylelikle hangi alanda yardım edilmesi gerektiğine daha kolay karar verebiliyor.

Elbette her gün binlerce başvuru geldiği için içlerinden öncelikli olanı belirlerken de başvuru formlarından faydalanılıyor. Dolayısıyla sosyal yardım başvurusu yapan bireylerin formda bulunan tüm sorulara eksiksiz ve doğru yanıt vermeleri gerekiyor. Formda yalan beyanlarda bulunmak hem yasal olarak suç teşkil eder hem de personellerin zamanını boşuna harcamasına neden olmaktadır.

Örnek olarak 6 aylık bir süre için sigortalı bir işte çalışmasına rağmen, muhtaç gibi gösterip gıda kolisi yardımı almış bir birinin yalan dile getirdiği belediye personellerince tespit edilir ve bu kişi ceza alır. Aldığı ceza 6 aydır almakta olduğu gıda kolisinin nakdi olarak karşılığını faiziyle geri ödemek şeklinde özetlenebilir.

Isparta Belediyesi Gıda Yardımı Başvurusu

Yardıma muhtaç dar gelirli ailelere aylık olarak verilen gıda yardımı ile temel erzak gereksinimini karşılamaktadır. Isparta Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ihtiyaç sahibi aileleri tespit ederek gıda kolisi yardımını gerçekleştirir.

Siz de Isparta Belediyesi’nden gıda yardımı almak isteğe göre Isparta Belediyesi resmi internet sitesinde bulunan sosyal yardım başvuru formunu özenle doldurup doğrudan belediyeye yardım talebinizi iletebilirsiniz. Ayrıca Isparta Belediyesi gıda yardımı alabilmek için 0246 211 61 23 numarası ile yetkililere varabilirsiniz.

Isparta Belediyesi Erzak Yardımı Başvurusu

Isparta Belediyesi yardım arsında erzak yardımı da bulunmaktadır. Erzak yardımı gıda yardımı gibi ihtiyaç sahibi ailelere yönelik yapılan bir yardımdır. Bunun için Isparta Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ihtiyaç sahibi aileleri belirleyip, erzak yardımlarını adreslerine teslim etmektedir.

Isparta Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu

Isparta Belediyesi yardım kolisi başvurusu yapmak için ihtiyaç sahibi olmanız gerekiyor. Başvuru yaptıktan sonra belediye personeli aracılığıyla geniş bir şekilde bir araştırma içinde olacaksınız. Başvurunuz onaylandıktan sonra görevliler aracılığıyla yardım kolisi adresinize teslim edilecektir.

Isparta Belediyesi Hoş Geldin Bebek Yardımı

Isparta Belediyesi yeni doğan bebek yardımı kampanyası kapsamında doğum yapan annelere yeni doğan bebek yardımı yapmaktadır. Isparta il sınırları içerisinde yaşayan doğum yapan annelere hoş geldin bebek yardımı verilmektedir.

Isparta Belediyesi yeni doğan bebek yardımı başvurusu belediyenin sosyal yardımlaşma birimi tarafından yürütülmektedir. Isparta Belediyesi yeni doğan bebek paketi doğum yapan ve doğum sonrası 3 ay içerisinde başvurması halinde gönderilmektedir.

Isparta Belediyesi hoş heldin bebek paketi içerisinde bebeğin ihtiyaç duyduğu temel malzemeler bulunmaktadır.

Isparta Belediyesi Yardım Kampanyası

Isparta Vefa Destek telefon numarası ile rahatlıkla ulaşılabilen Vefa Sosyal Destek grubu Isparta’da ikamet etmekte olan gönüllülerden buluşmaktadır. Bu gönüllüler içinde jandarma, polis, belediye çalışanı vb. farklı mesleklere sahip olan farklı kesimlerden insanlar mevcuttur. Vefa Sosyal Destek grubu gönüllüleri, sosyal destek hatları üzerinden arayıp kendilerinden yardım isteyen bireylerin gereksinimlerini karşılamak üzere gereken işleri yapıyor.

İhtiyaç sahiplerinin gıda ve temizlik gibi temel gereksinimlerini karşılayan Isparta Vefa Sosyal Destek grubu, bu sürede evden çıkma olanağı olmayan yaşlı ve kronik hastalığa sahip bireylere de zor günlerinde destek oluyor. 112, 155 veya 156 numaralı Vefa destek hatlarından herhangi biri üzerinden Isparta Vefa Sosyal Destek gönüllülerine ulaşmak bi hayli basittir. Evlerinden çıkamayan hasta ve yaşlı bireyler bu hatlar ile yetkililerden yardım isteyebilir.

Bu yardımların en başında fiyatını kapıda ödemek koşuluyla gönüllülerden alışveriş yapılmasını talep etmek gelmektedir. Dışarı çıkmaları sakıncalı olan yaşlı ve kronik hastalığa sahip olan vatandaşların ihtiyaçları dışarı çıkmasına gerek kalmadan yorulmadan gereksinimlerine ulaşabiliyorlar. Sadece market ihtiyacı değil, bankacılık işlemleri, özel veya kamu fark etmeksizin çeşitli kurumlarda gerçekleştirilmesi gereken işlemler Isparta Vefa Sosyal Destek gönüllüleri aracılığıyla çözülebilmektedir.

Eğer siz de Isparta il sınırlarında ikamet ediyorsanız ve ihtiyaç sahibi iseniz, her türlü sorun ile ilgili yardım almak için Vefa destek hatlarına 7/24 varabilirsiniz. Isparta Belediyesi yardım başvurusu ve sorgulama, Isparta Belediyesi sosyal yardımlarından kimler faydalanabilir, sosyal yardım başvuru şartları, Isparta Vefa sosyal destek gönüllüleri hizmetleri yazımızda anlatılmıştır.

Yorumlar

  1. Belkis akdeniz dedi ki:

    Belediyemizden gıda yardımı bayram harçlığı talep ediyorum

  2. Gulizar dedi ki:

    Desteklerinizi bekliyorum