Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırtasiye Yardımı

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırtasiye Yardımı
21.03.2024 12:41
A+
A-

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırtasiye Yardımı; Yaptığı sosyal yardımlarda önce belediyelerden birisi olan Ankara Büyükşehir Belediyesi, öğrencilerin eğitim kalitesini arttırmak ve aynı zamanda eğitimde fırsat eşitliği sağlamak için her yıl eğitim-öğretim yılı başlamadan önce ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının eğitim masrafları için kırtasiye yardımı yapmaktadır.

Sosyal yardımlarını ihtiyaç sahiplerinin Başkent kart hesaplarına yatıran Ankara Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahiplerine verdiği kırtasiye yardımını da hak sahiplerinin Başkent kartlarına yatırmaktadır.

Yazımızın devamında Ankara Büyükşehir Belediyesi kırtasiye yardımı başvuru nasıl yapılır? ve Başkent kart kırtasiye yardımı başvurusu gibi konu ile ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırtasiye Yardımı Yapacak mı?

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara sınırları içerisinde yaşayan muhtaç ailelere birçok konuda sosyal yardım vererek yardım eli uzatmaktadır. Ankara Belediyesi’nin her yıl özellikle yeni eğitim-öğretim dönemi başlamadan önce yaptığı sosyal yardımlardan birisi de kırtasiye yardımıdır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, her sene dar gelirli olan ya da hiçbir geliri ve sosyal güvencesi olmayan vatandaşların eğitim gören çocuklarının eğitimlerine destek olmak için kırtasiye yardımı yapmaktadır. Ankara Belediyesi’nin yapmış olduğu açıklamalara göre 2024 eğitim-öğretim dönemi öncesinde de Ankara Büyükşehir Belediyesi, ihtiyaç sahibi öğrencilerin temel okul ihtiyaçlarını karşılamak için kırtasiye yardımı yapacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi kırtasiye yardımı alabilmek için öncelikle gerekli şartlara uygun olmak gereklidir. Ankara Belediyesi’nden kırtasiye yardımı alabilmek için düzenli bir sosyal yardım alma şartı da bulunuyor. Şayet belediyeden düzenli olarak aldığınız bir sosyal yardım var ise sahip olduğunuz Başkent kart hesabınıza kırtasiye yardımı da otomatik olarak yatırılacaktır.

Ankara Belediyesi Kırtasiye Yardımı Başvurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi kırtasiye yardımı belediye tarafından Başkent kart hesaplarına yatırılmaktadır. Bu sebeple eğer belediyeden kırtasiye yardımı almak istiyorsanız ilk etapta Başkent Kart başvurusu yapmalısınız. Şayet kart başvurunuz onaylanır ise bu sayede kırtasiye yardımı başta olmak üzere belediyenin verdiği birçok sosyal yardımdan faydalanma hakkına sahip olabilirsiniz.

Ankara Belediyesi’nden kırtasiye yardımı ve benzeri gibi sosyal yardım almak için https://forms.ankara.bel.tr/baskentkartonbasvuru linkine tıklayarak belediyenin resmi web sitesindeki başvuru formunu doldurabilirsiniz. Doldurduğunuz başvuru formu yetkililer tarafından değerlendirilecektir. Eğer değerlendirme sonucu olumlu olur ise belediye tarafından kırtasiye yardımınız hesabınıza yatırılacaktır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi kırtasiye yardımı ve eğitim yardımı almak için ilk olarak başkent kart başvurusu yapmanzı gereklidir. Kırtasiye yardımı sadece başkent kartı bulunan kişilerin kartlarına yatırılmaktadır.

Başkent kart başvurusu onaylana muhtaç ailelere hem kıstasiye yardımından hem de diğer sosyal yardımlarsan yararlanabilir. Başkent kart kırtasiye yardımı ailesinde okuyan çocuk bulunan ailelerin kartlarına otomatik olarak yatmaktadır.

Başkent Kart Kırtasiye Yardımı İçin Gerekli Belgeler

Sosyal yardımlar, ihtiyaç sahibi olan ve geçim sıkıntısı çeken vatandaşlara verilmektedir. Dolayısıyla da gerek belediyelerden gerekse diğer kurum ve kuruluşlardan sosyal yardım alabilmek için başvuru sahiplerinin muhtaçlığını gösterebilmesi için birtakım belgeleri ibraz etmesi gereklidir.

Ankara Belediyesi’nden kırtasiye yardımı alabilmek için öncelikle belediyeye Başkent Kart başvurusu yapmak gereklidir. Başkent kart başvurusu yapmak ve kırtasiye yardımı alabilmek için;

 • Başvuru yapacak olan velinin kimlik kartının aslı ve fotokopisi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • İŞKUR’dan alınması gereken gelir belgesi ya da işsizlik belgesi
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
 • Mal beyannamesi
 • Kira sözleşmesi belgelerini Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne ibraz etmeleri gerekmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırtasiye Yardımı Kimlere Verilir?

Ankara Büyükşehir Belediyesi, birçok sosyal yardım gibi kırtasiye yardımını da ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara Başkent Kart aracılığıyla vermektedir. Dolayısıyla da belediyeden kırtasiye yardımı almak isteyen vatandaşlar öncelikle Başkent Kart sahibi olmalı ve belediyeden düzenli sosyal yardım alıyor olmalıdır.

 • Dar gelirli olan,
 • İşi ve sosyal güvencesi olmayan,
 • Muhtaç ve engelli olan,
 • Dar gelirli olan mahkumların çocukları,
 • Kirada oturan,
 • Dar gelirli olan şehit ve gazi çocukları,
 • Hane geliri aylık kişi başı net asgari ücretin üçte birinden az olan ve muhtaçlık sınırının altında yaşayan kişiler Ankara Belediyesi’nden Başkent Kart ile birlikte kırtasiye yardımlarında da öncelikli kişilerdir.

Başkent Kart Nedir?

Başkent Kart, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen bir sosyal yardım kartıdır. Başkent Kart, belediyeye sosyal yardım başvurusu yapan ve başvurusu olumlu olarak değerlendirilen ihtiyaç sahibi vatandaşlara Ankara Belediyesi tarafından verilmektedir.

Ankara Belediyesi, ihtiyaç sahibi muhtaç vatandaşlara yaptığı sosyal yardımları Başkent Kart ile yapmaktadır. Özellikle sürekli ve düzenli olarak yapılan nakdi yardımlar, vatandaşların Başkent Kart hesaplarına yatırılmaktadır. Hak sahipleri ise hesaplarına yatırılan miktar ile temel ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Başkent Kart Kırtasiye Yardımı Nerelerde Geçerli?

Ankara Büyükşehir Belediyesi kırtasiye yardımı, hak sahiplerinin Başkent Kart hesaplarına nakdi olarak yatırılmaktadır. Kırtasiye yardımı, vatandaşlara sadece eğitim gören çocuklarının temel eğitim ihtiyaçlarını karşılamaları şartıyla yatırılmaktadır.

Çocukları için belediyeden kırtasiye yardımı alan vatandaşlar, Ankara sınırları içinde olan ve kırtasiye malzemesi satan tüm mağazalara giderek Başkent Kart ile çocuklarının temel okul ihtiyaçlarını alabilmektedir.

Başkent Kart Kırtasiye Yardımı Yatmadı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden kırtasiye yardımı almak isteyen vatandaşların belediyeden düzenli sosyal yardım alması ve dolayısıyla da Başkent Kart sahibi olması gereklidir. Bu şartları taşıyan ihtiyaç sahibi vatandaşların eğer eğitim gören çocukları var ise kırtasiye yardımları da hiçbir başvuru gerektirmeksizin Başkent Kart hesaplarına yatırılmaktadır.

Eğer Başkent Kart kırtasiye yardımı size yatmamış ise belediyeden düzenli yardım almıyor olabileceğiniz gibi aynı zamanda eğitim hayatına devam eden bir çocuğunuzun olmaması da yardımın yatmama sebebi olabilmektedir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kırtasiye Yardımı Ne Kadar?

Her yıl ihtiyaç sahibi vatandaşların çocuklarına yılda bir kez kırtasiye yardımı yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi, her yıl yapacağı yardımın miktarını kırtasiye malzemelerinin fiyatlarına göre belirlemektedir. Ankara Belediyesi tarafından 2024 eğitim-öğretim yılı için ihtiyaç sahiplerine verilecek olan kırtasiye yardımı 1000 TL olarak belirlenmiştir. Bu miktar ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının kırtasiye ihtiyaçları için sadece bir kez verilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.