Yüzücü Lisansı Nasıl Alınır? Gerekli Şartları Nelerdir?

Yüzücü Lisansı Nasıl Alınır? Gerekli Şartları Nelerdir?
15.04.2024 05:23
A+
A-

Yüzücü Lisansı Nasıl Alınır? Gerekli Şartları Nelerdir? Yüzme, bedenin ayak ve kulaç hareketleri yardımı ile su içerisinde havuzlarda yüzülerek yapılan bir spor dalıdır. Aynı anda vücuttaki birçok kası çalıştırmasıyla bilinen yüzme sporu beden için oldukça faydalıdır. Belirli ölçülerde havuzlarda yapılır ve farklı yüzme stilleri vardır.

Serbest olarak yapılabildiği gibi, yüzme sporu birçok sporcu tarafından profesyonel olarak da yapılan bir spordur. Belirli spor kulüpleri bünyesinde ya da ferdi olarak profesyonel boyutta yüzücü olmak mümkündür. Bunun için yüzme lisansına sahip olmak yeterlidir.

Yüzme Lisansı Nasıl Alınır?

Yüzme lisansı almak için öncelikle bir yüzme kulübüne kayıt olmanız gerekiyor. Kayıt sırasında kulüp size gerekli bilgileri verecektir. Daha sonra kulüp antrenörü tarafından yüzme becerileriniz değerlendirilecektir. Eğer yeterli seviyede yüzme becerisine sahipseniz, kulüp tarafından yüzme lisansı için gerekli belgeler hazırlanacak ve federasyona başvurulacaktır. Federasyon tarafından yapılan sınavda başarılı olmanız durumunda yüzme lisansınız çıkacaktır. Yüzme lisansı almak için yaş sınırı yoktur, her yaştan kişi yüzme lisansı alabilir.

8 yaş lisans çıkarmak için güncel yaş olarak kabul edilir. 8 yaşında müsabakalara katılacak seviyede bir sporcu olabilmek için en geç 4 yaşı doldurularak eğitimlere başlanmalıdır.

Yüzücü lisansı bir kulüp bünyesinde ya da ferdi olarak çıkarılabilir.

Lisanslı Yüzücü Olmak İçin Ne Yapmalıyım

Lisanlı bir yüzücü olmak için öncelikle bir yüzme kulübüne kayıt olmanız gerekiyor. Kulüp antrenörleri tarafından yüzme seviyeniz değerlendirilecek ve eğer yeterli seviyede olduğunuz düşünülürse, kulüp tarafından lisanlı yüzücü olarak yarışmalara katılabileceğiniz belgesi almanız sağlanacaktır.

Daha sonra, yüzme yarışlarına katılmanız gerekiyor. Bu yarışlar, genellikle bölgesel yarışlarla başlar ve ulusal yarışlara kadar devam eder. Yarışlarda başarılı olmanız, lisanlı yüzücü olarak kariyerinizi ilerletmenize yardımcı olacaktır.

Bunun yanı sıra, sporcu beslenmesi, fiziksel antrenmanlar ve esneklik egzersizleri gibi konularda uzman bir antrenörle çalışmanız da lisanlı bir yüzücü olmanız için önemlidir. Bu sayede hem performansınızı artırabilir hem de yüzme kariyerinizi daha da ileriye taşıyabilirsiniz.

Yüzücü Lisans Başvurusu

Yüzücü lisansı başvurusu yapmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Başvuru formunu doldurun. Başvuru formunu, Türkiye Yüzme Federasyonu’nun internet sitesinden indirebilir veya bulunduğunuz il veya ilçe Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nden temin edebilirsiniz. Formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun.

 2. Gerekli belgeleri hazırlayın. Başvuru formunun yanı sıra, aşağıdaki belgeleri de hazırlamanız gerekmektedir:

 3. Başvuru ücretini ödeyin. 2024 sezonu için yüzücü lisansı başvuru ücreti 2000 TL’dir. Başvuru ücretini, bulunduğunuz il veya ilçe Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün veznesine yatırabilirsiniz.

 4. Başvurunuzuzu yapın. Başvurunuzu, bulunduğunuz il veya ilçe Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne yapabilirsiniz. Başvurunuzu, müdürlükteki ilgili birime teslim edebilirsiniz.

 5. Başvurunuzun sonuçlanmasını bekleyin. Başvurunuz incelendikten sonra sonuçlandırılacaktır. Sonuç, başvuruda belirttiğiniz e-posta adresine gönderilecektir.

Yüzücü Lisansı Kaç Yaşında Alınır?

Türkiye Yüzme Federasyonu’nun “Sporcu Lisans, Vize ve Transfer Talimatı”na göre, yüzme spor dalında sporcu lisansı sahibi olabilmek için aşağıdaki şartlar aranır:

 • 7 ile 100 yaş aralığında bulunmak,
 • Belirlenen yaş sınırını tamamlamış olmak,
 • Yüzme biliyor olmak.

Yani, 7 yaşından büyük ve 100 yaşından küçük olan herkes yüzücü lisansı alabilir. Ancak, 8 yaşından küçük olan sporcular için, lisans çıkarabilmesi için velisinin izin belgesi gerekmektedir.

Ferdi Lisans Alabilmek İçin Gerekli Olan Belgeler

 • Kimlik bilgileri
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Sağlık raporu
 • 1 adet tescil fişi

Kulüp Lisansı Alabilmek İçin Gerekli Olan Belgeler

 • Kimlik bilgileri
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • 2 adet tescil fişi
 • Sağlık raporu
 • Kulüp onay belgeleri gerekir

Yüzme Lisansı Aldıktan Sonra Neler Yapılabilir?

Yüzme lisansı aldıktan sonra sporcu istediği yüzme müsabakalarına katılabilir. Artık profesyonel anlamda bir yüzücüdür. Aynı zamanda eğitim öğretim hayatında da bu lisansın avantajlarından faydalanabilir. Sahip olduğu yüzme lisansı ile çeşitli yerlerden, okullardan burs almaya hak kazanabilir.

Farklı kulüp bünyelerinde bu sporla ilgilenmeye devam edebilir. Ülkenin ve dünyanın birçok farklı yerinde müsabakalara katılabilir. Böylelikle farklı şehir ve ülkeleri gezip, görerek tecrübe edinebilir.

Yüzme Lisansı İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Alınan sağlık raporunda yüzme sporu yapabileceğine dair bir sakınca olmadığının belirtilmesi, yani bu sporu yapabileceğinin onayının olması yeterlidir. Kolaylıkla aile hekimlerinden alınabileceği gibi yine başka hekimlerden de yüzme lisansı için sağlık raporu almak mümkündür.

Yüzme Lisansı Sorgulama

Yüzücü lisansı sorgulama işlemi e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Yüzücü lisansını sorgulama e-devlet üzerinden yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/gsb-spor-bilgi-sistemi linkine tıklayarak hemen öğrenebilirsiniz.

Bireysel Yüzücü Lisansı Nasıl Alınır?

Bireysel yüzücü lisansı almak için her hangi bir yaş sınırı yada kısıtlama bulunmamaktadır. Başvuru şartları taşıyan herkes gerekli belgeler ile beraber yüzücü lisansı alabilir.

Bireysel yüzücü lisansı almak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. Başvuru formunu doldurun. Başvuru formunu, Türkiye Yüzme Federasyonu’nun internet sitesinden indirebilir veya bulunduğunuz il veya ilçe Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nden temin edebilirsiniz. Formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun.

 2. Gerekli belgeleri hazırlayın. Başvuru formunun yanı sıra, aşağıdaki belgeleri de hazırlamanız gerekmektedir:

Tescil Fişi Nedir? 

Üzerinde sporcunun kişisel bilgilerinin yer aldığı (adı soyadı, doğum tarihi, T.C. kimlik numarası, anne adı, baba adı, kan grubu) veli izin belgesi bulunmaktadır. Bu izin belgesi sporcunun velisinin tescil yapmasına onay verdiğini belirtir. Veli izin belgesi haricinde, sporcunun iletişim bilgileri (telefon numarası, e-mail adresi, meslek/unvan, adresi, varsa iş yeri adı) bulunur.

Tescil fişlerinin 2.kısmında ise Spor Teşekkülü Üyelerine Mahsus Sporcu Fişi bilgileri vardır. Burada da sporcunun yine şahsi bilgileri, lisans numarası ve branşı belirtilir.

Yüzme Lisans Ücreti

2024 sezonu için yüzme lisansı başvuru ücreti, 2000 TL‘dir. Bu ücret, bireysel yüzücü lisansı için de geçerlidir.

KULÜPLER İÇİN 2024 SEZONU ÜCRETLERİ;

VİZE AKREDİTASYON
YÜZME 2000 4000
ARTİSTİK 1500 4000
ATLAMA 1500 4000
AÇIK SU 1500 4000

Yüzme lisansı ücreti, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından belirlenir ve her yıl değişebilir. Lisans ücreti, yüzme sporunun gelişmesini ve sporcuların desteklenmesini sağlamak amacıyla tahsil edilir.

Yüzme lisansı başvuru ücretini, bulunduğunuz il veya ilçe Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün veznesine yatırabilirsiniz.

Yüzücü Lisansı Geçerlilik Süresi

Yüzme lisansı geçerlilik süresi, 1 yıl‘dır. Lisans, her yıl yenilenmelidir.

Yüzme lisansı, yarışmalara katılmak ve federasyon tarafından düzenlenen etkinliklere katılmak için zorunludur. Lisans, sporcunun spor yapma ve yarışmalara katılmaya elverişli olduğunu gösteren bir belgedir.

Yüzücü lisansı, Türkiye Yüzme Federasyonu tarafından düzenlenir. Lisans başvurusunu, bulunduğunuz il veya ilçe Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne yapabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.