SGK ALO 170 Nedir? Ücretli mi? Çalışma Saatleri

SGK ALO 170 Nedir? Ücretli mi? Çalışma Saatleri
13.05.2024 09:11
A+
A-

SGK ALO 170 Nedir? Ücretli mi? Çalışma Saatleri 2024; 2010 yılından bu yana TC Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösteren ve vatandaşların çalışma hayatlarına ilişkin pek çok soruya yanıt bulabilmelerine olanak tanıyan SGK ALO 170 hattı, 7/24 hizmet sunuyor.

Tüm TC Vatandaşları, Çalışma Hayatı İletişim Merkezi’ni yani ALO 170 hattını arayarak, İŞKUR, MYK, SGK, ÇSGB ile ilgili olan işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

Vatandaşlar, bu hattı arayıp, soru, talep, öneri ve şikayetlerini iletebiliyor, yetkili kişilerden konuyla ilgili olarak bilgi edinebiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca SGK ALO 170 nedir? Çalışma saatleri nelerdir? SGK ALO 170 ücretli mi? vb. konuyla ilgili olarak merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

SGK ALO 170 Nedir?

Bir danışma hattı olarak hizmet sunan SGK ALO 170 Çalışma Hayatı İletişim Merkezi; TC vatandaşlarına İŞKUR, MYK, SGK ve ÇSGB mevzuatlarına ilişkin her konuda bilgi sunuyor.

Vatandaşlar, bu hattı arayıp, İŞKUR’A, sosyal güvenlik uygulamalarına, İş Kanunu’na kısacası çalışma hayatlarına dair her konuda soru, talep, şikayet ve önerilerini iletebiliyorlar.

TC Vatandaşları, bu hattı arayıp, çalışma hayatlarına ilişkin karşılaştıkları her türlü sorunu da iletebiliyor ve yetkili kişilerden sorununun en kısa süre içerisinde çözülmesini talep edebiliyorlar.

Vatandaşlar; Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı mevzuatına dair bilgi edinmek istediklerinde de bu hattı 7/24 yani diledikleri zaman arayabiliyorlar.

İhbar hattı olarak da hizmet sunan ALO 170 hattını arayan kişiler, sigortasız çalıştırılan işçi ihbarları için bu hattı arayabiliyorlar.

Maaşları hesaplarına zamanında yatırılmayanlar ya da mesai ücreti eksik yatırılanlar; bu durumun nedenlerini öğrenmek için ALO 170 hattını arayabiliyorlar.

ALO 170 hattı aranarak, kayıt dışı istihdam da ihbar edilebiliyor.

Yani yaşadığı yerde kayıt dışı istihdama tanıklık eden kişiler, durumla ilgili bilgi vermek adına ALO170 hattını arayabiliyorlar.

Kişiler, emeklilik işlemlerine dair bilgi alabilmek için de bu hattı tercih edebiliyorlar.

Son olarak, anlaşmalı boşanma şikayetlerini dile getirmek isteyenler, ALO170 hattını arayabiliyorlar. Ancak söz konusu çekişmeli boşanma davaları olduğunda ise bu hat, aranamıyor.

ALO 170 Nerenin Numarası

ALO 170, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Türkiye İş Kurumu tarafından sunulan bir hizmettir. Çalışma hayatı ve sosyal güvenlik konularında her türlü soru, öneri, şikayet ve ihbar gibi tüm başvuru ve talepler için ALO 170’i arayabilirsiniz.

ALO 170’i 7 gün 24 saat arayabilirsiniz. Çağrılara hemen cevap üretilemediği durumlarda anında kurum ve kuruluşlarımızla iletişime geçilerek en geç 72 saat içerisinde taleplere cevap verilmektedir.

ALO 170’i arayarak aşağıdaki konularda bilgi alabilir, öneride bulunabilir, şikayet ve ihbarda bulunabilirsiniz:

 • Çalışma hayatı mevzuatı
 • Sosyal güvenlik mevzuatı
 • İşsizlik sigortası
 • İş sağlığı ve güvenliği
 • Engelli hakları
 • Çocuk işçiliği
 • Kadın işçi hakları
 • Yaşlı işçi hakları
 • Mesleki eğitim
 • İstihdam
 • İş arama

ALO 170 Ücretli Mi?

ALO 170, Çalışma Hayatı İletişim Merkezi; ücretli olarak hizmet sunuyor.

Ücret, kişilerin faturasına yansıtılıyor.

Gerek sabit hatlardan gerekse cep telefonlarından yapılan aramalarda kişiler, dakika başına sabit bir ücret ödüyor.

6 dakikalık bir konuşma sonrasında kişilerin faturasına ortalama 5 TL ücret yansıtılıyor.

ALO 170 Çalışma Saatleri

ALO 170 hattı; 7/24 kesintisiz olarak hizmet sunuyor. Vatandaşlar, diledikleri zaman bu hattı arayabiliyorlar.

Ancak hattın sabah ve öğle saatlerinde daha yoğun olduğunu, akşam ve gece saatlerinde müşteri temsilcisine daha kolay bağlanıldığını da hatırlatmak istiyoruz.

ALO 170 Şikayeti Ne Zaman Sonuçlanır?

ALO170 hattını arayanlar, başvurularını, şikayet ve taleplerini yetkili kişilere iletebiliyorlar.

Başvuru sonuçları, ortalama 3 gün sonrasında başvuru sahiplerine iletiliyor. Ancak bu durum, sorunun 3 gün içerisinde çözüleceği anlamına gelmiyor.

3 gün içerisinde sorun, yetkili makamlara iletiliyor. Konunun ve sorunun çözülmesi, birkaç ay hatta daha uzun da sürebiliyor.

ALO 170 Mesaj Gönderme

ALO 170 hattı, online platformda da hizmet veriyor.

ALO 170’e ait olan resmi internet sitesi üzerinden vatandaşlar, soru, talep, şikayet, öneri ve başvurularını yetkili kişilere iletebiliyorlar.

ALO170 üzerinden yetkili kişilerle iletişime geçmek ve mesaj göndermek isteyenlerin https://www.alo170.gov.tr/ linkine tıklamaları gerekiyor.

Vatandaşlar, ana sayfanın hemen sağ alt köşesinde bulunan Canlı Destek hattı üzerinden yetkililere mesaj gönderebiliyorlar.

ALO 170 Başvuru Sonucu Öğrenme

Başvuru sonucunuza dair bilgi edinmek ve başvurunuzun son durumunu takip etmek adına ALO 170 hattını arayabilirsiniz.

İnternet üzerinden yani resmi iste üzerinden gerçekleştirdiğiniz başvurularınızı yine site üzerinden takip edebilirsiniz.

ALO 170 İnternet Sitesi Var mı?

ALO 170 hattı, online resmi internet sitesi üzerinden de vatandaşların talep, şikayet, öneri ve başvurularını kabul ediyor.

Vatandaşlar, Online İşlemler menüsü üzerinden başvurularını dakikalar içerisinde oluşturabiliyorlar.

ALO 170 internet sitesini ziyaret etmek adına hemen https://www.alo170.gov.tr/#onlineislemler linkini tıklayabilirsiniz.

ALO 170 Cevap Vermiyor ve Ulaşılamıyor

Vatandaşlar, zaman zaman bu hatta ulaşamayabiliyorlar.

Bu durum, genellikle hattın çok yoğun olmasından yani çok kişinin müşteri temsilcisine ulaşmaya çalışmasından kaynaklanıyor.

Yoğunluk halinde kişilerin daha sonradan tekrar hattı aramaları gerekiyor.

Kimi zaman da teknik bir arızadan ötürü hatta ulaşmak, mümkün olmayabiliyor.

Bu durumda da arızanın düzelmesini beklemek gerekiyor.

ALO 170 hattına ulaşamıyorsanız, resmi internet sitesi üzerinden işlem yapmayı deneyebilirsiniz.

ALO 170 Müşteri Hizmetlerine Direk Bağlanma

ALO170 hattını aradıktan sonra müşteri temsilcisine bağlanmak için sesli yanıt sisteminin yönlendirmelerini takip etmelisiniz.

 • Rapor ücreti ve çeyiz parası işlemleri için 1’i
 • Sigortalılık hizmet süresi için 2’yi
 • Emeklilik işlemleri için 3’ü
 • Sağlık aktivasyon işlemleri için 4’ü
 • Şikayet ve öneriler için 5’i
 • İş kazası durumları için 6’yı

tuşlayabilirsiniz.

ALO 170 Nasıl Aranır?

ALO 170 hattını sabit hatlardan ya da cep telefonundan arayabilirsiniz. Hattı aramak için telefonunuzdan sırasıyla 1-7-0 rakamlarını tuşlamalısınız.

Daha sonra sizi karşılayan otomatik yönlendirme sesinin talimatlarını izlemelisiniz.

Birtakım tuşlamalar yaparak, müşteri hizmetlerine bağlanabilirsiniz.

ALO 170 Yurtdışından Nasıl Aranır?

Hangi ülkeden olursanız olun, ALO 170 hattını dilediğiniz zaman arayabilirsiniz.

Yurtdışından bu hattı aramak için +90 216 170 11 22 numarasını çevirebilirsiniz

ALO 170 Cepten Nasıl Aranır?

Cep telefonunuzdan ALO 170 hattını aramak için 1-7-0 tuşlamalarını yapmalısınız.

ALO170 Hattını Aramadan Önce Bilmeniz Gerekenler

 • ALO170 hattını arayıp, görüşme yaptığınızda size başvuru takip numarası veriliyor. Bu numara ile daha sonra başvurunuzu sorgulayabiliyorsunuz. Bu numarayı kaydetmeniz gerekeceğinden numarayı aramadan önce mutlaka yanınızda kağıt ve kalem bulundurmalısınız.
 • Müşteri temsilcisi, kişisel bilgilerinize dair size bazı sorular yöneltiyorlar. Örneğin, TC kimlik numaranızı bildirmeniz istenebiliyor. Bu yüzden yanınızda kimlik kartınızı da bulundurmalısınız.
 • Şayet işvereninize dair bir şikayette ya da ihbarda bulunacaksanız, işyeri isim, unvan, açık adres, işe giriş ve çıkış tarihi vb. önemli bilgileri arama öncesinde bir yerlere not etmelisiniz.
 • İşyerinizde ya da başka bir iş yerinde çalıştırılan sigortasız işçi ihbarında bulunacaksanız; sigortasız çalışanın isim ve soyisim bilgilerini de mutlaka öğrenmelisiniz.

Müşteri temsilcisi ile yaptığınız tüm görüşmeler, büyük bir gizlilik çerçevesinde yapılıyor.

Yani ihbarda ya da şikayette bulunduğunuza dair hiçbir bilgi, 3.kişiler ile paylaşılmıyor.

Şikayet, talep, öneri ve ihbarlarınız değerlendirilip, yetkili makamlara iletiliyor.

Yetkili makamlar, başvurunuza ilişkin gerekli işlemi en kısa süre içerisinde başlatıyorlar

Bu yazımızda kısaca ALO 170 hattına dair merak edilenleri aydınlatmaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Aydın Şahin dedi ki:

  Mart ayı 10 u dan beri bekliyorum hala bir gelişme yok benden sonraki kişiler hepsi bağlandı sgk yı mahkemeye verecem bilginiz olsun