Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Linki

Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Linki
15.03.2024 05:24
A+
A-

Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Linki; Dar gelirli olan ve temel ihtiyaçlarını muhtaçlık sınırının altında yaşayarak zor bir şekilde karşılamaya çalışan, aynı zamanda okuyan çocuğu olan ailelere devlet kurumları tarafından kırtasiye yardımı yapılmaktadır.

Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen kırtasiye yardımı sayesinde aileler çocuklarının kırtasiye ihtiyaçlarını çok daha kolay karşılayabilmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın yanı sıra aynı zamanda belediyeler, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları gibi kurumlar da kırtasiye yardımı veren kurumlar arasında yer alır. Sizler de yazımızın devamında kırtasiye yardımı başvurusu nasıl yapılır? Kırtasiye yardımı başvuru formu ve linki konularını detaylı olarak bulabilirsiniz.

Kırtasiye Yardımı Nedir?

Kırtasiye yardımı; dar gelirli olan ya da hiçbir geliri ve sosyal güvencesi olmayan ailelerin çocuklarının defter, kitap, kalem ve benzeri gibi ihtiyaçlarını karşılamaları için verilen sosyal yardım türüdür. Devlet kırtasiye yardımı sayesinde öğrencilerin eğitim hayatını desteklemeyi ve aynı zamanda eğitimde fırsat eşitliği sağlamayı amaçlar.

Kırtasiye yardımı almak isteyen vatandaşların sosyal güvencesi olmaması, hiç işi olmaması ya da dar gelirli olup muhtaçlık sınırının altında yaşamını devam ettiriyor olması gereklidir. Buna göre başvuru yapacak olan kişiler için öncelikle hanede her bir kişi için aylık gelir asgari ücretin üçte birinden az olması gereklidir.

İhtiyaç sahiplerine verilen kırtasiye yardımları, başvuru sahiplerinin hesaplarına yatırılır. Başvuru sahipleri yatan nakdi yardım ile çocuklarının defter, kitap ve benzeri gibi kırtasiye ihtiyaçlarını kolaylıkla alabilmektedir.

Kırtasiye Yardımı Başvuru Şartları

Devlet kurumları tarafından verilen sosyal yardımların temel amacı ihtiyaç sahibi ve muhtaç insanlara destek olmaktır. Dolayısıyla da tıpkı diğer sosyal yardımlarda olduğu gibi kırtasiye yardımları da muhtaç ailelerin çocuklarına, öksüz ve yetimlere, dul kadınların bakmakla yükümlü oluğu çocuklara, işsiz ve sosyal güvencesi olmayan ailelerin çocuklarına verilmektedir.

Kırtasiye yardımı muhtaç ailelere verilmektedir. Eğer hanede kişi başına aylık gelir asgari ücretin üçte birinin altında kalıyorsa bu ailelere muhtaçlık tespiti yapılır. Şartlara uyan kişiler, başvuru yaptıktan sonra başvuru sahipleri bir komisyon tarafından değerlendirilir. Değerlendirme sonrasında yardım almaya hak kazanan kişiler, gerekli belgeleri hazırlayarak kuruma ibraz etmelidir.

Kırtasiye Yardımı Kimlere Verilir?

Kırtasiye yardımı, herkese verilmemekle birlikte muhtaçlık sınırının altında yaşamaya çalışan vatandaşlara verilen sosyal yardımlardan birisidir. Bu doğrultuda;

 • Vazife ya da harp sonrası engelli,
 • Gelirsiz ya da dar gelirli,
 • Yetim ve öksüz,
 • Engelli,
 • Eşi vefat etmiş dul kadının çocukları kırtasiye yardımları başvurularında öncelikli olmaktadır.

Kırtasiye Yardımı Nereden Alabilirim?

Devlet, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve belediyeler gibi birçok kurumu vasıtasıyla ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara kırtasiye yardımı yapmaktadır. Eğer gerekli şartlara sahipseniz ve devletten kırtasiye yardımı almak istiyorsanız öncelikle belediyelerin sosyal yardım birimine, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuru yapabilirsiniz.

Günümüzde devlet kurumlarının yanı sıra vakıf ve dernek olarak özel faaliyet gösteren kuruluşlar da zaman zaman kırtasiye yardımı yapabilmektedir. Dolayısıyla da vakıf ve derneklere de kırtasiye ya da eğitim bursu gibi yardımlar için başvuru yapabilirsiniz.

Devletten Kırtasiye Yardımı Nasıl Alabilirim?

Devletten yani devlet kurumlarından kırtasiye yardımı almak isteyen dar gelirli ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşlar e-devlet sisteminden başvuru yapabilmektedir. E-devlet sistemi üzerinden belediyelerin ihtiyaç sahibi vatandaşlara verdiği kırtasiye yardımlarına başvuru yapmak mümkündür.  E-devlet sistemi üzerinden başvuru yapmak isteyen vatandaşlar https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki üzerinden hemen başvuru ekranına erişim sağlayabilirler.

Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kırtasiye yardımı başvurularını farklı yöntemlerle yapabilmeniz mümkündür. Öncelikle kaymakamlık binasında faaliyet gösteren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sosyal Yardımlaşma Vakfı, her ildeki kaymakamlığın binasında bulunmaktadır.

Belediyelerden kırtasiye yardımı alabilmek için ikamet ettiğiniz bölgedeki belediyeye giderek kırtasiye yardımı başvuru formunu doldurarak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Kırtasiye Yardımı Başvurusu E-Devlet

Devletten kırtasiye yardımı almak için bizzat sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına ya da belediyeye giderek başvuru yapabileceğiniz gibi e-devlet sistemi üzerinden de kırtasiye yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

Belediyeye kırtasiye yardımı başvurusu işlemlerinizi e-devlet sistemi üzerinden yapabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayabilirsiniz. Ancak link üzerinden form doldurarak yaptığınız başvuru ön başvuru olarak kabul edilmektedir. E-devlet ön başvurunuzu yaptıktan sonra başvurunuzun onaylanması halinde gerekli belgeleri randevu zamanında belediyeye ibraz etmeniz gereklidir.

E-devlet sisteminde kırtasiye yardımı başvurusu yaparken formda birçok sosyal yardım türü olduğunu göreceksiniz. Bu sosyal yardımlar arasından mutlaka “Kırtasiye yardımı” seçeneğini tıklamanız gerekmektedir. Ayrıca aynı form üzerinden birden fazla sosyal yardım türüne başvuru işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Kırtasiye Yardımı Başvuru Linki

Kırtasiye yardım başvurusu yapmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-egitim-ogretim-yardimi-talebi linki üzerinden başvurularını gerçekleştirebilmektedir. Başvuru sahipleri bu link üzerinden kendileri ya da eğitim gören çocukları için yardım başvuru yapabilmektedir.

Kırtasiye yardımı veren kurumlardan birisi de Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’dır. Bakanlığa kırtasiye yardımı başvuru yapabilmek için isterseniz yaşadığınız bölgede kaymakamlık binasındaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gidebileceğiniz gibi e-devlet sistemi üzerinden ön başvuru yapmak için de https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkini kullanabilirsiniz.

Kırtasiye Yardımı Başvuru Formu

Belediyelere ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına kırtasiye yardımı başvurusu yapabilmek için mutlaka başvuru formu doldurmanız gereklidir. Kırtasiye yardımı başvuru formu üzerinde gelir ve gider bilgilerinize, hanedeki kişi sayısına ve çalışan kişi sayısına dair sorular yer alır. Bu sorular aynı zamanda başvuru sahiplerinin muhtaçlık seviyesinin belirlenmesi ve yardımların doğru kişilere ulaştırılabilmesi için sorulan sorulardır.

Kırtasiye yardımı başvuru formunu doğru bilgilerle doldurmanız büyük öneme sahiptir. Zira başvuru formunu asılsız bilgilerle doldurarak yanlış ifadelerle yardım almaya hak kazanan vatandaşlar tespit edildiği takdirde cezai işlemlere maruz kalmakla birlikte aynı zamanda haklarında daha açılması da söz konusu olabilmektedir.

Kırtasiye Yardımı Sorgulama

Belediyeler ya da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı diğer sosyal yardım türlerinde olduğu gibi kırtasiye yardım başvurularını da detaylı olarak incelemektedir. Kurumlar detaylı olarak başvuruları değerlendirdikten sonra yardım almaya hak kazanan isimler belli olmaktadır.

Kırtasiye yardımı başvurularının sonuçlanma süresi 4 haftaya kadar bulabilmektedir. Bu nedenle sorgulama yapmak için en az 1 ay kadar beklemek daha doğru olacaktır.

Belediyeye yapılan kırtasiye yardımı başvuruları belediyeye giderek ya da belediyeye telefon ile ulaşarak sorgulamak mümkündür. E-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilen başvuru işlemler ise https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki  üzerinden online olarak hızlı bir şekilde sorgulanabilmektedir.  Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yaptığınız yardım başvurularını ise vakfa giderek ya da telefon ile ulaşarak sorgulayabilirsiniz.

Belediye Kırtasiye Yardımı Başvurusu

Bir çok belediye sosyal yardımlar kapsamında dar gelirli ailelere okulların açılması ile beraber kırtasiye yardımı yapmaktadır. İzmir, İstanbul, Ankara, Kayseri ve Antalya başta olmak üzere beleidyeler öğrencilere 1 defa olacak şekilde kırtasiye yardımı vermektedir.

Belediye kırtasiye yardımı başvurusu belediyelerin resmi sitesinden yada ALO 153 Çözüm masasını arayarak yapabilirsiniz.

İBB Kırtasiye Yardımı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), ihtiyaç sahibi vatandaşlara en çok sosyal yardım yapan belediyelerin başında gelir. İBB’nin çok fazla yaptığı sosyal yardımlardan birisi de kırtasiye yardımıdır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, her eğitim-öğretim yılının başında öğrencilere eğitim bursu ve kırtasiye yardımı yapmaktadır.

İBB’ye kırtasiye yardımı başvurusu yapmak için https://senokudiye.ibb.istanbul/Login.aspx linkine tıklayarak başvurusunu kısa sürede yapabilirsiniz.

PTT Kırtasiye Yardımı Başvurusu

PTT kırtasiye yardım başvuru işlemleri e-devlet kapısından SED yardımı olarak yapılmalıdır. SED yardımı başvuruları e-devlet üzerinden ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı üzerinden yapılabilmektedir. Başvuruları onaylanan hak sahiplerinin yardımları PTT hesaplarına yatırılmaktadır.

PTT Kırtasiye başvurusu için PTT Kırtasiye Yardımı Başvurusu 2024 yazısını inceleyebilirsiniz.

Kırtasiye Yardımı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı veya belediyeler, kırtasiye yardım başvurusu yapan vatandaşlardan birtakım belgeler talep etmektedir. Başvuru yapacak olan kişiler başvuru sırasında;

 • Kendisine ait kimlik kartının aslı,
 • Yardım alınacak öğrencinin kimlik kartının aslı,
 • Öğrencinin okuldan alacağı öğrenci belgesi,
 • Başvuru yapacak olan veliye ait SGK’dan alınmış olan gelir belgesi,
 • Geliri ve işi olmayan veliler için SGK’dan alınması gereken gelirsizlik belgesi,
 • Ailenin vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Oturulan ev haneden birinin üstüne kayıtlı ise tapu örneğin değilse kira sözleşmesi,
 • Velinin bulunmuş olduğu bir iş başvurusu var ise İşkur kayıt bildirir kağıdı,
 • Muhtarlıktan alınmış olan fakirlik belgesi hazırlayarak başvuru sırasında kuruma ibraz etmek durumundadır.

Kırtasiye Yardımı Başvuru Telefon Numarası

Aile ve Sosyal Hizmetlere Bakanlığı kırtasiye yardımı başvurusu hakkında detaylı bilgi almak için ALO 144 Sosyal Destek Hattı üzerinden yetkililere ulaşabilirsiniz. Söz konusu yardım için belediyeye ulaşmak için o halde ALO 153 Beyaz Masa hattı ile iletişime geçebilirsiniz.

Kırtasiye Yardımı Ne Kadar?

Kırtasiye yardımı belediyeden alınıyor ise her belediyenin bütçesine göre değişkenlik gösterebilir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı için ise her yıl devlet tarafından kırtasiye yardımı miktarı belirlenmektedir. 2024 yılı için belirlenen miktar 2.500 TL’dir.

Kırtasiye Yardımı Parası Ne Zaman Yatacak?

İhtiyaç sahibi vatandaşlara verilen kırtasiye desteği, her sene eğitim-öğretim dönemin başlamadan Eylül ayı başında hak sahiplerinin hesaplarına yatırılmaktadır. Ancak bazı belediyeler kırtasiye desteğini velilere bizzat nakdi yardım vermek yerine kendileri öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayarak vermeyi tercih etmektedir.

Başvuruların değerlendirilmesinin ardından başvuruları onaylanan hak sahiplerine nakdi ya da ayni olarak kırtasiye yardımları mutlaka eğitim-öğretim dönemi başlamadan kısa bir süre önce Eylül ayı başında yapılmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.