PTT Kırtasiye Yardımı Başvurusu E-Devlet Başvuru Ekranı

PTT Kırtasiye Yardımı Başvurusu E-Devlet Başvuru Ekranı
15.03.2024 02:13
A+
A-

PTT Kırtasiye Yardımı Başvurusu; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, her yıl yeni eğitim-öğretim yılı başlamadan önce dar gelirli ve ihtiyaç sahibi olan ailelerin eğitimi devam eden çocuklarına eğitim desteği adı altında kırtasiye yardımı yapmaktadır.

Kırtasiye yardımı almak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar, çocuklarının adına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na e-devlet üzerinden ya da bizzat Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek başvuru yapabilmektedir. Başvuruları olumlu olarak sonuçlanan başvuru sahiplerinin kırtasiye yardımı paraları ise başvuru yapan velinin PTT hesabına yatırılmaktadır.

PTT kırtasiye yardımı başvuru nasıl yapılır? 2024 kırtasiye yardımı ne kadar? ve benzeri gibi merak ettiğiniz konu ile ilgili tüm soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

PTT Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dar gelirli ya da hiçbir işi ve sosyal güvencesi olmayan ailelere önceki yıllarda olduğu gibi bu yılda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından SED yardımı kapsamında kırtasiye yardımı verilmektedir. Söz konusu yardıma başvuru yapmak isteyen vatandaşların bazı şartlara da sahip olması gereklidir. Zira kırtasiye yardımı da tıpkı diğer sosyal yardımlar gibi ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara verilmektedir.

Eğitim-öğretim yardımı, e-devlet sistemi üzerinden yapılabildiği gibi aynı zamanda sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidilerek de bizzat yapılmaktadır. SYDV’na giderek başvuru yapmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar, ikamet ettikleri ildeki kaymakamlık binasında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek önce hane talep formunu doldurmalıdır.

PTT Kırtasiye Yardımı Başvurusu E-Devlet

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın SED yardımı kapsamında verdiği eğitim öğretim yardımına veliler e-devlet sistemi üzerinden de kolay bir şekilde başvuru yapabilmektedir. E-devlet sistemi üzerinden söz konusu yardıma başvuru yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

 • İlk olarak e-devlet sistemine TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapmalısınız. Eğer e-devlet şifreniz yok ise size en yakın PTT şubesine giderek e-devlet şifrenizi ücreti karşılığında alabilirsiniz.
 • E-devlet kapısına giriş yaptıktan sonra ana sayfanın üst kısmında yer alan arama kutusuna “Eğitim Öğretim Yardımı” yazın ve arama sonuçlarında çıkan seçeneklerden Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait olan sayfaya tıklayın.
 • Söz konusu sayfaya tıkladığınızda karşınıza kırtasiye yardımı başvuru formu çıkacaktır. Formda ilk önce talep türünü kendiniz için ya da çocuklarınız için olarak işaretleyin. Başvurunuzu çocuğunuzun e-devlet sistemi üzerinden yapıyorsanız mutlaka “Kendim için” talep türünü seçmelisiniz.
 • Talep türünü seçtikten sonra tüm formu doğru bilgilerle ve eksiksiz bir şekilde doldurarak sayfanın altında yer alan “Başvur” ikonuna basın.

Bu aşamaları eksiksiz olarak tamamladığınızda doldurduğunuz başvuru formu yetkililere iletilmiş olacaktır. Değerlendirme sonrasında şayet başvurunuz olumlu sonuçlanır ise size başvuru formunda belirtmiş olduğunuz iletişim numaralarından ya da e-posta adresi üzerinden bilgilendirme yapılacaktır.

PTT Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nereden Yapılır?

PTT kırtasiye yardımı başvurusu işlemlerini yukarıda anlatmış olduğumuz adımları izleyerek e-devlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Ayrıca sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek de detaylı bilgi almanız mümkündür.

PTT kırtasiye yardımı başvurusu hane içinde eğitim gören çocuğun sadece bir ebeveyni tarafından yapılmaktadır. Eğer birden fazla ebeveyn başvuru yapmış ise hane talep formunun yetkililer tarafından değerlendirmeye alınması da mümkün değildir.

PTT Kırtasiye Yardımı Başvuru Sorgulama

E-devlet üzerinden başvuru yapılan tüm sosyal yardımların başvuru sorgulama işlemleri de aynı şekilde e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Kırtasiye yardımı başvurusu e-devlet sistemi üzerinden yapılırken aynı zamanda başvuru sahipleri başvurularının değerlendirme sürecini e-devlet sistemi üzerinden takip edebilmektedir.

PTT kırtasiye yardımı başvuru sorgulama yapmak için e-devlet sistemine bilgilerinizle giriş yaptıktan sonra ana sayfada yer alan arama kutucuğuna “Sosyal yardım sorgulama” yazarak e-devlet üzerinden başvuru yapmış olduğunuz kırtasiye yardımı olmak üzere tüm sosyal yardım başvurularınızı görebilirsiniz.

PTT Kırtasiye Yardımı Şartları

PTT kırtasiye yardımı başvurusu yapmak isteyen velilerin ve öğrencilerin bazı şartlara sahip olması gereklidir. Buna göre kırtasiye yardımı başvurusu yapacak olan kişiler için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aşağıdaki şartları aramaktadır;

 • Başvuru sahibi ve hane içindeki diğer bireyler muhtaçlık sınırının altında yaşamını sürdürüyor olması gereklidir. Bunun için de hane halkında kişi başına düşen aylık gelirin net asgari ücretin üçte birinden daha az olması gerekmektedir.
 • Aranan şartlardan birisi de afetzede olmaktadır. Temel şartlardan birisi olmada da afetzede olan vatandaşlar da başvuru değerlendirmesinde önceliklidir. Ancak başvuru formunda mutlaka “Afetzede” bölümü işaretlenmelidir.
 • Başvuru yapacak olan kişilerin üzerinde ev, araba ya da arsa gibi mal varlığı kaydı olmamalıdır. Zira başvuru yapan kişiler muhtaçlık sınırının altında yaşadığı ispat etse de üzerlerine mal varlığı olduğunda başvuruları doğrudan reddedilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra ihtiyaç sahibi ve düşkün olan şehit, gazi ve vazife malulleri çocukları da kırtasiye yardımı başvurularında öncelikli gruplar arasında yer almaktadır.

PTT Kırtasiye Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Kırtasiye yardım başvurusu yapan kişilerin başvuruların olumlu sonuçlanması için gerekli şartların olmasının yanı sıra aynı zamanda başvuru sahiplerinin ihtiyaç sahibi olduğunu ispat etmesi için gerekli belgeleri de hazırlamaları gereklidir. Başvuru sırasında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın talep ettiği belgeler şunlardır;

 • Başvuru yapacak olan velinin ve kırtasiye yardımı alacak olan öğrencinin kimlik kartının aslı ve fotokopisi
 • Çocuğun okul hayatına devam ettiğine dair okuldan alınmış olan öğrenci belgesi
 • Velinin gelir belgesi eğer veli işsiz ise SGK’dan alınmış olan işsizlik belgesi
 • Aileye ait ikametgah belgesi
 • Tüm aile bireylerinin vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Başvuru yapacak olan velinin İŞKUR kaydının olduğunu gösterir belge
 • Velinin mal beyannamesi
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi

Yukarıda saymış olduğumuz belgeler, ihtiyaç seviyesini belirlediğinden dolayı başvuru sırasında mutlaka kuruma ibraz edilmelidir.

2024 Kırtasiye Yardımı Ne Kadar?

PTT kırtasiye yardımı diğer adıyla eğitim ödeneği, 2024 yılı için devlet tarafından 2.000 TL olarak ihtiyaç sahibi öğrencilere verilmiştir. 2024 yılı için yapılan düzenlemelere göre ise başvuruları kabul edilen öğrencilere 2.000 TL kırtasiye yardımı yapılacaktır

Kırtasiye Yardımı Ne Zaman Yatacak 2024

PTT kırtasiye yardımı başvuruları olumlu olarak değerlendirilen başvuru sahiplerinin kırtasiye yardımı paraları yapılan açıklamaya göre 1 Eylül ila 31 Aralık 2024 tarihleri arasında yapılacak. Kırtasiye yardımları başvuru yapmış olan velilerin PTT hesaplarına ya da e-devlet sisteminde kayıtlı olan banka hesaplarına yapılacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.