E-Devlet Kırtasiye Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu

E-Devlet Kırtasiye Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu
15.03.2024 03:14
A+
A-

E-Devlet Kırtasiye Yardımı Başvurusu; Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi olan ve aynı zamanda okumakta olan çocukları olan ailelere devlet tarafından burs gibi imkanların yanı sıra aynı zamanda kırtasiye yardımı da sunulmaktadır. Devletten kırtasiye yardımı almak isteyen velilerin birtakım şartlara sahip olması gereklidir. Bu şartların en başında ise ailenin muhtaçlık seviyesinin altında yaşıyor olması gelmektedir.

Devlet kurumlarının ihtiyaç sahibi ailelerin çocukları için verdiği kırtasiye yardımı başvuruları e-devlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Ancak e-devlet sistemi üzerinden başvuru yapabilmek için öğrenci velisinin e-devlet şifresi olması gereklidir. E-devlet şifresi olmayan vatandaşların e-devlet şifrelerini PTT şubelerinden almaları gerekmektedir.

Yazımızın devamında e-devlet kırtasiye yardımı başvurusu nasıl yapılır ve e-devlet kırtasiye yardımı başvuru sorgulama gibi konu ile ilgili tüm detayları ayrıntılı şekilde bulabilirsiniz.

Kırtasiye Yardımı Nedir?

Kırtasiye yardımı, devlet kurumları ve birçok özel kuruluş, dernek ve vakıf tarafından ihtiyaç sahibi ailelere verilen sosyal yardım türüdür. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve belediyeler, ihtiyaç sahibi ailelerin eğitim gören çocuklarının temel eğitim ihtiyaçlarını karşılamayı ve aynı zamanda eğitimde fırsat eşitliği sağlamayı amaçlar.

Kırtasiye yardımı kapsamında dar gelirli olan ve muhtaçlık seviyesinin altında yaşamak durumunda olan vatandaşların çocukları için defter, kitap, kalem ve benzeri gibi eğitim ihtiyaçları karşılanır. Dolayısıyla da kırtasiye yardımı, toplumsal dayanışmaya yönelik son derece önemli sosyal yardımlardan birisidir.

E Devlet Kırtasiye Yardımı Nasıl Alınır?

E-Devlet kırtasiye yardımı başvurusu yapmadan ne yazık ki kırtasiye yardımı almak mümkün değildir. İhtiyaç sahibi olan ve geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlar, eğitimi devam eden çocuklarının eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için kırtasiye yardımı alma hakkı vardır.

Devlet kurumlarından kırtasiye yardımı alabilmek için başvuru yapmak gereklidir. Başvuru işlemleri e-devlet sistemi üzerinden yapılmaktadır. Ancak başvuru yapacak olan vatandaşların gerçekten ihtiyaç sahibi ve dar gelirli olması şarttır. Aksi halde şartları karşılamayan ancak yine de başvuru yapmış olan vatandaşların başvuruları kurumlar tarafından reddedilmektedir.

E Devlet Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devletin ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara sunduğu sosyal yardımların neredeyse tamamına e-devlet sistemi üzerinden başvuru yapmak mümkün hale gelmiştir. E-devlet üzerinden kırtasiye yardımı başvuru yapmak isteyen vatandaşların öncelikle mutlaka e-devlet şifresi olması şarttır.

E-devlet şifresi olmayan vatandaşlar, TC kimlik kartları ya da nüfus cüzdanları ile herhangi bir PTT şubesine giderek e-devlet şifrelerini alabilmektedir. E-devlet kırtasiye yardımı başvurusu yapmak için;

 • İlk olarak e-devlet sistemine TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş sağlamalısınız.
 • Giriş yaptıktan sonra ana sayfanın üst kısmında yer alan arama kutucuğuna “Sosyal yardım başvurusu” yazdığınızda yardım başvurusu için doldurmanız gereken form ekranına ulaşım sağlayarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

E-devlet kırtasiye yardımı başvuru ekranına kısa sürede ulaşmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkine tıklayabilirsiniz. Linke tıkladığınızda ilk etapta karşınıza giriş ekranı gelecektir. Giriş bilgilerinizi girdikten sonra “Giriş Yap” butonuna tıkladığınız anda doğrudan başvuru sayfasına yönlenmiş olacaksınız.

E-devlet üzerinden başvuru yapma imkanınız yok ise bu durumda bağlı olduğunuz belediyeye giderek ya da ikamet ettiğiniz bölgedeki kaymakamlık binasında yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek de başvurularınızı bizzat gerçekleştirebilirsiniz.

E Devlet Kırtasiye Yardımı Başvuru Formu

Devletin öğrencilere verdiği para yardımı başvuru formu, kırtasiye yardımı başvuru sırasında doldurmanız gereken önemli formdur. Devlet kurumları tarafından verilen diğer sosyal yardımlar gibi kırtasiye yardımı başvurularında da başvuru sahiplerinden form doldurmaları istenir.

E devlet kırtasiye yardımı başvuru formu içerisinde başvuru sahibinin eğitim ve meslek bilgileri, hanenin gelir ve gider bilgisi, hanede kaç kişi yaşadığı, hanede okuyan öğrencilerin yaşı ve benzeri gibi sorular yer almaktadır. Formda bulunan sorular, başvuru sahiplerinin gerçekten dar gelirli ve ihtiyaç sahibi olup olmadığı için sorulan sorulardır.

Kırtasiye yardımı başvuruları başvuru formunda belirtilen bilgilere göre değerlendirilmektedir. Değerlendirme sonrasında gerçekten ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen başvuru sahiplerine yardımlar en kısa sürede ulaştırılmaktadır.

Başvuru formunu yanlış ve asılsız bilgilerle dolduran ve yardım alan kişiler kurumlar tarafından tespit edildiği takdirde o güne kadar alınan yardımların güncel faizi ile geri ödenmesi talep edilir. Eğer vatandaşlar geri ödeme talebini reddederse yardımı veren kamu kurumu dava açma yoluna gidebilir.

Kırtasiye yardımı ve eğitim yardımı başvurusu için Kırtasiye Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Linki 2024 yazısını okuyabilirsiniz.

E-Devlet Kırtasiye Yardımı Sorgulama

E-devlet okul yardım parası başvurusu yapan vatandaşlar için önemli konu başlıklarından birisi de kırtasiye yardımı başvuru sorgulama işlemleridir. E-devlet sistemi üzerinden kırtasiye yardımı başvurusu yapan kişiler aynı zamanda başvuru sürecini e-devlet sistemi üzerinden takip edip başvurularını sorgulayabilmektedir.

1.250 TL kırtasiye yardımı başvurusu sorgulama işlemleri için https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayabilirsiniz. Linke tıklayıp TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan ekranda tüm sosyal yardım başvurularınızın durumunu görebilirsiniz.

E-Devlet Kırtasiye Yardımı Başvurusu Şartlı Eğitim

Şartlı eğitim yardımı, ihtiyaç sahibi vatandaşlara devlet tarafından tek seferlik ya da aylık düzenli olarak verilen sosyal yardım modelidir. Birçok kişi e-devlet şartlı eğitim yardımı başvurusu yapılıp yapılmadığını merak etmektedir.

Şartlı eğitim yardımı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardım türüdür. Ancak şartlı eğitim yardımına e-devlet üzerinden başvuru yapılması mümkün değildir. İhtiyaç sahibi olan ve çocuklarının eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için şartlı eğitim yardımı almak isteyenler bulundukları bölgede kaymakamlık binasında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na gidip başvurularını bizzat yapmaları gerekmektedir.

E-Devlet Kırtasiye Yardımı Başvuru Şartları

Kırtasiye yardımı, tıpkı diğer sosyal yardımlar gibi her başvuru yapan kişiye verilmez. Sosyal yardımların temel veriliş amacı, dar gelirli ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamalarını yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla da kırtasiye yardımı almak isteyen kişilerin de belli başlı bazı şartlara sahip olması gereklidir.

E devlet kırtasiye yardımı şartları başında başvuru sahiplerinin dar gelirli olması gelir. Hane halkında kişi başı aylık gelirin asgari ücretin üçte birinden az olması durumunda aileler muhtaçlık sınırının altında olan dar gelirli aileler olarak tanımlanır. Ayrıca işi ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan kişiler de kırtasiye yardımı alabilmektedir. Ayrıca kırtasiye yardımı alınacak olan çocuğun örgün eğitime devam etmesi gereklidir.

Hiçbir geliri, sosyal güvencesi olmayan ancak üzerinde ev, arsa ya da araba gibi mal varlığı kaydı olan kişilerin muhtaçlık sınırının altında yaşıyor olmasına rağmen mal varlıklarından dolayı kırtasiye yardımı verilmemektedir.

E Devlet Kırtasiye Yardımı Kimlere Verilir?

Kırtasiye yardımı, muhtaçlık sınırının altında yaşayan dar gelirli ailelere verilmektedir. Buna göre;

 • Hane halkında kişi başına düşen aylık gelirin asgari ücretin üçte birinden az olan kişiler,
 • Düşkün ve ihtiyaç sahibi olan şehit ve gazi aileleri,
 • Bakmakla yükümlü olduğu eğitim gören çocukları olan eşi ölmüş dul kadınlar,
 • Vazife malullüğü olup geçindirmesi gereken bir evi olduğu halde çalışamayanlar,
 • Hiçbir işi ve sosyal güvencesi olmayanlar,
 • Yetim ve öksüzler kırtasiye yardımlarında öncelikli olarak faydalanmaktadır.

E Devlet Kırtasiye Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

E-devlet kırtasiye yardımı başvurusu yapmak isteyen kişilerin e-devlet sisteminde ön başvuru yapması sonrasında başvuruları değerlendirmeye alınır. Başvuruları olumlu olarak sonuçlanan kişiler, muhtaçlık durumlarını ve ihtiyaç sahibi olduklarını ispat edebilmeleri için kuruma aşağıdaki belgeleri eksiksiz bir şekilde ibraz etmelidir;

 • Kırtasiye yardımı alınacak olan çocuğun kimlik kartı ya da nüfus cüzdanının aslı
 • Başvuru yapacak olan velinin kimlik kartı ya da nüfus cüzdanının aslı
 • Çocuğun eğitim hayatına devam ettiğini gösteren ve okuldan alınmış olan öğrenci belgesi
 • Veliye ait gelir beyannamesi
 • Eğer veli işsiz ise SGK’dan alınmış olan işsizlik belgesi
 • İkamet edilen evin kira kontratı
 • Ailenin ikametgah belgesi
 • Hanede yaşayan tüm bireylere ait vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik kağıdı

Yukarıda saymış olduğumuz belgeler, e-devlet ön başvurusu kabul edilmiş ve olumlu sonuçlanmış olan kişilerin hazırlayarak ikamet ettikleri bölgedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na teslim etmeleri gereken belgelerdir.

E Devlet Kırtasiye Yardımı Ne Kadar?

Kırtasiye yani eğitim desteği her yıl devlet tarafından belirlenmektedir. Ancak son verilere göre devletin ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarına vermiş olduğu tek seferlik eğitim yardımı 2.500 TL’dir. Ancak bu miktar ailenin muhtaçlık seviyesine ve eğer yardım belediyeden alınıyor ise söz konusu belediyenin bütçesine göre değişkenlik göstermektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.