İŞKUR Engelli İş İlanları

İŞKUR Engelli İş İlanları
08.01.2024 11:17
A+
A-

İŞKUR engelli iş ilanları sayesinde her sene hem kamu kurumlarına memur hem de özel kuruluşlara işçi alımları yapılmaktadır. İşkur engelli alımı yaparken kurumların ya da şirketlerin belirlemiş olduğu şartlar esas alınmaktadır. Bu şartlar iş ilanlarının detaylarında açıkça belirtilmektedir.

En az %40 engelli olan ve iş arayana bireyler için İŞKUR, kontenjan açıldıkça iş ilanları vermektedir. Dolayısıyla da iş arayan engelli bireyler İŞKUR kaydı yaptırarak sistemden engelli iş ilanları takibi yapıp iş sahibi olma imkanı da yakalayabilmektedir.

İşkur Engelli Kaydı Nasıl Yapılır?

İşkur Engelli İşçi Alımı 2024; İşkur sisteminden engelli iş ilanları takibi yapmak ve size en uygun işi bulabilmek için İşkur’a engelli kaydı yaptırmanız şarttır. Engelli olmayan vatandaşlar internet üzerinden kayıtlarını kolaylıkla yapabilirken engelli bireyler için durum biraz farklıdır. Zira engelli bireylerin İşkur sisteminde “Engelli” olarak görünebilmesi için sağlık kurulu tarafından aldıkları engelli raporunu İŞKUR İl Müdürlüğü’ne ibraz etmelidir.

Engelli bireyler, sistemde her ne kadar engelli olduklarını beyan etseler de eğer İŞKUR İl Müdürlüğü’ne engelli raporlarını ibraz etmezler ise sistemde de normal statüde kalacaklardır. Bu sayede sistemde engelli iş ilanı açıldığında bireyler söz konusu ilanlara İşkur engelli başvuru formu doldurarak başvurabileceklerdir.

İŞKUR Engelli İş İlanları

İşkur engelli memur alımı 2024 yılında da devam etmektedir. Aynı şekilde engelli işçi ilanlarının da bulunduğu İşkur’un web sitesine “İş Arayanlar” menüsünden iş ilanlarını görmek mümkündür. Yaşadığınız il ve ilçedeki size en uygun ilanları görebilmek için “İş Arayanlar” menüsüne geldiğinizde yaşadığınız şehri, eğitiminizi, mesleğinizi mutlaka filtreleyerek arama yapmalısınız. Bu sayede sistem engel durumunuza, iş gücünüze ve eğitim durumunuza en uygun olan iş ilanları sizin için listeleyecektir.

İşkur engelli iş ilanlarını görebilmeniz için öncelikle İŞKUR internet sitesine kayıt yaptırmanız yani üye olmanız gereklidir. Aynı zamanda sistemde özgeçmişinizin olması, özgeçmiş ve kişisel bilgilerinizin güncel olması da iş bulma sürecinizi hızlandıracaktır. Şayet bilgilerinize uygun bir iş ilanı açılmış ise bu durumda kurum yetkilileri sistemde kayıtlı olan iletişim bilgilerinizden sizlere ulaşarak bilgi verecektir.

İşkur Engelli Kadrosu İçerisinde Hangi Meslek Dalları Vardır?

İşkur engelli memur alımı 2024 yılında da devam ederken aynı zamanda özel sektörde de engelli işçi alımı artmaya başlamıştır. Söz konusu ilanlar, devlet kurumlarının ya da özel sektörde faaliyet gösteren şirketlerin belirlediği zaman dilimlerinde yayımlanır. Dolayısıyla da engelli kadrosunda iş bulmak istiyorsanız öncelikle ilanları sık sık takip etmelisiniz.

4857 sayılı İş Kanunu kapsamında belirtilen işveren sorumluluklarından birisi de engelli personel çalıştırmaktır. Kanunda belirtilen esaslara göre 50 ve üzeri işçi çalıştıran özel sektör şirketleri, kadrosunda çalıştırdığı personel sayısının %3 oranında da engelli bireylere de yer vermek zorundadır. Haliyle İşkur engelli kadrosu genelinde neredeyse tüm eğitim seviyeleri ve engel durumlarını içerisinde kapsamaktadır. İşte İŞKUR engelli iş ilanları kadrosu detayları;

1 Beden İşçisi Satış Temsilcisi/Plasiyer İş Makineleri Yağcısı
2 Temizlik Personeli Aşçı İnsan Kaynakları Uzmanı
3 Bilgisayar Mühendisi Ambar/Depo Görevlisi Dokuma Makineci
4 Çağrı Merkezi Yazılım Mühendisi Fırıncı
5 Reyon Görevlisi Plastik Mamulleri Montaj İşçisi Teknik Servis Elemanı
6 Konfeksiyon İşçisi Makine Mühendisi Terzi
7 Ambalajcı Makine Teknikeri Veri Giriş Elemanı
8 Garson Teknik Ressam Kasiyer
9 Kat Hizmetleri görevlisi Ön Muhasebeci Bulaşıkçı
10 Müşteri Temsilcisi Şoför Sekreter
11 Büro İşçisi Muhasebeci Sevkiyat Sorumlusu
12 Çaycı Danışma Memuru Genel Alan Temizlikçisi
13 Paketleme İşçisi Güvenlik Görevlisi Turizm ve Otelcilik Elemanı
14 Satış Elemanı E-Ticaret Elemanı Komi
15 Elektrik Teknikeri

İŞKUR Giriş Nasıl Yapılır?

Engelli ya da engelsiz fark etmeksizin tüm iş arayan vatandaşlar için İŞKUR web sitesi üzerinde her gün sayısız iş ilanı listelenir. Bu iş ilanlarını görmek ve uygun olan iş ilanlarına başvuru yapabilmek için İŞKUR web sitesine üye olmak ve daha sonrasında da sisteme giriş yapmak gereklidir.

İŞKUR kurumuna e-devlet sistemi üzerinden üye olabileceğiniz gibi aynı zamanda doğrudan size en yakın İŞKUR İl Müdürlüğü’ne de giderek kayıt işleminizi tamamlayabilir ya da Türkiye İş Kurumu İnternet Şubesi web sitesi üzerinden “İş Arayan” kaydı oluşturabilirsiniz.

Kayıt aşamasını başarıyla tamamladıktan sonra İŞKUR web sitesine T.C kimlik numaranız ve belirlediğiniz şifre ile giriş yapmalısınız. Sisteme giriş yaptıktan sonra yaşadığınız ili, ilçeyi, eğitim durumunuzu, mesleğinizi, tercih edeceğiniz iş yeri türünü ve engelli durumunuzu belirterek aramanızı filtreleyebilir ve size uygun ilanların listelenmesini sağlayabilirsiniz.

İŞKUR Engelli İş İlanı Başvurusu 2024

İŞKUR engelli iş ilanları, İŞKUR’un internet sitesi üzerinden veya mobil uygulamasından görüntülenebilir. İŞKUR’a kayıtlı olan engelliler, bu ilanlara başvuru yapabilir.

İŞKUR engelli iş ilanları başvurusu için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 1. İŞKUR’un internet sitesine veya mobil uygulamasına giriş yapın.
 2. “İletişim” menüsünden “İş İlanı Arama” sayfasını açın.
 3. “Engelli” filtresini seçin.
 4. İl, meslek, iş türü, çalışma şekli gibi kriterlere göre aramanızı daraltın.
 5. İlgilendiğiniz iş ilanlarını görüntüleyin.
 6. İlgilendiğiniz iş ilanının “Başvur” butonuna tıklayın.
 7. Açılan sayfada gerekli bilgileri doldurun ve başvurunuzu tamamlayın.

Başvuru sırasında aşağıdaki bilgileri doldurmanız gerekmektedir:

 • Adınız, soyadınız, T.C. kimlik numaranız, doğum tarihiniz, cinsiyetiniz, iletişim bilgileriniz
 • Öğrenim durumunuz, mesleki bilgileriniz, iş deneyiminiz
 • Engel durumunuz ve engelinizle ilgili sağlık kurulu raporunuzun numarası

Başvurunuz İŞKUR tarafından değerlendirilecek ve uygun görülmesi halinde işverenle iletişime geçilecektir.

İŞKUR Engelli İş İlanı Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

İŞKUR engelli iş ilanları başvurusunda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar şunlardır:

 • İŞKUR’a kayıtlı olmanız gerekmektedir.
 • İlgilendiğiniz iş ilanındaki şartları karşılamanız gerekmektedir.
 • Başvuru formunu eksiksiz ve doğru doldurmanız gerekmektedir.
 • Başvurunuzu zamanında yapmanız gerekmektedir.

İŞKUR Engelli İş İlanı Başvurusu Sonuçları

İŞKUR engelli iş ilanları başvurusu sonuçlarını İŞKUR’un internet sitesi veya mobil uygulaması üzerinden görüntüleyebilirsiniz.

Başvurunuz kabul edilmişse, işverenle iletişime geçilecektir. İşveren sizinle bir mülakata çağırabilir veya doğrudan işe başlayabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.