İzmir Beslenme Çantası Desteği Başvurusu ve Başvuru Formu

İzmir Beslenme Çantası Desteği Başvurusu ve Başvuru Formu
13.02.2024 10:24
A+
A-

İzmir Beslenme Çantası Desteği Başvurusu ve Başvuru Formu 2024; İzmir Büyükşehir Belediyesi sosyal belediyecilik anlayışını benimseyen belediyelerin başında gelmektedir. Belediye “İyi bir başlangıç her çocuğun hakkı” sloganı ile başlattığı proje kapsamında ilkokul ve ortaokul çağındaki çocukların sağlıklı beslenebilmesi için beslenme çantası desteği sağlamaktadır.

Bu yardım maddi durumu yetersiz olan çocuğuna beslenme koymakta sıkıntı çeken ailelere verilmektedir.

Yardımdan faydalanmak isteyen kişiler, “İzmir beslenme çantası desteği başvuru nasıl yapılır?, İzmir beslenme çantası desteğinden kimler faydalanabilir?, İzmir beslenme çantası başvuru sorgulama nasıl yapılır?” gibi merak edilen soruların cevapları aşağıda yer almaktadır.

İzmir Beslenme Çantası Desteği Nedir?

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen beslenme çantası desteği maddi olarak sıkıntı çeken ailelere verilir. İlkokul ve ortaokul çağındaki çocuklar fiziksel ve bilişsel açıdan gelişme aşamasında olan çocuklardır. Bu nedenle beslenmelerine dikkat edilmelidir. Bu destek sayesinde ilkokul ve ortaokul çağındaki çocukların daha sağlıklı beslenmesi sağlanır.

İzmir Beslenme Çantası Desteği Kimlere Verilir?

İzmir Büyükşehir Belediyesi ilkokul ve ortaokul çağındaki çocuklara beslenme çantası yardımı yapacağını duyurmuştur. Bu duyurudan sonra beslenme çantası yardımından kimlerin faydalanabileceği vatandaşlar tarafından araştırılmaya başlanmıştır.

Bu destekten İzmir ili sınırlarında ikamet eden, ilkokul ve ortaokul çağında çocuğu olan kişiler faydalanmaktadır. Eşinden ayrılan kadınlar, eşi hapiste olan kişiler, gelir durumu asgari ücretin içte birinden az olan aileler bu yardımdan faydalanabilmektedir.

Beslenme çantası yardımından faydalanmak isteyen aileler belediyeye başvuru yapmalıdır. Yapılan başvurular ilgili birimler tarafından incelenir. İhtiyaç sahibi olduğu tespit edilen aileler bu yardımdan faydalanabilir.

İzmir Beslenme Çantası Nereden Alınır

İzmir’de ikamet eden ve maddi durumu iyi olmayan öğrenciler için beslenme çantası desteği belediye tarafından sunulmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilkokul ve ortaokulda okuyan öğrencilere beslenme çantası desteği sunuyor. Bu destekten yararlanmak için öğrencinin İzmir’de ikamet etmesi ve ailenin gelir durumunun belirli bir sınırın altında olması gerekiyor. Başvurular, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesi veya ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla yapılabiliyor.

İzmir beslenme çantası desteği belediyenin resmi sitesi üzerinden başvuruları kabul etmektedir.

İzmir Beslenme Çantası Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen beslenme çantası desteği farklı platformlardan yapılabilir. Başvuru yapmak isteyen kişilerin aklına gelen ilk yöntem belediyeye bizzat gitmektir. Fakat bazı ailelerin böyle bir imkanı yoktur. Bu imkana sahip olmayan aileler online olarak veya belediyeyi arayarak başvuru yapabilir.

Online olarak başvuru yapmak isteyen aileler, https://www.bizizmir.com/tr/Destek/BeslenmeCantasi linkine tıklamalıdır. Bu linke tıkladıktan sonra açılan ekranda başvuru formunun eksiksiz ve doğru olarak doldurulması önemlidir.

Arayarak beslenme çantası desteğine başvuru yapmak isteyen kişiler, 293 96 88 numaralı iletişim hattını veya HİM ALO 153 numaralı iletişim hattından yetkililerle irtibata geçebilir.

İzmir Beslenme Çantası Desteği Başvuru Formu

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen beslenme desteğinden faydalanmak isteyen ailelerin doldurması gereken formdur. Bu formda başvuru yapan ebeveynin adı, ebeveynin soyadı, T.C. kimlik numarası, doğum tarihi ve cep telefonu numarası gibi bilgiler yer almaktadır. Başvuru formunda yazılan bilgiler belediyenin ilgili birimleri tarafından incelenmektedir. Bu nedenle doğru doldurulması önemlidir.

Başvuru formuna erişmek isteyen kişiler, https://www.bizizmir.com/tr/Destek/BeslenmeCantasi linkine tıklamalıdır.

İzmir Beslenme Çantası Desteği Sorgulama Nasıl Yapılır?

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne beslenme desteği başvurusu yapan aileler başvuru sorgulamasının nasıl yapılacağını araştırmaktadır. Başvuru sorgulaması yapmak isteyen kişiler, belediyeye bizzat giderek, 293 96 88 numaralı iletişim hattını veya HİM ALO 153 iletişim hattını arayarak sorgulama yapabilir.

İzmir Beslenme Çantası Desteği İçerisinde Neler Bulunur?

Belediye tarafından verilen beslenme çantası içerisinde meyveden kuru yemişe kadar çeşitli gıda ürünleri bulunmaktadır. Bunun verilmesinin amacı beslenme çağında olan çocukların fiziksel ve bilişsel gelişimine katkı sağlamaktır. Beslenme çantası içerisinde bulunan ürünler aşağıda yer almaktadır.

 • 20 gram kavrulmuş fındık
 • 50 gram kuru üzüm
 • Mandalina
 • Portakal
 • Elma

İzmir Beslenme Çantası Desteğinden Faydalanma Şartları

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen beslenme desteğinden faydalanmak için bazı şartlar vardır. Bu şartları yerine getiren aileler beslenme desteği alabilir.

 • İzmir ilinde ikamet etmek
 • Maddi durumu yetersiz olmak
 • İlkokul ve ortaokul çağında çocuğunun olması
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Devlet okulunda okuyor olan öğrenciler

İzmir Beslenme Çantası Desteği Hangi Marketlerde Var

İzmir’de beslenme çantası desteği alan aileler, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından anlaşmalı olan marketlerde alışveriş yapabilirler. Bu marketlerin listesi her sene güncellenmektedir ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesinde yayınlanmaktadır.

Bu listede yer alan marketlerin hepsi İzmir’in farklı semtlerine yayılmış durumdadır. Aileler, kendilerine en yakın olan marketlerden alışveriş yapabilirler.

Alışveriş sırasında ailelerin, İzmir Şehir Kartlarını ibraz etmeleri gerekmektedir. Kartlarına yüklenen bakiye ile beslenme çantası için gerekli olan temel gıda maddelerini satın alabilirler.

Sizlere bu yazımızda İzmir Büyükşehir Belediyesi Beslenme Çantası Desteği Başvurusu ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Beslenme Çantası Desteği Başvuru Formu hakkında bilgi vermeye çalıştık.

Yorumlar

 1. Melek dedi ki:

  2 tane kizim var. Birisi ilkokul öğrenci 4 sınıfa gidiyor gida çata beslenme yardım etmenizi istiyorum.

 2. Fahriye Özmen dedi ki:

  Çocuğum okula gidiyor yardım istiyorum

 3. Bahar yıldız dedi ki:

  Bemimde iki çocuğum var kiracıyım eşim inşaatta çalışıyordu şuan işsiz maddi sıkıntımız var lütfen kızıma beslenme yardımı istiyorum hayat şartları çok zor bazen Pazar bile yapamıyoruz

 4. Bahar yıldız dedi ki:

  Ben iki çocuk annesiyim kirada oturuyorum eşim işten çıkarıldı hiç bir mal varlığımız yok beslenme çantası yardımından yararlanmak istiyorum lütfen yardımcı olun çok zor durumdayım