Açık Kapı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kaç Günde Sonuçlanır?

Açık Kapı Başvurusu Nasıl Yapılır? Kaç Günde Sonuçlanır?
27.02.2024 15:11
A+
A-

Açık Kapı Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır? Sorgulama ve Başvuru Takibi; Kapsamlı bir yardım türü olan Açık Kapı, ekonomik zorluk  dönemi ile birlikte dar gelirli ailelerin en çok başvuru yaptığı yardımlar arasında yer almaya başlamıştır.

Maddi yardıma ihtiyacı olan dar gelirli aileler için büyük bir umut ışığı haline gelen Açık Kapı başvurusu nasıl yapılır? Kimler başvurabilir? Sorgulama ve başvuru takibi gibi tüm detayları yazımızın devamında sizlere aktaracağız.

Açık Kapı Başvurusu Nedir?

Açık kapı yardım başvurusu, Türkiye genelinde dar gelirli olan ve geçim sıkıntısı çene ailelerin yapabileceği bir yardım türüdür. 2017 itibariyle Açık Kapı yardım kapsamının çok daha fazla genişletilmesi birçok dar gelirli aileye daha fazla umut ışığı olmaya başlamıştır. Oluşturulan Açık Kapı yardım sistemi sayesinde vatandaşlar hangi yönde yardıma ihtiyaç duyuyorsa sistem üzerinden o yardıma yönelik başvuruları da kolaylıkla yapabiliyor.

Açık Kapı yardım başvuruları kapsamında vatandaşların başvurabileceği ortalama 17 yardım başlığı ve 322 yardım konusu bulunuyor. Sistem üzerinden kolayca yapılan başvuruların sorgulama ve takip süreci de yine sistem üzerinden son derece kolay oluyor.

Açık Kapı Hangi Yardımları Yapıyor?

Açık kapı 17 başlık altında bulunan 322 konu ile siz değerli okurlarımıza hizmet vermektedir. Elektronik olarak kayıt altına alınan başvurular ardından size bilgilendirme mesajı gelmektedir.

Ayrıca internet üzerinden ve mobil uygulaması ile de her türlü işleminiz yapılmaktadır. 17 konu içinde 322 başlıktan birine başvuru yapabilirsiniz.

Açık Kapı Başvurusu Kimler Yapabilir?

Açık Kapı Projesi’ne tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları başvurabilir. Başvuru için herhangi bir yaş sınırı veya özel şart bulunmamaktadır.

Yabancı uyruklu kişiler de Türkiye’de ikamet izni sahibi olmaları halinde Açık Kapı’ya başvurabilirler.

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere herkes Açık Kapı’ya başvurabilir:

 • Engelli vatandaşlar
 • Yaşlılar
 • Gaziler
 • Şehit yakınları
 • Dul ve yetimler
 • Öğrenciler
 • Ev hanımları
 • Esnaflar
 • Memurlar
 • İşçiler
 • Emekliler

Açık Kapı’ya 17 ana başlık altında 322 farklı konuda başvuru yapılabilir. Başvuru konularından bazıları şunlardır:

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma
 • Eğitim
 • Sağlık
 • Adli Yardım
 • Çevre ve Şehircilik
 • Tarım ve Ormancılık
 • Ekonomi
 • Çalışma ve Sosyal Güvenlik
 • Gençlik ve Spor

Açık Kapı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Açık Kapı yardım başvuruları üç farklı yol üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Öncelikle vatandaşlar e-devlet sistemine TC kimlik numarası ve şifreleri ile giriş yaptıktan sonra e-devlet kapısı üzerinden hızlı ve kolay başvuru yapabilmektedir. Ayrıca yine Açık Kapı resmi web sitesine https://www.acikkapi.gov.tr/ adresini tıklayarak gidip karşınıza çıkan ekran üzerinden de online başvuruları hızlı şekilde yapabilirsiniz.

İnternet üzerinden online başvuru yapma imkanı olmayan vatandaşlar ise Açık Kapı yardım başvurularını ikamet ettikleri ile bağlı kaymakamlık ya da valiliklerine giderek başvurularını bizzat yapabilmektedirler.

E-Devlet Açık Kapı Başvurusu

Açık kapı yardımından yararlanmak isteyen ihtiyaç sahibi ve maddi sıkıntı çeken vatandaşlar, farklı biçimde başvurularını yapabilirler. E-Devlet üzerinden, Açık kapı sitesinden ve bağlı olduğunuz ilin valilik veya kaymakamlığından başvurularınızı uygulayabilirsiniz.

E-Devlet Açık Kapı başvurusu yapmak isteyen kişiler https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-acik-kapi-basvurusu-ve-takibi linke tıklayarak e-devlet üzerinden online olarak başvurda bulunabilirler.

Açık Kapı Başvurusu Kaç Günde Belli Olur?

Açık kapı başvurusu ne zaman sonuçlanır sorusuna dair tek ve kesin bir cevap verebilmek mümkün değildir. Ancak konuya ilişkin olarak İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı açıklamalarda başvuruların ortalama 7 iş günü içerisinde sonuçlandırılacağına değinilmiştir. Başvuru yaptığınızda başvurunuzun alındığına dair telefonunuza bilgi mesajı gelecektir.

Başvuruların sonuçlanması 7 iş günüdür. Bayram ya da resmi tatil gibi günler bu süre dahil olmayacağından eğer 7 iş günü içerisine tatiller denk gelirse totalde bu süreç biraz uzayabilmektedir.

Açık Kapı Onaylandığını Nasıl Anlarız?

Açık kapı yardım başvurusu yapan vatandaşların birçoğu şayet başvuruları onaylanırsa sonuçları nasıl görebileceklerini fazlasıyla merak etmektedir. Ancak gerek online gerekse bizzat valilik ve kaymakamlık üzerinden yapılan başvuruların süreç ve sonuç bilgileri verilen iletişim numarasına kısa mesaj olarak iletilmektedir.

Açık Kapı Başvuru Sorgulama

Açık Kapı başvuru sorgulama işlemlerini Açık Kapı resmi web sitesi üzerinden ya da e-devlet kapısı üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz. https://www.acikkapi.gov.tr/Basvuru/BasvuruSorgula linkine tıkladığınızda doğrudan Açık Kapı başvuru sorgulama ekranına ulaşacaksınız. Karşınıza çıkan ekranda başvurunuzun numarasını, TC kimlik numaranızı ve güvenlik sorusunun cevabını eksiksiz olarak doldurmalısınız. Yönergeleri takip ederek onay verdiğinizde başvuru sonucunuz ekrana gelecektir.

E-devlet kapısı üzerinden sorgulama işlemi yapmak için öncelikle sisteme TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmanız gereklidir. Giriş işlemi sonrasında arama butonuna “açık kapı başvuru takibi” yazabilirsiniz. Ayrıca e-devlet başvuru sorgulama ekranına https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-acik-kapi-basvurusu-ve-takibi linkine tıklayarak da gidebilirsiniz.

Açık Kapı Başvurusu ve Başvuru Takibi

Açık Kapı başvuru takibi işlemleri ile sorgulama işlemleri aynı işlemlerdir. Yukarıda anlatmış olduğumuz sorgulama işlemlerini uyguladığınızda aynı zamanda Açık Kapı yardım başvurularınızın takibini de gerçekleştirebilirsiniz.

Açık Kapı Başvurusu Ara Cevap Verildi Ne Demek?

Başvuru sorgulama sırasında vatandaşların hemen hemen hepsi bilgi ekranında “Ara cevap verildi” şeklinde ibare ile karşılaşmaktadır. Başvuru yaparak başvuru sürecinizi başlattığınızda ve başvurunuz değerlendirmeye alındığında belirtmiş olduğunuz telefon numaranıza başvurunuzun alındığına dair bilgi mesajı gelir. İşte bu mesaj aslında ara cevaptır. Eğer ekranda “Ara cevap verildi” ifadesi yer alıyorsa telefonunuza mesaj gönderildiğini ifade ediyordur.

Açık Kapı Başvurusu Başvuru Kapatıldı Ne Demek?

Açık Kapı başvuruları sırasında sık görülen sistem geri dönüşlerinden birisi de “Başvuru kapatıldı” ifadesidir. Eğer başvuru yapmak istediğiniz yardım türü başvurulara kapalı ise bu noktada bilgi ekranında söz konusu yardıma yönelik başvuruların kapalı olduğunu ifade eden “Başvurular kapatıldı” mesajı gelir.

Açık Kapı Ne Yardımı Yapıyor?

Açık Kapı sisteminde dar gelirli olan ve geçim sıkıntısı çeken vatandaşların başvuru yapabileceği 17 başlık ve 322 yardım konusu vardır. Haliyle sistemin geniş bir yardım yelpazesine sahip olduğunu söylemek mümkündür. Söz konusu yardımlar içerisinden ihtiyaca yönelik olarak vatandaşlar başvurularını anında yapabilmektedir.

Açık Kapı Yardımı Kimler Alabilir?

Maddi durumu iyi olmayan, dar gelirli olan ya da hiç geliri olmayan kişiler Açık Kapı sisteminde yardımlara başvuru yapabilmektedir. Başvuru süreci başlatıldıktan sonra başvurular değerlendirmeye alınır. Değerlendirme sonucu olumlu veya olumsuz olarak SMS olarak gönderilir.

Açık Kapı Başvurusu İptali Nasıl Yapılır?

Açık Kapı yardım başvurusu yapan vatandaşların daha sonrasında başvuruyu iptal etme hakkı söz konusu değildir. Zira başvuru yapan vatandaşların başvuruları hemen değerlendirmeye alınmaktadır. Değerlendirme sonrasında olumlu ya da olumsuz dönüşler vatandaşlara iletilmektedir.

Açık Kapı Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Açık kapı başvurusu kaç günde sonuçlanır sorusunda; İçişleri Bakanlığı’nın yapmış olduğu açıklamayla, Açık kapı başvurusu kaç günde belli olur diyenler için de hemen hemen olarak 7 iş günü içinde belli olmaktadır. Resmi tatiller bu iş günü içindeki hesaplamaya tabi değildir. Başvuru yaptıktan sonra müracaatınızın yapıldığına dair mesajla size bilgi verilmektedir.

Açık Kapı Yardımı Ne Kadar?

Açık kapı yardımı ne kadar? sorusunun yanıtını İçişleri Bakanlığı aracılığıyla açıklama yapılmıştır. Hangi başvuruyu yaptıysanız o yardım ne kadarsa o kadar miktarda para alabilirsiniz. Açık kapı yardımı miktarı genelde 1500 TL ile 3000 TL arasında değişmektedir.

Açık Kapı Yardım Parası Nereden Alınır?

İçişlerinin yapmış olduğu açıklama ardından maddi yardım almaya hak kazananlar, E-Devlet üzerinden tanımladığı banka hesaplarından otomatik olarak alabilmektedir. Eğer banka hesabı tanımlı olmayan vatandaşlar da PTT aracılığıyla kimlikle birlikte giderek paralarını alabilirler.

Yorumlar

 1. Bircan dedi ki:

  Ben bir mahkûm annesiyim oğlum ceza evinde balikkesirde yardim istiyorum