İzmir Gebe Beslenme Paketi Başvurusu ve Başvuru Formu

İzmir Gebe Beslenme Paketi Başvurusu ve Başvuru Formu
08.02.2024 07:31
A+
A-

İzmir Gebe Beslenme Paketi Başvurusu ve Başvuru Formu 2024; Bebek anne karnına düştüğü andan itibaren sağlıklı gelişebilmesi için beslenme oldukça önemlidir. Anne adayları gebelik döneminde beslenmeleri dikkat etmelidir. İzmir Büyükşehir Belediyesi de bebeklerin anne karnında sağlıklı gelişebilmesi için İzmir95 projesini başlatmıştır.  Bu proje kapsamında anne adaylarına beslenme paketi yardımı yapılmaktadır. Bu proje hakkında detaylı bilgi edinmek isteyen İzmir ili sınırların ikamet eden anne adayları detayları araştırmaktadır.

Bu yazımızda İzmir’de ikamet eden anne adaylarının “Gebe beslenme paketi nedir?, Gebe beslenme paketinden kimler faydalanabilir?, Gebe beslenme paketi başvurusu için gerekli belgeler nelerdir?” gibi merak edilen soruların cevapları yer almaktadır.

İzmir Gebe Beslenme Paketi Kimlere Verilir?

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen gebe beslenme paketi resmi olarak evli olan ve 18 yaşından büyük olan kişilere verilmektedir. Bu paketten faydalanmak isteyen kişiler hamile olduğuna dair hastaneden belge almalıdır. Bu belgeyi alan ve İzmir ili sınırlarında ikamet eden ihtiyaç sahibi anne adayları faydalanabilir.

Gebe yardımından eşi vefat eden kadınlar, engelli bireyler, kocası şehit olanlar faydalanabilir. Yapılan başvuruları incelenir ve ilgili birimler tarafından ihtiyaç sahibi anne adaylarına gebe yardımları verilmektedir.

İzmir Gebe Beslenme Paketinde Neler Var

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gebe anne adaylarına verilen gebe beslenme paketinde anne adaylarının alma gereken besin maddeleri yer almaktadır.

İzmir Gebe paketi içerisinde ise 6’şar kilo bulgur ve mercimek, 3 kilo kuru siyah üzüm, 15 litre süt, 6 kilo zeytin, 2 litre zeytinyağı, 3’er kilo kuru kayısı ve ceviz bulunmaktadır.

İzmir Gebe Beslenme Paketi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzmir’de yaşayan anne adayları gebe beslenme yardımı paketine nasıl başvuru yapılacağını araştırmaktadır. Gebe yardımı başvuruları farklı platformlardan yapılabilir. Başvuru yapmak isteyen anne adayları https://www.bizizmir.com/tr/Him/BasvuruKayit linkine tıklayarak başvuru formunu doldurmalıdır.

Belediyeye bizzat giderek de beslenme yardımı başvuruları yapılabilmektedir. Bizzat giderek başvuru yapmak isteyen kişiler belediyelerin sosyal yardımlaşma birimlerine başvuru yapmalıdır.

Belediyeyi arayarak da gebe destek paketi başvurusu yapılabilir. Arayarak başvuru yapmak isteyen kişiler, 293 96 88 numaralı iletişim hattını veya HİM ALO 153 numarasını arayarak yetkililere durumu iletebilir.

İzmir Gebe Beslenme Paketi Başvuru Formu

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne gebe paketi başvurusu yapan kişilerin doldurması gereken formdur. Başvuru formunda başvuru yapan kişiye ait adres bilgisi, iletişim bilgisi ve bazı kişisel bilgiler yer almaktadır. Formda yazılan bilgilerin doğruluğu ve eksiksiz olması yardım başvurusu yapan kişilerin başvurularının olumlu sonuçlanması için önemlidir.

Başvuru formuna https://www.bizizmir.com/tr/Him/BasvuruKayit linkine tıklayarak erişebilirsiniz.

İzmir Gebe Beslenme Paketi Sorgulama Nasıl Yapılır?

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne gebe yardımı almak için başvuru yapan anne adayları başvuru sonucunu nasıl öğrenebileceğini araştırmaktadır. İlk olarak başvuru sorgulaması yapmadan önce başvuru tarihinden en az 15 gün geçmelidir.

İlk başvuru sorgulama yöntemi İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ait HİM ALO 153 iletişim hattını aramaktır. Bu hattı aradıktan sonra ilgililere sizden istenilen bilgileri vermelisiniz.

Bir diğer sorgulama yöntemi ise online olarak yapılmaktadır. Online olarak sorgulama yapmak isteyen kişiler, https://www.bizizmir.com/tr/Him/BasvuruSorgula linkine tıklamalıdır. Bu linke tıkladıktan sonra “Takip No ve Güvenlik Kodu” bilgilerini girerek sorgulama yapabilirsiniz.

İzmir Gebe Beslenme Paketinden Faydalanma Şartları

İzmir gebe beslenme paketinden faydalanmak isteyen kişilerin bazı kriterleri karşılıyor olması gerekmektedir. Bu kriterler aşağıda yer almaktadır.

 • İzmir ili sınırlarında ikamet etmek
 • 18 yaşından büyük olmak
 • Gelir durumunun yetersiz olması
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması
 • Resmi nikahının olması

İzmir Gebe Beslenme Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

İzmir Belediyesi tarafından anne adaylarına verilen gebe beslenme yardımından faydalanmak isteyen annelerden bazı belgeler talep edilmektedir. Talep edilen belgeler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

 • Hamile olduğunuzu gösteren hastane raporu
 • Evlilik cüzdanı
 • Kimlik fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Gelir bilgileri

İzmir Gebe Beslenme Paketi Ne Zaman Gelir

İzmir Gebe Beslenme Paketi’nin ne zaman geleceği, başvurunuzun onaylanmasından sonra yaklaşık 1-2 hafta sürmektedir.

Paketin ne zaman geleceğini öğrenmek için:

 • Alo 153 hattını arayabilirsiniz.
 • İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin web sitesindeki “Gebe Beslenme Paketi Sorgulama” sayfasını kullanabilirsiniz.
 • İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Sosyal Yardım İşleri Daire Başkanlığı’na şahsen başvurabilirsiniz.

Paketin dağıtımında gecikme olabilmektedir. Gecikme yaşarsanız, yukarıda bahsedilen iletişim kanallarını kullanarak bilgi alabilirsiniz.

İzmir Gebe Beslenme Paketi Ne Zamana Kadar Verilecek?

İzmir gebe beslenme paketi dönemsel olarak verilen bir yardımdır. Bu yardımdan anne adayları gebelik süreci boyunca faydalanabilir. Düşük yapılması vb. durumlarda yardım veriliyorsa bu yardım kesilir.

İzmir Gebe Beslenme Paketi İçindekileri

İzmir95 projesi kapsamında verilen gebe beslenme paketi içerisinde temel gıda ürünleri yer almaktadır. Bu ürünler;

 • 3 kg. siyah üzüm
 • 6 kg. bulgur
 • 15 litre süt
 • 2 litre zeytinyağı
 • 6 kg. mercimek
 • 3 kg. kuru kayısı
 • 3 kg. ceviz
 • 6 kg. Zeytin

Sizlere bu yazımızda İzmir Büyükşehir Belediyesi Gebe Beslenme Paketi Başvurusu ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Gebe Beslenme Paketi  Başvuru Formu hakkında bilgi vermeye çalıştım.

Yorumlar

 1. Firdevs Kayaharman dedi ki:

  Başvuru yapali 1 ayı geçti.ne gelen var ne de aramalarımiza kulak asan.hat sürekli meşgul.

 2. Necla dedi ki:

  Üç aydır başvuru yapıyorum geri dönen yok