Ankara Büyükşehir Belediyesi Kara Kış Destek Paketi Başvurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kara Kış Destek Paketi Başvurusu
10.03.2024 02:23
A+
A-

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kara Kış Destek Paketi Başvurusu; Yardıma ihtiyacı olan dar gelirli vatandaşlara her daim yardım eli uzatan büyükşehir belediyelerinden birisi de Ankara Büyükşehir Belediyesi olmaktadır. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) muhtaç vatandaşlara verdiği yardımlardan birisi de Kara Kış Destek Paketi olmaktadır.

Kara Kış Destek Paketi, Ankara Büyükşehir Belediyesi başkanının yaptığı açıklamalar doğrultusunda muhtaç ailelerin ve çocukların kışın üşümemesi ve aç yatmaması için verilen yardımlardan birisidir.

Bu yazımızda Kara Kış Destek Paketi nedir? Kara Kış Destek Paketi başvurusu nasıl yapılır? gibi Ankara’da yaşayan vatandaşların merak ettiği tüm soruların cevabını sizler için bir araya getirdik.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kara Kış Destek Paketi Nedir?

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yardıma muhtaç olan ailelere verdiği Kara Kış Destek Paketi, yoksul vatandaşlara yapılan kömür ve doğalgaz yardımı gibi yardımları kapsamaktadır. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamalara göre kömür ve doğalgaz yardımları hak sahiplerine Başkent Kart hesaplarına yatırılacaktır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kara Kış Destek Paketi Nasıl Alınır?

Yardıma ihtiyacı olan ve geçinmekte zorluk çene aileler için bir umut ışığı haline gelen Kara Kış Destek Paketi alabilmek için vatandaşların öncelikle Ankara Büyükşehir Belediyesi binasına ya da sosyal yardım merkezlerine giderek başvuru süreçlerini başlatmaları gerekmektedir.

Söz konusu yardım paketine başvuru yapmak istiyorsanız belediye binasına ya da sosyal yardım merkezlerine giderek bizzat başvuru yapmadan önce https://sosyalhizmetler.ankara.bel.tr/ linkine tıklayarak belediyenin online sistemi üzerinden ön başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilir, ardından gerekli belgeleri hazırlayarak sosyal yardım merkezlerinden bizzat başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Ankara Belediyesi Kara Kış Destek Paketi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ankara Büyükşehir Belediyesi, muhtaç ailelere müjde niteliğinde olan ve özellikle Ankara’nın çetin soğuğunda ısınmakta zorlanan vatandaşlar için Kara Kış Destek Paketi açıklamasını yaptı. Ancak söz konusu yardımdan faydalanmak isteyen vatandaşların hak sahibi olabilmeleri için öncelikle başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekmektedir.

Kara Kış Destek Paketi başvurusu Ankara’daki sosyal yardım merkezlerinden başvuru formunu doldurarak yapılmaktadır. Ancak öncesinde yukarıda verdiğimiz linke tıklayarak ön başvurunuzu online sistem üzerinden gerçekleştirmeniz gereklidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kara Kış Destek Paketi Başvuru Formu

Günümüzde hemen hemen tüm sosyal yardım başvuruları için başvuru formu doldurulmaktadır. ABB’nin verecek olduğu Kara Kış Destek Paketinden faydalanmak isteyen vatandaşlar da başvuru sırasında online olarak ya da sosyal yardım merkezlerinden alarak başvuru formunu doldurmalıdır.

Başvuru formunda özellikle başvuru sahibinin ve hanenin kişi sayısı, gelir ve gider düzeyi, eğitim seviyesi gibi önemli sorular yer almaktadır. Bu sorulara doğru cevaplar vermek başvuru sürecinin hızlı ve olumlu tamamlanması için oldukça önemlidir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kara Kış Destek Paketi Kimlere Verilir?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kara Kış Destek Paketi başvurusu Ankara sınırları içerisinde ikamet eden tüm vatandaşlar tarafından yapılabilmektedir. Ancak elbette başvuru yapacak olan vatandaşların maddi sıkıntı çekiyor olması, geçinmekte zorlanıyor olması başvuru sırasında aranan temel şartların da başında gelmektedir.

Ankara Belediyesi Kara Kış Destek Paketine Ankara’da ikamet eden ihtiyaç sahibi herkes başvuru yapabilir. Başvuruları online yapabilecekleri gibi Ankara’da bulunan Sosyal Yardım Başvuru Merkezlerinden birine gidip şahsen de uygulayabilirsiniz.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kara Kış Destek Paketi Başvuru Şartları Nelerdir?

Ankara Belediyesi Kara Kış Destek Paketi almak isteyen vatandaşların bazı şartları karşılıyor olması gereklidir. Bu şartlar;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ya da mavi kartlı olmak,
  • Sürekli olarak Ankara’da yaşamak,
  • Gerçekten geçim sıkıntısı çektiğini ve yardıma ihtiyacı olduğunu kanıtlamaktır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Kara Kış Destek Paketi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Kara Kış Destek Paketi alacak olan vatandaşlardan gelir düzeyini ve muhtaçlığını kanıtlayabilmek adına bazı belgeler talep edilmektedir. Bu belgeler;

  • Başvuru sahibinin kimlik kartı ve fotokopisi
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
  • Başvuru dilekçesi/ formu
  • Muhtarlıktan alınmış olan fakirlik belgesi
  • SGK’dan alınmış olan gelir belgesi
  • Mal beyannamesidir. Ancak bazı durumlarda bazı vatandaşlardan başvuru sırasında ek belgeler de talep edilebileceğinden başvuru öncesinde mutlaka belediye ile iletişime geçilerek gerekli belgeler detaylı şekilde öğrenilmelidir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.