Çanakkale Belediyesi Yardım Başvurusu ve Başvuru Formu

Çanakkale Belediyesi Yardım Başvurusu ve Başvuru Formu
26.03.2024 09:19
A+
A-

Çanakkale Belediyesi Yardım Başvurusu 2024; Çanakkale Belediyesi, ihtiyaç sahibi vatandaşlara çeşitli sosyal yardımlar sağlamaktadır. Bu yardımlar arasında gıda, yakacak, giyim, eğitim, barınma ve sağlık gibi ihtiyaçlar yer almaktadır.

Başvuruların değerlendirilmesi için Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü tarafından yerinde inceleme yapılır. İnceleme sonucunda ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen vatandaşlara yardım sağlanır.

Çanakkale Belediyesi Gıda Yardım Başvurusu, Çanakkale Belediyesi Yardım Başvuru Formu, Çanakkale Belediyesi Sosyal Yardım, Çanakkale Belediyesi Erzak Yardımı, Çanakkale Belediyesi Gıda Yardımı, Çanakkale Belediyesi Yardım Kolisi, Çanakkale Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu detayları yazımızda.

Çanakkale Belediyesi Yardım Başvurusu

Çanakkale Belediyesi, yardıma ihtiyacı bulunan bireylere gerekli destekleri sağlamaktadır. Yıllardır sürdürdüğü bu uygulamaya bu senede ara vermeden devam edilmektedir.

Çanakkale Belediyesi Sosyal Market Projesi adıyla bir proje başlatmıştır. Bu proje ile yardıma muhtaç vatandaşlarının gereksinimlerinin kolay bir biçimde karşılanabilmesi hedeflenmektedir.

Bu yazımız ile siz değerli okurlarımıza Çanakkale Belediyesi aracılığıyla vatandaşlara sağlanan yardımlar ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız. Yardım başvurusu nasıl yapılır? gibi merak ettiğiniz soruların yanıtlarını vereceğiz.

Çanakkale Belediyesi Tarafından Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Çanakkale Belediyesi yardım ayni ve nakdi sosyal yardımlar olarak 2’ye ayrılmaktadır. Bu yardımlar şu biçimdedir:

 • Erzak ve gıda desteği
 • Temizlik malzemelerinin temini desteği
 • Yakacak desteği (odun, kömür vb.)
 • Kira desteği
 • Nakdi destekler (alışveriş kartı yardımı, para desteği vb.)
 • Askerlerin muhtaç aileleri için yapılan yardımlar
 • Şehit ve gazi aileleri için yapılan destekler
 • Engelli vatandaşlara yapılan yardımlar
 • Kimsesiz ve yaşlılara yapılan yardımlar
 • Çocuklar için tablet desteği ve kırtasiye yardımı
 • Yeni doğan bebeklere bebek bezi yardımı
 • Dul kadınlar için yapılan destekler
 • Giyecek yardımı
 • Eşya, mobilya desteği
 • Şartlı eğitim ve sağlık destekleri
 • Evde yaşlı bakım faaliyetleri
 • Bayramda yapılan yardımlar
 • Çamaşır yıkama desteği
 • Üniversite öğrencileri için nakdi yardımlar
 • Bebek Paketi desteği
 • Günlük sıcak yemek desteği
 • Halk Kart desteği
 • Ramazan ayında erzak ve sıcak yemek yardımları
 • Engelli öğrencilere yönelik özel eğitim sınıfı, yemek yardımları ve taşıma
 • İndirimli su yardımı

Çanakkale Belediyesi engelli, yaşlı, dul kadınlara, şiddet mağduru kadınlara, dar gelirli vatandaşlara, kimsesiz değerli okurlarımıza, zor durumda olan asker ailelerine, yoksul ailelerde dünyaya gözlerini açan bebeklere, çeşitli yardımlar yapmaktadır. Ayni ve nakdi yardım olarak iki farklı biçimde sunulan yardımlarla vatandaşların gönlünü elde etmiştir.

Yardıma muhtaç olduğu bilinen engelli vatandaşların ve 65 yaş üzeri yaşlıların bakımını ve temizliğini de üstüne aldığı bilinen Çanakkale Belediyesi, çeşitli yardımlar ile onların yaşamına katkı sağlamaktadır.

Başlattığı Sosyal Market Projesi ile yardıma muhtaç bireylerin tüm gereksinimlerinin karşılanması için seferber olan ekipler, aşevleri aracılığıyla de sıcak yemek servisi yapmaktadır.

Çanakkale Belediyesi sosyal yardımlaşma çerçevesinde sunmuş olduğu ayni ve nakdi yardımlar aracılığıyla; yaşadığı ortamda çamaşır makinesi bulunmayan, çamaşır makinesi olsa dahi çalıştıracak durumu olmayan yoksul aileler veya bireyler ile birlikte çamaşırlarını yıkayamayacak kadar yaşlı olan vatandaşlara, çamaşır merkezi ile yardımcı olmaktadır. Bu merkez ücretsiz bir biçimde hizmet vermesinin bunun yanında yoksul bireylere de büyük yardımlar sağlamaktadır.

Ayni yardımlarının bunun yanında nakdi yardımları ile de dikkatleri üzerine çeken Çanakkale Belediyesi, üniversiteyi kazanan veya üniversite okuyan yoksul ailelerin çocuklarına nakdi yardım yapmaktadır. Burs niteliğinde değerlendirilen bu yardımlar karşılıksızdır. Diğer yandan eğitim ve öğretim yaşamında; ilköğretim, ortaöğretim ve lisede olan yoksul ailelerin çocuklarına da kitap, defter, çanta, kalem gibi kırtasiye yardımı da yapmaktadır.

Çanakkale Belediyesi öğrenim yardımı olarak nitelendirilen ve yoksul ailelerin çocuklarına gerçekleştirilen kırtasiye malzemesi yardımının bunun yanında belediye, çocuklara okul önlüğü veya forması, spor ayakkabı veya bot, kışın çocukların üşümemesi için mont ve kaban yardımını da ücretsiz bir biçimde gerçekleştirmektedir.

Çanakkale’de bulunan bazı marketlerle anlaşma sağlayan belediye, Halk Kart uygulamasını devreye sokmuştur. Bu kart aracılığıyla yoksul, durumu olmayan ailelere aylık limitler belirlenmekte ve bu limitler içerisinde ailelerin alışveriş yapılabilmesi gerçekleştirilmektedir.

Birçok destek, yardım ve kampanya projelerine onay veren Çanakkale Belediyesi, yoksul aile çocuklarına verdiği eğitime destek projesinin bunun yanında; okullarda, ihtiyaç sahiplerinin çocuklarına da ücretsiz bir biçimde öğle yemeği yardımında bulunmaktadır.

Belediye, askerlik yaşına gelmiş ve askere gidecek olan gençleri de unutmamaktadır. Çanakkale Belediyesi sosyal hizmetler kapsamı içinde değerlendirilen bu yardımlar asker paketi olarak değerlendirilmektedir. Askere gidecek olan gençlerin askeriyede ihtiyaç duyacağı ve kullanacakları bot kilidi, kolonya, dolap kilidi ve diş fırçası gibi malzemeleri ücretsiz bir biçimde temin sağlanmaktadır.

Eşinden boşanmış, eşi aracılığıyla terk edilmiş, şiddete maruz kalmış yahut eşi ölmüş dul kadınlar da, Çanakkale Belediyesi aracılığıyla verilen yardımlara başvurabilmektedir. Mağdur olan, durumu bulunmayan, yoksul ve ihtiyaç sahibi kadınlara ve onların sorumluluğunda bulunan çocuklara da hem nakdi hem de ayni yardımlar yapılmaktadır.

Çanakkale Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Zor durumda olan, yoksul, engelli, şehit aileleri veya yakınları ve gereksinimi olan aileler için Çanakkale Belediyesi Yardım Başvurusu kabul etmektedir. Belediyenin bu yardımlarından yararlanmak isteyen bireyler ve aileler belediyeye bizzat giderek orada bulunan başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir biçimde doldurmaları gerekmektedir.

Çanakkale Belediyesi, Çanakkale’nin il sınırları içinde bulunan, ihtiyaç sahibi ve yoksul bireyler için bu sosyal yardım kampanyasını başlatmıştır. Belediyede bulunan başvuru formuna ulaşım olanağı olmayan veya engelli olan vatandaşlar için online mekanlardan yapılacak başvurular da değerlendirilmeye alınmaktadır. Gerekli olan tek şey, e-devlete kaydınızın bulunmasıdır. T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yaparak başvuruda bulunabilirsiniz.

Günümüzün en büyük nimetlerinden birisi olan teknoloji aracılığıyla kısa bir sürede Çanakkale Belediyesi sosyal yardım kampanyasından yararlanabilir, bu yardımlara başvurabilir ve başvuru gerçekleştirdiğiniz yardımların sorgulamasını e-devlet üzerinden sağlayabilme fırsatını yakalayabilirsiniz.

https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki üzerinden e-devlete giriş yaparak Çanakkale Belediyesi’nin sunduğu sosyal desteklere başvuru sağlayabilirsiniz.

Verilen linke tıkladığınız ve giriş yaptığınız takdirde, bağlı olduğunuz belediyeyi seçmeli ve internet sayfasının en alt bölümünde bulunun sosyal destek çeşitlerinden size en uygun ve başvuru yapmak istediğiniz yardıma işaret koymalısınız.

Çanakkale Belediyesi yardım başvurusu için doldurulan formda bilgilerin doğru ve eksiksiz olması mühimdir. Sosyal yardım kampanyası için inceleme yapan belediye yetkilileri gerekli olan tüm yanıtlara bu formlar üzerinden ulaşım sağlamaktadır. Formun doldurulma işlemi tamamlandıktan sonra onaylama işlemi yapılarak form belediyenin sistemine gönderilmelidir.

Belediyenin yoksul ve ihtiyaç sahibi bireylere sunmuş olduğu sosyal yardımlar ile ilgili daha ayrıntılı bilgi alabilmek, başvuruda gereken belgelerin öğrenilmesi ve başvuru durumunuzun belediyeye iletilme durumunu öğrenebilmek için Çanakkale Belediyesi ile iletişime geçebilirsiniz.

Çanakkale Belediyesi Yardım Başvuru Formu

Çanakkale Belediyesi’nin sunmuş olduğu sosyal yardımlardan faydalanabilmek için istenirse e-devlet üzerinden istenirse de belediyeye ulaşım sağlayarak başvuru yapabilirsiniz. Çanakkale Belediyesi sosyal yardım başvuru formu için gerekli olan bilgiler içinde kişisel detaylarınızin bunun yanında maddi gücünüzü açıklayan sorularda bulunmaktadır.

Çanakkale Belediyesi yardım için gerekli olan başvuru formunda; T.C kimlik bilgisi, yaşadığınız yerin adresi, medeni durum haliniz gibi sorular sorulmakla birlikte, bu sorulara ek olarak maddi gücünüzü ölçmek amaçlı birtakım sorular da sorulmaktadır. Sosyal yardım başvuru formunda; mesleğiniz, aylık geliriniz gibi soruların bunun yanında hanenizde yaşayan bireylerin sayısı ve hane halkının bir aylık toplam geliri gibi sorular da bulunmaktadır. Bu tarz bilgilerin doğru ve eksiksiz doldurulması gerekir.

Sorulan bu sorulara verilecek yanıtlar çerçevesinde Çanakkale Belediyesi, muhtaç ve yoksul aileleri tespit etmekte ve başvurular içinde öncelik sırasının belirlenmesine karar vermektedir.

Yoksul, kimsesiz, ihtiyaç sahibi bireylerin yaptığı bu başvuruların olumlu bir biçimde sonuçlanabilmesi için sorulara dürüst bir biçimde yaklaşılarak yanıt verilmelidir. Verilen tüm yanıtlar belediye çalışanları aracılığıyla kontrol edilmekte olup, yalan ve yanlış bilgilere ulaşım halinde suç açıklaması yapılabilmektedir.

Çanakkale Belediyesi Yardım Başvuru Sorgulama

Vatandaşların belediyeye gidip bizzat gerçekleştirdiği veya e-devlet sistemi üzerinden bitirdikleri formların durumlarını öğrenmeleri için Çanakkale Belediyesi ile iletişime geçebilirler. Çanakkale Belediyesi yardım başvuru sorgulama yapıp doldurulan formların onaylanıp onaylanmadığını öğrenebilirsiniz.

Belediyeye ulaşım olanağı olmayanlar veya teknolojinin nimetlerinden yararlanmak isteyenler sorgulama işlemi için e-devleti de tercih edebilir. https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linki tıklanarak Çanakkale Belediyesi’ne gerçekleştirdiğiniz başvurunun durumunu öğrenebilirsiniz.

Çanakkale Belediyesi Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Çanakkale Belediyesi yardım başvurusu telefon numarası; Çanakkale Belediyesi’nin vermiş olduğu hizmetleri öğrenebilmek, sosyal destekler ile ilgili bilgi sahibi olmak, size en uygun sosyal yardımdan yararlanabilmek, yardım yapılabilmesi için gerekli olan evrakların listesi ve yapılan başvurunun neticesini öğrenebilmek için Çanakkale Belediyesi yardım başvurusu telefon numarasını arayabilirsiniz. 444 1 717 numarasını aradığınızda merak ettiğiniz ve bilgi almak istediğiniz her hususta siz değerli okurlarımıza yardımcı olunacaktır.

Çanakkale Belediyesi Sosyal Yardımlarına Kimler Başvurabilir?

Çanakkale’de yaşayan ve sosyal yardımlara başvurmak isteyen bireylerin, arama motorlarında Çanakkale Belediyesi sosyal yardımlarına kimler başvurabilir? sorusu çok fazla aranan konular içinde bulunmaktadır. Belediye; dar gelirli, ihtiyaç sahibi, engelli, şehit ailesi veya yakını olan bireylere ayni ve nakdi yardımlar yaparak onların bütçelerine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.

Diğer bir ifade ile, Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinde kaydı bulunmayan, düzenli bir işe sahip olmayan; tüm bunların yanında hane halkının kişi başına düşen aylık net geliri her sene tespit edilen asgari ücretin 1/3’ü veya bu oranın altında olan yoksul aileler belediyenin sosyal yardım desteğinden yararlanabilmek için başvuru yapabilirler.

Çanakkale Belediyesi’nin sağladığı yardımlardan; engelliler, yanında ona bakacak kimseyi bulunmayan yaşlılar, yoksul ailede büyüyen çocuklar, herhangi bir doğal afet ve kaza sebebiyle geçici bile olsa çalışma gücünü yitirenler, sürekli olarak çalışmasına engel olacak hastalığı bulunanlar ile birlikte eşi vefat etmiş, evi terk etmiş veya boşanmış dul kadınlar ve bakmakla yükümlü olduğu çocukları yararlanabilmektedir.

Çanakkale Belediyesi yardım başvurusu; yardımları gerçekleştirirken bireylerin durumlara göre başvuruda istenecek belgeleri çeşitlendirmiştir. Yapılan her yardım için değişik belgeler istenmektedir.

Örnek verecek olursak; eşi vefat eden dul bir kadından ölüm raporu istenirken, engelli olan bir bireyin sağlık kurulu raporunun belediye aracılığıyla teslim alınması gerekmektedir. Diğer yandan kaza geçiren veya hastalığı olan vatandaşların da sağlık kurulu raporlarını belediyeye teslim etmesi gerekmektedir.

Çanakkale Belediyesi yardım başvurusunda bulunan bireylerin gerçek ihtiyaç sahibi olup olmadığını anlamak için Çanakkale Belediyesi, yapılan başvurunun incelenme işlemini gerçekleştirdikten sonra vatandaşların yaşadığı yerde inceleme yapması adına belediye çalışanlarından oluşturulan bir komisyonu göndermektedir.

Belediyenin sosyal yardımlarından faydalanan vatandaşların gelir düzeylerinde bir değişiklik meydana gelmesi halinde bu durumun belediyeye bildirilmesi zorunludur. Gelir düzeylerinde yaşanan artış sebebiyle belediye yaptığı yardımları kesmektedir. Bunu yapmasındaki tek amaç; muhtaç olan diğer bireylere yardımın ulaşabilmesidir.

Lakin hane içinde yaşanan bu değişikliğin bildirilmemesi ve yokmuş gibi sayılması, bireylerin yasal bir suç işlediğinin en büyük ispatıdır. Bir biçimde tespiti gerçekleşen bu durumlarda belediye, bireylere ödenen ayni ve nakdi yardımların faiziyle birlikte geri ödenmesini talep etmektedir.

Çanakkale Belediyesi Hoşgeldin Bebek Başvurusu

Çanakkale Belediyesi sosyal yardımlaşma başvurusu yapan ve yeni bebek sahibi olmuş ailelere Hoş geldin Bebek Paketi sağlamaktadır. Yeni bebek sahibi olmuş ailelere yardımda bulunarak bütçelerine katkı sağlamak isteyen belediye, yoksul ve dar gelirli ailelere Hoş geldin bebek paketinin bunun yanında mama ve bebek bezi yardımları da yapmaktadır.

0-6 ay yaş grubunda bulunan bir bebeğe sahip olan ailelere; battaniye, zıbın takımı, banyo süngeri, bebek şampuanı, pişik kremi ve ıslak mendil gibi malzemeler armağan edilmektedir. Bu yardımdan yararlanmak isteyen bireyler belediyeye veya Sosyal Destek Hizmet Müdürlüğü’ne başvuruda bulunabilirler.

Çanakkale Belediyesi Erzak Yardımı

Çanakkale Belediyesi yardım başvurusu ile Belediye bünyesinde bir çok değişik hizmeti ve projesiyle hizmet vermektedir. Sosyal Market Projesi aracılığıyla; ihtiyaç sahibi insanlar hayırseverlerin bağışladığı eşya, giyim, kıyafet gibi bir çok malzemeyi buradan alabilmektedir. İhtiyacı olan ailelere umut kapısı olan bu proje bunun yanı sıra yardımlaşmayı ve bölüşmeyi desteklemekle birlikte israfın da önüne geçilmesini amaçlamaktadır.

Hayırsever ve durumu iyi olan insanlar aracılığıyla az kullanılmış veya yeni olan ürünler Sosyal Market yardımı ile gerçek ihtiyaç sahiplerine iletilmektedir.

Çanakkale Belediyesi Yardım Kolisi Başvurusu

Çanakkale il sınırları içinde yaşayan vatandaşlara yönelik farklı zamanlarda koli yardımı yapılmaktadır. Koli içinde temel ihtiyaçların karşılanması için gerekli malzemeler bulunmaktadır.

Çanakkale Belediyesi yardım kolisi aracılığıyla ihtiyaç sahibi ailelere erzak, gıda ve temizlik ihtiyaçları karşılanmaktadır. Yardım kolisine başvuru yapmak için Çanakkale Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü’ne başvuru yapmanız gerekiyor. Sizden bir takım belgeler istenecektir. Belgeleri temin ettikten sonra başvurunuz değerlendirmeye alınacaktır.

Çanakkale Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu

Ramazan ve Kurban Bayramı olmak üzere belediye dar gelirli ihtiyaç sahibi ailelere yılda iki defa maddi yardımlar yapmaktadır. Bu nakdi yardımlardan öğrenciler, muhtaçlar, engelliler, kimsesizler, yoksullar ve askerler faydalanabilmekte olup, yoksul ailelerin okuyan çocuklarına da burslar verilmektedir. Çanakkale Belediyesi maddi yardım başvurusu istekleri belediyeler aracılığıyla kabul edilmektedir.

Çanakkale Vefa Destek Grubu Telefon Numarası

Çanakkale Belediyesi yardım başvurusu ile Vefa Destek Grubu; Dışarıya çıkamayan 65 yaş üstü vatandaşlara ve kronik bir rahatsızlığı bulunan insanlara yardımcı olmak amacı ile kurulmuştur. Vefa Destek Grubu, başvuruda bulunan bireylere; kişisel bakım, gıda ve sağlık için gerekli alışverişleri yapmakta ve evlerine kadar teslimini sağlamaktadır.

Çanakkale Vefa Destek Grubu telefon numarası 112, 156 ve 115’tir. Bu numaralardan birini arayıp yardım isteyen vatandaşların bankacılık gibi kurum işlerinin halledilmesi işlemlerine de Vefa Destek Grubu bakmaktadır.

Çanakkale Belediyesi yardım başvurusu yazımızda belediyenin yaptığı hizmetler ile ilgili sorulan soruları yanıtlamaya çalıştık. Konu ile alakalı görüşlerinizi yorum yazarak okuyucular ile paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.