İBB Yardımları Nelerdir? Kimlere Verilir?

İBB Yardımları Nelerdir? Kimlere Verilir?
11.03.2024 01:23
A+
A-

İBB Yardımları Nelerdir? Ne Zaman Dağıtılacak? Kimlere Verilecek? Dar gelirli ve muhtaç vatandaşlara verdiği yardımlarla diğer belediyelere örnek olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), her yıl binlerce vatandaşa birçok alanda yardım vermektedir.

Dar gelirli ya da işsiz olan, sosyal güvencesi olmayan ve bu nedenle de geçim sıkıntısı yaşayan İstanbul ili içerisindeki yoksul vatandaşlar başvuru yaptıkları takdirde farklı alanlarda İBB’den yardım alabilmektedir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi; sütten halk ekme yardımına, kira yardımından doğalgaz yardımına, gıda yardımından eşya yardımına kadar geniş kapsamda yardımlar yapmaktadır.

Yazımızın devamında İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardımları nelerdir? İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardımları ne zaman dağıtılacak? ve benzeri gibi merak ettiğiniz soruların cevaplarını ayrıntılı şekilde bulabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul il sınırları içerisinde ikamet eden ve yardıma ihtiyacı olan muhtaç insanlara birçok alanda farklı sosyal yardımlar yapmaktadır. Yapılan sosyal yardımlar dar gelirli ve işsiz olan vatandaşların yanı sıra aynı zamanda muhtaç öğrencileri, engelli ve yaşlı bireyleri de kapsamaktadır.

İBB yardımlarından faydalanmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar, yardım alabilmek için bazı şartları karşılamakla birlikte aynı zamanda gerekli belgeleri tamamlamalı ve gerekli yerlere başvuru yapmalıdır. Başvuruların değerlendirilmesi neticesinde gerçekten ihtiyacı olan muhtaç vatandaşlara başvuru yapılan sosyal yardımlar en kısa sürede iletilmektedir.

İBB bünyesinde çeşitli yardım programları bulunmaktadır. Yardım türleri içinde 2’ye ayrılır. Bunlar ayni ve nakdi yardımlardır.

İBB ihtiyaç sahibi vatandaşlara nakdi yardımların dışında gıda, yakacak, mobilya, giysi yardımları da yapılmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ihtiyaç sahibi vatandaşlara sunduğu yardım türleri aşağıdaki gibidir;

 • Gıda ve erzak yardımı
 • Sağlık yardımı
 • Giysi yardımı
 • Mobilya ve eşya yardımı
 • Bebek bezi ve bebek maması yardımı
 • Muhtaç şehit, asker ve gazi yakınları için yapılan yardımlar
 • Evde yaşlı bakım hizmeti
 • Engelliler için yapılan yardımlar
 • Muhtaç dul kadınlar için yapılan yardımlar
 • Öğrenciler için eğitim ve burs desteği
 • Kira desteği
 • Afetzede vatandaşlar için yapılan yardımlar
 • Günlük sıcak yemek sevkiyatı
 • Sen Oku Diye eğitim yardımı
 • Kömür, odun vb. yakacak yardımı
 • Genç Üniversiteli Yardımı
 • Sosyal destek kartı yani İstanbulkart sevkiyatı
 • Bebekler ve çocuklar için Halk Süt sevkiyatı
 • Tıbbi malzeme ve cihaz yardımı
 • Yeni doğan bebek paketi desteği
 • Askıda Fatura Projesi kapsamı içinde fatura yardımı
 • Öğrenciler için kırtasiye yardımı

Yukarıda belirtmiş olduğumuz yardımlardan yeterli şatları sağlamanız halinde faydalanabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Askıda Fatura

İBB askıda fatura projesi, yoksul ve dar gelirli olan vatandaşların doğalgaz, elektrikli ve su gibi faturalarının maddi durumu iyi olan vatandaşlar tarafından ödenebilmesi için hayata geçirilmiş olan bir projedir. Söz konusu projeden İstanbul sınırları içerisinde yaşayan ve hanede kişi başı düşen aylık gelir asgari ücretin üçte ikisi olan tüm vatandaşlar faydalanabilmektedir.

Maddi durumu iyi olan ve yoksul insanların faturasını ödeyerek onlara yardı eli uzatmak isteyen hayırsever vatandaşlar ise askıda fatura projesi kapsamında https://askidafatura.ibb.gov.tr/ adresinden yoksul vatandaşların faturalarını ödeyebilmektedir.

Söz konusu link üzerinden askıda fatura projesinin yanı sıra aynı zamanda maddi durumu iyi olan hayırsever vatandaşlar isterlerse durumu olmayan ailelere, 0-3 yaş arası olan bebekli annelere de yardım yapabilmektedir. Hayırsever vatandaşların yapmış olduğu bu tür yardımlar ise yardımı alacak olan kişilerin İstanbulkart hesaplarına yatırılmaktadır.

İBB askıda fatura başvurusu yapmak isteyen dar gelirli vatandaşlar başvuru yapmak için belediyenin resmi web sitesini kullanamamakla birlikte sadece belediyenin sosyal yardım başvuru noktalarına giderek yardım başvurusu yapabilmektedirler.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı

İBB sosyal yardım kartı ya da diğer adıyla İstanbulkart; muhtaç vatandaşların temizlik malzemesi, erzak ve gıda gibi temel ihtiyaçlarını alabilmeleri için verilen bir karttır. İstanbul sınırlarında yaşayan ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşlar İstanbulkart başvurusu yapma hakkına sahiptir.

İBB İstanbullkart başvuru sonucu olumlu olan vatandaşların kart hesaplarına her ay belediye tarafından düzenli olarak para yatırılmaktadır. Kart sahipleri ise bu parayı belediyenin anlaşmalı olduğu marketlere giderek alışverişte kullanabilmektedir. Kart bakiyesi ile alkol ve tütün haricinde temizlik, kişisel bakım, gıda ve erzak gibi tüm ürünlerin alışverişi yapabilmek mümkündür.

Her vatandaşın İstanbulkartı’na belediye tarafından vatandaşın yoksulluk ve ihtiyaç derecesine, hanedeki kişi sayısına göre farklı miktarlarda para yatırılmaktadır.

İBB Halk Sut Yardımı

İBB süt dağıtımı yardımları ile 3 ila 6 yaş arasında çocuğu olan yoksul aileleri de sosyal yardımlarında unutmuyor. Muhtaç ailelerin çocuklarının fiziki ve ruhsal gelişimlerine katkıda bulunmak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından her ay düzenli ve ücretsiz olarak süt dağıtımı yapılmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yoksul ailelerin çocuklarına dağıttığı halk süt; uzun ömürlü, içerisinde katkı maddesi barındırmayan UHD süttür. Dolayısıyla da dağıtılan sütün içeriği çocukların ruhsal ve fiziksel gelişimi desteklemek amacıyla vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, halk süt yardımını sadece 3-6 yaş arasındaki çocuklara yapmaktadır. 6 yaşını doldurmuş olan çocuklara belediye tarafından yapılan halk süt yardımı kesilmektedir.

İBB Hoş Geldin Bebek Yardımı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi doğum yapan anne adaylarına hoş geldin bebek paketi kapsamında çeşitli hediye verilmketedir. İstanbul il sınırları içerisind eyaşayn ve doğum yapan anneler başvuru yapmaları halinde hediyeler evlerine teslim edilmektedir.

İBB Hoş Geldin Bebek Yardımı, ihtiyaç sahibi ailelere bebeklerinin ilk 4 aylık ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla sunulan bir destek paketidir. Başvurular İstanbul Senin uygulaması üzerinden yada ALO 153 hattını arayarak yapabilirsiniz.

İBB Hoş Geldin Bebek Yardımı kapsamında Pakette bebek bezi, ıslak mendil, pişik kremi, bebek giysileri, battaniye, oyuncak ve hijyen malzemeleri verilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kömür Yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin dar gelirli ve muhtaç ailelere yaptığı yardımlardan birisi de kömür yardımıdır. Kış aylarında dar gelirli vatandaşların ısınma masrafına destek olmayı amaçlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, vatandaşların muhtaçlık seviyesine göre yılda 1 ya da 2 kez kömür yardımı yapmakla birlikte aynı zamanda soba yardımı da yapmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eğitim Yardımı

İBB eğitim yardımı, belediyenin “Sen Oku Diye Eğitim Yardımı” projesi kapsamında sunulmaktadır. Dar gelirli ya da geliri olmayan ailelerin ortaöğretim ve lise eğitimi alan çocuklarına “Sen Oku Diye Eğitim Desteği” projesi kapsamında kıyafet ve kırtasiye gibi eğitim yardımları yapılmaktadır. Ayrıca söz konusu İBB eğitim yardımlarından yetim ve öksüz çocuklar ile şehit çocukları öncelikli olarak faydalanmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin eğitimde fırsat eşitliği sağlamak amacıyla yürüttüğü eğitim destek projesi kapsamından yardıma ihtiyacı olan öğrencilere 300 TL eğitim desteği verilmektedir. Sen Oku Diye Eğitim Yardımı projesi kapsamında eğitim desteği almak isteyen vatandaşlar başvurularını https://senokudiye.ibb.istanbul/ linki üzerinden online olarak kısa sürede yapabilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ortaöğretim ve lise öğrencilerinin yanı sıra aynı zamanda 25 yaşını doldurmamış ve üniversite eğitimi alan öğrencilere de “Genç Üniversiteli Yardımı” projesi kapsamında yardım eli uzatmaktadır.

Genç Üniversiteli Eğitim Yardımı miktarı, öğrencinin muhtaçlık seviyesine göre farklılık gösterebilir. Öğrencilerin ihtiyaçları doğrultusunda üniversite eğitim desteği 500 ila 600 TL arasında değişkenlik göstermekle birlikte bir öğrencinin bir yılda alabileceği burs miktarı ise 4500 TL’dir.

İBB Genç Üniversiteli Eğitim Yardımı şartları vardır. Bu şartların başında ise belediyeden eğitim yardımı almak isteyen üniversite öğrencilerinin devlet üniversitesinde ya da özel üniversitede tam burslu eğitim alıyor olması gelmektedir. Açıköğretimde okuyan, uzaktan eğitim alan ya da ücretli değişim programına dahil olan öğrenciler ise ne yazık ki bu yardımdan faydalanamıyor.

Genç üniversiteli eğitim desteği yardımı almak isteyen öğrenciler https://gencuniversiteli.ibb.istanbul/ linki üzerinden başvuru yapabilmekle birlikte aynı zamanda başvuru sonuçlarını da sorgulayabilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halk Ekmek Yardımı

İBB halk ekmek yardımı; dar gelirli olan, maddi sıkıntı çeken ve sosyal güvencesi olmayan ailelere İBB’nin kurduğu halk ekmek büfeleri vasıtasıyla yapılmaktadır. Muhtaç vatandaşların halk ekmek yardımı kapsamında aldığı ekmekler ücretsizdir. Söz konusu yardımdan faydalanma hakkı olan vatandaşlar, sahip oldukları İstanbul kart ile günlük olarak ekmek alma haklarını kullanabilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı

İBB erzak yardımı, maddi sıkıntı yaşayan ve geçinmekte zorlanan ailelerin temel ihtiyaçlarının karşılanmasında destek olmak amacıyla İBB tarafından verilen bir sosyal yardımdır. Dar gelirli olan ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahipleri İBB erzak yardımı başvurusu işlemlerini https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linki üzerinden online olarak gerçekleştirebilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Eşya Yardımı

İBB eşya bağışı için öncülük eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “İhtiyacın Yoksa Paylaş” projesi ile ihtiyaç sahibi ailelerin eşya ihtiyacının giderilmesine vesile olmaktadır. Her yıl binlerce aileye yapılan eşya yardımı sayesinde hem mevcut ailelere hem de yeni evlenen ancak dar gelirli olan çiftlere de defalarca kez eşya yardımı yapılmıştır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Anne Bebek Paketi

İBB anne bebek destek paketi, 0-4 yaş arası bebeği olan dar gelirli annelere verilen sosyal destek türüdür. Söz konusu destek paketi kapsamında yeni doğum yapan ihtiyaç sahibi annelere ihtiyaç duyabileceği malzemelerden oluşan paket yardımı yapılırken aynı zamanda annelere İstanbul’da şehir içi toplu ulaşım araçlarında ücretsiz ulaşım hakkı verilmektedir.

Anne bebek destek paketi ya da ücretsiz ulaşım hakkı yardımlarından faydalanmak isteyen ihtiyaç sahibi anneler https://askidafatura.ibb.gov.tr/anne-bebek-destek linki üzerinden İBB anne bebek destek paketi başvurusu yapabilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Evlilik Yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yardıma ihtiyacı olan ailelere yaptığı sosyal yardımlarla öncü bir belediye haline gelmiştir. Yaptığı çalışmalara her gün bir yenisini daha ekleyen İBB evlilik yardımı ile yeni evlenecek ancak maddi zorluklar yaşayan çiftlerin de yüzlerini güldürmektedir.

Yoksulluk sınırının altında gelire sahip olan, yeni evlenecek ve evlendiğinde İstanbul sınırları içerisinde ikamet edecek olan çiftlere İBB tarafından 7.000 TL evlilik yardımı verilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı

İBB ramazan desteği, her sene ramazan ayı öncesinde belediye tarafından tespit edilen muhtaç ailelere verile bir yardımdır. Ramazan desteği kapsamında muhtaç ailelere ramazan ayında ihtiyaç duyulabilecek çay, şeker, bakliyat, makarna gibi temel gıda ürünlerinden oluşan gıda ve erzak kolileri dağıtılmaktadır.

İBB ramazan yardımı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar, https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linkine tıklayarak online olarak kısa sürede başvurularını yapabilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

İBB gıda yardımı başvurusu, yardıma ihtiyacı olan vatandaşlar taraşında ALO 153 hattı üzerinden kolaylıkla yapılmaktadır. Hanede kişi başına düşen aylık gelirin asgari ücretin üçte ikisinden az olan ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan ailelere verilen gıda yardımları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından koli olarak ya da İstanbulkart ödemesi olarak verilmektedir. İBB gıda yardımı başvurusu nasıl yapılır diye merak ediyorsanız aşağıdaki adımları hızlıca izleyebilirsiniz;

 • İlk olarak https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linkine tıklayın ve sayfadaki “Online Başvuru” sayfasına geçiş yapın.
 • Karşınıza açılan ekranda sizden istenen bilgileri mutlaka eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun.
 • Ön tespit ve iletişim bilgileri bölümünü de eksiksiz olarak doldurduktan sonra “Başvur” ikonuna basın. Bu adımları doğru bir şekilde izlediğinizde başvuru bilgilerinizi sisteme kaydetmiş ve başvurunuzu tamamlamış olacaksınız.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Aile Destek Paketi

İBB aile destek paketi, muhtaç vatandaşlarla maddi durumu iyi olan hayırseverleri buluşturmayı amaçlayan bir İBB projesidir. Maddi durumu iyi olan ve muhtaç ailelere yardım eli uzatmak isteyen hayırsever vatandaşlar, https://askidafatura.ibb.gov.tr/ linki üzerinden belediye tarafından tespit edilmiş muhtaç ailelere 100 ila 250 TL arasında bağış yapabilmektedir. Yardıma muhtaç aileler ise aile destek paketi başvuru işlemlerini sadece belediyenin sosyal yardım başvuru noktalarından yapabilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelli Yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, engelli ve aynı zamanda yardıma muhtaç olan vatandaşlara da özellikle eğitim konusunda birçok destek sunmaktadır. İBB engelli yardımları;

 • Sosyal yardım kartı yani İstanbulkart
 • Engelli kırtasiye yardımı
 • Erzak yardımı
 • Sosyal Servis Hizmetleri
 • Sosyal Destek Hizmetleri olarak yapılmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin engelli bireylere yaptığı yardımlar sayesinde engelli bireylerin de diğer bireyler ile aynı şartlarda yaşayabilmesi sağlanmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Doğalgaz Yardımı

İBB doğalgaz yardımı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin askıda fatura projesi kapsamında sunduğu yardımlardan birisidir. Askıda fatura projesi kapsamında maddi durumu iyi olan vatandaşlar, muhtaç vatandaşların doğalgaz faturasını ödeyerek geçim sıkıntılarına bir nebze de olsa derman olmaktadır.

İBB doğalgaz yardım başvurusu sadece başvuru noktalarından yapılabilirken dar gelirli vatandaşlara destek olmak isteyen vatandaşlar https://askidafatura.ibb.gov.tr/fatura-listesi linki üzerinden doğalgaz faturası desteği verebilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kira Yardımı

İBB kira yardımı, hiç geliri ve sosyal güvencesi olmayan ailelere verilen sosyal yardımdır. Geçinmekte zorluk çeken ve kirasını ödemekte zorlanan muhtaç kişilere İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kira yardımı vermektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu birçok farklı kanaldan yapılabilmektedir. Öncelikle başvuru için ikamet ettiğiniz ilçedeki belediye binasına ya da büyükşehir belediyesi binasına giderek başvurularınızı bizzat yapabilirsiniz. Ayrıca https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linkine tıklayarak online başvuru sistemine giderek başvuru yapmak istediğiniz İBB sosyal yardıma kısa sürede başvuru talebinizi oluşturabilirsiniz.

İBB sosyal yardım başvurusu işlemlerinizi dilerseniz https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkine tıklayarak doğrudan e-devlet sistemi üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Linki tıklayıp e-devlet sistemine gittiğinizde öncelikle TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girmeniz gereklidir. Giriş işlemini yaptığınızda doğrudan başvuru sayfasına yönlendirilirsiniz. Başvuru sayfasındaki formu eksiksiz bir şekilde doldururken aynı zamanda başvuru yapmak istediğiniz yardım türünü de mutlaka işaretlemelisiniz.

Başvuru formunu doldurduktan sonra “Gönder” ikonuna tıkladığınızda girdiğiniz bilgiler sisteme kaydolmuş olmuş aynı zamanda başvurunuz yetkililere de ulaştırılmış olacaktır.

İBB sosyal yardım başvurusu işlemleri sosyal hizmetler müdürlükleri kanalıyla da yapılabilmektedir. Başvurulara dair tüm merak ettiğiniz soruları ise ALO 153 Beyaz Masa hattını tuşlayarak yetkililere sorabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvuru Formu

İBB yardım başvuru formu; e-devlet, sosyal hizmetler müdürlüğü ya da belediye binaları fark etmeksizin tüm başvuru kanallarında mutlaka doldurmanız gereken bir belgedir. Söz konusu formda öncelikle İkametgah, telefon numarası, e-posta adresi gibi iletişim bilgilerinin yanı sıra gelir ve gidere dair bilgiler de istenmektedir.

Formda sorulan aylık gelir bilgisi, mal varlığı, hanedeki kişi sayısı gibi tüm soruları doğru bir şekilde cevaplamalısınız. Başvurular form üzerinde bulunan bilgiler doğrultusunda incelenmekle birlikte asılsız bilgiler verdiği saptanan vatandaşlar hakkında da cezai yaptırımlar uygulanmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama

İBB yardım başvurusu sorgulama işlemlerinizi doğrudan ALO 153 Beyaz Masa hattını arayarak kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz. Başvurularınızı e-devlet sistemi üzerinden kısa sürede sorgulayabileceğiniz gibi aynı zamanda https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama linkine tıklayarak belediyenin resmi web sitesi üzerinden de sorgulamanız mümkündür.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu işlemlerinizi sosyal hizmet müdürlüklerinden yaptıysanız bu durumda ilgili sosyal hizmetler müdürlüğünü arayarak başvurunuzun hangi aşamada olduğunu öğrenebilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımları Kimlere Verilir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardımları; kimsesiz olan, işsiz, dar gelirli, sosyal güvencesi olmayan ve muhtaç olan vatandaşlara verilmektedir. Yardım başvurusu yapacak olan kişilerin hiçbir geliri olmasa dahi üzerine ev, araba, tarla, arsa ve benzeri gibi gayrimenkul kaydı olduğunda yardım hakkı ortadan kalkmaktadır.

Hiçbir geliri ve sosyal güvencesi olmayan vatandaşların aylık hane gelirinin kişi başı asgari ücretin üçte birinin altında olması yani vatandaşların muhtaçlık sınırının altında olması gereklidir. Tüm bunların yanı sıra İBB sosyal yardımları başvurularında muhtaç ve aynı zamanda kronik hastalara engelli bireylere, yaşlılara, dul kadınlara, yetiş ve öksüzlere, öğrencilere, şehit ve gazi yakınlarına öncelik verilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, tüm sosyal yardım başvurularında başvuru sahiplerinden birtakım belgeler talep etmektedir. Belediye tarafından talep edilen belgeler aynı zamanda başvuru yapacak olan vatandaşın gelir seviyesini saptamak için talep edilmektedir. İstenen belgeler ise başvuru yapılacak olan sosyal yardımın türüne göre değişkenlik göstermektedir.

İstenebilecek özel belgeler arasında sağlık kurulu raporu ve engelli raporudur. Mesela; engelli bireylerden başvuru yılında tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış en az %40 oranında engelli raporudur.

Muhtaç ve kronik hastalığı olan kişiler ise mutlaka sağlık kurulu raporunu belediyeye ibraz etmek durumundadırlar. Genel olarak İBB sosyal yardım başvurusu için aşağıdaki belgeler istenmektedir;

 • Kimlik kartının aslı ve fotokopisi
 • Kira kontratı
 • İşsiz olan kişiler için SGK’dan alınması gereken işsizlik belgesi
 • Gelir beyannamesi
 • Mal beyannamesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
 • Afetzedeler için bilirkişi tarafından hazırlanmış rapor
 • Kronik hastalığı olanlar için sağlık kurulu raporu
 • Eğer anne bebek destek paketi başvurusu yapılacak ise bebeğin kimlik kartı ve doğum belgesi
 • Eşi vefat etmiş dul kadınlar için eşlerinin ölüm kağıdı
 • Engelli bireyler için en az %40 oranında olan engelli raporu

Yukarıda saymış olduğumuz belgeler genellikle tüm sosyal yardım başvurularında istenmektedir. Ancak dilerseniz başvuru öncesinde ALO 153 Beyaz Masa hattını arayarak gerekli belgeler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımları Ne Zaman Dağıtılacak?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım başvurularının sonuçlanması birkaç ayı bulmakla birlikte başvuruların yoğunluğuna göre bu süre daha da uzun olabilmektedir. Dolayısıyla da İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardımlarının dağıtım zamanı da değişkenlik göstermektedir.

İBB tarafından verilen sosyal yardımların bazıları düzenli yardımlar olurken bazıları tek ya da iki seferlik yardımlardır. Örneğin; ramazan yardımı her sene ramazan ayından önce, eğitim destekleri ve kömür yardımları yılda bir ya da iki kez verilirken gıda ve erzak yardımı gibi bazı yardımlar her ay düzenli olarak verilebilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Telefon Numarası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Telefon Numarası; Sosyal yardımlar ile alakalı merak ettiğiniz tüm sorulara yanıt alabilmek için ALO 153 Beyaz Masa Hattını arayabilirsiniz. Beyaz masa hattı siz değerli okurlarımıza 7/24 hizmet vermektedir. https://cozummerkezi.ibb.istanbul/application/cozummerkezi linkine tıklayarak da geniş bir şekilde bilgi alabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Sorgulama

Sosyal yardım kartı sorgulamasını Sosyal Hizmet Merkezlerine veya diğer başvuru noktalarına giderek yapabilirler.

Başvuru sahipleri, başvurularını yaptıkları belediye aranarak veya belediyeye gidilerek, başvuru sonuçları öğrenilebiliyor.

E-devlet üzerinden de rahatlıkla sorgulama işlemi yapılabiliyor. Yukarıda paylaştığımız olduğumuz başvuru ve sorgulama linkinden her hangi birini tıklamaları yeterli gelmektedir.

ALO153 İBB Beyaz Masa Hattı’nı arayarak da başvuru sonuçlarına dair geniş bir şekilde bilgi edinebilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Başvurusu;

 • Ön başvurularınızı e-devlet üzerinden rahatlıkla uygulayabilirsiniz.
 • İhtiyaç sahibi vatandaşlar, ALO153 Beyaz Masa hattını arayıp, yetkili bireylerden sosyal destek kartı başvuru ayrıntılarına ve başvuru şartlarına dair  ayrıntılı bilgi edinebilirler.
 • İstanbul il sınırları içinde ikamet eden ihtiyaç sahibi bireyler  sosyal hizmet müdürlüklerine giderek de başvuru yapabilirler.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.