İBB Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu

İBB Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu ve Başvuru Formu
26.03.2024 12:42
A+
A-

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu 2024; Ramazan ayı bolluk, bereketi dayanışma ve yardımlaşmanın sembolüdür. Bu ayda birçok belediye sahibi vatandaşlara yardım elini uzatmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de kendi bünyesinde ikamet eden ve sıkıntılı dönemlerden geçen vatandaşlara ramazan yardımı vermektedir.

İstanbul Belediyesi’nden ramazan yardımı almak için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartları yerine getiren vatandaşlar belediyeden ramazan yardımı alabilir.

Bu yazımızda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ramazan yardımı ile ilgili merak edilen detaylar yer almaktadır

İBB Ramazan Yardımı Kimlere Verilir?

Belediyelerin verdiği sosyal yardımlar ihtiyaç sahibi vatandaşlara destek sağlamak amacıyla yapılmaktadır. Bu yardımların yoğunluğu özellikle ramazan ayında daha fazladır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, muhtaçlık sınırı altında yaşayan, herhangi bir gelire sahip olmayan eşinden ayrılan kadınlar, engeli bulunan vatandaşlar gazi ve şehit ailelerine ramazan yardımı vermektedir.

Ayrıca hanede kişi başına düşen iyileri asgari ücretin üçte birinin altında kalan vatandaşlar da ramazan yardımından faydalanabilir.

Bu yardımlar İstanbul ilinde yaşayan binlerce kişiye destek sağlamaktadır. Yapılan yardım başvuruları ihtiyaç durumuna göre değerlendirilir.

İBB Ramazan Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dayanışma ve yardımlaşma ayının yaklaşması ile İstanbul Belediyesi, dar gelirli vatandaşları ramazan yardımı yapar. Ramazan yardımının amacı zor durumda olan vatandaşların ramazan ayı boyunca ihtiyacını karşılamaktır. Ramazan yardımı başvurusu yapacak olanlar farklı başvuru yöntemlerini kullanarak başvuru talebini ilgililere iletebilir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi sınırlarında ikamet eden vatandaşlar ikamet ettiği belediyeye giderek ramazan yardımı başvurusu yapabilir.

ALO 153 Mavi Masa hattını arayarak ilgililere ramazan yardımı başvurusu yapmak istediğinizi belirtebilirsiniz.

E-Devlet üzerinden de ramazan yardımı başvurusu yapabilir. E-Devlet sisteminden başvuru yapacak isteyen vatandaşlar sisteme giriş yaparak, arama kutucuğuna “İçişleri Sosyal Yardım Talebinde Bulunma ve Talebi Sorgulama” yazmalıdır. Ardından çıkan linke tıklayarak ramazan yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

SEDEP üzerinden de ramazan yardımı başvurusu yapılabilir. Başvuru yapacak olan vatandaşlar, https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru  linkine tıklanmalıdır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvuru Formu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım kolisinden faydalanmak isteyen vatandaşlar belediyeyi bizzat giderek veya belediyeyi arayarak başvuru formunu ulaşabilir. Ayrıca internetten de başvuru yapmak mümkündür. Online olarak başvuru formuna ulaşmak isteyen vatandaşlar, https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linkine tıklamalıdır.

Başvuruda bulunan herkes formda yer alan iletişim bilgisi adres bilgisi, gelir durumu gibi bilgilerin hepsini eksiksiz olarak doldurmalıdır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvuru Sorgulama

İstanbul büyükşehir belediyesini ramazan yardımı başvurusu yapan vatandaşlar, sorgulama işlemi için genellikle e-Devlet sistemini kullanmaktadır. Belediye yapılan ramazan yardımı başvuruları en geç 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvurusu onaylanan vatandaşlara belediye tarafından SMS ile bilgilendirme yapılır.

Belediyenin web sitesinde ramazan yardımcı sorgulama işlemi yapmak mümkündür. Sorgulama yapmak isteyen vatandaşlar, https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama  linkine tıklanmalıdır.

Diğer sorgulama yöntemleri ise, ALO 153 iletişim hattını aramak veya belediye binasını bizzat giderek yapılabilir.

İstanbul büyükşehir Belediyesi’nden Ramazan Yardımı Nasıl Alabilirim?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden ramazan yardımı almak için belediyeye müracaat etmelisiniz. Ramazan yardımı almak isteyen vatandaşlar, e-Devlet sisteminden veya ALO 153 hattını arayabilir. Gerekli bilgilendirmeler ilgili birimler tarafından yapılır. İstenilen belgelerin ve şartların doğru olması sonucunda ramazan yardımı alabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan yardımı Ne Zaman Dağıtılacak?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım sonuçları genelde 15 gün içerisinde sonuçlanır. Yardımdan faydalanmaya hak kazanan vatandaşlara ramazan ayından önce hazırlanan ramazan paketi teslim edilir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisinde Neler Bulunur?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ramazan paketi içerisinde ihtiyaç sahibi vatandaşların ramazan ayı boyunca tüketebileceği gıda ürünleri yer almaktadır. Verilen bu ramazan paketi sayesinde birçok vatandaşın mutfak masraflarına destek sağlamaktadır.

Belediyenin verdiği ramazan kolisinde; kuru fasulye, nohut, bulgur, yağ, un, pirinç, kırmızı mercimek, peynir, makarna ve şehriye gibi gıda ürünleri yer almaktadır,

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu yapan vatandaşlardan ihtiyaç durumlarının tespit edilebilmesi için bazı belgeler talep etmektedir. Talep edilen belgeler; kimlik kartı, ikametgah belgesi, işsizlik belgesi, vukuatlı nüfus kayıt örneği, herhangi bir engeli olan kişiler için engelli raporudur.

Ramazan yardımı ve diğer yardımlarda hangi evrakların gerektiğini öğrenmek için belediyeyi arayabilirsiniz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvuru Şartları

Belediye tarafından verilen ramazan yardımı başvurusunun olumlu sonuçlanması için gerekli şartların karşılanması gerekmektedir. Birçok kişi ramazan yardımı başvuru şartlarının neler olduğunu merak eder. Aşağıda ramazan yardım başvuru şartları yer almaktadır.

 • Maddi olarak sıkıntılı dönemlerden geçtiğini kanıtlamak
 • Gelir durumunun asgari ücretin altında olması
 • Herhangi bir engeli olan vatandaşların engeli olduğunu kanıtlaması
 • Eşinden ayrılan kadınların ayrıldığını dair belge
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gıda ve Erzak Yardımı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tek seferlik veya düzenli aralıklarla gıda ve erzak yardımı yapmaktadır. Düzenli aralıklarla yardım alan vatandaşlara belediye sosyal yardım kartı verilir. Bu kart neredeyse bütün marketlerde geçerlidir. Bu sayede ihtiyaç sahibi binlerce vatandaş temel ihtiyacını karşılayabilir. Belediye bazı noktalarda sıcak çorba dağıtımı ve yemek vermektedir.

İstanbul büyükşehir Belediyesi’ne gıda ve erzak yardımı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar, ALO  153 Beyaz Masa hattını arayabilir veya https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru linkine tıklayarak başvuru yapabilir.

E-Devlet sisteminden, ikamet ettiği mahalle muhtarlığına giderek ya da belediye binasında bizzat ziyaret ederek de gıda ve erzak yardımı başvurusu yapılabilir.

Yapılan başvurular belediyenin ilgili birimleri tarafından değerlendirilir. İhtiyaç sahibi olduğu tespit edilen vatandaşlar ihtiyaç durumuna göre tek seferlik veya belirli aralıklarla verilen gıda ve erzak yardımından faydalanabilir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu İletişim Numarası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yardım başvurusunu yapmak isteyen vatandaşlar Edirnekapı, Üsküdar ve Büyükçekmece’de bulunan sosyal yardım birimine başvuru yapabilir. Bu birimlere gitme imkanı olmayan veya gitmek istemeyen vatandaşlar 444 00 93 numaralı iletişim hattını veya ALO 153 numaralı iletişim hattını arayarak hızlı ve kolay başvuru yapabilir. Ayrıca bu yöntemleri kullanan vatandaşlar yardımlar hakkında bilgi edinebilir.

Yorumlar

 1. Gözde dedi ki:

  Malatya deprem zedeyim ihtiyaç var yardım kolisi isdiyorum

 2. Amine dedi ki:

  Bizde ihtiyaç sahibiyim yardim kolisi istiyoruz

 3. Hamdi kaya dedi ki:

  34 yıldır İstanbul’da yaşamaktayım son yıllarda düştüğüm ekonomik sıkıntı nedeni ile sosyal yardım istiyorum

 4. Nuran kirmac dedi ki:

  Yardım kolisi almak istiyorum