PTT Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu
05.03.2024 17:11
A+
A-

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu; 2019 yılında ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilmeye başlanan PTT elektrik yardımı, günümüzde de halen verilmeye devam edilen sosyal yardımlar arasında yer alıyor. Dar gelirli olan ve elektrik faturalarını ödemekte güçlük çeken vatandaşlar, söz konusu yardım sayesinde biraz da olsa her ay maddi anlamda rahat bir nefes alabiliyorlar.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen elektrik yardımı, aynı zamanda geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlar için oldukça faydalı yardımlar arasında yer alıyor. Bizler de bu yazımızda elektrik tüketim desteği programı ile ilgili merak edilen tüm soruları sizler için yanıtlayacağız.

PTT Elektrik Yardımı Nedir?

PTT elektrik faturası yardımı, dar gelirli muhtaç ailelere yapılan bir sosyal yardımdır. Dar gelirli olan ya da hiç geliri olmayan vatandaşların aylık elektrik faturalarının bir kısmı Elektrik Tüketim Desteği Programı kapsamında ödenir. Bu sayede Dar gelirli ailelerin aile ekonomisine destek olunması amaçlanır.

2019 yılında verilmeye başlanan elektrik yardımı, her yıl olduğu gibi bu yıl da başvuru yapan ihtiyaç sahiplerine verilmeye devam edilmektedir.

PTT Elektrik Yardımı Kimlere Verilir?

Elektrik yardımını kimler alabilir;

 • Muhtaç ve işsiz bireyler,
 • Şartlı eğitim desteği, Şartı sağlık yardımı alan bireyler ,
 • Yaşlılık maaşı, engelli maaşı, dul maaşı alan kişiler,
 • Asker ailesi maaşı alan bireyler ,
 • Doğum yahut gebelik yardımı alan kişiler,
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar
 • Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından (gıda, yakacak, giysi ) yardım alan bireyler,
 • 18 yaş altı engelli maaşı alan bireyler,
 • SSPE, tüberküloz, silikozis aylığı alan bireyler

Yukarıda belirtmiş olduğumuz, devletten bireyler elektrik yardımı alabilirler.

İşsiz ve geliri olmayan vatandaşların, üzerine kayıtlı gayrimenkul var ise elektrik yardımı ve diğer sosyal yardımları almaya hak sahibi olamazlar.

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elektrik yardımı başvurusu, diğer sosyal yardımlara göre biraz daha farklı olmaktadır. Şöyle ki; Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı kaydı olan ve yine sosyal yardımlaşma vakıflarından sosyal yardım alan kişilere otomatik olarak elektrik yardımı da verilmektedir.

Elektrik yardımı başvurusu yapmak istiyorsanız ya da ikamet ettiğiniz bölgedeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına kaydınızın olması ve sosyal yardım alıyor olmanız yeterli olacaktır. Şayet sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına herhangi bir kaydınız yok ise bu durumda elektrik yardımı alabilmeniz de söz konusu değildir.

SYDV’den sosyal yardım başvuruları onaylanmış olan kişiler için direk elektrik yardımı da sağlanır. Bu sayede vatandaşlar elektrik faturaları geldiğinde faturalarını PTT şubeleri aracılığıyla ödeler ise indirim oranı doğrudan güncel fatura tutarı üzerinden otomatik uygulanır ve vatandaşlar elektrik faturalarını indirimli olarak öderler.

PTT Elektrik Yardımı Başvurusu E-Devlet

PTT elektrik yardımı başvurusunu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı vasıtasıyla e-devlet üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz. Temel şart sosyal yardım alıyor olmanız şartıdır. Eğer henüz sosyal yardım almıyorsanız öncelikle sosyal yardım başvurusu yapıp Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti almaya hak kazanmalısınız. Daha sonrasında da elektrik yardımı başvurusu formunu doldurmalısınız.

E-devlet PTT elektrik yardım başvurusu yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

 • Öncelikle TC kimlik numaranız ve e-devlet kapısı şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • Ana ekrandaki arama kutucuğuna “Sosyal yardım başvuru hizmeti” yazın.
 • Çıkan sonuçlar arasından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasına giderek başvuru işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Düzenli olarak sosyal yardım programlarından faydalanıyorsanız şayet bu başvuru adımlarını izlemenize gerek yoktur. Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakfı’ndan düzenli olarak sosyal yardım alıyorsanız ve vakfa kaydınız varsa zaten hiçbir başvuru yapmadan elektrik yardımından faydalanma hakkına sahip olacaksınız.

PTT Elektrik Yardımı Başvuru Formu

Elektrik tüketim desteği başvuru formu, e-devlet üzerinden elektrik yardımı başvurusu yapacağınız da mutlaka doldurmanız gereken bir formdur. Ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi eğer hali hazırda düzenli olarak aldığınız sosyal yardım var ise başvuru yapmanıza ve form doldurmanıza gerek kalmadan dire elektrik faturası yardımı alabilirsiniz.

Almakta olduğunuz sosyal yardım yok ise ilk olarak sosyal yardım başvuru formunu doldurmalı ve sosyal yardımlardan faydalanmalısınız.

PTT Elektrik Yardımı Sorgulama

Elektrik yardımı alıp alamayacağınız sorgulamak için doğrudan ALO 144 veya ALO 183 sosyal destek hatlarından yetkililere ulaşabilirsiniz. Diğer bir sorgulama yöntemi ise PTT şubeleridir. Elektrik faturanızı ödemek için PTT şubesine gittiğinizde elektrik yardımından yararlanma hakkınız olup olmadığı PTT personellerine sorabilirsiniz.

PTT elektrik yardımı sorgulama işlemlerini gerçekleştirebileceğiniz bir diğer kanal ise e-devlet kapısıdır. https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama linkine tıklayıp e-devlet sistemine giriş yaparak doğrudan karşınıza çıkan ekrandan sorgulama yapabilirsiniz.

Elektrik Yardımından Kimler Faydalanabilir?

Elektrik yardımı başvurusu kimlere verilir sorusu elektrik yardımı almak isteyen kişiler tarafından merak edilen bir konudur. Genel olarak;

 • Sosyal güvencesi olmayan,
 • Haneye giren gelirin kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte birinden az olan,
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı düzenli sosyal yardım hizmeti alan kişiler aynı zamanda elektrik yardımı alma hakkı elde edebilmektedir.

Elektrik Yardımı Şartları

Elektrik yardımı almak isteyen vatandaşların öncelikle sosyal güvencesinin olmaması, dar gelirli olması ya da hiç gelirinin olmaması gereklidir. Yani; hanede kişi başına düşen asgari ücretin üçte birinden az olması şartı aranmaktadır. Bu şarta uygun olan vatandaşlar elektrik yardımı alabilmektedir.

Elektrik yardımı alabilmenin diğer şartı ise SYDV üzerinden düzenli sosyal yardım almaktır. Düzenli sosyal yardım alan vatandaşlar hiçbir başvuru yapmaksızın elektrik yardımı alabilmektedir.

Elektrik yardımı alma şartları nelerdir; hanede yaşayan kişi başı aylık gelirin asgari ücretin 1/3’ünden az olması gerekmektedir. Bu rakam 2024 yılı itibari ile 7600 TL’dir.

Yani ihtiyaç sahibi olmanız durumunda elektrik yardımı alabilirsiniz.

Elektrik Yardımı İçin Gerekli Belgeler

Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakfı üzerinden düzenli sosyal yardım alan vatandaşların herhangi bir belge ibraz etmelerine gerek kalmadan elektrik yardımı alma hakkı vardır. Ancak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na (SYDV) kaydı olmayan ve dolayısıyla da düzenli sosyal yardım almayan kişiler öncelikle aşağıdaki belgeleri hazırlayarak SYDV’ye kayıt olmalıdır;

 • TC kimlik kartının aslı ve fotokopisi
 • Tüm aile üyelerine ait vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İkametgah belgesi
 • Kira kontratı
 • Muhtarlıktan alınması gereken muhtaçlık belgesi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan gelir belgesi
 • Başvuru yapan vatandaş engelli ise süresi dolmamış olan engelli raporu
 • Başvuru sahibinin kronik hastalığı var ise sağlık kurulu raporu
 • Dul kadın olanlar için eşlerinin ölüm belgesi
 • Mal beyannamesi

Yukarıda saymış olduğumuz belgelerin yanı sıra eğer Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı gerek görürse başvuru yapan vatandaşlardan ek belgeler de isteyebilmektedir.

PTT Elektrik Yardımı Ne Kadar 2024

Elektrik yardımı oranları her yıl olduğu gibi 2024 yılında da yeniden düzenlenmiştir. Yapılan düzenlemeler neticesinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nca yapılan açıklamalar doğrultusunda; 1 kişilik aile için 190 TL, 3 kişilik aile için 2603 TL, 4 kişilik aile için 320 TL ve 5 kişilik aile için ise 350 TL elektrik yardımı yapılacağı ifade edilmiştir.

PTT Elektrik Yardımı ile Fatura Ödeme

Elektrik yardımı alan vatandaşlar, aldıkları yardımı ancak elektrik faturalarını PTT şubelerinden ödediklerinde kullanabilmektedir. Bu doğrultuda eğer elektrik yardımı alıyorsanız elektrik faturanızı PTT şubelerinden ödemeniz gereklidir. Faturanızı ödediğiniz sırada sistemde yardımdan faydalanabildiğiniz görüldüğünden ötürü faturanız indirimli olarak hesaplanır ve doğrudan indirimli olarak ödeme işlemini gerçekleştirirsiniz.

Kronik Hastalara Elektrik Tüketim Desteği Nedir?

Elektrik Tüketim Destek Programı, kronik hastalığı olan ve hayatlarını cihaza bağlı olarak devam ettiren vatandaşları ayrıca kapsayan bir projedir. Söz konusu proje kapsamında herhangi bir elektrik kesintisizi ihtimalinde hastaların yaşamsal faaliyetleri de zora düşeceğinden dolayı proje kapsamında sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları kronik hastalığı olan vatandaşlara kesintisiz güç kaynağı temini yapmaktadır.

Hayatlarını cihaza bağlı olarak devam ettirmek zorunda kalan kişilere SYDV tarafından verilen kesintisiz güç kaynağı, daha önce Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan bu yardımdan faydalanmamış olanları kapsıyor.

PTT Elektrik Yardımı Telefon Numarası

Elektrik yardımı telefon numarası; bu yardım ile alakalı merak ettiğiniz tüm sorular için ALO 144 yahut ALO 183 Sosyal Destek Hattı 7/24 siz değerli okurlarımıza hizmet vermektedir.

PTT Elektrik Yardımı Ayın Kaçında Yatıyor?

Elektrik yardımı ayın kaçında yatıyor; her ayın ilk haftası hesaplanmaktadır. Ödeme esnasında yapılan yardım otomatik olarak düşülecektir.

PTT Elektrik Yardımı Kaç Ay Alınır?

Elektrik yardımı kaç ay alınır; bu yardım düzenli olarak her ay yapılmaktadır. Yapılan yardım, faturanız üzerinden ödeme esnasında otomatik olarak düşülecektir.

Elektrik Yardımı Ne Zaman Yatar?

Elektrik yardımı ne zaman yatar; yardımın her hangi bir yere, her hangi bir zamanda yatması söz konusu değildir. Elektrik yardımı, faturanız üzerinden düşüşe gidilerek yapılmaktadır.

Elektrik Yardımı Almak İçin Nereye Başvurulur?

Elektrik yardımı için nereye başvurmamız gerekiyor; yardım için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında kaydınızın olması yeterli gelmektedir. Vakıfta kaydı bulunmayan bireylerin ise, burada sosyal yardım başvuru formu doldurmaları gereklidir. Elektrik faturası sosyal yardım almak için başvuru yapmanız gerekiyor.

Elektrik Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

Elektrik yardımı hangi durumlarda kesilir; muhtaçlığın ortadan kalkması (gelir durumunda iyileşme) durumunda elektrik yardımı kesilir. Sosyal yardım alan bireylerin sosyal yardımlarının kesilesi halinde, otomatik olarak elektrik yardımları da kesilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.