Eğitim Materyali Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Başvuru Şartları ve Formu

Eğitim Materyali Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Başvuru Şartları ve Formu
15.03.2024 17:44
A+
A-

Eğitim Materyali Yardımı Nedir? Kimlere Verilir? Başvuru Şartları ve Başvuru Formu 2024; Eğitim hayatına devam etmekte güçlük çeken kişiler ihtiyaç sahibi öğrencilere gerekli şartları karşılaması durumunda eğitim materyali yardımı vermektedir. Bu yardımlar sayesinde çocukların masraflarını karşılayamayan muhtaç ailelere destek sağlanır.

Bu sayede zor durumda olan ailelerin çocukları herhangi bir sorun yaşamadan eğitimine katkı sağlamaktadır.

Bu yazımızda eğitim materyali yardımı ile ilgili merak edilen detaylar yer almaktadır.

Eğitim Materyali Yardımı Nedir?

Eğitim materyali yardımı öğrencilere kaymakamlık, belediye ve valilik tarafından verilen yardımdır. Bu yardımın amacı ihtiyaç sahibi ailelerin çocuklarının okul ihtiyacını karşılamaktır. Bu sayede okuyan ve ihtiyaç sahibi çocuklar kırtasiye masrafını düşünmek zorunda kalmayacaktır.

Bu destek başvurusu kabul edilen çocuklara bizzat ulaştırılır. Böylece okul başlamadan çocukların tüm eksikleri karşılanmış olur.

Eğitim Materyali Yardımı Kimlere Verilir?

Aile içerisinde gelir durumu asgari ücretin 1/3’ünden az olan kişilere verilmektedir. Gelir durumu kötü olan ve herhangi bir yerden yardım almayan kişiler eğitim yardımı alabilir. Eğitim yardımı alan kişilerin durumu düzelirse bu durumu ilgililere bildirmelidir.

Yapılan başvurular ilgili birimler tarafından değerlendirilir. İhtiyaç sahibi olduğu tespit edilen kişiler eğitim materyali yardımından faydalanabilir.

Eğitim Materyali Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eğitim materyali başvurusu iki farklı yöntem kullanılarak yapılabilir. Bu yöntemlerden ilki ikamet ettiğiniz ildeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarını ziyaret etmektir.  e-Devlet sisteminden de materyal yardımı başvurusu yapılabilir. Sistemden başvuru yapmak isteyen kişiler, https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine tıklamaktır. Linke tıkladıktan sonra T.C. kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

Ayrıca ikamet ettiğiniz il ya da ilçedeki belediyeye giderek bizzat giderek veya belediyelerin resmi web sitesinden de materyal yardımı başvurusu yapabilirsiniz.

Başvuru yaparken başvuru formunu ve sizden istenilen belgeleri kuruma mutlaka iletmelisiniz.

E-Devlet Materyal Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden materyal yardımı başvurusu yapmak isteyen kişiler, https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-egitim-ogretim-yardimi-talebi linkine tıklayarak başvuru işlemlerini gerçekleştirebilir. Başvuru yapabilmek için T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmalısınız. Ardından başvuru formunu doldurarak yardım başvuru işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Eğitim Materyali Yardımı Başvuru Formu

Eğitim materyali yardımı almak isteyen öğrencilerin veya velilerin yardım başvurusu yapabilmesi için doldurması gereken formdur. Başvuru formunda başvuru yapan öğrenciye ve velisine ait bazı bilgiler bulunmaktadır. Formda yer alan bilgilerin eksiksiz ve doğru bilgiler ile doldurulması yardım başvurunuzun olumlu sonuçlanması için önemlidir. Çünkü formda yazılan bütün bilgiler ilgili birimler tarafından incelenmektedir.

Eğitim Materyal Yardımı Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Eğitim materyali yardımı sorgulama yapmak isteyen kişiler e-Devlet sistemine giriş yaparak sorgulayabilir. Bunun için e-Devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir.

Eğer belediyelere ya da diğer yardım kurumlarına bizzat giderek başvuru yaptıysanız, arayarak ya da bizzat giderek sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Eğitim Materyali Yardımı Ne Zaman Yatar?

Eğitim materyali yardımı okullar açılmadan önce dağıtılmaya başlanmaktadır. Ne zaman dağıtılacağı ile ilgili net bir bilgi bulunmamaktadır. Ancak yardım almaya hak kazandıysanız ve yardım almadıysanız ilgililer durumu iletmelisiniz.

Çünkü bazı kurumlarda materyal yardımı kurumlara bizzat giderek verilmektedir. Kuruma bizzat giderek de ne zaman yardım alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğitim Materyali Yardım Başvuru Şartları

Eğitim materyali almak isteyen kişilerin bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Yerine getirilmesi gereken şartları aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Örgün olarak eğitim görüyor olması
 • İlkokul, ortaokul ve lise öğrencisi olması
 • Muhtaçlık sınırında olması
 • C. vatandaşı olması
 • Herhangi bir yerden yardım almıyor olmak

Eğitim Materyali Yardımından Faydalanmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Eğitim materyali başvurusu yapan kişiler, başvuru yaptığı kurum tarafından istenen belgeleri eksiksiz olarak kuruma teslim etmelidir. Belgelerin neler olduğuna başvuru yapacağınız kurumu arayarak öğrenebilirsiniz. Aşağıda gerekli olan evrakların neler olduğu yer almaktadır.

 • Başvuru formu
 • İkametgah belgesi
 • Gelir beyanı
 • Kimlik belgesi ve fotokopisi
 • Muhtardan alınacak muhtaçlık belgesi
 • Öğrenci belgesi
 • Sağlık raporu

Yazımızda belirtilen belgeler genel olarak bütün kurumlarda talep edilen belgelerdir. Kurumdan kuruma değiştiği için başvuru yapacağınız kurumu arayarak gerekli belgelerin listesini öğrenebilirsiniz.

Eğitim Materyali Yardımı Kaç Ayda Bir Verilir?

Eğitim materyali yardımı kurumdan kuruma göre değişmektedir. Bazı kurumlar tek seferlik eğitim yardımı verirken bazı kurumlar her ay yardım vermektedir. Verilen yardımlar mütevelli heyeti tarafından her dönemin başında verilmektedir.

Eğitim Materyali Yardımı Hangi Bankaya Yatar?

Eğitim materyali yardımının hangi bankaya yatırılacağı birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Yardım çocukların yasal temsilcileri olan velilerin hesaplarına yatırılmaktadır. Genelde eğitim materyali yardım ödemeleri Ziraat Bankası hesaplarına yapılır. Eğer Ziraat Bankası hesabınız yoksa en yakın şubeye giderek hesap açtırabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.