PTT ve TÜVTÜRK Araç KM Sorgulama – Orijinal KM Öğrenme

PTT ve TÜVTÜRK Araç KM Sorgulama – Orijinal KM Öğrenme
23.02.2024 07:31
A+
A-

PTT ve TÜVTÜRK Araç KM Sorgulama – Orijinal KM Öğrenme; Araç kilometresi sorgulama ikinci el araç alım satımı yapan kişiler tarafıdan en çok araştırılan konuların başında gelmektedir. Çünkü bu kişiler araç alım satımı yaparken piyasada beklenmedik durumlarla karşılaşmaktadır. Bu durumları engellemek isteyen kişiler farklı yöntemler kullanarak araç kilometresi sorgulama işlemi yapabilir. Bu yöntemlerin neler olduğu hakkında bilgi edinmek isteyen kişiler bu yazımızı okuyarak araç kilometresi sorgulayabilir.

Araç Kilometresi Nedir?

Araç kilometresi aracın ne kadar yol gittiğini gösteren ölçü birimidir. Araç kilometresi üzerinde herhangi bir değişiklik yapılamaz. Ancak gittiğiniz mesafeyi görmek isterseniz sıfırlama işlemi yapabilirsiniz. Bu gösterge ayrı bir panelde bulunmaktadır. Bu gösterge ile ayrıca aracın ne kadar yakıt harcadığını da öğrenebilirsiniz.

Araç kilometresi ikinci el araç satış işlemlerinde alan kişi için önemlidir. Kilometre sayısı fazla ise o araç daha uygun fiyata satılmaktadır.

Araç Kilometresi Nereden Sorgulanır?

Araç kilometresi sorgulama ikinci el araç satın alacak kişiler tarafından yapılmaktadır. Sorgulama yapmak isteyen kişiler, SMS ile, PTT üzerinden plaka, şasi numarası ile yapılabilir. Bu platformlardan nasıl sorgulama yapılabileceği ile ilgili detaylar aşağıda yer almaktadır.

PTT Kilometre ve Muayene Sorgulama

PTT ile araç kilometresi ve muayenesi sorgulamak isteyen kişiler, https://hgs.pttavm.com/arac-km-sorgula linkine tıklamalıdır. Linke tıkladıktan sonra plaka numarası, şasi numarası, T.C. kimlik numarası ve vergi numarası ve aktif olarak kullandığınız maili gibi bilgileri girerek sorgulama işlemi yapılabilir.

PTT üzerinden araç kilometresi sorgulama işlemi yalnızca 9 TL’dir.

SMS Göndererek Kilometre Sorgulama

SMS göndererek araç plakası direkt sorgulanamaz. Sorgulama yapmak için SMS ile SBM üzerinden kilometre bilgisini öğrenmek için hasar tarihi ve eksper raporu gibi bilgileri girmelisiniz.

ERP (eksper raporu) olan kazalarda sorgulama yapmak için “PARCA” boşluk “PLAKA” boşluk hasar tarihini yazarak 5664’e mesaj göndererek değişen parça ve kilometre bilgisini öğrenebilirsiniz.

SMS gönderme ücreti 56 TL’dir.

İnternet Üzerinden Araç Kilometresi Sorgulama

İnternet üzeri Internet üzerinden araç kilometre sorgulama işlemi yapmak isteyen kişiler, PTT AVM’nin web sitesinden sorgulama işlemi yapabilir. Bu şekilde sorgulama yapmak isteyen kişiler, https://hgs.pttavm.com/arac-km-sorgula linkine tıklamalıdır. Ardından sağ üst köşede “Araç kilometresi sorgula” yazan yere tıklanması gerekir. Araç km sorgulama için 2 farklı seçenek sunulmaktadır. Sorgulama işlemlerini şu bilgileri kullanarak yapabilirsiniz.

  • Plaka numarası
  • Şasi numarası
  • Kimlik numarası
  • Vergi numarası

Araç kilometre sorgulama işlemi ücretli bir işlemdir. Sorgulama yapmak isteyen kişilerin 52 TL tutarında bir ödeme yapması gerekmektedir.

TÜVTÜRK’ten Araç Kilometresi Sorgulama

TÜVTÜRK’ten araç kilometre sorgulama yapmak mümkündür. Sorgulama yapmak ilk olarak t https://www.tuvturk.com.tr/plaka-sorgulama.aspx adresine giriş yapmalıdır. Ardından sol kısımda yer alan araç muayene sorgulama seçeneğini tıklanmalıdır.

Araç muayene sorgulama seçeneğini tıkladıktan sonra karşınıza bir ekran yer almaktadır. Karşınıza çıkan ekranda “Plaka numarası ve son muayene rapor numarası” gibi girilmesi gereken bilgiler yer almaktadır. Bu bilgileri girdikten sonra güvenlik kodunu da yazarak sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Sorgulama sonucuna göre muayenede yazılan son kilometre bilgisi ekranda gözükecektir.

Araç Kilometre Kaydı Bulunamadı Ne Anlama Gelir?

Araç kilometre geçmişi öğrenme işlemini gerçekleştirmek isteyen kişiler bazen “Araç KM Kaydı Bulunamadı” gibi hata ile karşılaşabilir. Bu durum aracın henüz muayeneye girmemiş olduğunu ve aracın kilometre kaydının sistemde tutulmadığını gösterir. Bu hatayı alan kişiler kilometre kaydını öğrenmek için aracı muayene ve teknik servise götürülmesi gerekir.

E-Devlet Üzerinden Araç Kilometre Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Günümüzde birçok işlem e-Devlet sistemi üzerinden yapılabilir. Araç sorgulaması yapmak isteyen kişiler de bu işlemi e-Devlet üzerinden kolayca gerçekleştirebilir.

Sorgulama yapmak isteyen kişiler, ilk olarak. https://www.turkiye.gov.tr/ptt-pttbank-internet-bankaciligi-hesabindan-arac-kilometre-sorgulama-4194 linkine tıklanmalıdır. Linke tıkladıktan sonra kimlik bilgilerinin doğrula seçeneğine tıklayarak, T.C. kimlik numarası ve e-Devlet şifresiyle giriş yapılması gerekmektedir. Ardından yönlendirildiğiniz sayfada şase numarası ve plaka numarası bilgilerini girerek sorgulama yapabilirsiniz.

Oto Servis İle Araç Kilometresi Sorgulama

Birçok kişi ikinci el araç alıp satımı yaptığında araç kilometresini öğrenmek ister. Bunun için de birçok kişinin aklına gelen ilk yöntem oto servise gitmektir. Ancak oto servislerde bazı satıcılar kilometreye düşürerek araç satışı yapar. Bu gibi durumlarda dikkat edilmesi gerekir. Oto ekspertiz araç hakkında tüm detayları öğrenebilirsiniz.. Bu nedenle en güvenilir yöntem oto servisler üzerinden araç kilometresi sorgulamalıdır.

Araç Kilometresi Düşürülmesi

Birçok kişi aracın daha ucuz satılması için araç kilometresinin düşürmektedir. Araç kilometresinin Düşürüldüğünü anlaşılması için de oto servislere gidilmesi gerekir. Böylece aracın kilometre bilgileri beygir gücü testi sonucuna göre anlaşılır.

Kilometresi Düşürülmüş Araç Nasıl Anlaşılır?

İkinci el araç alımında kilometrenin orijinal olup olmadığına dikkat edilmelidir. Araç alırken ilometresinin düşürülüp düşünülmediğini anlamak için aşağıdaki adımları inceleyebilirsiniz.

  • Aracın yetkili servis ve muayene kayıtlarını inceleyin.
  • Aracı alırken ilk sahibinden almaya dikkat edin.
  • Son servis km kayıtlarını inceleyin.
  • Aracın iç donanım bilgilerini inceleyin.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.