Nikah Tarihi Nasıl Alınır? Sorgulama ve Erteleme İşlemleri

Nikah Tarihi Nasıl Alınır? Sorgulama ve Erteleme İşlemleri
08.01.2024 09:51
A+
A-

Nikah Tarihi Nasıl Alınır? Sorgulama ve Erteleme İşlemleri 2024; Ruh eşiyle yani aşık olduğu kişiyle bir an önce evlenmenin hayalini kuran kişiler; nikah tarihini belirleyip, nikah gününe kadar kendilerinden talep edilen belgeleri toparlayıp, belediyeye teslim ederek, nikah kıyabiliyorlar.

Aşık olduğu kişiyle bir ömür mutlu bir şekilde yaşamayı umut eden çiftler; nikah tarihini nereden ve nasıl alabileceklerini, nikah için gerekli olan tüm evrakları öğrenmek istiyorlar.

Nikah tarihinin evlenecek çiftler tarafından alınmasıyla başlayan bu süreç, düğün tarihinin kararlaştırılması, düğün hazırlıklarının başlaması, gelinlik ve damatlıkların seçilmesi vb. birtakım heyecan dolu aktiviteyi içeriyor.

Bu yazımızda evlenmeyi düşünen çiftler için nikah tarihi nasıl alınır? Nikah tarihi sorgulama ve erteleme işlemleri nasıl yapılır? vb. konuyla ilgili olarak merak edilen soruları yanıtlamaya ve sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Nikah Tarihi Nasıl Alınır?

Nikah tarihi almak isteyen çiftlerin ikametgahlarının mevcut olduğu yerdeki belediye evlendirme dairesine gitmeleri ve kendileri için en uygun günü nikah tarihi olarak belirlemeleri gerekiyor.

Nikah tarihi almak için belediyeye giden çiftlere belediye yetkileri tarafından nikah tarihine kadar evlendirme dairesine teslim etmeleri gereken tüm belgelere ilişkin bilgi de veriliyor.

Bu belgelerin çiftler tarafından mutlaka belediyeye nikah tarihi öncesinde teslim edilmesi gerekiyor.

Çiftler, boş olan nikah günleri arasından diledikleri günü belirleyebiliyor yani seçebiliyorlar.

Nikah Tarihi Nereden Alınır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi evlenmeyi düşleyen çiftler, ikametgahlarının bulunduğu yerdeki belediye binasındaki evlendirme dairesine gidip, nikah tarihi alabiliyorlar.

Bu noktada çiftlerin birlikte belediyeye gitmeleri ve evlenmek istediklerini yetkili kişiye beyan etmeleri gerekiyor.

Çiftlerden birinin belediyeye gitmek için müsait olmaması halinde ise kişi, evlenmek istediği kişiye vekalet verebiliyor.

Bir diğer deyişle nikah tarihi, çiftlerden birinin vekaleti ile de alınabiliyor.

Nikah için Gerekli Evraklar 2024

Nikah için gerekli evraklar; nikah tarihi almak için belediyeye giden kişilere bildiriliyor.

Bu belgeleri aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

 • Çiftlere ait TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Çiftlere ait vesikalık fotoğraf(istenilen vesikalık fotoğraf adeti, belediyeden belediyeye farklılık gösterebiliyor)
 • Çiftlere ait ikametgah belgeleri
 • Çiftlere ait nüfus kayıt örnekleri
 • Çiftlere ait evlenme ehliyet belgeleri(çiftlerin evlenmeye engel teşkil eden akıl hastalıklarının olmadığına ilişkin belge)
 • Çiftlere dair sağlık raporu(çiftlerin evlenmeye engel teşkil eden hastalıklarının olmadığını gösteren sağlık raporu, aile hekimlerinden alınabiliyor)
 • İki örnek şeklinde düzenlenen evlenme beyannamesi

Nikah tarihi öncesinde yukarıdaki belgelerin eksiksiz bir şekilde tamamlanması ve belediyeye teslim edilmesi gerekiyor.

Aksi halde nikah işlemi gerçekleşmiyor.

Nikah, belediyede kıyılabileceği gibi düğün gününde düğün salonunda yani düğünün yapılacağı mekanda da belediye evlendirme memuru tarafından kıyılabiliyor.

Belediye Nikah Ücreti 2024

Nikah; belediye binasında kıyılabileceği gibi çiftlerin düğün yapacakları düğün salonunda ya da diğer mekanlarda da belediye evlendirme memuru tarafından kıyılabiliyor.

2024 yılında belediye nikah ücreti; belediyeden belediyeye göre farklılık gösterebiliyor.

Bununla birlikte çiftlerden genellikle 1000-1500 TL arasında bir fiyat talep ediliyor.

Nikahın düğün salonunda ya da diğer düğün mekanlarında kıyılacak olması halinde çiftlerin ekstra 2000 TL’ye kadar bir ücret ödemeleri de gerekebiliyor.

Çiftlerin aynı zamanda 850 TL olan nikah cüzdanı ücretini de ödemeleri gerekiyor.

Son olarak belediyeler, çiftlerden dosya ücreti olarak ortalama 200 TL gibi bir ücret de talep edebiliyorlar.

Nikah tarihi üzerinde nikahın hafta içi mi yoksa hafta sonu mu kıyılacağı da belirleyici oluyor.

Nikah Tarihi Ne Kadar Önceden Alınmalı?

Nikah tarihi almak için belediye evlendirme dairesine giden çiftlere ortalama 24 saat içerisinde nikah tarihi veriliyor.

Çiftler; kendilerine en uygun tarihi nikah tarihi olarak seçebiliyorlar.

Nikah öncesi belgelerin toplanması, teslim edilmesi, düğün hazırlıklarının yapılması, gelinlik ve damatlığın alınması vb. işlemleri göz önünde bulundurup, yeterli zamanı ayırdığınızdan emin olmalısınız.

Yani düğünden en az birkaç ay öncesinde nikah tarihinizi kararlaştırmanızı öneriyoruz.

Nikah Tarihi Kaç Ay Önceden Alınır?

Nikah tarihi, evlenme başvurusu yapılan belediyeye göre değişmekle birlikte, genel olarak en az 2 ay öncesinden alınabilir. Ancak, bazı belediyelerde bu süre 3 ay veya daha fazla olabilmektedir. Örneğin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde nikah tarihi en az 3 ay öncesinden alınabilmektedir.

Nikah tarihi almak için öncelikle gerekli belgeleri hazırlamanız gerekmektedir. Bu belgeler şunlardır:

 • Nüfus cüzdanları
 • Evlenme ehliyet belgesi
 • Sağlık raporu
 • 5’er adet vesikalık fotoğraf

Bu belgeleri hazırladıktan sonra, evlenmek istediğiniz belediyenin nikah dairesine başvurmanız gerekmektedir. Başvuru sırasında, size nikah tarihi teklif edilecektir. Bu tarihi kabul ederseniz, nikah başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Nikah tarihi alırken, aşağıdaki hususlara dikkat etmenizi tavsiye ederiz:

 • İstediğiniz tarihi ilk elden almak için, başvurunuzu en az 2 ay öncesinden yapmanızı tavsiye ederiz.
 • Bayram, tatil ve hafta sonu gibi dönemlerde nikah tarihlerinin daha yoğun olabileceğini göz önünde bulundurunuz.
 • Nikah tarihi alırken, nikah memurunun müsaitlik durumunu da kontrol ediniz.

Nikah tarihi aldıktan sonra, nikah için gerekli hazırlıkları yapabilirsiniz. Bu hazırlıklar arasında düğün salonu, düğün fotoğrafçısı, düğün pastası, davetiye gibi hususlar bulunmaktadır.

Nikah Tarihi Değiştirilebilir mi?

Evet, nikah tarihi değiştirilebilir. Nikah tarihi değişikliği, evlenmek isteyen çiftlerin talebi üzerine, evlenme başvurusu yapılan belediye tarafından yapılmaktadır. Nikah tarihi değişikliği için, evlenme başvurusu yapan çiftlerin belediyeye başvurmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında, çiftlerin değişikliğin nedenini açıklayan bir dilekçe vermeleri gerekmektedir.

Nikah tarihi değişikliği için, evlenme başvurusu yapılan belediyenin belirlediği bir süre bulunmaktadır. Bu süre, belediyeden belediyeye değişiklik göstermektedir. Genel olarak, nikah tarihinden en az 1 hafta önceden değişiklik yapılması gerekmektedir.

Nikah tarihi değişikliği, bazı durumlarda ücretsiz olarak yapılabilmektedir. Örneğin, çiftlerin sağlık sorunları nedeniyle nikah tarihini değiştirmeleri gerektiğinde, nikah tarihi değişikliği ücretsiz olarak yapılmaktadır. Ancak, diğer durumlarda nikah tarihi değişikliği için bir ücret talep edilebilmektedir.

Nikah tarihi değişikliği, çiftlerin evlilik hazırlıklarını tamamlayamamaları veya beklenmedik bir durumla karşılaşmaları durumunda yapılabilmektedir. Örneğin, çiftlerin düğün salonunu rezerve edememesi veya düğün fotoğrafçısını bulamama gibi durumlarda nikah tarihi değişikliği yapılabilmektedir.

Nikah Tarihi Erteleme

Nikah tarihi alanlar ve aldıkları nikah tarihini ertelemek isteyenler; nikah tarihinden 1 hafta öncesine kadar nikah tarihlerini değiştirip, erteleyebiliyorlar.

Yani nikah tarihine 1 haftadan daha uzun bir süre varken nikah tarihinin ertelenmesi ve değiştirilmesi halinde kişiler, ücretsiz bir şekilde erteleme işlemini gerçekleştirebiliyorlar.

Nikah tarihine 1 haftadan daha az bir süre kala nikah tarihini ertelemek ve değiştirmek isteyen çiftlerin ise tekrar nikah ücreti ödemeleri gerekiyor.

Kısacası nikah tarihi, alındıktan sonra da değiştirilebiliyor.

Ancak nikah tarihine bir haftadan daha az bir süre kala tarihi değiştirmek ve ertelemek isteyenlerden tekrar nikah ücreti talep ediliyor.

Nikah Tarihi Sorgulama

Günümüzde e-devlet platformu üzerinden çiftler; TC kimlik no ve e-devlet şifre bilgileri ile birlikte boş nikah tarihlerini sorgulayabiliyor ve görüntüleyebiliyorlar.

Hangi nikah salonunun hangi gün boş ve uygun olduğunu e-devlet platformu üzerinden kontrol edebiliyorlar.

Nikah tarihi ve nikah salonu sorgulama işlemi; e-devlet üzerinden yapılabiliyor.

Ancak e-devlet platformu üzerinden şu an için nikah tarihi alınamıyor.

Nikah tarihi almak isteyen çiftlerin mutlaka belediyeye bizzat gitmeleri gerekiyor.

E-devlet platformu üzerinden nikah tarihi ve nikah salonu sorgulamak adına hemen https://www.turkiye.gov.tr/arama?aranan=Nikah%20Salonu%20Durum%20Sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Nikah için Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Evlilik için gerekli belgelerden olan sağlık raporu; aile hekimlerinin yanı sıra sağlık ocaklarından, polikliniklerden, aile sağlığı merkezlerinden, devlet hastanelerinden ya da özel hastanelerden alınabiliyor.

Çiftlerin hastanelere bizzat başvurmaları gerekiyor.

Nikah Günü Kaç Günde Verilir?

Nikah tarihi almak için belediyeye gidenler; en erken 24 saat sonrasına nikah tarihi alabiliyorlar.

Genellikle 24 saat içerisinde kişilere nikah tarihi veriliyor.

Yoğunluk halinde ise nikah tarihinin çiftlere bildirilmesi, daha da uzun sürebiliyor ve birkaç günü bulabiliyor.

UYARI:

Nikah öncesinde alınan belgelerin 6 aylık geçerlilik süreleri bulunuyor.

Bu yüzden nikah tarihinin tüm evraklar alındıktan sonra en fazla 6 ay sonrasına alınması gerekiyor.

E-Devlet Nikah Tarihi Sorgulama

E-devlet üzerinden belediyelerin nikah salonları ve nikah tarihleri sorgulanabiliyor.

Ancak e-devlet üzerinden şu an için nikah tarihi alınamıyor.

Boş nikah tarihlerini ve nikah salonlarını hemen sorgulamak adına https://www.turkiye.gov.tr/arama?aranan=Nikah%20Salonu%20Durum%20Sorgulama linkini tıklayabilirsiniz.

Nikah Başvurusu Nasıl Yapılır?

Nikah tarihi almak isteyenlerin ikametgahlarının bulunduğu yerdeki belediyeye gitmeleri ve evlendirme dairesinden nikah tarihi almaları gerekiyor.

Çiftlerin yetkili kişiler tarafından kendilerine verilen belgeleri tamamlamaları ve eksiksiz olarak nikah tarihi öncesinde mutlaka belediyeye teslim etmeleri gerekiyor.

Evlenme Ehliyet Belgesi Nasıl Alınır?

Çiftlerin evlenmelerine engel teşkil eden herhangi bir durumlarının olmadığını gösteren belgeye evlenme ehliyet belgesi ismi veriliyor.

Bu belge, çiftler tarafından ikametgahlarının bulunduğu yerdeki nüfus müdürlüklerinden alınabiliyor.

Bu belgede çiftlerin medeni hallerine, anne ve baba isimlerine, doğum tarihlerine kısacası kişisel bilgilerine dair birtakım belgeler bulunuyor.

Bu belgeye başvurmadan önce çiftlerin mutlaka aile hekimine gitmeleri ve sağlık raporu da almaları gerekiyor.

Çiftlerden birinin nikah tarihi almak için belediyeye gitmeyecek olması halinde diğer kişiye verilmesi gereken vekaletname ise noterden alınabiliyor.

Nikah Tarihi Nasıl Ertelenir?

Nikah tarihini iptal ettirmek ya da değiştirip, başka bir güne ertelemek isteyenlerin de tekrar belediyeye başvurmaları gerekiyor.

Nikah tarihine 7 günden daha fazla süre olması halinde erteleme ve iptal işlemi, ücretsiz olarak yapılabiliyor.

Nikah tarihine 7 günden daha az bir süre kaldıysa çiftlerin tekrar nikah ücreti ödemeleri gerekiyor.

Nikah Tarihi Almayı Engelleyen Durumlar Nelerdir?

18 yaşını doldurmuş olan çiftler, kendi kararları ile nikah tarihi alabiliyorlar.

17 yaşındaki kişilerin ise yasal temsilcilerinin izinlerini almaları gerekiyor.

16 yaşındaki kişiler, mahkeme kararı ile nikah tarihi alıp, evlenebiliyorlar.

Eşi vefat eden ya da boşanan kadınların tekrar evlenebilmeleri için 300 günlük bekleme süresinin dolması gerekiyor.

Verem, bel soğukluğu, akıl hastalığı, cüzzam, hepatit B ya da hepatit C hastalığı tespit edilenler, hastalıkları iyileşene dek nikah tarihi alamıyorlar.

Bu kişiler, tedavi görüp, iyileştikten sonra nikah tarihi alabiliyorlar.

Bu yazımızda kısaca nikah günü nasıl alınır 2024? sorusunu yanıtlamaya çalıştık.

Sizler de konuyla ilgili her türlü soru ve görüşlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, önerilerinizi değerli okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.