Eğitim Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Formu ve Sorgulama

Eğitim Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Formu ve Sorgulama
06.03.2024 05:52
A+
A-

Eğitim Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Formu ve Sorgulama; Eğitim yardımı, ekonomik sıkıntı çeken ailelerin çocuklarına verilen karşılıksız bir burs ödemesi olmakla birlikte eğitim-öğretim dönemlerinde verilmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Vakıflar Genel Müdürlüğü ya da belediyeler dar gelirli ailelerin çocuklarına zaman zaman eğitim yardımı adı altında el uzatmaktadır.

Dar gelirli öğrencilere eğitim yardımı yapan kurum ve vakıfların yanı sıra aynı zamanda birçok belediye tek seferlik öğrencilere kırtasiye yardımı yaparak eğitim yardımında bulunmaktadır. Bizler de bu yazımızda eğitim yardımı nasıl alınır? Eğitim yardımı başvurusu nasıl yapılır ve sorgulama gibi merak edilen konuları sizler için ele alacağız.

Eğitim Yardımı Nedir?

Eğitim yardımı, devletin birçok kurumu ya da vakıflar tarafından geliri olmayan ailelerin çocuklarının eğitim masraflarını karşılamak amacıyla eğitim döneminde genellikle düzenli olarak verilen yardımdır. Eğer söz konusu eğitim yardımı hane yardımı kapsamında veriliyor ise bu durumda hanedeki her öğrenci için ayrı ayrı ödeme yapılmaktadır.

Eğitim Yardımı Yapan Yerler

Eğitim yardımı nerden alınır; eğitim yardımı dar gelirli ailelerin çocuklarına sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı aracılığıyla verilmektedir. Eğitim yardımı çocuğu okuyana devlet desteği olarak bilinmektedir.

Eğitim yardımı yapan yerler;

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • Yardım vakfı ve dernekler
 • İş adamları ve Holdingler

Ülkemizde okuyan çocuğu desteklemek maksadıyla yukarıda belirtmiş olduğumuz kurum ve kuruluşlar aracılığıyla eğitim parası verilmektedir.

Eğitim Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır

Eğitim yardımı ve Kırtasiye yardımı almak isteyen dar gelirli muhtaç aileler Eğitim yardımı almak için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına, Vakıflar Genel Müdürlüğüne ve Belediyelere başvuru yapabilir. Eğtim yardımı almak için ayrıca internetten online olarak “https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru“nu kullanarak e-Devlet üzerinden ön başvuru yapabilirsiniz.

Eğitim Yardımı Nasıl Alınır?

Hiç geliri olmayan ve geçim sıkıntısı çeken ailelerin çocukları için devletin birçok kurumu, vakıf ve sivil toplum örgütleri eğitime destek amacıyla yardımlar yapmaktadır. Eğitim yardımlarından faydalanmak için öncelikle belirli şartlara uygun olmak gereklidir. Gerekli şartlara uygun olan öğrenciler, eğitim yardımı alabilmek için yardımın alınacağı kurum ya da vakfa giderek gerekli başvuru sürecini başlatmalıdır.

T.C vatandaşı olan, sosyal güvencesi olmayan ihtiyaç sahibi aileler devlet okuluna giden çocuğa para yardımı için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında başvuru formu doldurmak suretiyle eğitim parası alabilirler.

Eğitim parası başvuruları kabul gören ailelerin yardım paraları hesaplarına yatırılmaktadır.

Başvuru formunda vermiş olduğunuz iletişim, adres ve banka detaylarınızın güncel olması mühimdir.

Eğitim Yardımı Nereden Alınır?

Eğitim yardımı öncelikle devlete ait olan birçok kurum tarafından verilirken aynı zamanda il ya da ilçelerde bulunan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları da eğitim desteği için yardım veren adresler arasında yer almaktadır. Eğer eğitim için yardım almak istiyorsanız;

 • Aile ve sosyal Hizmetler Bakanlığı’na,
 • Yardım vakıfları ya da yardım derneklerine,
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne,
 • İkamet ettiğiniz il ya da ilçedeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına,
 • Burs veren holdinglere başvuru yapabilirsiniz.

Eğitim Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eğitim desteği için yardım almak için yardımı alacağınız kurum ya da kuruluşa veya yaşadığınız il ya da ilçedeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek direk başvuru yapmanız gereklidir. Gittiğinizde kimlik kartınız ile birlikte mutlaka eğitim yardımı başvuru formunu doldurmalısınız. Zira başvuru değerlendirmeleri form üzerinden gerçekleştirilmektedir.

E-Devlet Eğitim Yardımı Başvurusu

Eğitim yardımı e devlet üzerinden de başvuru yapabileceğiniz bir sosyal yardım türüdür. E-devlet sistemi üzerinden eğitim desteği yardım talebinde bulunmak için öncelikle e-devlet sistemi şifreniz olmalıdır. Eğer şifreniz yok ise şifrenizi PTT şubelerine giderek kolaylıkla alabilirsiniz.

E-devlet şifreniz varsa doğrudan https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-egitim-ogretim-yardimi-talebi adresine tıklamanız yeterlidir. Adrese tıkladığınızda öncelikle ekrana giriş sayfası gelecektir. TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra otomatik olarak başvuru sayfasına yönlendirilirsiniz.

Başvuru sayfasında başvuru formunu doldurup sistemdeki yönergeleri izleyerek başvuru işlemlerinizi kaydedip onaylayabilirsiniz.

Eğitim Yardımı Başvuru Formu

Eğitim yardımı başvuru formu, başvuru yapacağınız kuruma ya da vakfa göre farklılık gösterebilir. Eğer yardım için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuru yapacaksanız o halde yaşadığınız bölgedeki kaymakamlık binasına giderek sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında bizzat formu doldurmalısınız.

Vakıflar Genel Müdürlüğü eğitim yardımı başvurusu ise online olarak Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Resmi web sitesi üzerinden eğitim yardımı başvuru formuna https://www.vgm.gov.tr/ adresinden hızlı şekilde ulaşabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlü eğitim yardımı 2024 yılında aylık 500,00 TL, yükseköğrenim burs miktarı ise aylık 1.250,00 TL olarak ödenecekt,ir.

Eğitim Yardımı Almak İçin Gerekli Belgeler

Eğitim yardımı başvurusu yapmadan başvuru yapacağınız kurumun talep ettiği belgeleri doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlayarak başvuruya o şekilde gitmelisiniz. Eğitim yardım başvurusu yapmadan önce;

 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 • Yardım alacak öğrencinin nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Muhtarlıktan alınması gereken yoksulluk belgesi
 • Gelir gösterir belge
 • Başvuru sahibi kiracı ise kira sözleşmesi
 • Öğrenci belgesi hazırlayarak bu belgeleri başvuru sırasında başvuru formuna eklemelisiniz.

Eğitim Yardımı Başvuru Sorgulama

Eğitim yardım almak için başvurunuzu devlet kurumlarına yaptıysanız başvuru sonucunuzu https://uyg.sgk.gov.tr/EgitimOgretimYardimi/ linki üzerinden bilgilerinizi görerek hızlı bir şekilde sorgulayabilirsiniz. Eğer eğitim için yardım başvurunuzu belediyeye, yardım derneklerine ya da sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına yaptıysanız o halde başvuru sorgulama işlemlerinizi bizzat başvuru yaptığınız adrese giderek yapabilirsiniz.

Eğitim Yardımı Başvuru Şartları

Eğitim yardımı, dar gelirli ve geçim sıkıntısı yaşayan ailelerin çocuklarına verilen karşılıksız burs ödemesidir. Bu sebeple yardım verilecek olan kişilerin gerçekten ihtiyaç sahibi olması en temel şarttır. Eğitim yardımı alabilmek için;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • Sosyal güvence sahibi olmamak,
 • Maddi zorluk içinde olmak ve bu zorluğu muhtarlıktan alınan muhtaçlık belgesiyle kanıtlamış olmak,
 • Haneye herhangi bir ek gelirin gelmiyor olması gerekmektedir.

Eğitim Yardımı Kimlere Verilir?

Eğitim yardımını kimler alabilir sorusu birçok vatandaşın merak ettiği diğer önemli sorulardan birisidir. Eğitim yardımı, maddi zorluk çeken ihtiyaç sahibi öğrencilere verilmektedir. Ayrıca yardım yapılacak olan kişilerde herhangi bir sosyal güvencesi olmaması, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması da aranan diğer özelliklerdir.

Eğitim Yardımı Ne Kadar 2024

Devlet kurumları tarafından verilen eğitim yardımları ilkokul öğrencileri için 100 TL, lise öğrencileri için ise 150 TL’dir. Belediyeler ise öğrencilere kırtasiye yardımı gibi ayni yardımlar yaparken bazı belediyeler ihtiyaç sahibi öğrencilere 1200 TL civarında nakdi eğitim yardımı yapmaktadır.

Okula Giden Çocuk Parası Ne Kadar?

Eğitim yardımı 2024; ilköğretim için 100 TL, lise için 150 TL, üniversite öğrencileri içinse 300 TL olarak belirlenmiştir.

Ayrıca; Yaşamlarını asgari standartlarda dahi sürdüremeyen aileler SED Yardımı başvurusu yapabilirler.

2024 SED yardım parası;

Eğitim Grupları Oranlar %  Ekonomik Destek Tutarı
Okul Öncesi Çocuk 50  3.614,13₺
İlköğretime Devam Eden Çocuk 75  5.421,20₺
Orta Öğretime Devam Eden Çocuk 80  5.782,62₺
Orta Öğretim Seviyesinde Olup Okula Devam Etmeyen Çocuk için 50  3.614,14₺
Korunma/Bakım Kararı ile Yüksek Öğrenime Devam Eden 90  6.505,44₺
Kuruluş Bakımından Ayrılan Gençler 40  2.891,31₺

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Öğrenci Yardımı

Aile ve sosyal politikalar bakanlığı sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı aracılığı ile dar gelirli ailelerin okuyan çocuklarına para yardımı sağlamaktadır.

Çocuğu okuyana devlet desteği alan bireylerin maddi durumu vakıf aracılığıyla 6 ayda bir kontrol edilmektedir.

Devlet okuluna giden çocuğa para yardımı maddi olanakları yetersiz ailelere verilir. Maddi anlamda iyileşme yaşanırsa yardım kesilir.

SYDV şartlı eğitim yardımı başvuru formu dolduran ve gerekli evrakları teslim eden ailelere çocuk eğitim yardım parası verilmektedir.

Eğitim Yardımı Ne Zaman Ödenecek?

Eğitim yardımı ödemeleri yardımı yapacak olan kuruma göre her ay, 2 ayda bir yada toplu olarak ödenilmektedir.

Belediye eğitim yardımı ödemesini eğitim dönemi başlangıcında toplu olarak vermektedir.

SYDV Şartlı eğitim yardımı ödemeleri 2 ayda bir hesaplara yatırılmaktadır.

Okul Yardım Parası Nasıl Alınır?

Okul yardım parası devlet kurumları aracılığıyla okuyan öğrenciye yahut ailesini desteklemek maksadıyla yapılan bir sosyal yardım türüdür. Çocuk eğitim yardım parası başvurusu yapacak olan bireylerin maddi durumunun elverişsiz olması şartı aranmaktadır.

Okul yardım parası için SYDV giderek başvuru formu doldurabilirsiniz.

Öğrenci Parası Almak İçin Nereye Başvurulur?

Okul öğrenci yardım parası almak için  Sosyal Hizmetler Merkezi veya Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına giderek öğrenci parası almak için başvuru uygulayabilirsiniz. Öğrenci yardım parası başvuru formu doldurarak ve gerekli belgeleri teslim ederek başvurunuzu uygulayabilirsiniz.

Çocuğu okuyana devlet desteği gerçek ihtiyaç sahiplerine verilmektedir. Okul yardım parası başvurusu için yeterli şartları sağlıyor olmanız gereklidir.

Devletten Öğrencilere Para Yardımı ve sosyal yardımlaşma eğitim yardımı ne kadar sorusu son haftalarda araştırma konusu olmuştur.

3296 TL destek ödemesi başvurusu için başvuru dilekçesi ile birlikte sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına müracaat etmeniz gereklidir.

Eğitim Yardımı Tek Seferlik Mi?

Eğitim yardımlarının tek seferlik olup olmadığı, yardımın türüne ve başvurduğunuz kuruma göre değişiklik gösterir.

Tek seferlik eğitim yardımları:

 • Bazı kurumlar ve kuruluşlar tarafından afet veya özel durumlar nedeniyle verilen yardımlar tek seferlik olabilir.
 • Kızılay Tek Seferlik Eğitim Yardımı gibi bazı yardımlar da adından da anlaşılacağı üzere tek seferliktir.

Sürekli eğitim yardımları:

 • Genel eğitim yardımı ve şartlı eğitim yardımı gibi yardımlar genellikle her eğitim öğretim yılı için tekrar başvurulmak şartıyla yıllık olarak yapılmaktadır.
 • Kırtasiye yardımı ise bazı durumlarda tek seferlik, bazı durumlarda ise eğitim öğretim yılı boyunca belirli aralıklarla yapılabilmektedir.

Eğitim Yardımı Parası Kaç Ayda Bir Alınır?

Şartlı eğitim yardımı ödemeleri her ay yatırılmaktadır. Vakıflar genel müdürlüğü eğitim yardımı ödemeleri her ay ihtiyaç sahiplerinin hesaplarına yatırılır.

Devletin öğrencilere verdiği para yardımı başvurusu için alakalı kurumlara gerekli belgeleri teslim ederek devlet eğitim desteği alabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.