İşsizlik Maaşı Sorgulama E-Devlet – PTT ve İşkur

İşsizlik Maaşı Sorgulama E-Devlet – PTT ve İşkur
28.01.2024 03:51
A+
A-

İşsizlik Maaşı Sorgulama; İşsizlik maaşı, Türkiye Cumhuriyeti devletinde sosyal devlet kapsamında işsiz kalan vatandaşlara geçici bir süre verilen ödenektir. Ancak işsizlik maaşı şartları merak edildiği gibi aynı zamanda işsizlik maaşı sorgulama adımları da birçok kişi tarafından çok fazla merak edilen konular arasında yer alıyor.

İşsizlik maaşı sorgulama e devlet üzerinden nasıl yapılır? İşsizlik maaşı sorgulama yolları nelerdir? ve benzeri gibi merak ettiğiniz tüm soruların cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaş sorgulaması işlemlerini farklı yöntemler ile gerçekleştirebilmeniz mümkündür. Öncelikle e-devlet sistemi üzerinden online sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca ikametgahınızın olduğu il ya da ilçede bulunan İŞKUR müdürlüğüne giderek, ikamet ettiğiniz il ya da ilçedeki PTT şubesine giderek de sorgulama yapabilirsiniz.

E-Devlet İşsizlik Maaşı Sorgulama

İşsizlik maaşı e-devlet sistemi üzerinden sorgulayabileceğiniz ödeneklerden birisidir. E-devlet üzerinden işsizlik maaşınızı sorgulamak için;

  • İlk olarak https://www.turkiye.gov.tr adresine gidin. E devlet kapısına TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapın. Eğer e-devlet şifreniz yok ise bu durumda PTT şubelerine giderek kısa sürede e-devlet şifresi edinebilirsiniz.
  • Giriş aşamasından sonra ana ekranda karşınıza arama kutucuğu gelecektir. Arama kutucuğuna “İşsizlik maaşı” yazın ve sorgulama yapacağınız ekrana gidin.
  • Ayrıca e-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ana sayfada bulunan “E-Hizmetler” sekmesindeki “İŞKUR” alt menüsüne giderek karşınıza çıkan seçeneklerden de “İşsizlik Ödeneği” sekmesine tıklayarak işsizlik maaşınızın sorgulamasını yapabilirsiniz.

PTT İşsizlik Maaşı Sorgulama

İşsizlik maaşını PTT şubelerinden alan kişiler için sorgulama yöntemlerinden birisi de PTT olmaktadır. Eğer işsizlik maaşınızı PTT şubelerinden alıyorsanız bizzat kimliğiniz ile giderek PTT gişelerinden işsizlik maaşınızın yatıp yatmadığını kolayca öğrenebilirsiniz.

PTT işsizlik maaşı sorgulama telefon numarası ise PTT çağrı merkezi olan 444 1 788 numaralı hattır. Bu numara üzerinden istek ve görüşlerinizi bildirebileceğiniz gibi aynı zamanda işsizlik maaşınızı da sorgulayabilirsiniz.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Sorgulama

İşsizlik maaşı sorgulama İşkur üzerinden de yapılabilen bir işlemdir. İŞKUR üzerinden işsizlik maaşınızı direk bulunduğunuz il ya da ilçedeki İşkur müdürlüğüne gidip öğrenebileceğiniz gibi dilerseniz ALO 170 İŞKUR çağrı merkezi destek hattı üzerinden de işsizlik maaşınızı sorgulayabilirsiniz. Eğer ALO 170 çağrı merkezi üzerinden sorgulama yapacaksanız yetkililer sizden bir takım kişisel bilgilerinizi isteyecektir. Vereceğiniz bilgiler doğrultusunda sorgulamanız sistemden kısa sürede gerçekleştirilir.

İşsizlik Maaşı Sorgulama Telefon Numarası

İşsizlik maaşı sorgulama hattı numarası sorgulama yapacağınız kanala göre değişkenlik gösterebilir. Eğer işsizlik maaşınızı PTT’den alıyorsanız ve PTT üzerinden sorgulama yapmak istiyorsanız bu durumda 444 1 788 numaralı PTT çağrı merkezi üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

İŞKUR üzerinden doğrudan müdürlüğe giderek sorgulama yapabileceğiniz gibi aynı zamanda sorgulama hattı üzerinden de sorgulamanızı gerçekleştirebilirsiniz. İŞKUR’un sorgulama numarası ise ALO 170 numaralı hattır.

İşsizlik Maaşı Sorgulama Kayıt Bulunamadı Ne Demek?

İşsizlik ödeneği kayıt bulunamadı ne demek? Sorusu işsizlik maaşı almak için başvuru yapanlardan zaman zaman gelen sorular arasında yer alıyor. İşsizlik ödeneği alabilmeniz için öncelikle bir takım sigorta günü şartınızı karşılamalısınız. Ayrıca kanunen belirlenmiş süre kadar da işsizlik maaşı almamış olmanız gereklidir.

Eğer işsizlik ödeneği için gerekli şartları karşılamıyor iseniz siz başvuru yapsanız bile ödenek alma hakkına sahip olmadığınız için sistemde sorgulama yaparken “İşsizlik maaşı sorgulama kayıt bulunamadı” ifadesini görebilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Onaylandığını Nasıl Öğrenebilirim?

İşsizlik maaşı onaylandığını nasıl anlarım? İşsizlik maaşı başvurusu yaptıktan sonra başvurunuzun onaylanma sürecini e-devlet sistemi üzerinden kolayca takip edebilirsiniz. Bunun için ilk olarak TC kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapmanız gereklidir. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama kutucuğuna “İşsizlik maaşı sorgulama” ya da “İşsizlik ödeneği sorgulama” yazdığınız takdirde sistem sizi bilgi ekranına gidebilmeniz için yönlendirecektir.

İşsizlik Maaşı Ne Zaman Belli Olur?

İşsizlik ödeneği ne zaman belli olur? diye merak edenlerin başvuru yaptıktan sonra ortalama bir ay beklemeleri gerekecektir. Şöyle ki; genellikle sonuçlar başvuru yaptığınız ayın sonunda sonuçlanır ve sizlere bildirilir. Dolayısıyla da işsizlik maaşının belli olması için gerekli olan süre ortalama 1 aydır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.