Hane Yardımı Grubu Nedir? Ne Demek?

Hane Yardımı Grubu Nedir? Ne Demek?
15.04.2024 15:27
A+
A-

Hane Yardımı Grubu Ne Demek? Ne Kadar? Hane yardımı sosyal güvencesi olmayan ailelere verilen para yardımı başta olmak üzere yapılan tüm yardımlara denir. Hane yardımı grubu kısaca başvuru yapan kişiye değil başvuru yapan kişinin ailesinde yaşayan kişilere de yapılan yardımdır.

Hane yardımı grubu başvurusu internetten yapıldığı gibi ikametgâh adresinize yakın olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gidilerek yapılabilir.

Hane Yardımı Grubu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla uygulanan hane yardımı, adından da anlaşılabileceği gibi düşük gelire sahip olan aileler kapsamı içinde yürütülmektedir. Her yıl açıklanan açlık ve yoksulluk sınırı baz alındığında hane yardımına tabi tutulan birden fazla aile olduğunu fark etmek olabilecektir. Bu yardımın alınması için yapılması gereken tek şey alakalı kurumlara başvuruda bulunmak olacaktır.

Hane yardımı, bireysel olmamakla birlikte aile içine yapılan yardım şeklinde olarak bilinmektedir. Hane içinde yaşayan kişi rakamının toplam gelir miktarına bağlı olarak hane yardımı alıp alamayacağı rahatlıkla belirlenmektedir. Para yardımı şeklinde uygulanan bu yardım, ailelerin temel gereksinimlerini yahut sosyal hayatlarını destekleme amacı taşımaktadır.

Hane Yardımı Grubu Nedir?

Hane yardımı grubu nedir sorusu ise uygulanan bu yardım ile alakalı olarak araştırılan içerikler içinde bulunmaktadır. Daha önce de altı çizildiği gibi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla yürütülen bu çalışma, aylık gelir düzeyi düşük olan ailelerin yararlanması adına uygulanmaktadır.

Düşük gelirli hanelerin biraz daha rahat ve iyi bir yaşam sürmeleri yönünden yürütülen bu çalışma, bireysel bir yardım değildir ve aile içerisine para yardımı şeklinde yapılmaktadır. Bu yardımdan faydalanabilmek için aile içindeki bireylerin hiçbirinin sosyal güvencesinin olmaması şartı aranmaktadır.

Aranan bir diğer şart ise 3294 sayılı kanun kapsamı içinde olma şartıdır. Bu iki mühim şartın sağlanması halinde alakalı makam ve mevkilere yapılacak olan başvuru, kabul edilmiş olacaktır. Yardımın nasıl alınacağı ve başvurunun nasıl takip edileceği gibi detaylara çeşitli kaynaklar aracılığı ile rahatlıkla varabilirsiniz.

Hane Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hane yardımı kapsamı içinde ele alınan hane yardımı başvurusu nasıl yapılır sorusu ise bu yardımdan yararlanmak isteyen aileler aracılığıyla araştırılmaktadır. Bir önceki başlıkta bahsi geçen iki mühim şartın sağlanması halinde hane yardımı başvurusunda bulunmak bi hayli kolaylaşacaktır.

Hane yardımı başvurusunda bulunmak için ilk kez e-devlet kapısından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru bölümüne erişmeniz gerekmektedir.

Bu bölüme geldikten sonra karşınıza bir form çıkacaktır. Bu formda bulunan boşlukları sizden talep edilen bilgiler ile eksiksiz bir biçimde tamamlamanız gerekmektedir. Belirttiğiniz bilgilerin eksik yahut hatalı olması durumunda başvuru süreciniz uzaması ve bunun yanı sıra reddedilmesi olabilecek olacaktır.

Hane Yardımı Grubu Başvuru Formu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru TC Vakıflar Genel Müdürlüğü, belediyeler, vakıflar ve dernekler tarafından yapılan hane yardımı için mutlaka başvuru sırasında başvuru formu doldurmanız gereklidir.

Başvuru formu doldurulurken mutlaka sizden istenen bilgileri eksiksiz tam olarak doğru şekilde doldurmanız gereklidir. Yapılan incelemede yanlış bilgi verdiğiniz anlaşılırsa yardım başvurunuz onaylanmaz.

Hane Yardımı Kaç Ayda Bir Verilir?

Hane yardımı kaç ayda bir verilir yahut her ay hane yardımı almak olabilecek mü gibi soruların da bu yardım ile alakalı araştırılan içerikler olduğunu fark etmek olabilecektir. Hane yardımı hususunda aile fertleri içinde yalnızca bir kişi başvuru yapabilmektedir. Yapılan bu başvuru neticelendiğinde hane içindeki kişi sayısı ve aylık toplam gelir durumuna göre para yardımı yapılmaktadır.

Bazı bireyler hane yardımının aylık olarak ödendiğini düşünse de bu doğru değildir. Hane yardımları 2-3 ayda bir olacak biçimde toplu ödeme yöntemi aracılığıyla yatırılmaktadır. Yapılan bu toplu ödeme ile birlikte aileler gıda, eğitim ve sağlık alanında gelişen gereksinimlerini karşılayabilmektedir.

Hane Yardımı Ne Kadar?

Aile içerisine yapılan yardım, yani hane yardımı ile alakalı olarak hane yardımı ne kadar sorusu da bu yardımdan faydalanacak aileler aracılığıyla araştırılan içeriklerden biri olma özelliğini taşır. Hane yardımı, para ödemesi şeklinde yapılan bir yardım olmakla birlikte net bir sayı ile ifade edilmemektedir.

Hane yardımı başvurusu yapan her ailenin gelir durumu ve hane içinde yaşayan kişi sayısı birbirinden farklıdır. Bu nedenle ailelere yapılan yardımın da birbirinden farklı olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Hane yardımı hane halkının gelirine bağlı olarak aylık 1250 TL ile 4000 TL arasında değişmektedir.

Hane yardımı başvurusu yapıldığında bu başvuru Mütevelli Heyeti aracılığıyla incelenmekte ve ardından değerlendirilmektedir. Başvurunun kabul edilmesinden sonra aile durumuna bağlı olarak insana belli düzeyde maddi yardım yapılmaktadır.

Hane Yardımı Nasıl Alınır?

Hane yardımı nasıl alınır şeklinde yapacağınız bir incelemede hemen her sitede aynı cevabı bulmanız olabilecektir. Hane yardımı alabilmek için belli başlı şartların karşılanıyor olması ve aile içinde yaşayan bireylerin hiçbirinin sosyal güvencesinin olmaması beklenmektedir. Bu şartların sağlanması ile birlikte izlemeniz gereken belli başlı adımlar şu biçimde açıklanabilir:

 • Öncelikle hane yardımı başvurusunda bulunmak için ailede kimsenin sosyal güvence sahibi olmaması gerekir.
 • Aynı zamanda kişi başına düşen gelir miktarının da asgari ücretin 1/3’i geçmemesi söylenmektedir.
 • Hane yardımı başvurusu yapabilmek için ilk kez e-devlete giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Daha sonra burada Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmeti Ön
 • Başvurusu sayfasına ulaşmalısınız.
 • Bu sayfada bulunan formu eksiksiz ve doğru bilgiler ile tamamlamanız yeterli olacaktır.

Bu adımların ve şartların karşılanması halinde hane yardımı başvurunuz değerlendirilecek ve sonucu tarafınıza en kısa bir sürede bildirilecektir.

Hane Yardımı Grubu Ne Demek?

Ülkemizde yaşayan bazı ailelere bakıldığı zaman aylık gelir miktarlarının düşük olduğu ve geçim sorunu yaşadıkları fark edilmektedir. Bu yaşanan sorunun bir nebze de olsa iyileştirilmesi adına hane yardımı yapılmaktadır. Hane yardımı grubu ne demek sorusu ise yapılan bu yardım ile alakalı olarak ele alınan başlıklardan birisi haline gelmiştir.

Hane yardımı, adından da anlayabileceğiniz gibi, kişisel bir yardım olmamakla birlikte aile içine yapılan maddi yardım şeklinde ifade edilmektedir. Yani bu yardımın alınması ile birlikte aile içinde yaşayan kişi sayısı ve aylık toplam gelir durumu baz alınmaktadır.

Düşük gelirli ailelere yapılan bu yardımdan yararlanabilmek için başvuruda bulunan bireylerin sosyal güvence sahibi olmaması ve kişi başına düşen gelir miktarının asgari ücretin 1/3’ünü geçmeyecek biçimde olması beklenmektedir. Bu şartların sağlanması ile birlikte hane yardımı için başvuruda bulunulabilir.

2-3 ayda bir toplu biçimde yapılan bu yardım aracılığıyla geçim sorunu yaşayan yahut temel gereksinimlerini karşılamakta zorlanan aileler, belli başlı gereksinimlerini karşılayabilmektedir. Eğitim, gıda ve sağlık gibi alanlarda bu yardımdan elde ettiğiniz miktarları kullanabilirsiniz.

Hane Yardımı Nereden Alınır?

Aylık geliri düşük olan aileler için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla yapılan hane yardımı, bununla birlikte birden fazla içeriğin merak edilmesine neden olmaktadır. Bilhassa hane yardımı nereden alınır sorusu, başvurusu onaylanan yahut başvuran bireylerin farklı zamanlarda incelediği bir başlık olarak ön plana çıkmaktadır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olan yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne yahut belediyelere başvuruda bulunabilirsiniz. Bu başvurunun onaylanması halinde alacağınız ödemeyi ise aynı noktalardan almanız olabilecek değildir.

Bakanlık aracılığıyla yapılan bu yardımlar, nakdi yardım olduğu sürede bireylerin PTT hesaplarına yatırılmaktadır. Yani bu miktarı çekebilmeniz için PTT hesabınızın olması gerekmektedir. Hak sahibi dışında ise yatırılan bu yardım, PTT şubelerinden çekilmemekle birlikte farklı isimlere de verilmemektedir.

Hane Yardımı Grubu Diğer Aile Yardımı Nedir?

Hane yardımı grubu diğer aile yardımı nedir sorusu ise yukarıda açıklanan hane yardımı ile alakalı araştırılan bir diğer başlıktır. Hane yardımı grubu, birden fazla alanda yapılan yardımı kapsamaktadır. Yani bakanlık aracılığıyla yapılan bu yardım gıda, kömür, sağlık ve eğitim gibi alanlarda kullanılabilmektedir.

Kişiye yapılan bu yardımların diğer aile bireyleri ile paylaşılmasına ve bireylerin yararlanmasına izin verilmesine ise aile yardımı adı verilmektedir. Bu yardımı alacak bireylerin sosyal güvencelerinin olmaması ve asgari ücretin altında gelir düzeyine sahip olması da aranan şartlar içinde bulunmaktadır.

Hane Yardımı Grup Hak Sahibi Ne Demek?

Hane yardımı grubu hak sahibi ne demek sorusuna cevap vermek gerekirse hane yardımı başvurusu yapan kişinin hanede yaşayan tüm bireylerine yardım yapılacağı anlamına gelmektedir.

Yorumlar

 1. Sultan dedi ki:

  Hane yardımı istiyorum 3 tane çocum var eşimden boşandım lise ve ortaokul öğrencileri desteğinizi bekliyoruz

 2. Süleyman dedi ki:

  Çok mağdur ihtiyacım var sayın büyüklerimin gerinin yapılmasını arz ederim