Doğum Yapan Ev Hanımlarına ve Annelere Devlet Yardımı Başvurusu

Doğum Yapan Ev Hanımlarına ve Annelere Devlet Yardımı Başvurusu
11.03.2024 03:41
A+
A-

Doğum Yapan Ev Hanımlarına ve Annelere Devlet Yardımı Başvurusu; Türkiye genelinde sosyal devlet anlayışı kapsamında yoksul ve ihtiyaç sahibi ailelere birçok farklı sosyal yardımlar yapılmaktadır. Özellikle farklı alanlarda vatandaşlara farklı sosyal yardımlar veren devlet kurumlarının başında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gelmektedir. Bakanlığın verdiği yardımlardan birisi de doğum yapan annelere maddi destek olabilmek ve çocukların masraflarını bir nebze de olsa hafifletebilmek için doğum parası yardımıdır.

Sigortalı bir işi olan ya da olmayan tüm anneler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın vermiş olduğu doğum parasından farklı hesaplama oranları doğrultusunda faydalanabilmektedir.

Bizler de bu yazımızda doğum parası yardımı nedir? Sgk doğum parası kimler alabilir? ve benzeri gibi doğuran annelere devletten para yardımı ile ilgili merak edilen tüm soruların cevaplarını sizler için bir araya getirdik.

Doğum Yapan Ev Hanımlarına Devlet Yardımı 2024

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, çocukların gelişimine katkı sağlamak amacıyla sigortalı ya da sigortasız fark etmeksizin doğum yapan tüm annelere doğum parası yardımı vermektedir. Söz konusu yardım her çocuk için tek seferlik olarak verilmektedir.

Tek seferlik olarak her doğum yapılan çocuk için ayrı ayrı verilen doğum parası, sigortalı ve düzenli işi olan annelerin yanı sıra aynı zamanda düzenli bir işi ve sigortası olmayan, ev hanımı olan annelere de verilmektedir. Ancak çalışmayan ve sigortasız olan annelerin bu yardımdan faydalanabilmesi için sadece eşlerinin düzenli bir işi ve sigortası olması şartı aranıyor.

Doğum Yardımı Nedir? Çocuk Parası Nedir?

Doğum yardımı ya da diğer adıyla çocuk parası, yeni doğum yapan çalışan ya da çalışmayan tüm annelerin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan tek sefer alabileceği maddi yardımdır. Doğum yardımı ya da çocuk parası her çocuk için tek sefer ödenmektedir. Yani bu demek oluyor ki; bir anne doğum yaptığı her çocuk için tek sefer doğum yardımı alabilmektedir.

Çocuk parası ya da diğer adıyla doğum yardımı sadece 15 Mayıs 2015 ve sonrasında doğan çocukları kapsamaktadır. Dolayısıyla da bu tarih öncesinde doğum yapan annelerin söz konusu yardıma başvuru yapma hakları yoktur.

Doğum Yapan Ev Hanımlarına Devlet Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum parası başvurusu nasıl yapılır sorusu doğum yapan annelerin konu ile ilgili en çok merak ettiği soruların başında geliyor. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki; doğum parası yardım başvurusu sadece doğum yapan anne tarafından yapılmaktadır. Zira babanın başvuru hakkı olmadığından baba tarafından yapılan başvurular reddedilmektedir.

Doğum parası yardım başvurusu nereye yapılıyor diye merak ediyorsanız bu sorunun cevabını ikamet ettiğiniz il ya da ilçedeki Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerinde ya da sosyal hizmetler merkezinde bulabilirsiniz. Size en yakın olan il müdürlüğüne ya da sosyal hizmetler merkezine giderek başvuru formunu doldurup gerekli belgeleri ibraz ederek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Doğum yardımı başvurusu e devlet sistemi üzerinden ya da farklı bir online platform üzerinden yapılamamaktadır. Dolayısıyla da tek başvuru kanalı Aile ve Sosyal Hizmetler il müdürlükleri ile sosyal hizmetler merkezleridir.

Doğum Yardımı Başvuru Formu

Doğum parası başvuru formu, tıpkı diğer sosyal yardım başvurularında olduğu gibi başvuru için mutlaka doldurulması elzem olan bir formdur. Formda annenin meslek bilgileri, aylık gelir bilgileri, telefon numarası, ikametgah adresi ve e-posta adresi gibi bilgileri sorulmaktadır.

Başvuru sırasında formda bulunan iletişim bilgileri başta olmak üzere tüm bilgiler doğru ve eksiksiz yazılmalıdır. Zira başvuru sonucu kurum tarafından formda yazılan iletişim bilgileri doğrultusunda paylaşılmaktadır. Dolayısıyla da tüm bilgilerin güncel ve eksiksiz olması son derece önemlidir.

Doğum Yardımı Başvuru Sorgulama Nasıl Yapılır?

Doğum yardımı sorgulama e devlet sistemi üzerinden kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Bunun için https://www.turkiye.gov.tr/ linkine tıklayarak doğrudan e-devlet sistemine TC kimlik numaranız ve şifreniz ile giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra ana ekranda yer alan arama kutucuğuna “Doğum yardımı başvuru sonucu sorgulama” yazdığınızda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın sorgulama ekranına giderek başvuru sonucunuzu görüntüleyebilirsiniz.

Doğrudan e-devlet Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sorgulama ekranına gitmek için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama linkine tıklayarak giriş bilgilerinizi girip doğrudan sayfaya ulaşabilirsiniz.

E-devlet sistemi üzerinden sorgulama yapma imkanınız yoksa o halde bakanlığın sosyal destek hatları olan ALO 144 ya da ALO 183 numaralarını tuşlayarak başvurunuzla ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Doğum Yapan Ev Hanımlarına Devlet Yardımı Ne Kadar 2024

Ev hanımları için doğum parası ne kadar sorusu doğum yapan ya da anne olmaya hazırlanan ev hanımları için fazlasıyla merak konusudur. Doğum parası, annelerin sigortalı ya da sigortasız olmasına bakılmaksızın her çocuk için tek seferlik yapılan bir ödemedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı; ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve daha sonraki çocuklar için se 600 TL tek seferlik doğum yardımı yapmaktadır.

Doğum Yardımı Başvuru Şartları

Doğum parası alma şartları ile doğum yardımı şartları çok fazla birbirine karıştırılmaktadır. Doğum parası, sigortalı çalışan ve belirli bir süre sigorta primi ödenmesi gereken bir ödenektir. Ancak doğum yardımı, annenin sigortalı olup olmamasına bakılmazsınız ödenen tek seferlik bir yardımdır. Dolayısıyla da doğum parası çalışan annelere verilirken doğum yardımı hem çalışan hem çalışmayan tüm annelere verilmektedir.

Sigortalı olan ve çalışan ya da çalışmayan ve herhangi bir sigortası olmayan tüm anneler doğum yardımı için başvuru yapabilmektedir. Ancak burada basit de olsa aranan bazı şartlar vardır;

  • Eğer annenin sigortası yok ve çalışmıyor ise mutlaka babanın düzenli bir işi ve sigortası olmalıdır.
  • Doğum yardımı alınmak istenen bebeğin 15 Mayıs 2015 ve sonrasında doğmuş olması gereklidir.
  • Anne ve babanın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gereklidir.
  • Doğum sonrasında bebeğin canlı olması gereklidir. Aksi halde ölü doğum yapan annelere yardım verilmemektedir.
  • Başvuru öncesinde bebeğin kimlik paylaşım sistemine mutlaka kaydı yapılmış olmalıdır. Bu şartları karşılayan her doğum yapan anne doğum yardımına bizzat başvuru yapabilmektedir. Annenin sağlıklı olması durumunda başvurular sadece anne tarafından alınmaktadır. Şayet anne ölmüş ise bu durumda baba da doğum yardımı için başvuru yapma hakkına sahip olmaktadır.

Doğum Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Doğum yardımı başvurusu bazı basit şartları karşılayan tüm annelere verilen bir yardım parası olsa da başvuru sırasında kurum tarafından talep edilen bazı belgeler vardır. Bu belgeler;

  • Anne ve bebeğin kimlik kartı ile fotokopileri,
  • Bebeğin doğum belgesi,
  • Doğum yardımı başvuru formudur. Bu belgeler başvuru sırasında anne tarafından mutlaka kuruma eksiksiz bir şekilde ibraz edilmelidir.

Doğum Yardımı Başvuru Süresi

Doğum yardımı parası, 15 Mayıs 2015 tarihi sonrasında doğum yapan tüm çocuklar için tek seferlik olarak verilmektedir. Ancak son başvuru tarihine dair mevzuatta kesin bir tarih yazmamaktadır. Dolayısıyla da 15 Mayıs 2015 tarihi sonrasında doğum yapan ve henüz doğum yardımı almamış olan tüm anneler canlı doğum yaptıkları takdirde herhangi bir tarihte başvuru yapma hakkına sahiptir.

Doğum Yardımı Başvurudan Kaç Gün Sonra Alınır?

Doğum yardımı başvurusu ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından inceleme ve değerlendirme süreci başlatılmaktadır. Başvuruların yoğunluğu ve başvuru sırasında göre ödemelerin annelerin hesabına yatırılması ise ortalama 2 aylık bir sürece tekabül etmektedir.

Doğum Yardımı Nereye Yatar?

Doğum yardımı başvuruları bizzat anne tarafından yapılmakla birlikte aynı zamanda doğum yardımı ödemeleri de sadece annenin ismine yatmaktadır. Doğum yardımı başvurusu onaylanmış olan annelerin ödemeleri PTT’ye isimlerine yatmaktadır. Dolayısıyla da e-devlet sistemi üzerinden “Ödemesi yapıldı” ibaresini gören anneler en yakın PTT şubesine giderek gişeden TC kimlik ve ad-soyad bilgilerini vererek ödemelerini çekebilmektedir.

Kimler Doğum Yardımı Alabilir?

Doğum parasından kimler faydalanır sorusu da konu ile ilgili merak edilen ayrıntılar arasında yer alıyor. Doğum yardımı, canlı doğum yapan ve aynı zamanda anne babanın ya da herhangi birinin Türk vatandaşı veya mavi kart sahibi olması durumunda verilmektedir. Ayrıca söz konusu doğum yardımını sadece 15 Mayıs 2015 ve sonrasında doğum yapan anneler alabilmektedir.

Doğum Yapan Ev Hanımlarına Devlet Yardımı Başvuru Sorgulama

Doğum yapan anneler doğum için başvuru yaptıkları zaman sonuçları ne zaman ve nereden öğreneceklerini merak etmektedir. Ev hanımı annelere devlet yardımı başvuru yapıldıktan sonra genelde 30-40 gün içinde sonuçlanmaktadır. Ödeme anne adına PTT’ye yatmaktadır. Başvuruyu sorgulamak için e-devlet üzerinden giriş yaparak bakabilirsiniz. Dilerseniz olduğunuz ilin sosyal hizmetler merkezini arayarak gerekli bilgileri vererek sonucu öğrenebilirsiniz.

Ödemeler anneye ait TC kimlik numarası üzerine yapılmaktadır. Babanın bu parayı çekmesi olabilecek olmamaktadır. Bundan dolayı annenin bizzat giderek yapılan ödemeyi çekmesi gerekmektedir. Ev hanımı annelere devlet yardımı için doğum sonrası başvuru yaparak hemen hemen 40 gün sonra PTT’ye uğrayarak ödemenizi çekebilirsiniz.

Doğum yapan ev hanımlarına devlet yardımı ve desteği sorgulama işlemi için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama E-Devlet üzerinden de uygulayabilirsiniz.

Hamile Ev Hanımlarına Devlet Yardımı

Yardıma muhtaç olan ailelere bir çok çeşitli yardım yapılmaktadır. Bu yardımlardan yararlanmak için ise bazı şartların bulunması gerekmektedir. Aynı biçimde hamile ev hanımlarına devlet yardımı içinde bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Hamile olduğunu öğrenen bayanlar eğer sigorta kapsamı içinde değil ise sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına giderek başvuru yapabilirler. Bu başvuru için sağlık ocağından veya hastaneden bebeğin kaç haftalık olduğuna dair belge götürülmesi gerekmektedir.

Kimlik ve belge ile birlikte vakıflara giderek başvuru yapıldığı takdirde gerekli incelemeler yapılır. Annenin yardım almak için herhangi bir engeli yer almıyor ise ve şartlar karşılanıyor ise başvuru kabul edilir. Böylelikle doğum gerçekleşene kadar ev hanımlarına para yardımı yapılıyor.

Ev Hanımlarına Devlet Desteği

Ülke genelinde bir çok çalışmayan bayan yer alıyor. Bu bireyler ise çeşitli yardımlardan faydalanabiliyor. Ev hanımları için bir çok yardım seçeneği bulunmaktadır. Kendisi ve eşi sigortalı bir işte çalışmıyor ise bireyler sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından gıda yardımı alabiliyor. Bunun bunun yanında doğum yapan ev hanımlarına ve annelere para yardımı yapılabiliyor.

Eşi vefat eden kadınlar, 65 yaş üzeri kadınlar devletten düzenli olarak maaş alabiliyor. Vakıflar Genel Müdürlüğü aracılığıyla ise şartların sağlanması halinde ödeme yapılmaktadır. Bu yardımlardan yararlanmak için ise bireylerin düzenli bir geliri olmaması ve üzerlerinde bulunan herhangi bir gayrimenkul bulunmaması gerekmektedir. Şartlar sağlandığı takdirde ev hanımları Vakıflar Genel Müdürlüğü aracılığıyla yapılan bu yardımdan yararlanabilmektedir.

Çalışmayan Anneye Doğum Parası Nasıl Alınır?

Çalışmayan anneler için devlet bir çok destek vermektedir. Bu yardımlar gebelik zamanından başlayarak çocuk 18 yaşına gelene kadar sürdürmektedir. Bu yardımlar; şartlı gebelik, şartlı sağlık, şartlı eğitim ve doğum yardımı şeklindedir. Şartlı sağlık, şartlı eğitim ve şartlı gebelik yardımları devamlı olarak verilmektedir.

Doğum gerçekleşene kadar şartlı gebelik yardımı yapılmaktadır. Daha sonra doğum gerçekleştiği zaman ise yeniden başvuru yapılarak şartlı sağlık yardımı yapılmaktadır. Çocuk okul yaşına geldiği zaman ise şartlı eğitim yardımı yapılmaktadır. Lakin doğum yardımı tek seferlik bir yardımdır. Doğum gerçekleştikten sonra anne veya baba sosyal yardımlaşma vakıflarına giderek başvuru yapmaktadır. 30-40 gün içinde anne adına TC kimlik numarasına yatmaktadır.

Doğum parası yardımı her doğan çocuk için yapılmaktadır. İlk çocukta farklı, ikinci çocukta farklı üç ve ardından doğan çocuklar için değişik ödemeler yapılmaktadır. İlk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL üçüncü çocuk ve sonraki çocuklar için 600 TL ödeme yapılmaktadır. Doğum sonrası çoklu yardımlar içinde başvuru yapmanız olabilecek olacaktır.

Çalışmayan Anneye Doğum Parası Veriliyor Mu?

Ülkemizde çalışmayan bir çok hanım yer alıyor. Durumlar bu şekilde idrak edince bu bireyler çeşitli bir çok yardım araştırması yapmaktadır. Çalışmayan annelerinde çalışan annelerinde bir kerelik doğum yardımı alma hakkı bulunmaktadır. Doğum parası bir seferlik verilmektedir. Sosyal yardımlaşma vakıflarında yapılan bir çok yardım için başvuru yapacak birinin sigortalı olmaması gerekmektedir. Lakin doğum parası için böyle bir şart aranmamaktadır.

Doğum gerçekleştikten sonra çocuğun kimliğinin çıkması yeterli olmaktadır. Üstelik anne veya baba çalışıyorsa SSK’ya başvuru yaparak da ödeme alınabilmektedir. Doğum yapan ev hanımlarına ve annelere devlet yardımı uzun senelerdir yapılmaktadır. Doğum ardından da zor durumda kalmamaları adına cüzi miktarda yardımlar yapılmaktadır. Üstelik şartlar sağlandığı takdirde nakdi yardım başvurusu da yapılabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.