SYDV Başvuru Kayıt Formu ve E-Devlet Başvuru Formu

SYDV Başvuru Kayıt Formu ve E-Devlet Başvuru Formu
17.04.2024 18:11
A+
A-

SYDV Başvuru Kayıt Formu ve E-Devlet Başvuru Formu 2024; Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yaparak genel sağlanan yardımlardan faydalanabilirsiniz. Yardımlardan faydalanmak için gerekli şartları sağlayan kişiler başvuru kayıt formunu doldurarak başvurması gerekmektedir. Konumuzda sosyal yardım başvurusuyla ilgili tüm detayların anlatımı sağlanmıştır.

SYDV Yardımı Nedir?

SYDV açılımı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfıdır. Bu kurum sayesinde dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşlar başvurularını sağlayarak güncel olarak dağıtılan yardımlardan faydalanmaktadır.

Dağıtılan yardımlar sayesinde vatandaşlar belirli alanda gelir elde ederek eksikliklerini tamamlamaktadırlar. Birçok alanda ihtiyaca göre sosyal yardım dağıtılmaktadır. Toplumun ihtiyaç sahibi kesime göre ayarlanmalar sağlanarak dağıtımlar dönemler içerisinde yapılmaktadır.

SYDV Yardım Başvurusu Nereden Yapılır?

SYDV Yardım Başvurusu Nereden Yapılır? sorusuna cevap vermek gerekirse başvurular ikametgah adresinize yakın olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına bizzat gidilerek yapılabileceği gibi nternetten online olarak e-devlet üzerinden yapılmaktadır.

SYDV Yardımları Nelerdir?

SYDV Yardımları ihtiyaç sahibi kişilere değişiklik göstermektedir. Birçok alanda yardım dağıtılarak bireylere destek çıkılmaktadır. SYDV yardımları listesi olarak;

 • Aile nakdi yardımı
 • Yaşlılık maaşı
 • Eğitim yardımları
 • Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Dul Maaşı
 • Gebelik Yardımı
 • Engelli Maaşı
 • Engelli Yakını Maaşı
 • Kronik Hastalık Yardımı
 • Asker Yakınına Yardım
 • Öksüz veya Yetim Maaşı
 • Çoklu Doğum Yardımlı
 • Cihaza Bağlı Kişilere Cihaz ve Elektrik Masrafı Yardımı gibi alanlarda yardım dağıtımı sağlanmaktadır.

SYDV Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

SYDV yardımı başvurusu iki tür başvuru sağlanabilmektedir.

 1. Bulunduğunuz il veya ilçede yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvuru yapmak
 2. E-devlet Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfı başvuru sayfasından yardım başvurusunda bulunmak

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf Başvuru Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına giderek başvuru yapmak istiyorsanız Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartınızla giderek başvurunuzu sağlayabilirsiniz. Başvuru yapmak için sizlere verilen başvuru formunu doldurarak işlemlerinizi sağlayabilirsiniz. Bazı sosyal yardım başvurularda ek belge istenebilmektedir.

Sosyal yardım hakkında detaylı bilgi almak için ALO 144 çağrı destek merkezini arama sağlayarak yardım başvurunuz için gerekli belgeleri öğrenim sağlayabilirsiniz. Başvuru formunuz ve gerekli belgeleri teslim etmeniz halinde değerlendirilme altına alınacaktır. Heyet tarafından olumlu yanıt gelmesi halinden sosyal yardımdan faydalanabilirsiniz.

SYDV E-Devlet Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-devlet sosyal yardım başvurusu yapabilmek için E-devlet hesabınızın olması gerekmektedir. E-devlet hesabınızın olması halinde https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linkinden direk giriş yaparak Sosyal Yardım başvuru ekranı gelecektir. Yardım başvurusuyla ilgili formda istenen bilgileri ve dilekçenizi yazarak başvurunuzu sağlayabilirsiniz. Başvurunuz Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından değerlendirilme altına alınarak olumlu olması halinde sosyal yardımdan faydalanabileceksiniz.

Sosyal Yardım Başvurusu E-devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Sosyal yardım başvurusu için E-devlet şifresi alabilmek için iki yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler;

 • PTT şubesine Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınızla giderek E-devlet şifre çıkarmak istediğinizi belirterek gerekli işlemler sağlanacaktır. E-devlet şifreniz verilerek ilk kez giriş yaptığınızda yeni şifre belirlemeniz istenecektir. Yeni şifrenizle birlikte giriş sağladıktan sonra Sosyal Yardım Başvuru ekranından işlemlerinizi sağlayabilirsiniz.
 • Online bankacılık mobil uygulamasını kullanıyorsanız arama bölümüne E-devlet yazarak direk giriş sağlayabilirsiniz. İlk giriş sağladığınızda sizden şifre isteyerek yeni şifrenizle giriş yapabilirsiniz. Sosyal yardım başvuru uygulamasına giderek başvuru işlemlerinizi sağlayabilirsiniz.

SYDV Yardımı Alma Şartları Nelerdir?

Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı tarafından yardım alma şartları olarak alınan yardıma göre değişiklik göstermektedir. Yardım kategorileri farklı olarak şartlarda değişebilmektedir. Örnek olarak;

 • Maddi yardım türünde belirlenen gelir tutarından ve evdeki kişi sayısına göre belirlenerek yardım sağlanmaktadır.
 • Eğitim yardımlarında devamsızlık durumu olmaması ve ihtiyaç sahibi gözüken vatandaşlara verilmektedir.
 • Eşi vefat etmiş kadınların yardım yapılmasında belirli gelir durumu altında kalan vatandaşlara yardım edilmektedir.

Bu tür yardım türlerinde sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilmektedir. Belirlenen şartlara göre hareket ederek yardım başvurusunda bulunabilirsiniz. Güncel olarak verilen sosyal yardımlara https://www.aile.gov.tr/sygm/programlarimiz/sosyal-yardim-programlarimiz/ adresinden ulaşabilirsiniz. Detaylı bilgi için ALO 144 numarasına arama yaparak sağlayabilirsiniz.

SYDV Yardımı Kimlere Verilir?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardımları ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilmektedir. Gelir durumuna bakılarak nakdi yardımlar sağlanmaktadır. Bu gelir yardımları temel ihtiyaçların karşılanması adına dağıtımı sağlanmaktadır. Bazı yardımlar teşvik edici yardımlar olarak yer almaktadır. Örnek olarak doğum yardımının yapılması veya eğitime destek yardımları teşvik etme adına yapılan yardım türleridir. Güncel olarak yapılan sosyal yardımlara bakarak başvurunuzu sağlayabilirsiniz.

SYDV Yardımı Gerekli Belgeler

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvurularında bazı yardım başvurularında ek belge istenebilmektedir. Maddi yardım başvurularında sadece Türkiye Cumhuriyeti kimliği götürmeniz yeterli olacaktır. Sosyal yardım başvurusu yapmak için gerekli bilgilendirmeleri ALO 144 telefon numarasını arama yapabilirsiniz. Sosyal destek çağrı hattı tarafından yapmak istediğiniz başvuruyla ilgili sizlere detaylı bilgi verilecektir.

E-devlet Sosyal yardım başvurusu sırasında sizden istenen bilgileri doldurmanız yeterli olacaktır. Her iki alandan başvuru yapabilirsiniz. Dikkat edilmesi nokta bir alanda başvuru yaptıysanız diğer alanda başvuru yapmanıza gerek yoktur.

SYDV Yardımı Başvuru Formu

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başvuru formu yardım başvurusu yapılırken verilerek değerlendirme altına alınmaktadır. Başvuru formu içerisinde yardım başvuru yapacak kişinin kişisel ve aile bilgiler yer almaktadır. Bu bilgilerle birlikte heyet tarafından karşılığı incelenerek hareket edilmektedir. İçerisinde istenen bilgiler olarak;

 • Başvuran kişinin adı soyadı
 • Kimlik bilgileri
 • İletişim bilgileri
 • Gelir durumu
 • Sigorta durumu
 • Ailedeki kişi ve çocuk sayısı
 • Çalışma durumu
 • Maddi gelir durumu gibi bilgiler istenmektedir. Bu bilgilerin doldurulması sonrasında teslim edilerek yardım başvurusu süreci başlatılmaktadır.

SYDV Başvuru Kayıt Formu /Başvuru Dilekçesi

SYDV Başvuru Kayıt Formu /Başvuru Dilekçesi sosyal yardım başvurusu yapmak isteyen kişilerin mutlaka doldurması gereken dilekçelerden biridir. İlk defa başvuru yapacak kişiler Sosyal Yardıımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek alacakları SYDV Başvuru Kayıt Formu /Başvuru Dilekçesini mutlaka doldurmaları gereklidir.

SYDV Yardımı Başvurusu Sonucu Ne Zaman Sonucu Gelir?

Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfı yardım başvurusu sonuçları ortalama olarak 15-30 gün arasında heyet tarafından incelenmektedir. İncelenme süresinin uzaması nedeni başvuruların yoğun olmasındandır. Süreç içerisinde belirli zamanlarda sorgulama işlemleri sağlayarak başvuru durumunu görüntüleyebilirsiniz.

SYDV Yardımı Başvurusu Telefon Numarası

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başvurusu için bilgi alabilmek için ALO 144 telefon numarasından ulaşım sağlayabilirsiniz. Sosyal yardımla ilgili tüm bilgiler başvuru aşaması, başvuru alanıyla ilgili gerekli evraklar, yararlanabileceğiniz yardım türleri, başvuru şartları gibi bilgiler burada sorabilirsiniz. Çağrı merkezine bağlandığınızdan itibaren yardım almak istediğiniz konuyu belirterek işlemlerinizi sağlayabilirsiniz.

SYDV Yardımı Sorgulama

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başvurunuzu sorgulamak için fiziksel olarak gittiyseniz belli bir zaman sonrasında tekrardan giderek sorgulama işlemlerinizi yapabilirsiniz. E-devlet sisteminden başvuru yaptıysanız https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti alanından son yapmış olduğunuz yardımın son durumunu görüntüleyebilirsiniz. Başvuru onaylanması halinde https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkine girerek hangi yardımın ne kadar yapılacağı ilgili bilgileri buradan da görüntüleyebilirsiniz.

SYDV Yardımı Ne Kadar?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardımları alacağınız yardıma göre değişiklik göstermektedir. Sosyal yardım paraları en az olarak 1500 TL para yatırımı sağlanmaktadır. Alacağınız yardıma göre değişiklik gösteren yardım türlerinde detaylı bilgiyi ALO 144 arama yaparak öğrenim sağlayabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sitesinden de sosyal yardım parası miktarları görüntüleyebilirsiniz. İlgili içeriğe https://www.aile.gov.tr/sygm/programlarimiz/sosyal-yardim-programlarimiz/ adresinden gidebilirsiniz.

SYDV Yardımı Ne Zaman Yatıyor?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı yardım paraları alacağınız yardıma göre günleri değişmektedir. Ancak yardım paraları genellikle ayın ilk haftası veya ayın üçüncü haftası yatırılması sağlanmaktadır. İlk kez para yardımından veya diğer sosyal yardımlardan faydalanacaksanız vermiş olduğunuz iletişim bilgilerinden ulaşım sağlanarak haber verilecektir. Yardımlar hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız ALO 144’e arama yapabilirsiniz.

SYDV Yardımı Nereden Alınır?

Sosyal Yardımlardan faydalanmak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmanız sonucunda verilmektedir. İhtiyaç grubuna göre yaptığınız başvuru sonucunda heyet tarafından onaylanması sonucunda yardımlardan faydalanabilirsiniz. Yardım onaylanması sonrasında adınıza PTT hesabı oluşturularak ödeme günü geldiğinde alabilirsiniz.

SYDV Yardımı Kaç Kere Alınabilir?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı yaptığınız başvuruya göre yardım süreleri bulunmaktadır. Yapılan yardımlar arasında tek seferlik, belirli dönemlerde veya ihtiyaç durumu geçene kadar verilmektedir. Sosyal yardımlar hakkında detaylı bilgi almak ALO 144 araması üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz.

SYDV Yardımın Yattığını Nasıl Öğrenirim?

Sosyal Yardım parasının yattığını ilk defa size yatacaksa iletişim bilgilerinden sizlere ulaşım sağlanacaktır. E-devlet https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama sosyal yardımla ilgili bilgileri görebilirsiniz. Çıkan sosyal yardım, son durumuyla ilgili bilgilendirmeleri görebilirsiniz. Bu tür bilgilere erişemiyorsanız ALO 144 telefon numarasına arama sağlayarak yapabilirsiniz.

SYDV Yardımı Hangi Durumlarda Kesilir?

Sosyal yardımlar kesilme nedeni alacağınız yardıma göre değişmektedir. Genellikle kesilme nedenleri olarak belirlenen ihtiyaç durumunun geçmesidir. Diğer nedenler olarak yardımın süresi bitmesi veya yardımın belirli süreye göre dağıtılmasıdır. Yardım kesildiğinde durumu öğrenmek için ALO 144 arama yaparak durumu öğrenebilirsiniz. Yardım kesildiğinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı giderek veya E-devlet sisteminden tekrar başvuru yapabilirsiniz.

SYDV Yardımı Bir Seferlik mi?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıf yardımları bir seferlik yardımları da bulunmaktadır. Yapacağınız ve uygun görülen yardım türüne göre yardımlar yapılmaktadır. Yardımların çoğu ihtiyaç sahibi kişilere sürekli yapılmaktadır. İhtiyaç durumu geçene kadar yardımlar yapılmaya devam etmektedir. Yardım başvurunuzla ilgili Sosyal Destek hattı numarası olan ALO 144’e arama yaparak detaylı bilgi alabilirsiniz.

SYDV Yardımı Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakfına giderek yardım başvurusunda bulunabilirsiniz. E-devlet üzerinden de hesabınıza giriş sağlayarak sosyal yardım başvurusu yapabilirsiniz. Sosyal yardımlarla ilgili bilginiz bulunmuyorsa veya yapılması gerekenleri öğrenmek istiyorsanız ALO 144 Sosyal destek hattı numarasını arama sağlayarak yardımlar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bulunduğunuz il veya ilçede yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı başvurunuzu iletmeniz halinde araştırma içine alınacaksınız. İhtiyaç durumunuz tespit edilmesi halinde yardım boyutuna göre iletilmesi sağlanacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.