Kızılay’dan Yardım Almak İstiyorum – Başvuru Formu Doldur

Kızılay’dan Yardım Almak İstiyorum – Başvuru Formu Doldur
29.03.2024 14:51
A+
A-

Kızılay’dan Yardım Almak İstiyorum 2024; Kızılay ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardım sağlayarak refah seviyelerini düzeltmeye çalışmaktadır. Toplumun sağlıklı şekilde devam edebilmesi için ihtiyaçlarını karşılaması gerekmektedir. Kızılay da bu noktada devreye giderek toplumun sorunlu düzeltmek adına ihtiyaç sahibi kişilere yardımlar düzenlemektedir.

Dar gelirli muhtaç ailelere verilen Kızılay yardımları arasında para yardımı, erzak yardımı, giysi ve kömür yardımı dahil bir çok sosyal yardımdan yararlanabilirsiniz. Kızılay’dar yardım almak istiyorsanız mutlaka yazımızı detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Kızılay Yardımları Nelerdir?

Kızılay yardımları birden fazla kişilere yardım sağlamaktadır. Bunları yardım programları olarak çeşitlendirmektedir. Kızılay’ın yapmış olduğu yardım programları;

 • Gıda yardımı
 • Doğum yardımı
 • Asgari geçim desteği yardımı
 • Giyim yardımı
 • Barınma yardımı
 • Afet ve Acil durum yardımı
 • Eğitim yardımı
 • Sağlık yardımı
 • Engelli veya Tıbbi Araç ve Cihaz yardımı
 • Aşevi yardımı
 • Geçici Konaklama ve yol yardımı
 • Ramazan ayı yardımı
 • Bağışçı yardımı
 • İhtiyaç yardımı

Kızılay Yardımı Kimlere Verilir?

Kızılay yardımı zor durumda ve ihtiyaçlarını karşılamayan kişilere verilmektedir. Kızılay amacı toplumda alt düzeye erişen kişileri bularak onları tekrardan topluma kazandırmak istemektedir. Hem maddi hem de manevi olarak yardımlarını sağlayarak kişilerin hem kendisini hem de ailesini kalkındırma amacıyla hareket ettirmektedir. Kişilere yardım eli uzatarak hayat karşısında problemlerini çözmeye çalışmaktadır.

Bu çalışmalarda kişilerin durumuna göre yardım türleri çıkarmaktadır. Bireyler çekinmeden ALO 168 çağrı destek merkezini arayarak veya 0552 150 1868 Whatsapp destek hattını mesaj atarak durumunu belirtebilirler. Bu yardım sonucunda destek merkezindeki yönergeleri takip ederek yardım başvurusu sürecinden faydalanabilirler.

Kızılay’dan Yardım Almak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Maddi zorluk içerisinde olan geçinmekte zorlanan kişiler Kızılay’dan yardım almak istiyorlarsa internetten üzerinden online başvuruda bulunabilir yada Kızılay ALO 168 yardım hattını arayarak yardım başvurusunda bulunabilir.

Kızılay’dan parai erzak ve yarıdm almak isteyen dar gelirli muhtaç aileler aşağıdaki formu kullanarak online olarak başvuru yapabilirler.

Kızılay Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kızılay yardım başvuru il ve ilçelerde yer şube noktalarından sağlanmaktadır. Yardım başvurusu için Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartınızla giderek başvuru işlemleri başlatabilirsiniz. Kızılay yardım başvurusu için başvuru formu doldurarak ve başvuru için sizden ek olarak belgeler istenebilmektedir. Bu belgelerin tamamlanarak yardım başvurusu düzeyini başlatabilirsiniz.

Yardım başvurusu detaylı bilgi için 168 çağrı merkezini arama yapabilir 0552 150 1868 telefon numarasından Whatsapp uygulamasından mesaj atabilirsiniz. İlgili talebinizle çağrı destek merkezi yardımcı olarak sizlere yapılması gereken aşamaları anlatacaktır.

Kızılay yardım başvurusu bizzat Kızılay şubelerine giderek yapabileceğiniz gibi https://www.kizilay.org.tr/Iletisim linke tıklayarak hemen başvuru formunu doldurabilirsiniz.

Kızılay’dan Yardım Almak İstiyorum Başvuru Formu

Kızılay yardım başvuru formu içerisinde başvuran kişiye ait bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler kişinin durumunu öğrenmek ve yazılan bilgilere göre ekipler tarafından inceleme altına alınarak yardım dağıtımı sağlanmaktadır. Başvuru formu içerisinde istenen bilgiler yardım başvuru yapacak kişinin;

 • Kimlik Bilgileri
 • Adres Bilgileri
 • Çalışma Durumu
 • Vukuat Durumu
 • Çocuk Sayısı
 • Evdeki Kişi Sayısı
 • Geçirdiği Hastalık
 • Sigortalı Olma Durumu

Aylık Gelir Bilgisi gibi bilgiler istenmektedir. Bilgilerin teyit edilme amaçlı olarak sizlerden belgeler istenebilmektedir.

Kızılay Yardım Sorgulama

Kızılay yardım başvurusu sorgulama işlemleri için Kızılay şubelerinden veya çağrı destek merkezinden işlemlerinizi sağlayabilirsiniz. Yardım başvuru sorgulama sonuçları yoğunluğa göre cevap gelme süresi bulundurmaktadır. Ortalama olarak 1 ay gibi süreçte geri dönüş sağlanmaktadır. Kızılay yardım başvuru sorgulama işlemleri telefon numarası 168 hattından veya daha kolay iletişime geçmek için Kızılay Whatsapp destek hattı numarası olan 0552 150 1868 telefon numarasından ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kızılay Yardım Başvurusu Nereden Yapılır?

Kızılay yardım başvurusu Kızılay il ve ilçe şubelerinden giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Yardım başvurusu için 168 veya 0552 150 1868 Whatsapp destek hattından detaylı bilgi alabilirsiniz. Her ilde Kızılay şubesi bulunmaktadır. Lokasyon öğrenmek için destek hattından öğrenim sağlayabilirsiniz.

Kızılay Yardım Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Kızılay Yardım başvurusu ortalama olarak 1 ay içerisinde sonucu gelmektedir. Başvuru sonuçları olumlu olarak geldiğinde iletişim numaralarından sizlerle iletişim kurulacaktır. Başvuru yoğunlukları sebebiyle bu durum uzayabilmektedir. Türkiye’nin her tarafına yollanan yardım sayesinde birçok kişi refah düzeyinde rahatlık yaşamaktadır. Bu durumdan dolayı yardım alacak kişiler titizlikle seçilerek işlemler sağlanmaktadır. Yoğunluk dönemine denk geldiğinde ortalama 2-3 hafta geçtiğinde sorgulama işlemleri yapabilirsiniz.

Kızılay Yardım Başvurusu Telefon Numarası

Kızılay Yardım başvurusu telefon numarası olarak ALO 168’den ulaşım sağlayabilirsiniz. Whatsapp çağrı destek merkezinden yazarak ulaşabilirsiniz. Whatsapp destek numarası olarak 0552 150 1868 hattına yazarak yardım başvuru talebi ve başvuru detaylarını öğrenebilirsiniz.

Kızılay’dan Nasıl Yardım Alabilirim?

Kızılay’dan yardım alabilmek için başvuru merkezlerine gitmeniz gerekmektedir. İlinizde bulunan Kızılay şubelerini Google Haritalardan veya iletişime geçerek bulabilirsiniz. İletişim numaraları olarak ALO 168 çağrı destek merkezinden veya Kızılay Whatsapp Destek hattı numarası olan 0552 150 1868 numarasından yazarak yardım talebi almak istediğinizi belirterek yardım isteyebilirsiniz.

Bulunduğunuz ile göre adres aldığınızda yardım başvuru formu doldurmasıyla birlikte sizden ek belge alınmasını isteniyorsa bunları da teslim ederek yardım başvurusu sürecini başlatabilirsiniz.

Kızılay’dan Yardım Almak İstiyorum Nasıl Başvurabilirim?

Kızılay’dan yardım almak isteyen birey ihtiyaç grubu sahibi içerindeyse Kızılay şubelerine giderek başvuruları sağlayabilirler. Kızılay yardım başvurusuna göre seçimler sağlayarak kişilere yardımını sağlamaktadır. Eğer bulunduğunuz bölgede Kızılay şube yerini bilmiyorsanız destek çağrı merkezinden yardım isteyerek şubeyi bulabilirsiniz.

Kızılay iletişim numaraları olarak ALO 168 telefon arama santralidir. Whatsapp kullanıyorsanız telefonunuza 0552 150 1868 numarasını kaydederek uygulama üzerinden mesajınızı atabilirsiniz. Mesaj atmanızla birlikte çağrı destek merkezi talebinizi cevaplayarak sizlere yardımcı olacaktır.

Kızılay’dan Yardım Almak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Kızılay’dan yardım almak isteyenler başvuru yaparak yardımdan faydalanmaktadırlar. Bulunduğunuz il veya ilçe üzerinde Kızılay yardım merkezine giderek başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Yardım başvurusu formu içerisinde kimliğinizle birlikte istenen bilgileri doldurarak teslim etmeniz gerekmektedir. Başvuru türüne göre sizlerden ek belge istenebilmektedir.

Kızılay şubesine ek belgelerle birlikte teslim ederek yardım başvuru inceleme sürecine girmiş olursunuz. Ekipler tarafından inceleme sonucunda y

Kızılay Para Yardımı Kimlere Verilecek?

Kızılay para yardımı ihtiyaç sahibi muhtaç durumda olan kişilere verilmektedir. İhtiyaç sahibi grubu olanlar listesi olarak;

 • Yoksullar ve geçim kaynağı olmayan kişiler
 • Yaşlı bireylere
 • Engelli bireylere
 • Kronik hastalığı olan kişilere
 • İşsiz kişilere uzun süre işsiz olan kişilere
 • Mültecilere veya sığınmacılara
 • Afet durumundan etkilenenlere
 • Yetim veya öksüz olan bireylere
 • Sokakta yaşayan kişilere
 • Öğrencilere
 • Şehit ve gazi yakınlara
 • Yeni doğum yapan annelere
 • Suça yönelmiş ve işsiz kalan kişilere toplumsal dışlanma yaşayan kişilere
 • Madde bağımlılığından kurtulmak isteyen kişilere
 • Mevsimlik tarım işçisi ve geliri az olan kişilere
 • Şiddet mağduru yaşayan kişilere yardımlarını sağlayarak destek programını getirmeye çalışmaktadır.

Kızılay Hangi Yardımı Yapıyor?

Kızılay bireylerin durumuna göre yardımlarını çıkarmaktadır. Yaptıkları yardım listesi olarak;

Gıda yardımı: İhtiyaç sahibi vatandaşlara temel besinlerini sağlamak adına yardımlar sağlanmaktadır. Yardımlar nakit veya koli paketi şeklinde yapılabilmektedir.

Asgari Geçim Desteği: Toplumda refah seviyesi düşük ihtiyaç sahibi gruptakilere yaptığı nakit yardımı sayesinde temel gereksinimleri ve giderlerini karşılayabildikleri yardım türüdür.

Giyim Yardımı: Zorlu şartlarda yaşayan kişilere giyecek yardımı sağlanarak olan durumu düzeltilmeye çalışılmaktadır.

Doğum Yardımı: İhtiyaç sahibi vatandaşların çocukları doğduğunda bebeğin temel ihtiyaçlarını tamamlaması için verilen yardım türüdür.

Afet ve Acil Durum Yardımı: Afet yaşayan bölgeye yerleşerek bölgedeki vatandaşların yaralarını sarmak ve tekrardan topluma kazandırmak için yapılan yardım türüdür.

Barınma Yardımı: Herhangi bir nedenden dolayı oturdukları yerin yaşanamayacak durumda olan kişilere verilen konut veya barınak yeri verilen yardım türüdür.

Eğitim Yardımı: İhtiyaç grubunda yer alan vatandaşların çocukları sağlıklı bir şekilde eğitim hayatına devam edebilmesi için yapılan türüdür.

Sağlık Yardımı: Kronik hastalık veya yatalak hasta barındıran kişiler bakım hizmetleri oldukça masraflıdır. Masrafları daha aza çekmek adına yapılan türüdür.

Engelli ve Tıbbı Araç Cihaz Yardımı: Engelli bireyler sağlık raporuna göre cihaz kullanması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmayan yardımlarda Kızılay devreye giderek ailenin ihtiyacı olan malzemelerin tedariği sağlandığı yardım türüdür.

Aşevi Yardımı: İhtiyaç sahibi kişilerin olduğu bölgelerde kurularak günlük yemek dağıtıldığı yardım türüdür. Kişilerin bir nebze de olsa beslenme sorunlarının giderildiği alandır.

Ramazan Ayı Yardımları: Ramazan ayı içerisinde ihtiyaç sahibi kişilerin ibadetlerini yerine getirme amaçlı yapılan yardım türleridir. İhtiyaç sahipleri vatandaşlara yardım kolisi veya iftar vakitlerinde toplu yemek dağıtımları meydana getirilmektedir.

Geçici Konaklama ve Yol Yardımı: Zorunlu olarak göç etmiş veya herhangi bir sebep dolayı bölgeden farklı yere gönderilen kişilere verilen yardım türüdür.

Diğer yardımlar: Kişilerin yazılan kategorilerde yer almayan yardım türleridir. Kızılay kişilerin sorunlarına göre yardımcı olacak çözümler sağlamaktadır. Belirlenen yardımlar sağlanarak kişilerin sağlıklı bir şekilde tekrardan toplum hayatına kazandıracak işlemlerin yapıldığı yardım türüdür.

Kızılay Yardım Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Kızılay bireylerden istediği yardıma göre ek belgeler isteyebilmektedir. Yardım başvurusunda istenebilecek yardım listesi;

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartının fotokopisi
 • Gelir belgesi
 • Sağlık raporu
 • Nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlıktan teyit amaçlı fakirlik belgesi
 • İşsiz kişilerin SGK belgesi
 • Engelli bireylere ait sağlık durumu raporuKronik hastalar için sağlık raporu gibi belgeler istenebilmektedir.

Kızılay yardım başvurusu yapmadan önce iletişim numaralarından ulaşarak istenen belgeleri sorarak daha rahat başvuru yapabilirsiniz.

Kızılay Ne Kadar Yardım Veriyor?

Kızılay yardımları yaşanan enflasyon durumuna göre değişmektedirler. Yardım tutarları kişinin aile sayısına ve durumuna göre değişiklik gösterebilir. Her yardım türünün belirli yardım tutarları bulunmaktadır. Yardım tutarları en az 500 TL’den başlayarak daha da fazla noktaya çıkmaktadır. Kişilerin hayatını devam ettireceği ve problemlerini çözecek şekilde yardım tutarları yatırılmaktadır. Yardım parası olarak detaylı bilgi almak istiyorsanız Kızılay Whatsapp destek hattı numarası olan 0552 150 1868 numarasından veya ALO 168 çağrı destek merkezini arayarak ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Sevcan Tatlisöz dedi ki:

  Maddi destek istiyorum deprem zedeyim 3 çocuk annesiyim