Fiziki Altın Veren Bankalar Hangileri

Fiziki Altın Veren Bankalar Hangileri
28.01.2024 07:33
A+
A-

Fiziki Altın Veren Bankalar ve Fiziki Altın Alan Bankalar 2024; Günümüzde birçok insanın yaygın olarak tercih ettiği yatırımların başında altın gelmektedir. Altın önceleri yalnızca kuyumculardan alınabilirken gelişen teknoloji ve her şeyin her yere kolayca entegre edilebilmesi sayesinde bankalardan da fiziki altın alınabilir duruma gelmiştir. Günümüzde birçok kişi kuyumcular yerine bankalardan fiziki olarak altın almayı tercih etmektedir.

Bankadan altın almak isteyen kişiler aşağıda hangi bankalardan fiziki altın alabileceğini araştırmaktadır. Fiziki altın veren bankalara ve daha birçok detaya bu yazımızdan erişebilirsiniz.

Hangi Bankalar Fiziki Altın Verir?

En yaygın bilinen yatırım aracı olan altın artık bankalardan da verilmektedir. Bankalardan fiziki altın almak isteyen veya birikimlerini altına çevirmek isteyen kişiler, bankayla görüşerek bir hesap açtırmalıdır. Daha sonra bankanın fiziki altın vermesi için gerekli şartları yerine getirip getirmediğini incelemelidir. Çünkü her bankanın ayrı ayrı fiziki altın verme şartı bulunmaktadır. Zaten her banka da fiziki altın verme gibi bir hizmet bulunmamaktadır. Fiziki altın veren bankaların listesi aşağıda yer almaktadır.

 • Türkiye İş Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Garanti BBVA
 • Vakıfbank
 • Türkiye Finans Katılım Bankası

Bankadan Alınan Altın Fiziki Olarak Veriliyor Mu?

Bir çok Bankadan altın hesabı açarak yatırım yapmaktadır. Bankadan altın hesabı açanlar genelde belli bir dönem sonunda Bankadan alınan altın fiziki olarak verilir mi sorusunu araştırmaktadır. Son yapılan yasal düzenleme ile beraber KAD-SİS (Kuyumcu Altın Değerleme Sistemi) ile bankaların anlaşmalı olduğu kuyumculara giderek hesabınızdaki altını Fiziki olarak çekebilirsiniz.

Şu an için belli bölgelerde Bankadan alının altını fiziki olarak çekebilirsiniz.

Hangi Bankalar Fiziki Altın Alır?

Önceleri altın bozdurma işlemi yalnızca kuyumcular tarafından yapılmaktaydı. Günümüzde ise her banka bu hizmeti sunmasa da bazı bankalar da fiziki altın bozmaktadır. Fiziki altın bozan bankalar aşağıda yer almaktadır.

 • Türkiye İş Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Halk Bankası
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Garanti BBVA
 • Vakıfbank
 • QNB Finansbank

Bankalarda Fiziki Altın Fiyatları Nasıl?

Bankalardan alınan fiziki altın fiyatlarının kuyumculardan alınan ile fiyatları arasındaki fark birçok kişi tarafından araştırmaktadır. Bankalardan alınan fiziki altın fiyatları kuyumculardan alınan fiyatlara göre biraz daha fazladır. Bu nedenle uzun dönemli yatırım yapacak olan kişiler, bankalardan fiziki altın alabilir.

Bankadan Fiziki Altın Nasıl Alınır?

Bir bankadan fiziki altın almadan önce bankanın müşteri hizmetlerini arayarak fiziki altın verip vermediğini öğrenmelisiniz. Çünkü her banka fiziki altın alıp verme işlemi yapmamaktadır. Bu nedenle hangi şubenin fiziki altın verme alma işlemi yaptığını öğrenmenizde fayda var.

Bankadan Fiziki Altın Almak Mı Altın Hesabı Açtırmak Mı Mantıklı?

Birçok kişi bankalardan altın hesabı açtırmanın mı yoksa fiziki altın alıp bir kenara koymanın mı daha karlı olduğunu araştırmaktadır. Birçok kişiye fiziki altın alıp kenara koyman mantıklı gelmektedir. Ancak altın hesabı daha mantıklıdır. Çünkü altın hesabı açtırdığınızda kaybolma gibi bir durum söz konusu değildir.

Altını bozdurmak istediğinizde sizin herhangi bir bankaya veya kuyumcuya gitmeniz gerekir. Altın hesabında ise, online olarak kolayca bozdurup para çekme, para aktarma gibi işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Fiziki Altın Veriyor Mu?

Ziraat Bankası da fiziki altın vermektedir. Ziraat Bankası’ndan fiziki altın almak isteyen kişiler ilk olarak altın hesabı açtırmalıdır.

Vakıfbank Fiziki Altın Veriyor Mu?

Vakıfbank üzerinden fiziki altın almak isterseniz online olarak veya şubeye giderek bir hesap açtırmalısınız. Daha sonra altın hesabınızda olan altın yatırımlarınızı fiziki altına kolayca dönüştürebilirsiniz.

Yapı Kredi Bankası Fiziki Altın Veriyor Mu?

Yapı Kredi Bankası da müşterilerine fiziki altın verme hizmeti sunan bankalar arasında yer almaktadır. Bankadan fiziki altın almak isteyen kişiler altın hesabı açtırmak zorundadır. Altın hesabı olmayan kişiler, fiziki altın alma ve satma işlemlerini yapamaz.

Garanti BBVA Fiziki Altın Veriyor Mu?

Garanti Bankası müşterilerine fiziki altın desteği sağlamaktadır. Bu bankadan fiziki altın almak isteyenlerin bankaya giderek veya online olarak altın hesabı açtırması yeterli olur.

İş Bankası Fiziki Altın Veriyor Mu?

İş Bankası’nın yatırımcılarına sunduğu fırsatlardan biri de fiziki altın vermesidir. İş Bankası’ndan fiziki altın almak isteyen kişiler altın hesabı açmalıdır. Ardından online olarak veya şubeye giderek açılan altın hesabından fiziki altınını alabilir.

Kuveyt Türk Katılım Bankası Fiziki Altın Veriyor Mu?

Altın denince birçok kişinin aklına Kuveyt Türk Katılım Bankası gelmektedir. Bu bankadan altın almak isteyen kişiler en Kuveyt Türk Banka şubelerine giderek altın hesabı açtırmalıdır. Bu işlemi yaptıktan sonra fiziki altın alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bankadan Alınan Altın Çekilir Mi?

Kısaca cevaplayacak olursak, evet bankadan alınan altın çekilebilir. Ancak bu işlem, fiziki altın olarak değil, Türk Lirası olarak gerçekleştirilir. Banka altın hesabı açarak, hesabınıza Türk Lirası yatırabilir ve bu parayı gram altın olarak satın alabilirsiniz. Daha sonra, dilediğiniz zaman hesabınızdaki altını Türk Lirasına çevirebilir ve çekebilirsiniz.

Banka altın hesapları, altın yatırımı yapmak için oldukça pratik bir yoldur. Altınlarınızın güvenliğinden bankalar sorumludur ve çalınma veya kaybolma riski yoktur. Ayrıca, banka altın hesapları üzerinden altın alırken ve satarken, gram altın fiyatı üzerinden işlem yapabilirsiniz. Bu sayede, altın fiyatlarındaki dalgalanmalardan etkilenmeden yatırım yapabilirsiniz.

Banka altın hesapları üzerinden altın çekmek için, öncelikle hesabınızda yeterli miktarda altın olması gerekir. Hesabınızdaki altın miktarı, çekmek istediğiniz miktardan fazlaysa, istediğiniz zaman altınınızı Türk Lirasına çevirebilir ve çekebilirsiniz. Altınınızı Türk Lirasına çevirmek için, bankanın internet şubesi, mobil uygulaması veya banka şubelerinden birini kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.