İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu
26.03.2024 05:22
A+
A-

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu 2024; İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ramazan ayında ihtiyaç sahibi vatandaşlara gıda yardımı yapıyor. Bu yardımdan yararlanmak için başvuru yapmanız gerekiyor. Başvurular, 2024 yılı Ramazan ayı boyunca yapılabilecek.

Başvuruları, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Sosyal Yardım İşleri Dairesi Başkanlığı’na yapabilirsiniz. Başvuru için aşağıdaki adresleri ziyaret edebilir veya ALO 153 Çağrı Merkezi’ni arayabilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvuru Formu ve İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Sorgulama detayları yazımzıda.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi ramazan yardımı için hazırlanan erzak kolileri, gereksinimi olan vatandaşlara iletilmektedir. Belediyenin hazırlamış olduğu bu kolilerde temel gıda ürünleri bulunmaktadır. Bu bağlamda özellikle ramazan ayı içinde hiçbir vatandaşın gıda ihtiyacı doğmaması için muhtaç durumda olan hanelere bu yardım ulaştırılmaktadır.

Yardımın en temel amaçlarından bir diğeri olan ise gerçekten yardıma gereksinimi olan bireyleri tespit etmektir. Gerek yüz yüze gerekse dijital mekanlarda yapılabilecek olan başvurular büyük bir titizlikle incelenmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzmir Büyükşehir Belediyesi ramazan yardımı başvurusu nasıl yapılır sorusu özellikle ramazan ayına yaklaştıkça çevredeki insanlar aracılığıyla en fazla aratılan konular içindedir. İftar ve sahur sofralarında vatandaşların en temel gereksinimi olan beslenme gereksinimlerini karşılayabilmeleri için hazırlanan erzak kolilerinden vatandaşların nasıl yararlanabileceği araştırma konusu olmuştur.

Erzak kolisi yardımından yararlanmak ve başvuru yapabilmek için bir çok farklı bulunmaktadır. Bunlardan ilki dijital platformlar aracılığı ile yapılan başvurulardır. İzmir Büyükşehir Belediyesine ait olan https://him.izmir.bel.tr adresi üzerinden vatandaşlar erzak kolisi yardımına başvurabilmektedirler. Verilen bağlantı adresine tıkladıktan sonra vatandaşların karşısına bir yönlendirme ekranı çıkmaktadır. Bu ekranda destek paketi seçeneği tercih edilmeli ve vatandaşlar oradan başvurularını gerçekleştirmelidir.

Bunun bunun yanında vatandaşlar doğrudan belediye binasına giderek de başvurular ile ilgili bilgi alabilmektedirler. Burada bulunan form eksiksiz ve doğru biçimde doldurulmalıdır. Ayrıca sosyal hizmetler müdürlüğü ile de görüşerek ramazan kolisi erzak yardımına ulaşabilmek olabilecektir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvuru Formu

İzmir Büyükşehir Belediyesi ramazan yardımı başvuru formu doldurulurken alakalı alanlara girilen bilgilerin eksiksiz ve doğru olması en mühim hususlardandır. Form içinde ramazan kolisi yardımına başvuracak olan vatandaşlardan genelde maddi durum ile ilgili bilgiler istenilmektedir.

Vatandaşların aylık geliri ve hane içerisine giren aylık gelirin ne olduğu bu sorular içinde bulunmaktadır. Bunun bunun yanında başvuru yapacak olan vatandaşın isim ve soy isimlerinin, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaralarının, ikamet edilen yerin bilgileri de eksiksiz ve doğru biçimde girilmelidir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ramazan yardımı başvuru formunda kasıtlı olarak yanlış bilgi beyan eden bireylerin başvuruları reddedilecektir. Bunun bunun yanında yardımı almış fakat girdiği bilgilerin asılsız olduğu saptanmış vatandaşlara da maddi yaptırım uygulanmaktadır. Bu bağlamda yapılan maddi yaptırım, erzak kolisinin niteliği kadar olan ücretin faizi ile ödenmesi olacaktır. Bu ödemeyi yapmayan vatandaşlara ise yasal işlem başlatılmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvurusu Sorgulama

İzmir Büyükşehir Belediyesi ramazan yardımı başvurusu sorgulama işlemi yapmak isteyen vatandaşların bu amaçla kullanabilecekleri bir çok kanal bulunmaktadır. Bunun için ilk kez vatandaşlar e- devlet portalı üzerinden Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları ve şifreleri ile giriş yapmalıdırlar. Daha ardından başvuru yapılmış olan alakalı yardım türü arama bölümünde aratılmalıdır. Burada karşısına çıkan doğru seçeneğe tıklayarak başvurusuna ait mevcut durumu görüntüleyebilmektedirler.

Vatandaşların başvurusunun mevcut durumunu öğrenebilecekleri bir diğer kanal ise sosyal hizmetlere ait şube müdürlüğü ile iletişime geçmektir. Vatandaşlar doğrudan sosyal hizmetler müdürlüğüne gidebileceği gibi telefon numarası üzerinden de başvurularını sorgulayabilmektedirler. Belediyeye ait sosyal hizmetler müdürlüğü ile telefon numarası üzerinden iletişime geçebilmek için 0232 446 33 52 numarasını aramak yeterli olacaktır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Kimlere Verilir?

İzmir Büyükşehir Belediyesi ramazan yardımı kimlere verilir sorusu başvuru yapacak olan çevredeki insanlar aracılığıyla bi hayli araştırılan sorular içindedir. Öncelikle bu sorunun cevabı için bilinmelidir ki bu yardım gerçekten gereksinimi olan vatandaşlara ulaştırılmaktadır. Erzak kolisi yardımından yararlanacak bireylerin asgari ücretin 1/3 oranında yahut altında bir maddi durumunun bulunması gerekmektedir. Bunun bunun yanında kimsesiz ve yardıma muhtaç olan yaşlılara da erzak kolisi yardımı ulaştırılmaktadır.

Dul kalmış kadınlara ve dul kalmış çocuk sahibi kadınlara da yardım ulaştırılmaktadır. Şehit ve gazi yakınları, hane başına düşen gelir asgarinin altında kalan vatandaşlar ve engelli bireylere de ramazan erzak yardımı yapılmaktadır. Engelli bireylerin ve diğer bahsi geçen bireylerin durumlarını ispatlar nitelikte bir belge ile başvurularını iletmeleri gerekmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Yardımı Başvuru Şartları

İzmir Büyükşehir Belediyesi ramazan yardımı başvuru şartları içinde bulunan hususlardan ilki başvuru formu olmaktadır. Başvuru formu içinde bulunan ve çevredeki insanlar aracılığıyla doldurulması beklenen alanlar eksiksiz ve doğru biçimde doldurulduktan sonra teslimden hemen önce yine çevredeki insanlar aracılığıyla kontrol edilmelidir.

Başvuru şartları içinde bulunan unsurlardan bir diğeri olan ise vatandaşların gerekli belgeleri eksiksiz biçimde iletmesi gerektiğidir. Misal verilecek olursa engelli bir vatandaşın engellilik durumunu bildiren bir belgenin başvuru formu içinde olması gerekmektedir. Başvuru şartlarının çevredeki insanlar aracılığıyla sağlanmış olmasıyla birlikte kısa zaman zarfında başvuru değerlendirmeye alınacaktır. Başvuru şartlarının ne olduğu ile ilgili daha net bilgilere bunun yanı sıra mahalle muhtarı aracılığıyla da ulaşılabilmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Yardımı Başvurusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi yardımı başvurusu yapabilmek için vatandaşların kullanabilecekleri bir çok kanal bulunmaktadır. Ramazan erzak yardım kolilerinden yararlanmak için nasıl ilerleyeceği ile ilgili bilgisi olmayan vatandaşların ilk kez mahalle muhtarı ile iletişime geçmesi tavsiye edilmektedir.

Bunun bunun yanında doğrudan belediye binası yahut sosyal hizmetler müdürlüğüne giderek de başvuruların nasıl yapılabileceği ile ilgili bilgi sahibi olmak olabilecektir. Ayrıca dijital platform olan e- devlet üzerinden de ramazan kolisi erzak yardımı başvurusu da yapılabilmektedir.

2024 yılı için kabul gören başvurular kısa süreler içinde sonuçlanacaktır. Dolayısıyla vatandaşların başvuru günlerini kaçırmamaları gerekmektedir. Erzak paketi yardımı yalnızca gereksinimi olan bireylere verilecek olup, alakalı kurul aracılığıyla dikkatle incelenmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Erzak Paketi Yardımı İçin Nereye Başvurulur?

İzmir Büyükşehir Belediyesi ramazan erzak paketi yardımı için nereye başvurulur sorusu vatandaşların en fazla merak ettiği sorular içinde yer alıyor. Bu sorunun cevabı için Büyükşehir Belediye binası gidilebileceği bilinmelidir. Sosyal hizmetler müdürlüğü ve e- devlet üzerinden de başvuru işlemlerini gerçekleştirmek olabilecektir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla hazırlanan erzak kolileri içinde bulunan gıda ürünleri şu biçimdedir;

 • Şeker
 • Bulgur
 • Un
 • Makarna
 • Mercimek
 • Nohut
 • Şehriye
 • Yağ
 • Reçel
 • Peynir
 • Zeytin
 • Çay

İçerisinde tüm ürünlerin olduğu erzak kolisi ramazan için iftar ve sahur sofralarında muhtaç durumda olan vatandaşlara yardım etmek için hazırlanmıştır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Nasıl Alabilirim?

İzmir Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi nasıl alabilirim sorusu ramazan ayı yaklaştıkça gereksinimi olan vatandaşlar için en fazla araştırılan sorular içindedir. Muhtaç durumda olan vatandaşların erzak kolilerinden faydalanabilmeleri için doğrudan sosyal hizmetler müdürlüğüne yahut belediye binasına gitmeleri yeterli olacaktır.

Bunun bunun yanında erzak kolilerini nasıl alacağını merak eden vatandaşların e- devlet sistemi üzerinden bu erzak kolilerine sahip olmak için başvuru yapabileceği bilinmelidir.  Ramazan kolisine ulaşabilmek için vatandaşların başvuru formlarını eksiksiz ve doğru biçimde doldurması gerekmektedir. Kasıtlı olarak yanlış bilgi beyan edilmesi durumunda bu davranışı sergileyen vatandaşa maddi yaptırım uygulanacaktır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Ramazan Kolisi Veren Kurumlar

İzmir Büyükşehir Belediyesi ramazan kolisi veren kurumlar içinde olmakta ve senelerden bu yana gereksinimi olan vatandaşlara bu yardımı sağlamaktadır. Büyükşehir belediyesinin bunun yanında gereksinimi olan vatandaşlara ramazan ayı boyunca erzak yardımı sağlayan kurumlardan bir diğeri olan de Kızılay olmaktadır.

Ramazan erzakı yardımında bulunan kurumlar içinde; vakıflar, dernekler, Vakıflar Genel Müdürlüğü, kaymakamlıklar ve valilikler de bulunmaktadır. Ramazan boyunca faydalanılabilecek olan ramazan kolileri için her birim kurumun kendine ait telefon numarası üzerinden iletişime geçilebilmektedir. Büyükşehir belediyesi dışında erzak yardımı yapan kurumlar bu biçimde olmaktadır.

Yorumlar

 1. Melek dedi ki:

  Benim 2 tane kız çocuğu var. Sizden ramazan ayında yardım etmenizi istiyorum.