Kızılay Yardım Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu

Kızılay Yardım Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu
13.03.2024 14:21
A+
A-

Kızılay Yardım Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu; Türk Kızılay’ı özellikle afet zamanlarında yardıma ihtiyacı olan vatandaşların yardımına koşmakla birlikte afet zamanları dışında da birçok sosyal yardım dağıtmaktadır.

Farklı alanlarda yardımlar yapan Kızılay’ın en çok dağıttığı sosyal yardımlardan birisi de yardım kolisi yani diğer adıyla gıda yardımıdır. Hayatlarını muhtaçlık seviyesinin altında sürdürmeye çalışan vatandaşlar için Kızılay’ın 81 ilde temsilcilikleri vardır. İhtiyaç sahibi olan ve yardım kolisi almak isteyen vatandaşların yaşadıkları ildeki temsilcilere başvuru yapması gereklidir.

Kızılay gıda ve erzak yardımı nasıl alınır? Kızılay yardım kolisi başvurusu nasıl yapılır? gibi tüm konuların ayrıntılı cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kızılay Yardım Kolisi Kimlere Verilir?

Kızılay; tüm sosyal yardımlarını ihtiyaç sahibi, dar gelirli ya da işsiz olan vatandaşlara vermektedir. Dolayısıyla da Kızılay’ın en temel sosyal yardım şartlarının başında ihtiyaç sahibi olmak gelmektedir. Dar gelirli ya da işsiz olan kişiler, sosyal güvencesi olmayan kişiler Kızılay yardım kolisi başvurularında öncelikli hedef kitledir.

 • Yaşlılar,
 • Kadınlar,
 • Engelliler,
 • Kronik hastalar,
 • Yoksullar,
 • İşsizler,
 • Mülteciler/sığınmacılar,
 • Afetzedeler
 • Öksüz ve yetimler
 • Evsizler
 • Öğrenciler,
 • Gazi, şehit, asker yakınları,
 • suça yönelmiş bireyler ve ailesi
 • Sosyal dışlanmaya maruz kalmış bireyler,
 • Şiddete maruz kalmış bireyler
 • Mevsimlik tarım işçileri,
 • Madde bağımlıları
 • Halkı kişi başı aylık hemen hemen geliri, asgari ücretin 1/3’ünün altında olanlar yani yoksul ve dar gelirli bireylere Kızılay yardım vermektedir.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz bireyler ihtiyaç sahibi olmaları halinde Türk Kızılayı gıda kolisi ve diğer Kızılay yardımlarından faydalanabilirler.

Kızılay Yardım Kolisi Başvurusu

Kızılay, her yıl ihtiyaç sahibi olan yüzlerce aileye yardım eli uzatarak geçim sıkıntısına ortak olmaktadır. Özellikle gıda ve erzak kolisi dağıtımları Kızılay tarafından oldukça fazla yapılmaktadır. Bir ailenin temel gıda ihtiyaçlarının bulunduğu Kızılay yardım kolisi, başvuru yapan ve başvurusu olumlu değerlendirilen ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilmektedir.

Kızılay yardım kolisi, ailelerin muhtaçlık seviyesine göre aylık olarak sürekli ya da tek seferlik verilebilmektedir. Ayrıca Kızılay, Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde de muhtaç ailelere tek seferlik yardım kolisi yani gıda ve erzak kolisi yardımı yapmaktadır.

Türk Kızılay’ı, diğer sosyal yardımlarında olduğu gibi yardım kolisi dağıtımlarında da ihtiyaç sahibi vatandaşları başvurular arasından özenle seçmektedir. Kızılay yardım kolisi almak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşların ise Kızılay temsilciliklerine başvuru yapması gerekmektedir.

Kızılay Yardım Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi ve yoksul olan ailelerin temel beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına Türk Kızılay’ı tarafından gıda ve erzak kolileri dağıtılmaktadır. İhtiyaç sahibi olup geçim sıkıntısı çeken ve Kızılay’dan yardım kolisi almak isteyen kişiler ise söz konusu yardım için başvurularını yaşadıkları ilde bulunan Kızılay temsilciliklerine yapmalıdır.

Ön başvuru yapmak ya da başvuru süreci ile tüm sorularına cevap almak isteyen vatandaşlar Kızılay Çağrı Merkezi’ne ALO 168 numaralı hattan ulaşabilmektedir. Kızılay il temsilcilerine gidemeyecek olan vatandaşlar ise tüm Kızılay sosyal yardımları gibi yardım kolisi başvurularını da Kızılay’ın resmi web sitesi üzerinden yapabilmektedir.

Kızılay resmi web sitesi üzerinden başvuru yapmak isteyen vatandaşlar https://www.kizilay.org.tr/Iletisim linkine tıklayarak ekrana çıkan yardım kolisi başvuru formunu doldurmak durumundadırlar.

E-Devlet Kızılay Yardım Başvurusu

Kızılay yardım kolisi başvurusu yapmak isteyen birçok vatandaşlar e-devlet sistemi üzerinden başvuru olup olmadığını merak etmektedir. Ancak şunu belirtmek gerekir ki; Kızılay sosyal yardım başvuruları sadece Kızılay il temsilcilikleri ya da Kızılay resmi web sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Dolayısıyla da e-devlet sisteminde Kızılay yardım başvuru sistemi bulunmamaktadır.

Kızılay Yardım Kolisi Başvuru Formu

Kızılay yardım kolisi başvurusu yapmak isteyen vatandaşların öncelikle yardım kolisi başvuru formu doldurmalıdır. Kızılay, sadece yardım kolisi değil diğer tüm sosyal yardım başvurularını da detaylı olarak değerlendirmektedir. Dolayısıyla da yardım kolisi başvuruları da Türk Kızılay’ı tarafından detaylı olarak değerlendirilmektedir.

Başvuru formunda başvuru sahibinin ve hanedeki diğer üyelerin eğitim, gelir ve gider bilgileri sorulmaktadır. Kızılay yardım kolisi başvuru formu, başvuru sırasında il temsilcilikleri tarafından verilmektedir. Ayrıca başvuru sahipleri https://www.kizilay.org.tr/Iletisim linki üzerinden de online başvuru formuna ulaşabilmektedir.

Kızılay Yardım Kolisi Nasıl Alınır?

İhtiyaç sahibi olmanız durumunda Türk Kızılay https://www.kizilay.org.tr/ şube başkanlıkları ve temsilciliklerine başvuru formu ve gerekli belgeler ile başvuru yaparak Türk Kızılay gıda kolisi alabilirsiniz.

Kızılay Yardım Kolisi Alma Şartları

Kızılay sosyal yardım programlarından faydalanabilmek için ilk kez ihtiyaç sahibi olmanız gerekmektedir. Fakirlik belgesi ile Kızılay yardım başvurusu yapan bireylerin başvuruları genelde kabul edilmektedir.

Yeterli şartlara sahip olan ve gerekli belgeler ile birlikte başvuru yapan gerçek ihtiyaç sahipleri Kızılay’dan yardım alabilirler.

Kızılay Yardım Kolisi Başvuru Sorgulama

Kızılay yardım kolisi başvuru sonucu öğrenmek isteyen başvuru sahipleri, başvurularının hangi aşamada olduğunu ALO 168 Kızılay Çağrı Merkezi hattını arayarak sorgulama yapabilmektedirler. Ayrıca başvuru sorgulama işlemleri başvuru işlemlerinin yapıldığı Kızılay il temsilcilikleri ile de yapılabilmektedir. Başvuru yapılan Kızılay il temsilcilikleri aranarak ya da bizzat temsilciliklere gidilerek başvurular sorgulanabilmektedir.

Kızılay yardım kolisi başvurularının değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması birkaç hafta sürmekle birlikte başvuruların yoğunluğuna göre bu süre birkaç aya kadar çıkabilmektedir.

Kızılay Yardım Kolisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Kızılay, diğer sosyal yardımları gibi yardım kolilerini de gerçekten ihtiyaç sahibi olan kişilere vermektedir. Bu nedenle de başvuru sahiplerinin öncelikle ihtiyaç sahibi olduklarını ispatlayan belgeler ibraz etmeleri gerekmektedir.

Başvuru sahiplerinin ihtiyaç sahibi olduğunu ispat edebilmeleri ve başvuru sürecini başlatabilmeleri için başvuru öncesinde;

 • Kimlik kartı ve fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Muhtarlıktan alınacak olan fakirlik belgesi
 • SGK’dan alınması gereken gelir belgesi
 • Başvuru sahibi işsiz ise SGK’dan alınacak olan işsizlik belgesi
 • Mal beyannamesi belgelerini hazırlamalıdırlar.

Yukarıda saymış olduğumuz belgelerin yanı sıra başvuru sahiplerinin özel durumlarına göre Kızılay tarafından farklı belgeler de talep edilebilmektedir. Kronik hastalar için sağlık kurulu raporu, engelliler için engelli raporu, dul kadınlar için eşinin ölüm belgesi gibi ekstra belgeler de talep edilmektedir.

Kızılay’a yardım kolisi başvurusu yapacak iseniz başvuru öncesinde ALO 168 Kızılay Çağrı Merkezi ile iletişime geçerek gerekli belgeleri detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

Kızılay Yardım Kolisinde Neler Var?

Kızılay yardım kolisi içindekiler, temel beslenme ihtiyaçlarını baz alarak belirlenmektedir. Kızılay’ın muhtaç ailelere gerek düzenli olarak verdiği gerekse Kurban ve Ramazan ayı öncesinde verdiği yardım kolilerinde Ayçiçek yağı, salça kuru fasulye, kırmızı mercimek, şehriye, makarna, çay, şeker, pirinç, bulgur ve un gibi temel beslenme ihtiyaçları bulunmaktadır.

Kızılay Yardım Kolisi Başvurusu Telefon Numarası

Kızılay yardım kolisi başvurusu öncesinde başvuru yapacak olan yoksul vatandaşların en çok merak ettiği konulardan birisi de bilgi alabilecekleridir. Kızılay Çağrı Merkezi, Kızılay’ın tüm sosyal yardımları hakkında ayrıntılı bilgi veren ve yol gösteren merciidir. ALO 168 numaralı hat üzerinden Kızılay Çağrı Merkezi aranarak yardım kolisi başvurusu hakkında detaylı bilgi alınabilmektedir.

Kızılaykart Nedir?

Kızılaykart, Kızılay’a gıda yardım kolisi başvurusu yapan vatandaşlara belediyelerin vermiş olduğu bir sosyal yardım kartıdır. Kızılaykart hesaplarına maddi durumu iyi olan hayırseverler bağış yapmaktadır. Kızılaykart sahibi olan ihtiyaç sahibi kişiler ise Kızılay ile anlaşmalı olan marketlere giderek kartlarındaki bakiyeye göre temel ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar kızılaykart ile anlaşmalı marketlerden temel gıda ihtiyaçlarının yanı sıra aynı zamanda temizlik ve kişisel bakım gibi temel ihtiyaçlarını alabilmektedir.

Kızılaykart Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhtiyaç sahibi olup kızılaykart almak isteyen vatandaşlar kızılaykart başvurularını ikamet ettikleri ildeki Kızılay temsilciliklerine gitmeleri gerekmektedir. Ayrıca kızılaykart başvuruları da Kızılay resmi web sitesi üzerinden yapılabilmektedir.

Diğer yandan ihtiyaç sahibi vatandaşların kızılaykartlarına bağış yapmak isteyen hayırsever vatandaşlar da Kızılay resmi web sitesi üzerinden bağış yapabilmektedir. Bağışçı olmak isteyen vatandaşlar, https://www.kizilay.org.tr/Bagis/BagisYap/11/kizilay-kart-bagisi linkine tıklayarak doğrudan bağış sayfasına erişim sağlayabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.