Okuyan Öğrencilere Para Yardım Başvurusu ve Başvuru Formu

Okuyan Öğrencilere Para Yardım Başvurusu ve Başvuru Formu
13.03.2024 15:18
A+
A-

Okuyan Öğrencilere Para Yardım Başvurusu ve Başvuru Formu; Maddi durumu iyi olmayan öğrencilere destekleyici ve teşvik edici eğitim yardımları birçok kurum ve kuruluşlar tarafından günümüzde de verilmeye devam etmektedir. Kaymakamlıklar, belediyeler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı gibi birçok devlet kurumu ve özel kuruluşlar öğrencilere para yardımı yapmaktadır.

Her yıl olduğu gibi 2024 yılında da okuyan öğrencilere para yardımı başvurusu ve başvuru formu hem öğrenciler hem veliler tarafından merak konusu haline gelmiştir. Yazımızın devamında devletin öğrencilere verdiği para yardımı, öğrencilere para yardımı başvuru formu gibi merak edilen tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Okuyan Öğrencilere Para Yardımı 2024

Devletin birçok kurumu tarafından ya da holding, dernek ve vakıf gibi özel kuruluşlar tarafından okuyan öğrencilere para yardımları 2024 yılında da verilmektedir. Özellikle öğrencilere para yardımı yapan devlet kurumlarının sayısı oldukça fazladır.

Devletin okuyan öğrencilere verdiği yardım paralarının başında SED yardımı gelmektedir. Ayrıca ihtiyaç sahibi olan öğrencilere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Kaymakamlık gibi birçok kurumdan da para yardımı gelmektedir.

Devletten Öğrencilere Bayram Parası

Devlet, üniversite eğitimi gören ve başarılı öğrencilere Ramazan ve Kurban bayramı öncesinde bayram parası desteği verebilmektedir. Üniversite öğrencilerine iki dini bayram öncesinde verilen bayram parası, öğrencilerin hesaplarına yatırılmaktadır.

Öğrencilere Başarı Teşvik Programı

Okuyan öğrencilere yapılan para yardımlarından birisi de başarı teşvik programı kapsamında yapılmaktadır. Maddi sıkıntı çeken dar gelirli ailelerin eğitim hayatında başarılı olan çocuklarına destek vermek ve başarılarının artması için teşvik etmek için aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başarı teşvik programını oluşturdu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu başarı teşvik programı sadece devletten sosyal yardım alan dar gelirli ve muhtaç ailelerin çocuklarına verilmektedir. Şartlara uygun olan ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerine asgari ücretin %60 oranında aylık yardım yapılırken üniversite öğrencilerine ise asgari ücretin net tutarı kadar para yardımı yapılmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Eğitim Yardımı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, her eğitim-öğretim dönemi öncesinde ihtiyaç sahibi ailelerin eğitim gören çocuklarına şartlı eğitim yardım parası vermektedir. Şartlı eğitim yardım parası, öğrencilerin annelerinin hesabına yatırılmaktadır.

Okullar açıldıktan sonra 2 ayda bir olarak ödenen şartlı eğitim yardımı;

 • İlköğretime giden kız çocuklar için 150 TL, erkek çocuklar için 130 TL,
 • Ortaöğretime giden kız çocuklar için 150 TL, erkek çocuklar için 130 TL olarak iki ayda bir ödenmektedir.

Belediye Eğitim Yardımı

Okuyan öğrencilere para ve eğitim yardımı yapan devlet kurumlarından birisi de belediyelerdir. Hemen hemen her belediye, belediye sınırları içinde yaşayan muhtaç ailelerin çocuklarına eğitim yardımı yapmaktadır. Ancak belediyelerin yaptığı yardım miktarı belediye bütçesine göre değişkenlik gösterebilmektedir.

İzmir, Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi gibi büyük belediyelerin verdiği eğitim yardımları 1500 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Belediyeden okuyan öğrencilere para yardımı almak isteyen aileler bağlı oldukları belediyeye giderek başvuru yapabilmektedir.

Öğrenciye SED Yardımı

Sosyal Ekonomik Destek (SED) yardımı, okuyan ancak maddi sıkıntılardan dolayı okumakta güçlük çeken öğrencilere verilen nakdi ve ayni yardımların bütünüdür. SED yardımı, her sene belirli şartları taşıyan öğrencilere devlet tarafından verilmektedir.

SED yardımı alabilmenin temel şartı; öğrencinin örgün eğitime devam ediyor olması ve devamsızlığının 4 günü geçmemiş olmasıdır. Eğer;

 • Öğrenci okulu bırakırsa,
 • 1 ay içinde 4 günden fazla devamsızlık yaparsa,
 • İkametgah değişikliği yaparsa ve bu durumu SED yardımı veren Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na bildirmezse,
 • Ailenin muhtaçlık durumu ortadan kalkarsa,
 • Öğrenci vefat ederse SED yardımı ödemesi kesilmektedir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Öğrenci Yardımı

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, kaymakamlık ve valilik binalarında Aile ve sosyal Hizmetler Bakanlığı kontrolünde hizmet sunmaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının verdiği sosyal yardımlardan birisi de okuyan öğrencilere para yardımı ya da ayni yardımlardır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından para ya da kırtasiye yardımı almak isteyen vatandaşların başvuru yapması şarttır. Başvuru sırasında mutlaka;

 • Öğrencinin okuldan alacağı öğrenci belgesi,
 • Öğrenci yardım parası başvuru formu
 • Öğrencinin ve annesinin TC kimlik kartı
 • Muhtarlıktan alınmış olan fakirlik belgesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na ibraz edilmelidir.

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Başvurusu

Devlet kurumları arasında okuyan öğrencilere para yardımı yapan devlet kurumlardan birisi de kaymakamlıklardır. Her sene öğrencilere para yardımı yapan kaymakamlıklardan eğitim yardımı alabilmek için doğrudan kaymakamlık binasına giderek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapılması gerekir.

Başvurusu onaylanan kişilerin para yardımları PTT hesaplarına yatırılırken yanı zamanda kırtasiye yardımı için başvuran ailelere de öğrencilerinin kırtasiye ihtiyaçları en kısa sürede ulaştırılmaktadır.

Öğrenci Yardım Parası Nasıl Alınır?

Okuyan öğrencilere para yardımı veren birçok devlet kurumu, holding ve dernek gibi özel kuruluş vardır. Her kurum ya da kuruluşun başvuru için belirlemiş olduğu şartlar mevcuttur. Bu şartlara sahip olan ihtiyaç sahibi aileler, eğitim gören çocuklarının eğitim masrafları için yardım parası alabilmektedir.

Öğrenci yardım parası almak isteyen aileler, yardım talep edecekleri kurum ya da kuruluşa bizzat başvuru yapmalıdır. Eğer kaymakamlıklardan ya da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan yardım talep edilecek ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına; belediye yardımları için ise bizzat belediyelere başvurulmalıdır.

Öğrenci Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devletten öğrenci para yardımı almak için başvuru yapmak isteyen ihtiyaç sahibi kişiler kaymakamlık ve valilik binalarında bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları kanalıyla direk başvuru yapmalıdır. Başvuru öncesinde ailenin mutlaka gerekli şartlara sahip olması gereklidir. Zira söz konusu eğitim yardımları sadece ihtiyaç sahibi ve dar gelirli olan ailelerin çocuklarına verilmektedir.

Gerekli şartları karşılayan ihtiyaç sahibi aileler;

 • Kendilerinin ve çocuklarının kimlik kartını,
 • Çocuğun sağlık raporunu ve öğrenci belgesini,
 • Diğer hane üyelerinin kimlik kartlarının fotokopisini,
 • Muhtarlıktan aldıkları fakirlik belgesini,
 • Kira kontratını başvuru sırasında ibraz etmelidir. Gerekli belgeleri sunan ve gerekli şartlara sahip olan kişilerin başvuruları onaylandığı takdirde eğitim yardımları 1 yıllık süre zarfı içinde annenin PTT hesabına düzenli olarak yatırılmaktadır.

Öğrenci Para Yardımı Başvurusu E-Devlet Nasıl Yapılır?

Öğrenci para yardımı başvurusu e-devlet sistemi üzerinden de yapılabilmektedir. Ancak e-devlet sistemi üzerinden sadece şehit ve gazi yakınları başvuru yapabilmektedir. E-devlet sistemi üzerinden başvuru yapabilmek için;

 • İlk olarak TC kimlik numaranız ve şifreniz ile e-devlet sistemine giriş yapın.
 • Ana ekranda yer alan arama kutusuna “Eğitim Öğretim Yardım Talebi” yazarak ilgili sayfaya gidin.
 • Karşınıza çıkan ve kimlik bilgilerinizi gördüğünüz sayfada talep edeceğiniz yardım türünü seçin ve “Başvur” butonuna tıklayın.

Öğrenci Para Yardımı Başvuru Formu

Devlet kurumlarının verdiği tüm sosyal yardımlar gibi öğrenci para yardım başvurusu sırasında da başvuru formu doldurulması gereklidir. Öğrenci para yardımı başvuru formu, direk Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek doldurulabileceği gibi aynı zamanda e-devlet sistemi üzerinden de online olarak doldurulabilmektedir.

Öğrenci para yardımı alınacak olan öğrenci ilkokula ya da ortaokula gidiyor ise bu durumda başvuru sırasında formdaki öğrenci kimlik bilgileri velisi tarafından eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. E-devlet üzerinden başvuru formunu doldurmak isteyen vatandaşlar https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti linki üzerinden doğrudan başvuru formuna ulaşabilmektedir.

E-devlet başvuru formunu dolduran vatandaşlar ön başvuru yapmış olmaktadır. Dolayısıyla da ön başvuru sonrasında gerekli belgeler ile mutlaka Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek başvuru tamamlanmalıdır.

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı Başvurusu Formu

Devletin öğrencilere verdiği para yardımı başvuru formu e-devlet üzerinden yada Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderel doldurulması gereklidir. Devletin öğrencilere verdiği para yardımı başvuru formu veli ve öğrenci bilgilerinin eksiksiz doldurulması ayrıca kimlik ve öğrenci belgesinin bu forma eklenemesi gereklidir.

Öğrenci Para Yardımı Sorgulama

Okuyan öğrencilere para yardımı başvuru sorgulama işlemleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yapılabildiği gibi aynı zamanda e-devlet sistemi üzerinden de yapılabilmektedir. E-devlet sistemi üzerinden öğrenci para yardımı sorgulama yapmak isteyen kişiler https://uyg.sgk.gov.tr/EgitimOgretimYardimi/ linki üzerinden sorgulama ekranına gidebilmektedir.

Öğrencilere Para Yardımı Kimlere Verilir?

Devlet kurumlarının okuyan öğrencilere verdiği para yardımları, sadece ihtiyaç sahibi ve muhtaç kişilerin çocuklarına verilmektedir. Dolayısıyla da devletten öğrencilere para yardımı almak isteyen kişilerin öncelikle dar gelirli olması ya da hiçbir gelirinin ve sosyal güvencesinin olmaması gereklidir. Bu doğrultuda devletten öğrencilere para yardımı;

 • Örgün eğitimde eğitimine devam eden öğrencilere,
 • Maddi durumu iyi olmayan muhtaç ailelere,
 • Aylık hane gelirinin kişi başına asgari ücretin üçte birinden az olan ailelere,
 • Ailenin geçimini sağlayan ve işsiz kalan kişilere verilmektedir.

Öğrencilere Para Yardımı Başvuru Şartları

SED yardımı ya da diğer öğrenci para yardımı türleri için öğrencilerin ve ailelerin bazı şartlara sahip olması gereklidir. Bu durumda öğrencilere para yardımı;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan,
 • Hane geliri geçim standardının altında kalan,
 • Ek gelir kaynağı olmayan,
 • Hane halkı geliri asgari ücretten daha az olan,
 • Çocukları eğitim hayatına devam eden kişilere verilmektedir.

Devlet kurumları eğitim yardımı verdiği öğrencileri 6 ayda bir komisyon ile denetlemektedir. Bu denetleme sırasında eğer ailenin muhtaçlık durumu ortadan kalkmış ise ya da çocuk devamsızlık yapmış ise para yardımı ödemesi kesilmektedir.

Gerekli şartlar varlığını koruduğu takdirde para yardımı 1 yıl boyunca okulların açık olduğu süre zarfı içinde düzenli olarak yatırılmaktadır.

Çocuğu Okuyana Devlet Desteği Nelerdir?

Çocuğu okuyana devlet desteği kapsamı içinde bir çok değişik kamu kurum ve kuruluşu aracılığıyla yardım ödemesi yapılmaktadır. Bu bağlamda SED yardımı olarak da anılan bu destek kapsamı içinde ekonomik yoksulluk içinde olup, çocuklarının temel gereksinimlerini karşılayamayan ve hayatlarını en düşük düzeyde dahi sürdürmekte zorlanan aileler için yardım ödemesi yapılmaktadır.

Çocuklarının temel giderleri ve eğitim masrafları için ailelerin başvuru yapabileceği bazı destekler içinde şunlar bulunmaktadır:

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Ekonomik Destek Hizmeti (SED)
 • Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Eğitim Öğretim Yardımı vb.

Bakanlıkların bunun yanında belediyeler, valilik, kaymakamlık, ülkeler arası, ulusal yahut yerel dernek ve STK’lar ile diğer bir çok özel ve kamu kuruluşu bu bağlamda yoksul ailelere destek vermektedir.

Öğrencilere Para Yardımı Kaç Ay Verilecek?

Öğrencilere verilen para yardımlarının kaç ay ve ne sıklıkla verileceği yardım türüne göre değişkenlik göstermektedir. Eğer öğrenciye şartlı eğitim yardımı veriliyor ise bu yardım eğitim-öğretim yılı boyunca 2 ayda bir olarak öğrencinin annesinin PTT hesabına yatırılmaktadır.

Öğrenciye SED yardımı veriliyor ise; SED yardımları genellikle her ay düzenli olarak yine öğrencinin velisinin hesabına eğitim-öğretimin devam ettiği süre boyunca gerekli şartlar varlığını sürdürdüğü sürece verilmektedir. Ancak bazı durumlarda SED yardımları, öğrencilere tek seferlik olarak da verilebilmektedir. Bu durum ailelerin muhtaçlık seviyesine göre değişkenlik göstermektedir.

Öğrencilere Para Yardımı Nereye Yatıyor?

Okuyan öğrencilere para yardımı, öğrencilerinin velisinin ve öncelikle annesinin hesabına yatmaktadır. Başvurular eğer anne sağ ve öğrenci ile birlikte yaşıyor ise anne tarafından yapılır. Dolayısıyla da başvurusu kabul gören öğrencilerin devlet para yardımı annenin PTT hesabına yatırılır. Anne her ay düzenli olarak PTT şubelerinden kendi adına yatırılan parayı çekebilmektedir.

Yorumlar

 1. Bircan dedi ki:

  Öğrenci parası yardımı almak istiyorum iki kızım var okula gidiyor